Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 4.5 out of 5 stars

2 Reviews

Wella Fusion Mask

Description

Product information "Wella Fusion Mask"

With the Wella Fusion Mask, damaged hair can be a thing of the past. The modern hair treatment with the innovative Silksteel programme contains a fusion of silk amino acids and micronising lipids that penetrate deep into the hair cortex, immediately and sustainably repairing each hair fibre. Unlike many other hair masks, this creamy mask also provides long-term protection against new hair breakage.

Visibly healthy hair

The salon-quality hair mask significantly improves the appearance of hair. It feels better to the touch and gains a natural shine. The mask imparts a seductive fragrance and makes damaged hair more manageable and vital.

The professional hair treatment is applied to the lengths and ends of towel-dried hair and rinsed out thoroughly after about 5 minutes.

Properties

Brand: Wella
Finish: healthy hair, regenerated hair, shine
Hair type: damaged hair
Product line: Wella Fusion

Manufacturer

Wella Professionals

Wella Germany GmbH
Berliner Allee 65-65a
64295 Darmstadt
Germany
Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 2

2 of 2 reviews

Average rating of 4.5 out of 5 stars


50%

50%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


2 reviews

10 September 2026 11:36

Review with rating of 4 out of 5 stars

bei dem Preis gleich zugeschlagen

Vom Sommer sind die Spitzen ausgetrocknet. Hab sie wegen dem reduzierten Preis bestellt. Würde sie aber wahrscheinlich auch so kaufen.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

5 August 2026 11:38

Review with rating of 5 out of 5 stars

Toller Duft & weiches Haar

Riecht richtig gut und macht meine Haare super weich. Nach der Anwendung fühlen sie sich gepflegt an und sehen deutlich gesünder aus.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️
Skip product gallery

You may also like

56
Wella Fusion Mask

Average rating of 4.5 out of 5 stars

45306
Wella Fusion Mask

With the Wella Fusion Mask, damaged hair can be a thing of the past. The modern hair treatment with the innovative Silksteel programme contains a fusion of silk amino acids and micronising lipids that penetrate deep into the hair cortex, immediately and sustainably repairing each hair fibre. Unlike many other hair masks, this creamy mask also provides long-term protection against new hair breakage. Visibly healthy hair The salon-quality hair mask significantly improves the appearance of hair. It feels better to the touch and gains a natural shine. The mask imparts a seductive fragrance and makes damaged hair more manageable and vital. The professional hair treatment is applied to the lengths and ends of towel-dried hair and rinsed out thoroughly after about 5 minutes.

Content: 75 ml (€13.03 / 100 ml)

Variants from €5.31
Sale price: €9.77 Regular price: €22.10
58
Wella Fusion Mask

Average rating of 4.5 out of 5 stars

45308
Wella Fusion Mask

With the Wella Fusion Mask, damaged hair can be a thing of the past. The modern hair treatment with the innovative Silksteel programme contains a fusion of silk amino acids and micronising lipids that penetrate deep into the hair cortex, immediately and sustainably repairing each hair fibre. Unlike many other hair masks, this creamy mask also provides long-term protection against new hair breakage. Visibly healthy hair The salon-quality hair mask significantly improves the appearance of hair. It feels better to the touch and gains a natural shine. The mask imparts a seductive fragrance and makes damaged hair more manageable and vital. The professional hair treatment is applied to the lengths and ends of towel-dried hair and rinsed out thoroughly after about 5 minutes.

Content: 500 ml (€4.71 / 100 ml)

Variants from €5.31
Sale price: €23.54 Regular price: €56.15
58
Wella Fusion Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

45301
Wella Fusion Shampoo

The Wella Fusion Intense Repair Shampoo is an intensive repairing shampoo for damaged hair. With amino acids and lipids, it rebuilds the hair and protects against further hair breakage. The weightless formula is ideal for damaged hair as it does not weigh it down. It is therefore perfect for cleansing and caring for damaged hair simultaneously. Wella Fusion Shampoo: Regenerated and Healthy Hair The Shampoo from the Wella Fusion series provides healthy hair that shines from the tips and is strengthened from within. This helps the hair better protect itself against external influences. The Wella Fusion Intense Repair Shampoo provides moisture and targeted care where the hair truly needs it. The Metal Purifier technology in the shampoo removes metallic impurities through its antioxidant effect. Micronized lipids immediately increase moisture in the hair. Effects of Wella Professionals Fusion Shampoo Strengthens and repairs stressed, damaged, and dry hair Protects against further hair breakage Provides suppleness and strength Improves combability and imparts brilliant shine With Metal Purifier technology, the hair is freed from pollutants of all kinds Formulation Highlights: With Fusion Silksteel Technology for a repaired hair fiber at micro and macro levels. With silk amino acids and highly nourishing ingredients Protection against harmful metals in water Gentle on the skin Cruelty-free

Content: 1000 ml (€2.47 / 100 ml)

Variants from €3.45
Sale price: €24.68 Regular price: €58.50
62
Wella Fusion Emulsion

Average rating of 0 out of 5 stars

45535
Wella Fusion Emulsion

Wella Fusion Emulsion should not be missing for stressed hair. The delicate mousse contains concentrated power for intensive repair and wonderful smoothness. It protects, nourishes, and instantly repairs damaged hair structure. Additionally, it reduces hair breakage. Wella Fusion Emulsion: Intensive Repair, Smoothness & Protection The comprehensive formula of the mousse includes silk amino acids for hair repair as well as the Metal Purifier technology. Therefore, the emulsion can also be used as a follow-up treatment after lightening or perming. It helps to stop oxidation and neutralises the pH level. Wella Fusion Emulsion Application Apply to towel-dried, washed hair. Shake, hold the nozzle vertically downwards, and squeeze from the side. Apply from roots to ends and leave in for 3 minutes. Emulsify and rinse thoroughly. Tip: Can also be used together with the Fusion mask: first apply the emulsion, let it absorb, then apply the mask to lengths and ends. Rinse thoroughly.

Content: 50 ml (€15.50 / 100 ml)

Sale price: €7.75 Regular price: €20.20
56
Wella Fusion Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

45299
Wella Fusion Shampoo

The Wella Fusion Intense Repair Shampoo is an intensive repairing shampoo for damaged hair. With amino acids and lipids, it rebuilds the hair and protects against further hair breakage. The weightless formula is ideal for damaged hair as it does not weigh it down. It is therefore perfect for cleansing and caring for damaged hair simultaneously. Wella Fusion Shampoo: Regenerated and Healthy Hair The Shampoo from the Wella Fusion series provides healthy hair that shines from the tips and is strengthened from within. This helps the hair better protect itself against external influences. The Wella Fusion Intense Repair Shampoo provides moisture and targeted care where the hair truly needs it. The Metal Purifier technology in the shampoo removes metallic impurities through its antioxidant effect. Micronized lipids immediately increase moisture in the hair. Effects of Wella Professionals Fusion Shampoo Strengthens and repairs stressed, damaged, and dry hair Protects against further hair breakage Provides suppleness and strength Improves combability and imparts brilliant shine With Metal Purifier technology, the hair is freed from pollutants of all kinds Formulation Highlights: With Fusion Silksteel Technology for a repaired hair fiber at micro and macro levels. With silk amino acids and highly nourishing ingredients Protection against harmful metals in water Gentle on the skin Cruelty-free

Content: 250 ml (€3.91 / 100 ml)

Variants from €3.45
Sale price: €9.77 Regular price: €22.20
58
Wella Fusion Intense Repair Conditioner

Average rating of 5 out of 5 stars

45302
Wella Fusion Intense Repair Conditioner

The Wella Fusion Intense Repair Conditioner provides intensive care for damaged and stressed hair.In combination with other products from the Fusion range, this conditioner increases resistance to breakage by up to 95% and offers protection for demanding hair. The Silksteel formula is inspired by spider silk, one of the strongest fibers in nature.The nourishing and regenerating ingredients penetrate deeply into the cortex, immediately restoring the hair fiber and helping to prevent further hair breakage. Even very damaged hair feels renewed, smooth, and elastic.

Content: 200 ml (€6.84 / 100 ml)

Sale price: €13.68 Regular price: €32.85
58
Wella Fusion Intense Repair Conditioner

Average rating of 5 out of 5 stars

45303
Wella Fusion Intense Repair Conditioner

The Wella Fusion Intense Repair Conditioner provides intensive care for damaged and stressed hair.In combination with other products from the Fusion range, this conditioner increases resistance to breakage by up to 95% and offers protection for demanding hair. The Silksteel formula is inspired by spider silk, one of the strongest fibers in nature.The nourishing and regenerating ingredients penetrate deeply into the cortex, immediately restoring the hair fiber and helping to prevent further hair breakage. Even very damaged hair feels renewed, smooth, and elastic.

Content: 1000 ml (€3.29 / 100 ml)

Variants from €13.68
Sale price: €32.92 Regular price: €78.20
57
Wella Fusion Mask

Average rating of 4.5 out of 5 stars

45305
Wella Fusion Mask

With the Wella Fusion Mask, damaged hair can be a thing of the past. The modern hair treatment with the innovative Silksteel programme contains a fusion of silk amino acids and micronising lipids that penetrate deep into the hair cortex, immediately and sustainably repairing each hair fibre. Unlike many other hair masks, this creamy mask also provides long-term protection against new hair breakage. Visibly healthy hair The salon-quality hair mask significantly improves the appearance of hair. It feels better to the touch and gains a natural shine. The mask imparts a seductive fragrance and makes damaged hair more manageable and vital. The professional hair treatment is applied to the lengths and ends of towel-dried hair and rinsed out thoroughly after about 5 minutes.

Content: 30 ml (€17.70 / 100 ml)

Sale price: €5.31 Regular price: €12.35
51
Wella Shinefinity 60ml - 05/98 Steel Orchid Wella Shinefinity 60ml - 05/98 Steel Orchid

Average rating of 4 out of 5 stars

45442
Wella Shinefinity 60ml - 05/98 Steel Orchid

The latest colour innovation from Wella Professionals, featuring Balanced pH Technology – for a healthy hair feel: Wella Shinefinity Glaze demi-permanent gloss. Wella Shinefinity Glaze provides a long-lasting healthy hair feel and natural shine with a translucent tinting, without lightening and without damaging the hair. Balanced pH Technology Thanks to Balanced pH Technology, Wella Shinefinity Glaze ensures a healthy hair feel. The use of oxidative dyes combined with the balanced pH level results in long-lasting colour shine with Zero lightening, Zero hair damage, and a unique, healthy hair feel. Advantages of Wella Shinefinity Glaze ZERO lightening ZERO hair damage Clean Beauty Healthy-looking hair Natural shine Translucent tinting Durability up to 20 washes Free from animal-derived ingredients Sustainable packaging No yellow or gold undertone after a short period, unlike typical glosses Healthy hair feel No hair damage & no roots Light tinting & natural shine Shinefinity by Wella: Clean Beauty and environmentally friendly packaging No lightening No hair damage Vegan formulation Without ammonia, silicones, and direct dyes Free from animal-derived ingredients Ingredients are transparently disclosed Dermatologically tested Sustainable packaging Colour Range of Wella Shinefinity The shades of Wella Shinefinity can be categorised into warm, cool, natural tones, and boosters. Warm: Vanilla Glaze, Spicy Ginger, Honey Latte, Caramel Milk, Caramel Chocolate, Caramel Espresso, Hot Chili Natural: Soft Sage, Silk Blush, Beige Sand, Dark Sage, Deep Walnut, Bitter Chocolate Cool: Toffee Milk, Iced Platinum, Pink Shimmer, Platinum Opal, Blue Pearl, Silver Pearl, Toffee Cream, Strawberry Wine, Raspberry Latte, Smoky Opal, Cherry Wine, Frosted Chestnut, Steel Orchid, Deep Cherry Booster: Crystal Glaze, Blue Booster, Violet Booster Application of Wella Shinefinity After lightening the hair colour with Wella Blondor, it is recommended to use Wellaplex No. 2 Bond Stabilizer to strengthen the hair structure before applying Wella Shinefinity. The desired shade is mixed 1:1 with the activator and applied to dry or towel-dried hair. The hair is then combed through to distribute the colour evenly. Wella Shinefinity should develop for 10-20 minutes without heat before rinsing out. Wella Shinefinity can be used after bleaching services, on natural hair, between colour services for adjustment or refreshment of blonde hair, or as a colour correction service.Note: The appearance of shades may vary depending on screen settings. The result becomes more intense the longer the development time. Starting hair colour and hair texture also influence the result. Application is recommended only after consultation with a professional. Tip: To discover how to grey hair with Wella Shinefinity, see the folder "Grey hair with Wella Shinefinity".

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16
59
Wella Nutricurls Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

45244
Wella Nutricurls Conditioner

Curls and waves require specialised care that sustainably moisturises the hair, keeps it smooth, and still makes it elastic and springy. The Wella Nutricurls Conditioner with a medium nutrient level provides curls and waves with this nourishing blend, ensuring not only smooth hair but also increasing the hair's manageability. The detangling conditioner is applied to the lengths and ends and rinsed out after a brief processing time.

Content: 200 ml (€6.78 / 100 ml)

Sale price: €13.55 Regular price: €32.85
26
L'Oréal Série Expert Scalp Advanced Anti-Discomfort Dermo-Regulator Refill Shampoo 500ml

Average rating of 0 out of 5 stars

53419
L'Oréal Série Expert Scalp Advanced Anti-Discomfort Dermo-Regulator Refill Shampoo 500ml

The Scalp Advanced Anti-Discomfort Dermo-Regulator Shampoo from L'Oréal Professionnel Paris has been specifically developed to soothe sensitive scalps. Convenient and plastic-saving refill pouch for the shampoo. L’Oréal Serie Expert Scalp Advanced Anti-Discomfort Dermo-Regulator Refill Shampoo 500ml: Professional shampoo for coloured hair From the first application, hair is calmer & +49% more hydrated*. The refill pouch contains 73% less plastic than the bottle format. ** *Instrumental test. **Compared to a 500ml original bottle.

Content: 500 ml (€4.99 / 100 ml)

Sale price: €24.95 Regular price: €33.80
59
Wella Invigo Nutri-Enrich Deep Nourishing Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

45213
Wella Invigo Nutri-Enrich Deep Nourishing Conditioner

The Wella Invigo Nutri-Enrich Deep Nourishing Conditioner with Goji berries instantly provides moisture to dry or damaged hair and imparts vitality. This restores movement and gives the hair a healthier appearance.

Content: 200 ml (€5.98 / 100 ml)

Sale price: €11.95 Regular price: €28.85

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.