Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Wella Color Brilliance Set

Description

Product information "Wella Color Brilliance Set"

The Wella Fusion Gift Set is a beautiful idea for Christmas and offers a coordinated care routine for fine, stressed and damaged hair. The festive set contains the Wella Fusion Shampoo 250 ml and the Wella Fusion Conditioner 200 ml. The care products support the resilience of the hair fibres and leave the hair feeling smooth and well-groomed, without weighing down fine hair unnecessarily.

A particular highlight is the elegant gold cosmetic bag in which the two products are stylishly packaged. This combines professional hair care with festive presentation and is ideal as a Christmas gift for anyone who wants to give fine and stressed hair an extra dose of care.

Properties

Brand: Wella
Finish: colour protection, shine, smoothness
Hair type: coloured hair, fine hair
Product line: Wella Brilliance

Manufacturer

Wella Professionals

Wella Germany GmbH
Berliner Allee 65-65a
64295 Darmstadt
Germany
Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Aqua/Water/Eau, Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Dimethicone, Glycol Distearate, Cocamide MEA, Parfum/Fragrance, Panthenol, Polyquaternium-10, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Sodium Benzoate, Amodimethicone, Citric Acid, Glycerin, Tocopheryl Acetate, Salicylic Acid, Tetrasodium EDTA, Sodium Chloride, Limonene, Trisodium Ethylenediamine Disuccinate, Methylparaben, Glyoxylic Acid, Sodium Hydroxide, Trideceth-12, Linalool, Hexyl Cinnamal, Hydrochloric Acid, Cetrimonium Chloride, Microcitrus Australasica Fruit Extract, Magnesium Nitrate, Methylchloroisothiazolinone, Magnesium Chloride, Sodium Citrate, Methylisothiazolinone, Sodium Xylenesulfonate, Cetyl Alcohol, Stearamidopropyl Dimethylamine, Stearyl Alcohol, Distearyldimonium Chloride, Phenoxyethanol, Hydroxyethylcellulose, Glyceryl Stearate, Oleyl Alcohol, PEG-2M, Polysorbate 60, Propylparaben, Propylene Glycol, Quaternium-80, EDTA, Histidine, Silica, BHT.
Skip product gallery

You may also like

35
Londa Velvet Oil

Average rating of 0 out of 5 stars

42060
Londa Velvet Oil

Damaged, dry, brittle and lifeless hair – what can you do about it? Either cut it off or give your hair some extra care between restorative and repairing treatments with Londa Velvet Oil. The hair oil with argan oil and vitamin E revitalizes the hair all around: it deeply nourishes the hair from within, leaving it with radiant shine, smoothness and a healthier appearance. The hair looks more vibrant because it is repaired not only on the outside but also deep within the hair structure. The feather-light formula does not weigh the hair down, leaving it with an incredible feel. Londa Velvet Hair Oil can be used on both damp and dry hair. The advantage of the oil is that, when used on damp hair, it acts as a heat protectant and makes styling easier. On dry hair, it provides extra care and beautiful shine.

Content: 100 ml (€16.15 / 100 ml)

Variants from €7.95
Sale price: €16.15 Regular price: €24.95
8
Xanitalia Flat Elastic Rubber 50 pieces Xanitalia Flat Elastic Rubber 50 pieces

Average rating of 0 out of 5 stars

13658
Xanitalia Flat Elastic Rubber 50 pieces

The flat elastic rubber bands are ideal for reliably securing permanent curling machines. Thanks to their elastic construction, they are easy to apply and provide a secure hold during use.The rubber bands are available in lengths of 70 mm and 90 mm. A pack contains 50 pieces – ideal for professional use in the hair salon.

Sale price: €2.30 Regular price: €2.50
Maria Nila Colour Refresh Pearl Rose 10.26

Average rating of 0 out of 5 stars

49491
Maria Nila Colour Refresh Pearl Rose 10.26

Maria Nila Colour Refresh Pearl Rose is the ideal shade for delicate rosy tones with an elegant, pearl-like finish. The temporary colour refreshment gives the hair a soft, contemporary colour and lasts for up to 10 washes. The care formula adds softness and shine to the hair – for a gentle Pearl-Rose look with special radiance.Usage recommendationWash hair, towel-dry, apply Colour Refresh and distribute evenly. Rinse after a short processing time and finish with conditioner.

Content: 300 ml (€10.67 / 100 ml)

Variants from €20.00
Regular price: €32.00
9
Xanitalia flat silicone hair ties, 50 pieces

Average rating of 0 out of 5 stars

13660
Xanitalia flat silicone hair ties, 50 pieces

The flat silicone hair ties are ideal for securely fixing permanent curling rods. The flexible material allows easy handling and provides reliable hold during use.The rubber bands are available in 70 mm and 90 mm lengths and are supplied in a practical pack of 50 pieces – perfect for professional use in the hair salon.

Sale price: €4.30 Regular price: €4.70
50
Wella Professionals Ultimate Colour Gift Set Wella Professionals Ultimate Colour Gift Set

Average rating of 0 out of 5 stars

49521
Wella Professionals Ultimate Colour Gift Set

The Wella Ultimate Color Gift Set is the perfect Christmas gift idea and offers a premium care routine specifically for coloured hair. The coordinated care products help to preserve the beauty of the hair colour and give the hair a smooth, well-groomed feel as well as radiant shine.A special highlight is the elegant gold toiletry bag in which the products are stylishly packaged. This combines professional hair care with a festive look and is a beautiful Christmas gift for those who love their hair colour and want to pamper their coloured hair particularly.

Content: 3 pc (€10.17 / 1 pc)

Sale price: €30.50 Regular price: €61.60
8
Xanitalia Ion Active Heat Brush Ceramic Tourmaline Xanitalia Ion Active Heat Brush Ceramic Tourmaline

Average rating of 0 out of 5 stars

18557
Xanitalia Ion Active Heat Brush Ceramic Tourmaline

The ion-ceramic round brush is a professional thermal brush for smooth, shiny hair and precise blow-drying styling. The grippy ionic nylon bristles adapt optimally to the hair, support controlled styling and help reduce frizz.The vented hollow cylinder with ceramic coating distributes heat evenly and supports faster drying. At the same time, excessive heat exposure to the hair is reduced. The non-slip handle ensures a secure grip and comfortable work.Available in four different diameters for different hair lengths and styling preferences: 25 mm, 32 mm, 43 mm and 53 mm.

Sale price: €10.70 Regular price: €11.60
Maria Nila Colour Refresh Caramel Brown 7.35

Average rating of 0 out of 5 stars

49493
Maria Nila Colour Refresh Caramel Brown 7.35

Maria Nila Colour Refresh Caramel Brown is the ideal shade for warm brown tones with a soft, caramel sheen. The temporary colour refresh intensifies the hair colour and gives it a warm, vibrant radiance. The colour result lasts for up to 10 washes. The care formula additionally provides smooth hair and a beautiful shine – for a rich Caramel Brown with warm depth.Application recommendationWash hair, towel dry, apply Colour Refresh and distribute evenly. Rinse after a short processing time and finish with conditioner.

Content: 300 ml (€10.67 / 100 ml)

Variants from €20.00
Regular price: €32.00
SHE Flat Magic Extensions Pliers

Average rating of 4 out of 5 stars

49508
SHE Flat Magic Extensions Pliers

The SHE Flat Magic Extensions Pliers is a practical professional tool for working with hair extensions and supports precise handling of extension bonds. Its special shape enables controlled work and is ideal for professional use in the hairdressing salon.Professional plier for truly natural-looking extensionsThanks to its compact design, the plier sits comfortably in the hand and makes extension applications easier. A reliable accessory for extension professionals who value precise and efficient work.

Content: 1 pc (€549.00 / 1 pc)

Regular price: €549.00
25
Biomed SOFTLY Velvet Cream

Average rating of 0 out of 5 stars

11042
Biomed SOFTLY Velvet Cream

The Softly Velvet Cream from Biomed combines the rich care of a hair mask with the lightness of a conditioner. Its nourishing formula intensely moisturises the hair, improves combability and leaves a pleasantly soft hair feel – without weighing it down. The hair appears more supple, elastic and gains a natural shine.Nourishing active ingredients for healthy-looking hairThe included vegan keratin complex from quinoa, chickpeas and lentils supports the hair structure and gives the hair more strength as well as a fuller appearance. Hyaluronic acid provides long-lasting moisture and helps to store it in the hair, thereby reducing dryness and improving elasticity. The care is completed by panthenol (provitamin B5), which protects the hair, provides intensive care and ensures a smooth, well-groomed finish.BenefitsIntense moisture care without weighing downImproves softness and combabilityWith vegan keratin complex from quinoa, chickpeas and lentils, hyaluronic acid supports moisture and elasticityPanthenol nourishes and protects the hair structureFor soft, shiny and healthy-looking hairVeganNote: New packaging design

Content: 250 ml (€8.84 / 100 ml)

Sale price: €22.10 Regular price: €29.40
8
Xanitalia SALONXPRO Perm papers 500 pieces

Average rating of 0 out of 5 stars

18631
Xanitalia SALONXPRO Perm papers 500 pieces

The Xanitalia SALONXPRO Perm papers 500 pieces facilitates clean and precise wrapping of hair ends during perming and supports an even result. With a size of 50 × 75 mm, the perm paper is ideal for professional reformation treatments in the salon. Content: 500 pieces.

Content: 500 pc (€0.00 / 1 pc)

Sale price: €2.30 Regular price: €2.50
50
Wella Professionals Fusion Geschenkset Wella Professionals Fusion Geschenkset

Average rating of 0 out of 5 stars

49522
Wella Professionals Fusion Geschenkset

Das Wella Fusion Geschenkset ist eine schöne Geschenkidee für Weihnachten und bietet eine abgestimmte Pflegeroutine für strapaziertes und geschädigtes Haar. Das festliche Set enthält das Wella Fusion Shampoo 250 ml und den Wella Fusion Conditioner 200 ml. Die Pflegeprodukte reinigen und pflegen das Haar und sorgen für ein geschmeidiges, gepflegtes Haargefühl.Ein besonderes Highlight ist die elegante goldene Kosmetiktasche, in der die beiden Produkte stilvoll verpackt sind. Damit verbindet das Wella Fusion Set professionelle Haarpflege mit einer festlichen Präsentation und eignet sich ideal als Weihnachtsgeschenk für alle, die ihrem Haar eine Extraportion Pflege gönnen möchten.

Content: 2 pc (€11.10 / 1 pc)

Sale price: €22.20 Regular price: €44.00
28
Wella Professionals Ultimate Repair Gift Set Wella Professionals Ultimate Repair Gift Set

Average rating of 0 out of 5 stars

49520
Wella Professionals Ultimate Repair Gift Set

The Wella Ultimate Repair Gift Set is the perfect gift idea and indulges stressed hair with a high-quality care routine. The festive set contains the Ultimate Repair Shampoo 250 ml, the Ultimate Repair Conditioner 200 ml, and the Ultimate Repair Leave-in-Treatment 30 ml. Together, the care products provide a smooth, well-groomed feel and support the regeneration of stressed hair structures.A particular highlight is the elegant gold makeup bag, in which the products are stylishly packaged. This makes the Wella Ultimate Repair Set not only a luxurious hair care, but also a beautiful Christmas gift for anyone who wants to treat their hair to something special.

Content: 3 pc (€17.30 / 1 pc)

Sale price: €51.90 Regular price: €71.90

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.