Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Sebastian Hydre Moisturizing Conditioner

Description

Product information "Sebastian Hydre Moisturizing Conditioner "

The Sebastian Moisturising Conditioner is the ideal care product after washing for dry, curly, and coloured hair. The Sebastian Hydre Conditioner provides colour protection and revitalises dehydrated hair.

Application: Distribute well through damp hair after washing, applying more conditioner to the ends. Rinse thoroughly.

Properties

Brand: Sebastian Professional
Finish: anti frizz effect, moisture
Hair type: curly hair, dry hair
Product line: Sebastian Hydre

Manufacturer

Sebastian Professional

Wella Germany GmbH
Berliner Allee 65-65a
64295 Darmstadt
Germany
Email: 
[email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Aqua; Astragalus Gummifer Gum; Behenamidopropyl Dimethylamine; Benzyl Alcohol; Bis-Aminopropyl Dimethicone; Butylphenyl Methylpropional; Cetyl Alcohol; Citric Acid; Cyclomethicone; Cyclotetrasiloxane; Edta; Fragrance; Glutamic Acid; Hydrolyzed Silk; Hydroxyisohexyl 3-Cyclohexene Carboxaldehyde; Linalool; Methylparaben; Oryza sativa bran oil; Phenoxyethanol; Propylene Glycol; Propylparaben; Simmondsia chinensis seed oil; Sodium Chloride; Stearyl Alcohol
Skip product gallery

You may also like

13
Redken Naked Gloss Lightweight Shine Oil Redken Naked Gloss Lightweight Shine Oil

Average rating of 0 out of 5 stars

53467
Redken Naked Gloss Lightweight Shine Oil

The Naked Gloss Lightweight Shine Oil is Redken's hair oil for ultimate shine and suitable for all hair types. Based on pH science, the power formula with Omega-9 fatty acids envelops the cuticle and merges with the hair. Thanks to its lightweight texture, it provides an intense, reflective shine without leaving greasy residues – for a weightless hair feel. Additionally, it moisturises, offers heat protection up to 230°C, and delivers an anti-frizz effect for up to 72 hours. The floral fragrance completes the benefits of the hair oil. It is the ideal hair oil for healthy-looking, shiny hair! Application Apply daily as needed to damp and/or dry hair. Dispense a small amount into the hands and evenly distribute through lengths and ends. Reapply as needed and style as desired.

Content: 100 ml (€42.95 / 100 ml)

Sale price: €42.95 Regular price: €49.20
26
Sassoon Cremablond 60ml - 12 neutral

Average rating of 0 out of 5 stars

43082
Sassoon Cremablond 60ml - 12 neutral

Sassoon Cremablond provides crystal-clear, very cool highlights on blonde hair. Five cool shades in violet, blue, grey, and lavender ensure clear and precise tones with a natural-looking result. Cremablond remains in the hair for approximately 50-60 minutes without additional heat application.

Content: 60 ml (€28.25 / 100 ml)

Sale price: €16.95 Regular price: €22.80
16
Sebastian Hydre Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

45054
Sebastian Hydre Treatment

The Hydre Treatment is an intensive nourishing hair mask for dry hair. It nourishes dehydrated, chemically treated, and frizzy hair. Application: Sebastian Hydre Treatment is applied to washed, damp hair. Work a small amount into the lengths and ends. Rinse thoroughly after a processing time of 3-5 minutes.

Content: 150 ml (€18.27 / 100 ml)

Sale price: €27.40 Regular price: €32.70
41
Londa Perfect Nudes 60ml - 9/13 sandy beige Londa Perfect Nudes 60ml - 9/13 sandy beige

Average rating of 0 out of 5 stars

42346
Londa Perfect Nudes 60ml - 9/13 sandy beige

Londa Perfect Nudes brings fresh air to the Nude hair colour palette. With 4 highly natural shades, a matte, powdery finish is achieved that counteracts unwanted tones. Complementing the Nude trend, Londa presents 4 permanent shades that adapt to both cool and warm complexions, ensuring a particularly natural look. Ideal for gentle balayage techniques Perfect Nudes are applied with the innovative Blending Brush. The process is straightforward, and the results are unique: soft transitions and gentle colour gradients make the natural tones the trend colours in the balayage sector. With the colouring brush, Nude Hair can be achieved without compromise: the unique play of colours, created from the perfect combination of warm and cool undertones, flatters every complexion and makes facial features appear softer. The overall appearance of the hair looks very natural due to the perfect interplay of different shades. Londa Perfect Nudes flatter the complexion and facial features, creating a very natural overall appearance. 4 highly natural, permanent shades achieve unique, soft results thanks to the uncomplicated application with the Blending Brush.

Content: 60 ml (€12.67 / 100 ml)

Sale price: €7.60 Regular price: €12.95
4
Londa Lock It Hair Lacquer with extra strong hold

Average rating of 0 out of 5 stars

42363
Londa Lock It Hair Lacquer with extra strong hold

Extremely strong hold all day with Londa Lock It Hair Spray! The hairspray is applied to the finished hairstyle and keeps it perfectly in shape for 24 hours. With integrated protection against UV radiation and humidity, the hair is also protected from harmful sun exposure. Additionally, the hairstyle remains unaffected by high humidity – with Lock It, no hair will curl anymore.

Content: 250 ml (€5.18 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €13.45
68
Wella SP Repair Mask

Average rating of 5 out of 5 stars

44031
Wella SP Repair Mask

The intensive treatment Wella SP Repair Mask repairs dry and severely damaged hair while protecting it from further damage. The nourishing ingredients provide the hair with intensive moisture, allowing it to be restored by up to 100% after a single application. Application of the Wella SP Repair Mask: Massage into towel-dried, already washed hair and rinse thoroughly after 5 minutes.

Content: 200 ml (€7.68 / 100 ml)

Sale price: €15.35 Regular price: €47.75
38
Sassoon Illuminating Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

43025
Sassoon Illuminating Conditioner

The Sassoon Illuminating Conditioner for coloured hair preserves and seals in colour freshness and shine. The well-known Intelli Protec technology in all colour protection products ensures that the colour remains as fresh and glossy as on the first day between dyeing sessions. The intelligent colour protection technology prevents moisture loss and protein erosion. The colour protection conditioner works within 30 seconds. Rinse thoroughly afterwards.

Content: 250 ml (€9.58 / 100 ml)

Sale price: €23.95 Regular price: €38.80
59
Wella Invigo Nutri-Enrich Deep Nourishing Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

45213
Wella Invigo Nutri-Enrich Deep Nourishing Conditioner

The Wella Invigo Nutri-Enrich Deep Nourishing Conditioner with Goji berries instantly provides moisture to dry or damaged hair and imparts vitality. This restores movement and gives the hair a healthier appearance.

Content: 200 ml (€5.98 / 100 ml)

Sale price: €11.95 Regular price: €28.85
18
Sassoon Colour Developer

Average rating of 0 out of 5 stars

43033
Sassoon Colour Developer

The Sassoon Color Developer in the 1000ml value size supports Sassoon Colourations in their optimal development and ensures that the best possible consistency can be achieved, guaranteeing easy application and colour development.

Content: 1000 ml (€1.99 / 100 ml)

Sale price: €19.95 Regular price: €24.20
16
Sebastian Twisted Elastic Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

45130
Sebastian Twisted Elastic Treatment

The hair mask for curls by Sebastian deeply nourishes and strengthens the hair. The Flexi Alg Complex provides intense moisture. The hair is protected from humidity and frizz, keeping the curls defined and preventing frizzing. Application: Work into damp hair after washing. The mask can be applied generously and should be left in for approximately 3-5 minutes. Rinse thoroughly afterwards. The Twisted Elastic Treatment can be used once or twice a week.

Content: 500 ml (€13.68 / 100 ml)

Sale price: €68.40 Regular price: €81.60
16
Sebastian Volupt Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

45056
Sebastian Volupt Conditioner

The Volume Conditioner nourishes the hair after washing with the Volupt Shampoo. The Cushion Particle Technology in the Sebastian Volupt Conditioner provides intense volume and smooth hair. Application: After washing, squeeze out excess water from the hair and work a small amount of conditioner into the lengths and ends. Rinse thoroughly.

Content: 250 ml (€10.32 / 100 ml)

Sale price: €25.80 Regular price: €30.80

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.