Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 4.5 out of 5 stars

2 Reviews

Remington PROluxe Straightener S9100 - beige

Description

Product information "Remington PROluxe Straightener S9100 - beige"

The Remington PROluxe Hair Straightener S9100 provides smooth and long-lasting styling results. The specially developed OPTIheat technology ensures that heat is targeted precisely at the hair. A sensor detects when the selected temperature is exceeded or fallen below and adjusts accordingly. There are 9 temperature settings between 150 and 230°C. The "Pro +" setting sets the perfect temperature for gentle styling. This corresponds to 185°C. The desired styling temperature is reached after just 10 seconds of heating. Additionally, the Remington PROluxe Hair Straightener S9100 features narrow, 110 mm long, spring-loaded styling plates with Ultime-Glide ceramic coating.

Features of the Remington PROluxe Hair Straightener S9100

  • OPTIheat technology
  • "Pro +" setting
  • Narrow, 110 mm long, spring-loaded styling plates
  • 9 temperature settings 150-230°C
  • 10 seconds heating time
  • Button lock
  • Automatic safety shut-off after 60 minutes
  • Travel lock
  • Worldwide voltage adjustment
  • Cord swivel joint
  • 3 m cord
  • Heat-resistant storage bag

Properties

Brand: Remington
Cable length: 3 m
Coating: ceramic
Features: auto shut-off, cable with rotating joint, heat resistant storage bag, spring-loaded plates
Plug Type: Europlug
Product line: Remington Hair Straighteners

Manufacturer

Remington

Spectrum Brands Group
Russell Hobbs Deutschland GmbH
Am Unisys-Park 1
65843 Sulzbach
Germany

Manufacturer website

Reviews 2

2 of 2 reviews

Average rating of 4.5 out of 5 stars


50%

50%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


2 reviews

11 September 2026 07:43

Review with rating of 4 out of 5 stars

Top Preis Leistung

Ballsaison fängt langsam wieder an und dafür habe ich ein zweites Glätteisen für den Salon bestellt, WEnn mehr Mädls zum Styling kommen braucht man ein zweites Gerät. Habe dieses schon und wollte unbedingt ein zweites davon haben. Schnell heiss, macht auch schöne Wellen. Super Preis

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

25 August 2026 06:41

Review with rating of 5 out of 5 stars

sehr schön

sieht richtig edel und teuer aus. für den Preis TOP

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️
Skip product gallery

You may also like

46
Remington PROluxe Straightener S9100 - beige Remington PROluxe Straightener S9100 - beige

Average rating of 4.5 out of 5 stars

68026
Remington PROluxe Straightener S9100 - beige

The Remington PROluxe Hair Straightener S9100 provides smooth and long-lasting styling results. The specially developed OPTIheat technology ensures that heat is targeted precisely at the hair. A sensor detects when the selected temperature is exceeded or fallen below and adjusts accordingly. There are 9 temperature settings between 150 and 230°C. The "Pro +" setting sets the perfect temperature for gentle styling. This corresponds to 185°C. The desired styling temperature is reached after just 10 seconds of heating. Additionally, the Remington PROluxe Hair Straightener S9100 features narrow, 110 mm long, spring-loaded styling plates with Ultime-Glide ceramic coating. Features of the Remington PROluxe Hair Straightener S9100 OPTIheat technology "Pro +" setting Narrow, 110 mm long, spring-loaded styling plates 9 temperature settings 150-230°C 10 seconds heating time Button lock Automatic safety shut-off after 60 minutes Travel lock Worldwide voltage adjustment Cord swivel joint 3 m cord Heat-resistant storage bag

Sale price: €59.95 Regular price: €109.99
20
Jaguar Xenox - 5.5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40038
Jaguar Xenox - 5.5 inches

The Jaguar Xenox hairdressing scissors feature a slightly curved blade, an offset handle, and additionally beveled finger holes. The ergonomic shape relieves strain on the hand during hair cutting. The scissors are made from forged premium special steel, which is hardened and made more resistant through an ice-hardening process.

Content: 1 pc (€283.00 / 1 pc)

Sale price: €283.00 Regular price: €353.80
26
Comair Locking Needles, grooved, 72mm, 500-piece box

Average rating of 0 out of 5 stars

20843
Comair Locking Needles, grooved, 72mm, 500-piece box

The Comair Locking Needles with serrated edges provide secure and reliable hold, while rounded corners ensure maximum comfort. They are available in black or brown.

Content: 500 STK (€59.95 / 500 STK)

Sale price: €59.95 Regular price: €80.60
23
Hercules Sägemann Styling Comb 256

Average rating of 0 out of 5 stars

46320
Hercules Sägemann Styling Comb 256

The Hercules Sägemann Styling Comb Model 256 is an essential tool for versatile styling. Made from high-quality ebonite, a flexible rubber material, this comb offers precise shaping for styling and teasing. The various teeth allow for flexible combing and styling, while the four long teeth facilitate hair modeling. The stylish middle part of the comb also functions as a handle, decorated with small rhombuses.

Sale price: €6.95 Regular price: €9.00
29
Cover Hair Volume Small 5g - blonde Cover Hair Volume Small 5g - blonde

Average rating of 0 out of 5 stars

80021
Cover Hair Volume Small 5g - blonde

Cover Hair Volume instantaneously conceals light roots and bald spots in the hair. It is neither spray powder nor colour cream. The high-quality hair thickening product made of statically charged microfibres adds more volume to the hair. This 5g container is perfect for trying out the product or for easy travel use. Available in 10 colours. Suitable for both men and women to gain new confidence through the appearance of fuller and thicker hair. Application of Cover Hair Volume The powder is sprinkled into the hair, lightly distributed with the fingers, and then fixed with hairspray.

Content: 5 g (€183.00 / 100 g)

Sale price: €9.15 Regular price: €12.90
21

Average rating of 5 out of 5 stars

19147
SHE Bonding Extensions Two Colours long 50+

The Bonding Extensions from SHE are ideal for hair extensions, hair thickening, and highlighting. They are easy to style and, thanks to the flat keratin bond, are discreet. One pack contains 10 strands.

Content: 10 pc (€2.62 / 1 pc)

Variants from €23.79
Sale price: €26.20 Regular price: €33.00
49
Wella Shinefinity Activator Bottle Wella Shinefinity Activator Bottle

Average rating of 0 out of 5 stars

45444
Wella Shinefinity Activator Bottle

Before application, Wella Shinefinity hair glaze has to be mixed with one of the dedicated Shinefinity developers. Wella Shinefinity Activator for Bottle Application contains a unique pH buffer system that controls the pH level during the colouring process. This allows Wella Shinefinity to achieve an ultra-natural finish with incredible shine.  How to use Wella Shinefinity Activator for Bottle Application  Developer and hair glaze have to be mixed at a 1:1 ratio. Put Wella Shinefinity Activator into a bottle, then add the colour and shake to mix. This activator for bottle application is ideal for easy and speedy application at the shampoo bowl or styling station. 

Content: 1000 ml (€1.27 / 100 ml)

Sale price: €12.65 Regular price: €24.84
17
Bellody Original Hair Ties

Average rating of 5 out of 5 stars

65009
Bellody Original Hair Ties

The Bellody Original Hair Ties are always a stylish accessory. The braided structure makes the hair tie flexible and ideal for all hair types. Secure hold without unnecessary pressure on the head is ensured. Tangles or stretching of the band are a thing of the past with this high-quality hairband. And the Bellody Original Hair Tie is also a eye-catcher on the wrist. With a diameter of 5.5 cm, they easily fit on the hair and hand without being too tight or too loose. The carefully selected colour variations offer the perfect Bellody Original Hair Tie for every outfit. The hair accessory is free from plastic or metal as it consists of fabric-covered rubber strands. The packaging is a folded paper box, which does not burden the environment.

Content: 4 pc (€1.70 / 1 pc)

Sale price: €6.80 Regular price: €8.20
23
KMS Moistrepair Conditioner KMS Moistrepair Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

73312
KMS Moistrepair Conditioner

The KMS Moistrepair Conditioner smooths and detangles tired, dry hair lacking vitality. The high moisture factor combined with the active ingredient 18-MEA repairs and restores a healthy hair surface. The hair is rebuilt from the inside out, supporting the natural protective layer. Smoothness and combability are improved. KMS Moistrepair Conditioner is particularly suitable for normal to coarse and curly hair and achieves maximum results with this hair type. Application recommendation for KMS Moistrepair Conditioner Apply to damp hair after washing, leave for two minutes, and rinse out.

Content: 250 ml (€8.78 / 100 ml)

Variants from €8.95
Sale price: €21.95 Regular price: €28.50

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.