Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Maria Nila Colour Refresh Pink Peach 9.46

Description

Product information "Maria Nila Colour Refresh Pink Peach 9.46"

Maria Nila Colour Refresh Pink Peach is the ideal shade for playful pastel tones between delicate pink and warm peach. The temporary colour refresh provides the hair with a fresh, vibrant hue and lasts for up to 10 washes. The care formula gives the hair softness and shine – for a modern pink-peach look with a warm, summery glow.

Application recommendation

Wash the hair, towel dry, apply Colour Refresh and distribute evenly. After a short processing time, rinse out and finish with conditioner.

Properties

Brand: Maria Nila
Certficates: Leaping Bunny, PETA - Cruelty Free
Hair type: blonde hair, coloured hair
Product line: Maria Nila Colour Refresh
Speciality: cruelty-free, paraben-free, sulphate-free, vegan

Manufacturer

Maria Nila

Maria Nila
Östermalmsgatan 19
114 26 Stockholm
Sweden
Contact email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Aqua/Water/Eau, Cetearyl Alcohol, Behentrimonium Chloride, Cetyl Alcohol, Argania Spinosa Kernel Oil, Panthenol, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Hydrolyzed Wheat Protein, Caprylyl Glycol, Glycerin, Propylene Glycol, Propanediol, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Quaternium-95, Pentaerythrityl Tetra-Di-T-Butyl Hydroxyhydrocinnamate, Potassium Sorbate, Citric Acid, Lactic Acid, Benzyl Salicylate, Hexamethylindanopyran, Linalool, Linalyl Acetate, Tetramethyl Acetyloctahydronaphthalenes, Phenoxyethanol, Parfum/Fragrance, Basic Blue 99, Basic Red 51, Basic Red 76, Basic Yellow 57
Skip product gallery

You may also like

7
Xanitalia Heat Active Argan Ceramic Thermo Brush

Average rating of 0 out of 5 stars

18474
Xanitalia Heat Active Argan Ceramic Thermo Brush

The Xanitalia Heat Active Argan Ceramic Thermo Brush combines innovative technology with high-quality materials and is ideal for professional blow-drying and styling. The vented hollow cylinder with ceramic coating ensures optimal heat distribution and supports fast, even styling.The round brush is made of ceramic and carbon and enriched with argan oil. The Multi-Grip-Ionic bristles provide good grip on the hair and support controlled styling. Due to its high heat resistance, the brush is also suitable for use with powerful blow-dryers. The non-slip handle ensures comfortable and safe handling.

Sale price: €11.80 Regular price: €12.70
Maria Nila Colour Refresh Pearl Rose 10.26

Average rating of 0 out of 5 stars

49491
Maria Nila Colour Refresh Pearl Rose 10.26

Maria Nila Colour Refresh Pearl Rose is the ideal shade for delicate rosy tones with an elegant, pearl-like finish. The temporary colour refreshment gives the hair a soft, contemporary colour and lasts for up to 10 washes. The care formula adds softness and shine to the hair – for a gentle Pearl-Rose look with special radiance.Usage recommendationWash hair, towel-dry, apply Colour Refresh and distribute evenly. Rinse after a short processing time and finish with conditioner.

Content: 300 ml (€10.67 / 100 ml)

Variants from €20.00
Regular price: €32.00
40
Wella Ultimate Colour Blonde Shampoo Wella Ultimate Colour Blonde Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

49504
Wella Ultimate Colour Blonde Shampoo

Cool, radiant blonde in just 5 minutesThe Wella Professionals Ultimate Color Blonde Shampoo cleanses blond hair while simultaneously neutralising unwanted yellow tones – for a visibly cooler and brighter blonde from the very first use. Violet pigments combined with activated charcoal target warm yellow hues and help remove deposits as well as environmental residues from the hair.3-in-1: Toning, moisture and careThe modern formula combines toning, moisture and care in one step. Glycine, Metal Purifier and Pro-Vitamin B5 help remove metallic residues, preserve moisture in the hair and protect the hair fibre from damage. Unlike many classic silver shampoos, this formula leaves the hair soft, supple and easy to comb, without drying it out. The anti-yellowing shampoo is suitable for natural blonde, colour-treated, highlighted and grey hair and supports the maintenance of a salon-fresh, cool blonde tone with regular use.Highlights of Wella's blonde shampoo at a glanceNeutralises unwanted yellow tones in just 5 minutesPurple pigments for visibly cooler blonde shades3-in-1 effect: tones, moisturises and cares · Activated charcoal helps remove deposits and environmental residuesWith Glycine, Metal Purifier and Pro-Vitamin B5Leaves hair soft and silkyFor natural, colour-treated, highlighted and grey hairIdeal for regular maintenance of cooler blonde tonesApplicationApply to wet hair, lather. Leave on for up to 5 minutes and rinse thoroughly. If needed, use up to twice a week.

Content: 250 ml (€11.98 / 100 ml)

Variants from €12.95
Sale price: €29.95 Regular price: €49.95
46
Wella Ultimate Color Blonde Conditioner Wella Ultimate Color Blonde Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

49507
Wella Ultimate Color Blonde Conditioner

The Wella Professionals Ultimate Color Blonde Conditioner intensely nourishes blonde and highlighted hair while gently neutralising unwanted yellow tones. The lightweight care formula improves manageability and detangling without weighing the hair down – for soft, shiny and well-groomed-looking blond. It is Step 2 in the Ultimate Color Blonde routine and is applied directly after the shampoo.Stronger hair with up to 90% less hair breakageEnriched with Pro-Vitamin B5, the conditioner helps retain valuable moisture in the hair and strengthen the hair fibre. The result is up to 90% less hair breakage* as well as more manageable and easier-to-style hair. In combination with the Ultimate Color Blonde Shampoo, the conditioner supports the preservation of cooler, salon-fresh blond tones with every wash.The benefits at a glanceGentle neutralisation of unwanted yellow tonesUp to 90% less hair breakage*Hydrates and strengthens the hair fibreWith Pro-Vitamin B5Improves softness and detanglingConditions without weighing down or leaving residuesSuitable for naturally blond, colour-treated and highlighted hairIdeal addition to the Ultimate Color Blonde ShampooApplicationApply generously to clean, towel-dried hair, leave on for up to 5 minutes and rinse thoroughly.* Compared with a shampoo without conditioning action.

Content: 200 ml (€14.98 / 100 ml)

Sale price: €29.95 Regular price: €54.95
7
Xanitalia brush with nylon and pure boar bristles Xanitalia brush with nylon and pure boar bristles

Average rating of 0 out of 5 stars

14642
Xanitalia brush with nylon and pure boar bristles

The paddle brush, combining nylon bristles with pure boar bristles, is ideal for gentle detangling and smoothing of the hair. While the nylon bristles effortlessly glide through the hair and release knots, the boar bristles evenly distribute the natural scalp oil from the roots to the ends. This gives the hair a well-groomed, smooth look with natural shine. The wide paddle shape allows for efficient brushing of larger hair sections and is especially suitable for medium to long hair.

Sale price: €20.20 Regular price: €21.80
35
Londa Velvet Oil

Average rating of 0 out of 5 stars

42060
Londa Velvet Oil

Damaged, dry, brittle and lifeless hair – what can you do about it? Either cut it off or give your hair some extra care between restorative and repairing treatments with Londa Velvet Oil. The hair oil with argan oil and vitamin E revitalizes the hair all around: it deeply nourishes the hair from within, leaving it with radiant shine, smoothness and a healthier appearance. The hair looks more vibrant because it is repaired not only on the outside but also deep within the hair structure. The feather-light formula does not weigh the hair down, leaving it with an incredible feel. Londa Velvet Hair Oil can be used on both damp and dry hair. The advantage of the oil is that, when used on damp hair, it acts as a heat protectant and makes styling easier. On dry hair, it provides extra care and beautiful shine.

Content: 100 ml (€16.15 / 100 ml)

Variants from €7.95
Sale price: €16.15 Regular price: €24.95
Maria Nila Colour Refresh Caramel Brown 7.35

Average rating of 0 out of 5 stars

49493
Maria Nila Colour Refresh Caramel Brown 7.35

Maria Nila Colour Refresh Caramel Brown is the ideal shade for warm brown tones with a soft, caramel sheen. The temporary colour refresh intensifies the hair colour and gives it a warm, vibrant radiance. The colour result lasts for up to 10 washes. The care formula additionally provides smooth hair and a beautiful shine – for a rich Caramel Brown with warm depth.Application recommendationWash hair, towel dry, apply Colour Refresh and distribute evenly. Rinse after a short processing time and finish with conditioner.

Content: 300 ml (€10.67 / 100 ml)

Variants from €20.00
Regular price: €32.00
Maria Nila Colour Refresh Beige Brown 7.23

Average rating of 0 out of 5 stars

49494
Maria Nila Colour Refresh Beige Brown 7.23

Maria Nila Colour Refresh Beige Brown is the ideal shade for natural brown tones with a soft, beige undertone. The temporary colour refresh revives the hair colour and gives it a smooth, harmonious depth. The colour result lasts for up to 10 washes. The conditioning formula provides smoothness and shine – for an elegant Beige Brown with a natural finish.Application recommendationWash the hair, towel dry, apply Colour Refresh and distribute evenly. Rinse after a short processing time and finish with conditioner.

Content: 300 ml (€10.67 / 100 ml)

Variants from €20.00
Regular price: €32.00
42
InterHair extensions Bond Shaping Pliers InterHair extensions Bond Shaping Pliers

Average rating of 5 out of 5 stars

49511
InterHair extensions Bond Shaping Pliers

The InterHair extensions Bond Shaping Pliers is a practical professional tool for targeted processing and adjustment of extensions bondings. It enables precise work and helps to shape the connection points cleanly into the desired form – ideal for a professional extensions fitting. thanks to its handy shape, the modelling pliers can be guided in a controlled manner and comfortably used in daily salon routine. It is a practical addition for hairdressers who regularly work with extensions and place value on precise results.

Content: 1 pc (€49.90 / 1 pc)

Sale price: €49.90 Regular price: €85.80
Maria Nila Colour Refresh Beige Blonde 9.23

Average rating of 0 out of 5 stars

49492
Maria Nila Colour Refresh Beige Blonde 9.23

Maria Nila Colour Refresh Beige Blonde is the ideal shade for natural blondes with a soft, beige-toned finish. The temporary colour refresh gives blonde hair a new lift and creates a harmonious, well-groomed colour. It lasts for up to 10 washes. The care formula leaves the hair soft and shiny – for an elegant, naturally appearing Beige Blonde.Usage adviceWash the hair, towel dry, apply Colour Refresh and distribute evenly. After a short processing time, rinse out and finish with conditioner.

Content: 300 ml (€10.67 / 100 ml)

Variants from €20.00
Regular price: €32.00
8
Xanitalia Professional Scissor Stand

Average rating of 5 out of 5 stars

13771
Xanitalia Professional Scissor Stand

The professional scissor holder with dimensions 8 x 8 x 10 cm ensures safe and clear storage of hairdressing scissors in the workplace. The scissors are always within reach and can be inserted and removed conveniently. Due to its compact size, the holder requires little space and is ideal for use at the operating station.

Sale price: €11.90 Regular price: €12.90
50

Average rating of 4 out of 5 stars

29280
Comair Transparent Disposable Cape

The transparent disposabel cape by Comair offers practical protection during colourings, haircuts and other hairdressing treatments. The lightweight material reliably protects clothing from hair, moisture and product residues. Thanks to its disposable design, the cape is particularly hygienic and ideal for the professional salon daily routine.

Content: 100 STK (€0.24 / 1 STK)

Sale price: €23.75 Regular price: €47.40

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.