Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Biomed SOFTLY Velvet Cream

Description

Product information "Biomed SOFTLY Velvet Cream"

The Softly Velvet Cream from Biomed combines the rich care of a hair mask with the lightness of a conditioner. Its nourishing formula intensely moisturises the hair, improves combability and leaves a pleasantly soft hair feel – without weighing it down. The hair appears more supple, elastic and gains a natural shine.

Nourishing active ingredients for healthy-looking hair

The included vegan keratin complex from quinoa, chickpeas and lentils supports the hair structure and gives the hair more strength as well as a fuller appearance. Hyaluronic acid provides long-lasting moisture and helps to store it in the hair, thereby reducing dryness and improving elasticity. The care is completed by panthenol (provitamin B5), which protects the hair, provides intensive care and ensures a smooth, well-groomed finish.

Benefits

  • Intense moisture care without weighing down
  • Improves softness and combability
  • With vegan keratin complex from quinoa, chickpeas and lentils, hyaluronic acid supports moisture and elasticity
  • Panthenol nourishes and protects the hair structure
  • For soft, shiny and healthy-looking hair
  • Vegan
  • Note: New packaging design

Properties

Brand: Biomed
Finish: moisture, shine, smoothness
Hair type: damaged hair, dry hair
Product line: Biomed Softly
Texture: lotion

Manufacturer

Biomed Hairtherapy

SOCO S.p.A.
Via San Francesco D'Assisi 14
Torino
Italy
Website: https://www.socostore.it/

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Amodimethicone; Aqua; Bis-(isostearoyl/oleoyl isopropyl) dimonium methosulfate; Cetrimonium Chloride; Fragrance; Glycerin; Glyceryl Linoleate; Glyceryl Linolenate; Lactic Acid; Myristyl Alcohol; Nigella sativa seed oil; Ocimum basilicum leaf water; Phenoxyethanol; Potassium sorbate; Propylene Glycol; Sodium benzoate; Sodium PCA; Trideceth-10
Skip product gallery

You may also like

Maria Nila Colour Refresh Caramel Brown 7.35

Average rating of 0 out of 5 stars

49493
Maria Nila Colour Refresh Caramel Brown 7.35

Maria Nila Colour Refresh Caramel Brown is the ideal shade for warm brown tones with a soft, caramel sheen. The temporary colour refresh intensifies the hair colour and gives it a warm, vibrant radiance. The colour result lasts for up to 10 washes. The care formula additionally provides smooth hair and a beautiful shine – for a rich Caramel Brown with warm depth.Application recommendationWash hair, towel dry, apply Colour Refresh and distribute evenly. Rinse after a short processing time and finish with conditioner.

Content: 300 ml (€10.67 / 100 ml)

Variants from €20.00
Regular price: €32.00
Maria Nila Colour Refresh Beige Brown 7.23

Average rating of 0 out of 5 stars

49494
Maria Nila Colour Refresh Beige Brown 7.23

Maria Nila Colour Refresh Beige Brown is the ideal shade for natural brown tones with a soft, beige undertone. The temporary colour refresh revives the hair colour and gives it a smooth, harmonious depth. The colour result lasts for up to 10 washes. The conditioning formula provides smoothness and shine – for an elegant Beige Brown with a natural finish.Application recommendationWash the hair, towel dry, apply Colour Refresh and distribute evenly. Rinse after a short processing time and finish with conditioner.

Content: 300 ml (€10.67 / 100 ml)

Variants from €20.00
Regular price: €32.00
7
Xanitalia VIBEXIONIC High Temperature Thermo Brush

Average rating of 0 out of 5 stars

14636
Xanitalia VIBEXIONIC High Temperature Thermo Brush

The VIBEXIONIC High Temperature Thermo Brush is ideal for professional blow-drying styling at high temperatures. Its ionic nylon bristles support smooth styling and help reduce static charge. The ventilated hollow cylinder with a ceramic coating ensures uniform heat distribution and enables efficient drying and shaping of the hair. Thanks to its high temperature resistance, the brush is perfectly suited for the demanding daily salon routine. The non-slip handle sits securely and comfortably in the hand, offering good control during styling.

Variants from €10.70
Sale price: €13.00 Regular price: €14.00
8
Xanitalia Flat Elastic Rubber 50 pieces Xanitalia Flat Elastic Rubber 50 pieces

Average rating of 0 out of 5 stars

13658
Xanitalia Flat Elastic Rubber 50 pieces

The flat elastic rubber bands are ideal for reliably securing permanent curling machines. Thanks to their elastic construction, they are easy to apply and provide a secure hold during use.The rubber bands are available in lengths of 70 mm and 90 mm. A pack contains 50 pieces – ideal for professional use in the hair salon.

Sale price: €2.30 Regular price: €2.50
Maria Nila Colour Refresh Pearl Rose 10.26

Average rating of 0 out of 5 stars

49491
Maria Nila Colour Refresh Pearl Rose 10.26

Maria Nila Colour Refresh Pearl Rose is the ideal shade for delicate rosy tones with an elegant, pearl-like finish. The temporary colour refreshment gives the hair a soft, contemporary colour and lasts for up to 10 washes. The care formula adds softness and shine to the hair – for a gentle Pearl-Rose look with special radiance.Usage recommendationWash hair, towel-dry, apply Colour Refresh and distribute evenly. Rinse after a short processing time and finish with conditioner.

Content: 300 ml (€10.67 / 100 ml)

Variants from €20.00
Regular price: €32.00
40
Wella Ultimate Colour Blonde Shampoo Wella Ultimate Colour Blonde Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

49504
Wella Ultimate Colour Blonde Shampoo

Cool, radiant blonde in just 5 minutesThe Wella Professionals Ultimate Color Blonde Shampoo cleanses blond hair while simultaneously neutralising unwanted yellow tones – for a visibly cooler and brighter blonde from the very first use. Violet pigments combined with activated charcoal target warm yellow hues and help remove deposits as well as environmental residues from the hair.3-in-1: Toning, moisture and careThe modern formula combines toning, moisture and care in one step. Glycine, Metal Purifier and Pro-Vitamin B5 help remove metallic residues, preserve moisture in the hair and protect the hair fibre from damage. Unlike many classic silver shampoos, this formula leaves the hair soft, supple and easy to comb, without drying it out. The anti-yellowing shampoo is suitable for natural blonde, colour-treated, highlighted and grey hair and supports the maintenance of a salon-fresh, cool blonde tone with regular use.Highlights of Wella's blonde shampoo at a glanceNeutralises unwanted yellow tones in just 5 minutesPurple pigments for visibly cooler blonde shades3-in-1 effect: tones, moisturises and cares · Activated charcoal helps remove deposits and environmental residuesWith Glycine, Metal Purifier and Pro-Vitamin B5Leaves hair soft and silkyFor natural, colour-treated, highlighted and grey hairIdeal for regular maintenance of cooler blonde tonesApplicationApply to wet hair, lather. Leave on for up to 5 minutes and rinse thoroughly. If needed, use up to twice a week.

Content: 250 ml (€11.98 / 100 ml)

Variants from €12.95
Sale price: €29.95 Regular price: €49.95
Maria Nila Colour Refresh Beige Blonde 9.23

Average rating of 0 out of 5 stars

49492
Maria Nila Colour Refresh Beige Blonde 9.23

Maria Nila Colour Refresh Beige Blonde is the ideal shade for natural blondes with a soft, beige-toned finish. The temporary colour refresh gives blonde hair a new lift and creates a harmonious, well-groomed colour. It lasts for up to 10 washes. The care formula leaves the hair soft and shiny – for an elegant, naturally appearing Beige Blonde.Usage adviceWash the hair, towel dry, apply Colour Refresh and distribute evenly. After a short processing time, rinse out and finish with conditioner.

Content: 300 ml (€10.67 / 100 ml)

Variants from €20.00
Regular price: €32.00
8
Xanitalia Silente Round Mirror Ø 27 cm Xanitalia Silente Round Mirror Ø 27 cm

Average rating of 0 out of 5 stars

18368
Xanitalia Silente Round Mirror Ø 27 cm

The round hairdressing mirror with a diameter of 27 cm is a practical accessory for daily professional salon use. Its compact size allows for easy handling and is ideal for showing clients the result of haircuts, styling, or colorings from different angles.

Sale price: €22.70 Regular price: €24.60
8
Dimension Cx Hairdresser Pouches

Average rating of 0 out of 5 stars

28545
Dimension Cx Hairdresser Pouches

Die Nylon-Bauchtasche für Friseure ist ein praktischer Begleiter für den professionellen Arbeitsalltag. Verschiedene Fächer und Halterungen bieten Platz für Scheren, Kämme, Clips, Klammern und weiteres Friseurzubehör, sodass die wichtigsten Werkzeuge jederzeit griffbereit sind.Das leichte und strapazierfähige Nylonmaterial eignet sich optimal für den täglichen Einsatz. Dank des verstellbaren Gurts lässt sich die Bauchtasche bequem und individuell tragen. Ideal für Friseure und Stylisten, die beim Arbeiten flexibel bleiben und ihre Werkzeuge übersichtlich organisieren möchten.Lieferung ohne abgebildetes Zubehör.

Content: 1 pc (€18.60 / 1 pc)

Sale price: €18.60 Regular price: €20.20
8
Xanitalia SALONXPRO Perm papers 500 pieces

Average rating of 0 out of 5 stars

18631
Xanitalia SALONXPRO Perm papers 500 pieces

The Xanitalia SALONXPRO Perm papers 500 pieces facilitates clean and precise wrapping of hair ends during perming and supports an even result. With a size of 50 × 75 mm, the perm paper is ideal for professional reformation treatments in the salon. Content: 500 pieces.

Content: 500 pc (€0.00 / 1 pc)

Sale price: €2.30 Regular price: €2.50
50

Average rating of 4 out of 5 stars

29280
Comair Transparent Disposable Cape

The transparent disposabel cape by Comair offers practical protection during colourings, haircuts and other hairdressing treatments. The lightweight material reliably protects clothing from hair, moisture and product residues. Thanks to its disposable design, the cape is particularly hygienic and ideal for the professional salon daily routine.

Content: 100 STK (€0.24 / 1 STK)

Sale price: €23.75 Regular price: €47.40
50
Wella Professionals Ultimate Colour Gift Set Wella Professionals Ultimate Colour Gift Set

Average rating of 0 out of 5 stars

49521
Wella Professionals Ultimate Colour Gift Set

The Wella Ultimate Color Gift Set is the perfect Christmas gift idea and offers a premium care routine specifically for coloured hair. The coordinated care products help to preserve the beauty of the hair colour and give the hair a smooth, well-groomed feel as well as radiant shine.A special highlight is the elegant gold toiletry bag in which the products are stylishly packaged. This combines professional hair care with a festive look and is a beautiful Christmas gift for those who love their hair colour and want to pamper their coloured hair particularly.

Content: 3 pc (€10.17 / 1 pc)

Sale price: €30.50 Regular price: €61.60

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.