Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Wella Professionals Ultimate Repair Gift Set

Description

Product information "Wella Professionals Ultimate Repair Gift Set"

The Wella Ultimate Repair Gift Set is the perfect gift idea and indulges stressed hair with a high-quality care routine. The festive set contains the Ultimate Repair Shampoo 250 ml, the Ultimate Repair Conditioner 200 ml, and the Ultimate Repair Leave-in-Treatment 30 ml. Together, the care products provide a smooth, well-groomed feel and support the regeneration of stressed hair structures.

A particular highlight is the elegant gold makeup bag, in which the products are stylishly packaged. This makes the Wella Ultimate Repair Set not only a luxurious hair care, but also a beautiful Christmas gift for anyone who wants to treat their hair to something special.

Properties

Brand: Wella
Finish: regenerated hair
Hair type: coarse hair, damaged hair, fine hair
Product line: Wella Ultimate Repair
Speciality: cruelty-free, dermatologically tested, vegan

Manufacturer

Wella Professionals

Wella Germany GmbH
Berliner Allee 65-65a
64295 Darmstadt
Germany
Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Aqua/Water/Eau, Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Glycol Distearate, Dimethicone, Cocamide MEA, Parfum/Fragrance, Panthenol, Sodium Benzoate, Malic Acid, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Sodium Chloride, Salicylic Acid, Tocopheryl Acetate, Citric Acid, Sodium Hydroxide, Tetrasodium EDTA, Trisodium Ethylenediamine Disuccinate, Glycerin, Methylparaben, Histidine, Linalool, Citronellol, Hydrochloric Acid, Oleic Acid, Squalane, Glyceryl Oleate, Magnesium Nitrate, Methylchloroisothiazolinone, Magnesium Chloride, Sodium Citrate, Methylisothiazolinone, Sodium Xylenesulfonate, Lecithin, Ascorbyl Palmitate, Tocopherol, Hydrogenated Palm Glycerides Citrate, Cetyl Alcohol, Paraffinum Liquidum/Mineral Oil/Huile Minerale, Isopropyl Myristate, Ceteareth-25, Cetrimonium Chloride, Phenoxyethanol, Isopropyl Alcohol, Coco-Glucoside, Behentrimonium Chloride, Amodimethicone, Polyquaternium-37, Disodium EDTA, Ethylhexylglycerin, Propylene Glycol Dicaprylate/Dicaprate, Trideceth-12, PPG-1 Trideceth-6, Acrylates/Stearyl Methacrylate Copolymer, Sorbitan Oleate, EDTA, Propylene Glycol, Quaternium-80, Geraniol.
Skip product gallery

You may also like

8
Xanitalia Tourmaline Grip Thermo Brush

Average rating of 0 out of 5 stars

13794
Xanitalia Tourmaline Grip Thermo Brush

The Tourmaline Grip Thermo Brush is an ultralight styling tool for the professional hairdressing day-to-day. The ventilated hollow cylinder with tourmaline ceramic coating supports even heat distribution and enables efficient blow-drying and shaping of the hair. The high-temperature resistant nylon bristles glide pleasantly through the hair, help with detangling and facilitate styling. Thanks to the ergonomic, non-slip handle, the thermo brush sits securely and comfortably in the hand. An extendable section tip at the end of the handle further aids precise parting of individual hair sections – ideal for versatile blow-dry styling in the salon.

Variants from €10.30
Sale price: €13.10 Regular price: €14.20
Maria Nila Colour Refresh Pearl Rose 10.26

Average rating of 0 out of 5 stars

49491
Maria Nila Colour Refresh Pearl Rose 10.26

Maria Nila Colour Refresh Pearl Rose is the ideal shade for delicate rosy tones with an elegant, pearl-like finish. The temporary colour refreshment gives the hair a soft, contemporary colour and lasts for up to 10 washes. The care formula adds softness and shine to the hair – for a gentle Pearl-Rose look with special radiance.Usage recommendationWash hair, towel-dry, apply Colour Refresh and distribute evenly. Rinse after a short processing time and finish with conditioner.

Content: 300 ml (€10.67 / 100 ml)

Variants from €20.00
Regular price: €32.00
50
Wella Professionals Ultimate Colour Gift Set Wella Professionals Ultimate Colour Gift Set

Average rating of 0 out of 5 stars

49521
Wella Professionals Ultimate Colour Gift Set

The Wella Ultimate Color Gift Set is the perfect Christmas gift idea and offers a premium care routine specifically for coloured hair. The coordinated care products help to preserve the beauty of the hair colour and give the hair a smooth, well-groomed feel as well as radiant shine.A special highlight is the elegant gold toiletry bag in which the products are stylishly packaged. This combines professional hair care with a festive look and is a beautiful Christmas gift for those who love their hair colour and want to pamper their coloured hair particularly.

Content: 3 pc (€10.17 / 1 pc)

Sale price: €30.50 Regular price: €61.60
8
Lameo Stage Set Semi-Offset Lameo Stage Set Semi-Offset

Average rating of 0 out of 5 stars

28301
Lameo Stage Set Semi-Offset

The Xanitalia Lameo Stage Set Semi-Offset offers versatile equipment for professional cutting and styling techniques. Included is a 5.5" hair-cutting scissor for precise cuts as well as a 5.5" thinning scissor with 30 teeth, allowing targeted thinning, texturing and blending of hair. The semi-offset design supports a comfortable hand position and pleasant work. The scissor set is complemented by a spring-cutting razor knife including blades and additional double blades. A key for adjusting the scissor hardness and a cleaning cloth set complete the equipment – a well-thought-out set for versatile applications in the professional salon daily routine.ContentsHair-cutting scissor 5.5"Thinning scissor 5.5" with 30 teethSpring-cutting razor knife including bladesDouble bladesKey for hardness adjustmentCleaning cloth set

Content: 1 pc (€75.48 / 1 pc)

Sale price: €75.48 Regular price: €81.80
8
Xanitalia Maxi Silver Comb 24.5 cm

Average rating of 0 out of 5 stars

14202
Xanitalia Maxi Silver Comb 24.5 cm

The Maxi Comb Silver, with a length of 24.5 cm, is a practical aid for the professional hairdresser's daily routine. Its coarse teeth allow easy combing and detangling of the hair and are especially suitable for longer, thicker, or denser hair. Thanks to the ergonomic handle, the comb sits comfortably and securely in the hand. The elegant silver appearance also gives it a modern, professional design.

Sale price: €4.70 Regular price: €5.10
Maria Nila Colour Refresh Pink Peach 9.46

Average rating of 0 out of 5 stars

49495
Maria Nila Colour Refresh Pink Peach 9.46

Maria Nila Colour Refresh Pink Peach is the ideal shade for playful pastel tones between delicate pink and warm peach. The temporary colour refresh provides the hair with a fresh, vibrant hue and lasts for up to 10 washes. The care formula gives the hair softness and shine – for a modern pink-peach look with a warm, summery glow.Application recommendationWash the hair, towel dry, apply Colour Refresh and distribute evenly. After a short processing time, rinse out and finish with conditioner.

Content: 300 ml (€10.67 / 100 ml)

Variants from €20.00
Regular price: €32.00
35
Londa Velvet Oil

Average rating of 0 out of 5 stars

42060
Londa Velvet Oil

Damaged, dry, brittle and lifeless hair – what can you do about it? Either cut it off or give your hair some extra care between restorative and repairing treatments with Londa Velvet Oil. The hair oil with argan oil and vitamin E revitalizes the hair all around: it deeply nourishes the hair from within, leaving it with radiant shine, smoothness and a healthier appearance. The hair looks more vibrant because it is repaired not only on the outside but also deep within the hair structure. The feather-light formula does not weigh the hair down, leaving it with an incredible feel. Londa Velvet Hair Oil can be used on both damp and dry hair. The advantage of the oil is that, when used on damp hair, it acts as a heat protectant and makes styling easier. On dry hair, it provides extra care and beautiful shine.

Content: 100 ml (€16.15 / 100 ml)

Variants from €7.95
Sale price: €16.15 Regular price: €24.95
50
Wella Color Brilliance Set Wella Color Brilliance Set

Average rating of 0 out of 5 stars

49523
Wella Color Brilliance Set

The Wella Fusion Gift Set is a beautiful idea for Christmas and offers a coordinated care routine for fine, stressed and damaged hair. The festive set contains the Wella Fusion Shampoo 250 ml and the Wella Fusion Conditioner 200 ml. The care products support the resilience of the hair fibres and leave the hair feeling smooth and well-groomed, without weighing down fine hair unnecessarily.A particular highlight is the elegant gold cosmetic bag in which the two products are stylishly packaged. This combines professional hair care with festive presentation and is ideal as a Christmas gift for anyone who wants to give fine and stressed hair an extra dose of care.

Content: 2 pc (€15.25 / 1 pc)

Sale price: €30.50 Regular price: €61.60
8
Xanitalia Professional Scissor Stand

Average rating of 5 out of 5 stars

13771
Xanitalia Professional Scissor Stand

The professional scissor holder with dimensions 8 x 8 x 10 cm ensures safe and clear storage of hairdressing scissors in the workplace. The scissors are always within reach and can be inserted and removed conveniently. Due to its compact size, the holder requires little space and is ideal for use at the operating station.

Sale price: €11.90 Regular price: €12.90
SHE Flat Magic Extensions Pliers

Average rating of 4 out of 5 stars

49508
SHE Flat Magic Extensions Pliers

The SHE Flat Magic Extensions Pliers is a practical professional tool for working with hair extensions and supports precise handling of extension bonds. Its special shape enables controlled work and is ideal for professional use in the hairdressing salon.Professional plier for truly natural-looking extensionsThanks to its compact design, the plier sits comfortably in the hand and makes extension applications easier. A reliable accessory for extension professionals who value precise and efficient work.

Content: 1 pc (€549.00 / 1 pc)

Regular price: €549.00
9
Xanitalia flat silicone hair ties, 50 pieces

Average rating of 0 out of 5 stars

13660
Xanitalia flat silicone hair ties, 50 pieces

The flat silicone hair ties are ideal for securely fixing permanent curling rods. The flexible material allows easy handling and provides reliable hold during use.The rubber bands are available in 70 mm and 90 mm lengths and are supplied in a practical pack of 50 pieces – perfect for professional use in the hair salon.

Sale price: €4.30 Regular price: €4.70
Maria Nila Colour Refresh Caramel Brown 7.35

Average rating of 0 out of 5 stars

49493
Maria Nila Colour Refresh Caramel Brown 7.35

Maria Nila Colour Refresh Caramel Brown is the ideal shade for warm brown tones with a soft, caramel sheen. The temporary colour refresh intensifies the hair colour and gives it a warm, vibrant radiance. The colour result lasts for up to 10 washes. The care formula additionally provides smooth hair and a beautiful shine – for a rich Caramel Brown with warm depth.Application recommendationWash hair, towel dry, apply Colour Refresh and distribute evenly. Rinse after a short processing time and finish with conditioner.

Content: 300 ml (€10.67 / 100 ml)

Variants from €20.00
Regular price: €32.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.