Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Wella Invigo Nutri-Enrich Deep Nourishing Mask

Description

Product information "Wella Invigo Nutri-Enrich Deep Nourishing Mask "

The Wella Invigo Nutri-Enrich Deep Nourishing Mask revitalises dry and damaged hair lacking smoothness, a healthy appearance, and moisture. The mask with goji berries is deeply effective and should be left in the ends and lengths for up to 10 minutes. The hair is immediately nourished and regains its smoothness. The hair is smoothed and becomes more vital again. The high content of vitamins, minerals, and amino acids in the goji berries ensures healthy hair care.

Properties

Brand: Wella
Hair type: damaged hair
Product line: Wella Enrich
Texture: mask

Manufacturer

Wella Professionals

Wella Germany GmbH
Berliner Allee 65-65a
64295 Darmstadt
Germany
Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

56
Wella Invigo Nutri-Enrich Deep Nourishing Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

45212
Wella Invigo Nutri-Enrich Deep Nourishing Mask

The Wella Invigo Nutri-Enrich Deep Nourishing Mask revitalises dry and damaged hair lacking smoothness, a healthy appearance, and moisture. The mask with goji berries is deeply effective and should be left in the ends and lengths for up to 10 minutes. The hair is immediately nourished and regains its smoothness. The hair is smoothed and becomes more vital again. The high content of vitamins, minerals, and amino acids in the goji berries ensures healthy hair care.

Content: 75 ml (€9.27 / 100 ml)

Variants from €3.85
Sale price: €6.95 Regular price: €15.75
58
Wella Invigo Nutri-Enrich Deep Nourishing Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

45218
Wella Invigo Nutri-Enrich Deep Nourishing Mask

The Wella Invigo Nutri-Enrich Deep Nourishing Mask revitalises dry and damaged hair lacking smoothness, a healthy appearance, and moisture. The mask with goji berries is deeply effective and should be left in the ends and lengths for up to 10 minutes. The hair is immediately nourished and regains its smoothness. The hair is smoothed and becomes more vital again. The high content of vitamins, minerals, and amino acids in the goji berries ensures healthy hair care.

Content: 500 ml (€4.19 / 100 ml)

Variants from €3.85
Sale price: €20.95 Regular price: €50.30
59
Wella Invigo Nutri-Enrich Deep Nourishing Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

45213
Wella Invigo Nutri-Enrich Deep Nourishing Conditioner

The Wella Invigo Nutri-Enrich Deep Nourishing Conditioner with Goji berries instantly provides moisture to dry or damaged hair and imparts vitality. This restores movement and gives the hair a healthier appearance.

Content: 200 ml (€5.98 / 100 ml)

Sale price: €11.95 Regular price: €28.85
60
Wella Invigo Nutri-Enrich Deep Nourishing Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

45209
Wella Invigo Nutri-Enrich Deep Nourishing Shampoo

The Wella Invigo Nutri-Enrich Deep Nourishing Shampoo with vitamin-rich goji berries cleanses dry and damaged hair with the Nutri-Enrich Complex. Vitamins, minerals, and peptides nourish the hair and impart vitality.

Content: 300 ml (€2.98 / 100 ml)

Variants from €2.95
Sale price: €8.95 Regular price: €22.20
55
Wella Invigo Nutri-Enrich Deep Nourishing Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

45216
Wella Invigo Nutri-Enrich Deep Nourishing Mask

The Wella Invigo Nutri-Enrich Deep Nourishing Mask revitalises dry and damaged hair lacking smoothness, a healthy appearance, and moisture. The mask with goji berries is deeply effective and should be left in the ends and lengths for up to 10 minutes. The hair is immediately nourished and regains its smoothness. The hair is smoothed and becomes more vital again. The high content of vitamins, minerals, and amino acids in the goji berries ensures healthy hair care.

Content: 30 ml (€12.83 / 100 ml)

Sale price: €3.85 Regular price: €8.65
34
L'Oréal Steampod 4.0  All-In-One Professional Styler L'Oréal Steampod 4.0  All-In-One Professional Styler

Average rating of 4.5 out of 5 stars

53289
L'Oréal Steampod 4.0 All-In-One Professional Styler

The best just got better: The L'Oréal Steampod 4.0 All-In-One Professional Styler is the new and improved version of the best-selling original steam straightener by leading hair care brand L’Oréal. Thanks to cutting-edge innovation, the SteamPod 4.0 is much more than just a hair straightener, it is an All-In-One Professional Styler that can both straighten and curl all types of hair.  L’Oréal SteamPod 4.0 All-in-One Professional Styler: The steam revolution continues  The SteamPod 4.0 is a multi-functional styling tool – hair straightener and curling wand all in one. It delivers salon-perfect, long-lasting results, making it a must-have for everyone who loves to curl and straighten their hair on a regular basis. The SteamPod promises:  3x faster* results 2x smoother* results Up to 95% less damage** L’Oréal SteamPod 4.0 All-in-One Professional Styler: Unlimited, like you Make your hair dreams come true with the power of steam. The new L’Oréal SteamPod 4.0 offers unlimited styling possibilities for all types of hair, from coily to straight. It comes with 3 different steam-optimizing combs, each designed for a specific hair texture:  Fine-toothed comb: Hair types 1 to 4 (straight to wavy hair) Medium-toothed comb: Hair type 5 (curly hair) Wide-toothed comb: Hair types 6 and 7 (extremely curly and coily hair) L’Oréal SteamPod 4.0 All-in-One Professional Styler: a technological masterpiece for salon-worthy styling results  This All-In-One Styler by L’Oréal is full to the brim with advanced technologies, making it a masterpiece and holy grail styling tool.  Patented steam technology At its core, the SteamPod 4.0 uses the gentle power of steam to transform your hair. Sophisticated and patented steam technology guarantees a continuous steam flow (0.8g/min) – for a noticeably smoother result.  Curl locking guide For the first time ever, the SteamPod now has a curl locking guide which gently heats up to 100°C, creating bouncier, more defined and frizz-free curls.  Larger styling plates The new SteamPod 4.0 has larger styling plates than the previous model, meaning that you can get 30% closer to the roots – for even more effective styling results from roots to tips.  More features of L'Oréal Steampod 4.0 All-In-One Professional Styler Automatic shut-off after 30 minutes of inactivity Integrated water tank for up to 192m of hair without having to refill the water tank (Use demineralised water!) Floating styling plates for added control on all hair types New ergonomic design with slimmer and rounder plates for voluminous curls  Highly resistant ceramic plates for heavy-duty use  L’Oréal SteamPod 4.0 All-in-One Professional Styler includes:  SteamPod 4.0 All-In-One Professional Styler Refill bottle for the water tank  3 combs for optimised styling Heat-resistant travel pouch Heat-resistant shells for safe straightening    * Instrumental test; SteamPod 4.0 compared to SteamPod 4.0 without steam and comb. Tested on hair type 5 (curly hair).  ** Instrumental test; breakage measured from repeated combing after 15 passes of SteamPod 4.0 on bleached hair (hair type 5, curly hair), compared to SteamPod 4.0 without steam and comb. 

Sale price: €330.95 Regular price: €499.00
63
Wella SP Luxeoil Reconstructive Elixir Wella SP Luxeoil Reconstructive Elixir

Average rating of 5 out of 5 stars

44007
Wella SP Luxeoil Reconstructive Elixir

Luxeoil Reconstructive Elixir - the luxurious and protective hair oil that imparts a perfect shine to the hair. Thanks to its high-quality ingredients, it protects the hair's natural keratin, enhances hair smoothness, and refines hair structure. Application of Luxeoil Reconstructive Elixir: After washing, work 1 to 2 pumps into the ends and lengths of the hair.NOTE: New packaging design.

Content: 30 ml (€25.50 / 100 ml)

Sale price: €7.65 Regular price: €20.45
39
Axenia LAB OXIDIZING Emulsion

Average rating of 4 out of 5 stars

12098
Axenia LAB OXIDIZING Emulsion

The coloration of Axenia Lab. Collection is best expressed with Axenia LAB OXIDIZING Emulsion, available in concentrations of 10 - 20 - 30 - 40 Volumes, allowing comprehensive use of the colour. Volume 20 or 30 is suitable for standard colour applications. Volume 40 is for intensive lightening effects. Volume 10 is for toning. This product has been specifically formulated to achieve optimal oxidation results with the colouring of Axenia Lab Collection. Results achieved by mixing with Axenia LAB OXIDIZING Emulsion Grey coverage up to 100% Long-lasting effect Brilliant and luminous colours Highly lightened hair

Content: 1000 ml (€1.29 / 100 ml)

Variants from €10.90
Sale price: €12.90 Regular price: €21.00
22
Shu Uemura Urban Moisture Mask Shu Uemura Urban Moisture Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

31080
Shu Uemura Urban Moisture Mask

Shu Uemura Urban Moisture Treatment is a rich mask for dry hair. It counteracts the accumulation of urban impurities and helps to make the hair look shiny and smooth.

Content: 200 ml (€31.48 / 100 ml)

Sale price: €62.95 Regular price: €80.40
30
Sassoon Cremagel 60ml - 9/5 extra light blonde violet

Average rating of 0 out of 5 stars

43078
Sassoon Cremagel 60ml - 9/5 extra light blonde violet

The Sassoon Cremagel provides exceptional colour with vibrant shine from root to tip. The cream-gel texture is very easy to apply. The Cremagels deliver shimmering and long-lasting colour results that enhance the hair without appearing overly conspicuous: Precise shading, authentic and believable tonalities, accurate and clear shades Thoughtfully curated colour palette without redundant colours Contains the advanced conditioning system Intelliprotec for ultimate shine and lasting intensity The Cremagels are mixed in a 1:1 ratio with Sassoon Developer and left on the hair for approximately 30-45 minutes for optimal development. The Cremagels are compatible with each other. No additional heat application is necessary.

Content: 60 ml (€26.58 / 100 ml)

Sale price: €15.95 Regular price: €22.80
25
Alcina Effect & Care Active Cell Serum

Average rating of 5 out of 5 stars

77155
Alcina Effect & Care Active Cell Serum

Alcina Effect & Care Active Cell Serum is formulated for mature skin, helping to visibly reduce the appearance of fine lines and wrinkles. Facial contours become noticeably firmer and smoother. This cell renewal serum supports collagen production to leave your complexion radiant and youthful.  How to use Alcina Effect & Care Active Cell Serum In the morning and evening, apply to the clean, dry face. Follow with moisturizer. To shield your skin from UV damage, use SPF before spending time outdoors. 

Content: 30 ml (€134.83 / 100 ml)

Sale price: €40.45 Regular price: €53.95
29
L'Oréal Tecni.Art Fix Anti-Frizz Compressed L'Oréal Tecni.Art Fix Anti-Frizz Compressed

Average rating of 0 out of 5 stars

53417
L'Oréal Tecni.Art Fix Anti-Frizz Compressed

Tecni.ART Fix Anti-Frizz Compressed by L'Oréal Professionnel is a 24-hour anti-frizz spray with an anti-static effect. L'Oréal Tecni.ART Fix Anti-Frizz Compressed: Anti-Frizz Effect for Smooth, Shiny Hair For full control during styling: a must-have to tame flyaways and unwanted frizz. For long-lasting shine, strong hold, and frizz control. Perfect for updos. Less is more: The Compressed Technology allows a larger active ingredient content in a smaller packaging — for a more sustainable styling experience. The Fix Anti-Frizz Compressed Spray offers 60% more usage compared to the previous non-compressed 250ml version. L'Oréal Tecni.ART Fix Anti-Frizz Compressed Application Spray from a distance of 35 cm onto dry hair. Can also be applied to damp hair to improve texture. Tip: Spray into hands to control flyaways and gently smooth over flyaway hair.

Content: 250 ml (€7.58 / 100 ml)

Sale price: €18.95 Regular price: €26.60
Skip product gallery

Customer also bought:

Kérastase Nutritive 8H Serum 10ml

Average rating of 0 out of 5 stars

49448
Kérastase Nutritive 8H Serum 10ml

Content: 10 ml (€0.00 / 100 ml)

Regular price: €0.00
43
Schwarzkopf Igora Royal Fashion Lights Strong Bonds 60ml - L-00 natural blonde Schwarzkopf Igora Royal Fashion Lights Strong Bonds 60ml - L-00 natural blonde

Average rating of 0 out of 5 stars

15828
Schwarzkopf Igora Royal Fashion Lights Strong Bonds 60ml - L-00 natural blonde

Igora Royal Fashion Lights is a permanent colour cream used for highlighting techniques. The hair colour allows for lightening and colouring in just one step, providing excellent intensity and luminosity as well as stunning light reflections. Results with Schwarzkopf Igora Royal Fashion Lights Up to 5 levels of lift Irresistible shine Intensity and luminosity Strong contrast Numerous effects Customization of cuts and hairstyles Vibrant highlights Strand fidelity, precise results Clear tone directions Maximum contrast The colour contains the Strong Bonds technology. This additive strengthens and cares for the hair, leading to a reduction in hair damage caused by colouring. Application tips for Schwarzkopf Igora Royal Fashion Lights Use with Igora Royal Oil Developer 12%. Mixing ratio 1:1 Processing time 30-45 minutes (45 minutes only for lightening previously coloured bases) Suitable for single application without scalp contact.

Content: 60 ml (€17.58 / 100 ml)

Sale price: €10.55 Regular price: €18.36
32
Olaplex Volumizing Blow Dry Mist Olaplex Volumizing Blow Dry Mist

Average rating of 5 out of 5 stars

61177
Olaplex Volumizing Blow Dry Mist

Olaplex Volumizing Blow Dry Mist provides volume, fullness, and bounce for all hair types. The ultra-lightweight formula ensures weightless blow-outs and noticeably soft, shiny, and healthy hair. The patented Olaplex Bond-Building technology supports hair repair. Additionally, it offers protection against heat and humidity.  Application of Olaplex Volumizing Blow Dry Mist The volumising spray can be applied to both dry and damp hair. It is preferably sprayed at the roots before blow-drying with a round brush.

Content: 150 ml (€14.60 / 100 ml)

Sale price: €21.90 Regular price: €32.00
62
Schwarzkopf BC Bonacure Repair Rescue Shampoo Schwarzkopf BC Bonacure Repair Rescue Shampoo

Average rating of 4.3 out of 5 stars

54081
Schwarzkopf BC Bonacure Repair Rescue Shampoo

The Schwarzkopf BC Bonacure Repair Rescue Shampoo with Arginine & advanced technology with vegan keratin repairs hair damage accumulated over a period of 3 years with just one application. It is designed for chemically or mechanically overtreated and damaged hair that needs rebuilding. The Repair Rescue Shampoo is a nourishing shampoo for damaged hair, guaranteeing long-lasting structural improvement. The internal strength and elasticity of the hair are restored without weighing it down. It is free from SLS/SLES sulfates, silicones, and artificial dyes. Schwarzkopf BC Bonacure Repair Rescue Shampoo: Clean formula with powerful effect The modern technology with vegan keratin & Arginine regenerates damaged hair structures and restores the surface properties of healthy hair. The reconstructive shampoo helps the hair regain its natural beauty, more lively movement, elasticity, and smoothness. It gently cleanses the hair without weighing it down and prepares it optimally for the subsequent products of the Repair Rescue series. Result: Strong, reconstructed, and healthy hair Regenerated hair that shines Hair protected against breakage Schwarzkopf BC Bonacure Repair Rescue: Improved hair quality The shampoo, in combination with the products of the Bonacure Repair Rescue range, ensures Up to 100% stronger hair** Up to 95% less hair breakage when used in combination with the Repair Rescue Spray Conditioner Up to 85% improved combability*** **In relation to the Repair Rescue treatment. ***Compared to damaged hair.

Content: 250 ml (€3.18 / 100 ml)

Sale price: €7.95 Regular price: €20.88
43
Schwarzkopf Igora Royal Developer

Average rating of 4.6 out of 5 stars

15395
Schwarzkopf Igora Royal Developer

The Igora Royal Developer by Schwarzkopf is perfectly tailored to all Schwarzkopf hair colours. Grey and white hair are covered flawlessly. The High Definition technology with oil content provides extra care and intense shine. Results after colouring with Igora Royal Developer: Intense shine Optimal white and grey hair coverage Long-lasting colour retention Perfect colour development The high-quality oil-based developer harmonises with all Igora Royal hair colours and enables perfect colour development. Additionally, it cares for the hair with protective and reconstructive ingredients. The High-Performance Developer ensures a safe and gentle result. The oil-based developer should be stored as cool as possible and protected from direct sunlight. After opening the bottle, the developer should be used within 6 months. Available in various sizes and concentrations.

Content: 1000 ml (€1.16 / 100 ml)

Variants from €3.15
Sale price: €11.60 Regular price: €20.28
39 Tip
Schwarzkopf Igora Royal - 1-0 black natural Schwarzkopf Igora Royal - 1-0 black natural

Average rating of 4.8 out of 5 stars

15352
Schwarzkopf Igora Royal - 1-0 black natural

Developed by colourists, Schwarzkopf's professional colour cream offers maximum colour intensity, up to 100% grey coverage, and long-lasting, naturally appearing colour. Schwarzkopf Igora Royal are permanent cream colours with optimal colour performance. The special colour technology ensures expressive colour, high contrast, and a perfect colour balance even on damaged hair structures. Ultimate colour brilliance and care with Schwarzkopf Igora Royal A wide range of shades provides the perfect tone for every look. The colour spectrum ranges from fashionable chocolate, ash natural shades to warm gold tones. Igora Royal shades include exciting red, intense purple, and very light blonde nuances, ideal for full-head techniques, root colour, or for unique balayage and ombré looks. Thanks to Schwarzkopf Igora Royal's innovative colour formula, an exact and contrast-rich colour result is achieved, with colour pigments being strongly anchored in the hair and the hair surface sealed. Special care properties ensure maximum shine and vibrant colour reflections – for regal colour results with precise colour accuracy and long-lasting brilliant colour. Application recommendations for Schwarzkopf Igora Royal Can be used with Oil Developer 3% (darker colouring), 6% (tone-in-tone colouring), or 9% (lightening by 2-3 levels) Mixing ratio 1:1 Processing time 30-45 minutes Apply in small sections and use a generous amount of colour. For 100% coverage, always apply to dry hair. The Natur Extra Tones (-00) are specifically developed for intensive white coverage, even on thick and stubborn hair. Mixable with each other. For 100% coverage, mix an Igora Royal Natur tone (-0, -1, -4) in a 1:2 ratio with an Igora Royal Modeton of your choice. Results with Schwarzkopf Igora Royal High colour intensity Perfect colour balance even on porous hair Up to 100% grey coverage Ultimate colour durability Absolute streaking fidelity

Content: 60 ml (€17.58 / 100 ml)

Sale price: €10.55 Regular price: €17.28
39 Tip
Schwarzkopf Igora Royal - 1-0 black natural Schwarzkopf Igora Royal - 1-0 black natural

Average rating of 4.8 out of 5 stars

15343
Schwarzkopf Igora Royal - 1-0 black natural

Developed by colourists, Schwarzkopf's professional colour cream offers maximum colour intensity, up to 100% grey coverage, and long-lasting, naturally appearing colour. Schwarzkopf Igora Royal are permanent cream colours with optimal colour performance. The special colour technology ensures expressive colour, high contrast, and a perfect colour balance even on damaged hair structures. Ultimate colour brilliance and care with Schwarzkopf Igora Royal A wide range of shades provides the perfect tone for every look. The colour spectrum ranges from fashionable chocolate, ash natural shades to warm gold tones. Igora Royal shades include exciting red, intense purple, and very light blonde nuances, ideal for full-head techniques, root colour, or for unique balayage and ombré looks. Thanks to Schwarzkopf Igora Royal's innovative colour formula, an exact and contrast-rich colour result is achieved, with colour pigments being strongly anchored in the hair and the hair surface sealed. Special care properties ensure maximum shine and vibrant colour reflections – for regal colour results with precise colour accuracy and long-lasting brilliant colour. Application recommendations for Schwarzkopf Igora Royal Can be used with Oil Developer 3% (darker colouring), 6% (tone-in-tone colouring), or 9% (lightening by 2-3 levels) Mixing ratio 1:1 Processing time 30-45 minutes Apply in small sections and use a generous amount of colour. For 100% coverage, always apply to dry hair. The Natur Extra Tones (-00) are specifically developed for intensive white coverage, even on thick and stubborn hair. Mixable with each other. For 100% coverage, mix an Igora Royal Natur tone (-0, -1, -4) in a 1:2 ratio with an Igora Royal Modeton of your choice. Results with Schwarzkopf Igora Royal High colour intensity Perfect colour balance even on porous hair Up to 100% grey coverage Ultimate colour durability Absolute streaking fidelity

Content: 60 ml (€17.58 / 100 ml)

Sale price: €10.55 Regular price: €17.28
39 Tip
Schwarzkopf Igora Royal - 1-0 black natural Schwarzkopf Igora Royal - 1-0 black natural

Average rating of 4.8 out of 5 stars

15300
Schwarzkopf Igora Royal - 1-0 black natural

Developed by colourists, Schwarzkopf's professional colour cream offers maximum colour intensity, up to 100% grey coverage, and long-lasting, naturally appearing colour. Schwarzkopf Igora Royal are permanent cream colours with optimal colour performance. The special colour technology ensures expressive colour, high contrast, and a perfect colour balance even on damaged hair structures. Ultimate colour brilliance and care with Schwarzkopf Igora Royal A wide range of shades provides the perfect tone for every look. The colour spectrum ranges from fashionable chocolate, ash natural shades to warm gold tones. Igora Royal shades include exciting red, intense purple, and very light blonde nuances, ideal for full-head techniques, root colour, or for unique balayage and ombré looks. Thanks to Schwarzkopf Igora Royal's innovative colour formula, an exact and contrast-rich colour result is achieved, with colour pigments being strongly anchored in the hair and the hair surface sealed. Special care properties ensure maximum shine and vibrant colour reflections – for regal colour results with precise colour accuracy and long-lasting brilliant colour. Application recommendations for Schwarzkopf Igora Royal Can be used with Oil Developer 3% (darker colouring), 6% (tone-in-tone colouring), or 9% (lightening by 2-3 levels) Mixing ratio 1:1 Processing time 30-45 minutes Apply in small sections and use a generous amount of colour. For 100% coverage, always apply to dry hair. The Natur Extra Tones (-00) are specifically developed for intensive white coverage, even on thick and stubborn hair. Mixable with each other. For 100% coverage, mix an Igora Royal Natur tone (-0, -1, -4) in a 1:2 ratio with an Igora Royal Modeton of your choice. Results with Schwarzkopf Igora Royal High colour intensity Perfect colour balance even on porous hair Up to 100% grey coverage Ultimate colour durability Absolute streaking fidelity

Content: 60 ml (€17.58 / 100 ml)

Sale price: €10.55 Regular price: €17.28
39 Tip
Schwarzkopf Igora Royal - 1-0 black natural Schwarzkopf Igora Royal - 1-0 black natural

Average rating of 4.8 out of 5 stars

15316
Schwarzkopf Igora Royal - 1-0 black natural

Developed by colourists, Schwarzkopf's professional colour cream offers maximum colour intensity, up to 100% grey coverage, and long-lasting, naturally appearing colour. Schwarzkopf Igora Royal are permanent cream colours with optimal colour performance. The special colour technology ensures expressive colour, high contrast, and a perfect colour balance even on damaged hair structures. Ultimate colour brilliance and care with Schwarzkopf Igora Royal A wide range of shades provides the perfect tone for every look. The colour spectrum ranges from fashionable chocolate, ash natural shades to warm gold tones. Igora Royal shades include exciting red, intense purple, and very light blonde nuances, ideal for full-head techniques, root colour, or for unique balayage and ombré looks. Thanks to Schwarzkopf Igora Royal's innovative colour formula, an exact and contrast-rich colour result is achieved, with colour pigments being strongly anchored in the hair and the hair surface sealed. Special care properties ensure maximum shine and vibrant colour reflections – for regal colour results with precise colour accuracy and long-lasting brilliant colour. Application recommendations for Schwarzkopf Igora Royal Can be used with Oil Developer 3% (darker colouring), 6% (tone-in-tone colouring), or 9% (lightening by 2-3 levels) Mixing ratio 1:1 Processing time 30-45 minutes Apply in small sections and use a generous amount of colour. For 100% coverage, always apply to dry hair. The Natur Extra Tones (-00) are specifically developed for intensive white coverage, even on thick and stubborn hair. Mixable with each other. For 100% coverage, mix an Igora Royal Natur tone (-0, -1, -4) in a 1:2 ratio with an Igora Royal Modeton of your choice. Results with Schwarzkopf Igora Royal High colour intensity Perfect colour balance even on porous hair Up to 100% grey coverage Ultimate colour durability Absolute streaking fidelity

Content: 60 ml (€17.58 / 100 ml)

Sale price: €10.55 Regular price: €17.28
39 Tip
Schwarzkopf Igora Royal - 1-0 black natural Schwarzkopf Igora Royal - 1-0 black natural

Average rating of 4.8 out of 5 stars

15286
Schwarzkopf Igora Royal - 1-0 black natural

Developed by colourists, Schwarzkopf's professional colour cream offers maximum colour intensity, up to 100% grey coverage, and long-lasting, naturally appearing colour. Schwarzkopf Igora Royal are permanent cream colours with optimal colour performance. The special colour technology ensures expressive colour, high contrast, and a perfect colour balance even on damaged hair structures. Ultimate colour brilliance and care with Schwarzkopf Igora Royal A wide range of shades provides the perfect tone for every look. The colour spectrum ranges from fashionable chocolate, ash natural shades to warm gold tones. Igora Royal shades include exciting red, intense purple, and very light blonde nuances, ideal for full-head techniques, root colour, or for unique balayage and ombré looks. Thanks to Schwarzkopf Igora Royal's innovative colour formula, an exact and contrast-rich colour result is achieved, with colour pigments being strongly anchored in the hair and the hair surface sealed. Special care properties ensure maximum shine and vibrant colour reflections – for regal colour results with precise colour accuracy and long-lasting brilliant colour. Application recommendations for Schwarzkopf Igora Royal Can be used with Oil Developer 3% (darker colouring), 6% (tone-in-tone colouring), or 9% (lightening by 2-3 levels) Mixing ratio 1:1 Processing time 30-45 minutes Apply in small sections and use a generous amount of colour. For 100% coverage, always apply to dry hair. The Natur Extra Tones (-00) are specifically developed for intensive white coverage, even on thick and stubborn hair. Mixable with each other. For 100% coverage, mix an Igora Royal Natur tone (-0, -1, -4) in a 1:2 ratio with an Igora Royal Modeton of your choice. Results with Schwarzkopf Igora Royal High colour intensity Perfect colour balance even on porous hair Up to 100% grey coverage Ultimate colour durability Absolute streaking fidelity

Content: 60 ml (€17.58 / 100 ml)

Sale price: €10.55 Regular price: €17.28

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.