Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Sebastian Twisted Elastic Treatment

Description

Product information "Sebastian Twisted Elastic Treatment "

The hair mask for curls by Sebastian deeply nourishes and strengthens the hair. The Flexi Alg Complex provides intense moisture. The hair is protected from humidity and frizz, keeping the curls defined and preventing frizzing.

Application: Work into damp hair after washing. The mask can be applied generously and should be left in for approximately 3-5 minutes. Rinse thoroughly afterwards. The Twisted Elastic Treatment can be used once or twice a week.

Properties

Brand: Sebastian Professional
Hair type: curly hair
Product line: Sebastian Twisted
Texture: mask

Manufacturer

Sebastian Professional

Wella Germany GmbH
Berliner Allee 65-65a
64295 Darmstadt
Germany
Email: 
[email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Aqua; Behentrimonium Chloride; Benzyl salicylate; Betaine; Bis-hydroxy/methoxy amodimethicone; Butyl Methoxydibenzoylmethane; Butyrospermum parkii butter; Calcium Carbonate; Cetearyl Alcohol; Cetrimonium Chloride; Chondrus Crispus Extract; Citric Acid; Dicaprylyl Ether; Dimethicone; Dipropylene Glycol; Glycerin; Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride; Lauryl Alcohol; Limonene; Linalool; Octocrylene; Palmitamidopropyltrimonium Chloride; Panthenol; Parfum; PEG-90M; Phenoxyethanol; Polyquaternium-10; Polyquaternium-72; Propylene Glycol; Silica; Sodium benzoate; Stearamidopropyl Dimethylamine; Tocopheryl Acetate; Trisodium Ethylenediamine Disuccinate
Skip product gallery

You may also like

63
Wella SP Luxeoil Reconstructive Elixir Wella SP Luxeoil Reconstructive Elixir

Average rating of 5 out of 5 stars

44007
Wella SP Luxeoil Reconstructive Elixir

Luxeoil Reconstructive Elixir - the luxurious and protective hair oil that imparts a perfect shine to the hair. Thanks to its high-quality ingredients, it protects the hair's natural keratin, enhances hair smoothness, and refines hair structure. Application of Luxeoil Reconstructive Elixir: After washing, work 1 to 2 pumps into the ends and lengths of the hair.NOTE: New packaging design.

Content: 30 ml (€25.50 / 100 ml)

Sale price: €7.65 Regular price: €20.45
25
Hercules Sägemann Flexy Shape 9147

Average rating of 0 out of 5 stars

46377
Hercules Sägemann Flexy Shape 9147

The Hercules Sägemann Flexy Shape 9147 impresses with its flexible, curved design, which adapts optimally to the shape of the head. The handle also fits comfortably and non-slip in the hand. The wide, black skeleton brush is made of plastic and equipped with wild boar bristles. The fine nylon pins with small ball heads protect and massage the scalp during brushing. The Hercules Sägemann Flexy Shape 9147 can be used on wet and dry hair. The Vent Effect reduces drying time when blow-drying.

Sale price: €11.95 Regular price: €16.00
49
Wella Illumina Color Opal Essence Wella Illumina Color Opal Essence

Average rating of 0 out of 5 stars

44369
Wella Illumina Color Opal Essence

Opal Essence by Illumina Color creates a delicate metallic shine with warm and cool reflections. The new shades from Wella have no tone depth; they are pure colours layered over the base hair colour in the respective nuance. Four metallic shades (Titanium Rose, Copper Peach, Silver Mauve and Platinum Lily) enhance the base hair colour with unique reflections and shimmer. The lighter the hair, the more intense the result. The shades gently brighten natural and coloured hair. Depending on the curvature of the hair, the reflections change. This means that the hair colour shimmers differently with each movement and depending on the light, making cold and warm reflections visible in the hair. Opal Essence is best showcased from a tone depth of 6 or higher. Naturally, it can also be mixed with the entire Illumina Color range to create a tone depth. This opens up an even greater variety of colours – creativity knows no bounds with Opal Essence. Since Opal Essence has no tone depth, it is not suitable for grey coverage. When combined with a classic Illumina Color, grey hair is covered. Uneven colour results cannot therefore be corrected. The benefits of Opal Essence at a glance: Subtle results that change with the light Metallic hue of colour overlays the base hair colour Cool and warm reflections as well as metallic shimmer Enhancement and subtle nuance of the base hair colour Lightening effect Colourfast washout Lasts through multiple washes Mixable with classic Illumina Color for tone depth Application recommendation for Wella Illumina Color Opal Essence Pure application of Opal Essence: mixing ratio 1:1 with Welloxon Perfect developer Opal Essence in combination with traditional Illumina Color shades: 1 part Illumina Color + 1-3 parts Opal Essence + 1 part Welloxon Perfect The most intense results are achieved with 1.9% and 4% developers and from tone level 6 and higher. Processing time depends on the oxidising agent strength and the desired colour result.

Content: 60 ml (€19.83 / 100 ml)

Sale price: €11.90 Regular price: €23.40
17
Sebastian Hydre Moisturizing Conditioner Sebastian Hydre Moisturizing Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

45091
Sebastian Hydre Moisturizing Conditioner

The Sebastian Moisturising Conditioner is the ideal care product after washing for dry, curly, and coloured hair. The Sebastian Hydre Conditioner provides colour protection and revitalises dehydrated hair. Application: Distribute well through damp hair after washing, applying more conditioner to the ends. Rinse thoroughly.

Content: 50 ml (€11.80 / 100 ml)

Sale price: €5.90 Regular price: €7.10
4
Londa Lock It Hair Lacquer with extra strong hold

Average rating of 0 out of 5 stars

42363
Londa Lock It Hair Lacquer with extra strong hold

Extremely strong hold all day with Londa Lock It Hair Spray! The hairspray is applied to the finished hairstyle and keeps it perfectly in shape for 24 hours. With integrated protection against UV radiation and humidity, the hair is also protected from harmful sun exposure. Additionally, the hairstyle remains unaffected by high humidity – with Lock It, no hair will curl anymore.

Content: 250 ml (€5.18 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €13.45
56
Wella Eimi Mistify Me Light Hairspray

Average rating of 0 out of 5 stars

42324
Wella Eimi Mistify Me Light Hairspray

The EIMI Mistify Me Light by Wella is a quick-drying hairspray with an ultra-fine mist. It provides up to 24 hours of natural hold and is easy to brush out. Thanks to the Micromist technology, the spray dries instantly and is ultra-light. The extra-fine mist almost feels weightless on the hairstyle. Application: Spray evenly from a distance of about an arm's length.

Content: 300 ml (€4.65 / 100 ml)

Sale price: €13.95 Regular price: €31.35
29
L'Oréal Professionnel Vitamino Color Spectrum Deep Conditioner L'Oréal Professionnel Vitamino Color Spectrum Deep Conditioner

Average rating of 5 out of 5 stars

91044
L'Oréal Professionnel Vitamino Color Spectrum Deep Conditioner

The Deep Conditioner from the Vitamino Color Spectrum Series by L'Oréal Professionnel is the perfect choice for coloured hair that requires shine, vibrancy, and protection. Thanks to its innovative formula, it locks in colour intensity and provides a radiant, well-groomed finish. Colour brilliance in five dimensions With its deep-acting nourishing formula, the Deep Conditioner supports the preservation of hair colour in all its facets: Shine: Ultra-strong Glass Shine for brilliant colour reflections. Vibrancy: Enhances colour intensity and makes the colour glow. Contrast: Optimal colour depth without fading. Hue: Prevents unwanted reflections. Luminosity: Makes light and dark tones more vibrant. The colour-protecting formula contains: Ferulic acid: Protects the hair structure and seals in the colour pigments. 2.5% Citric acid: Smooths the hair fibre and enhances shine. The conditioner penetrates deeply into the hair fibre, strengthens the hair from within, and ensures a smooth, sleek surface. Using the Deep Conditioner as part of the Vitamino Color Spectrum routine guarantees long-lasting results and optimal protection.* *Instrumental test after four weeks of use. Application Apply the conditioner to towel-dried hair after washing, focusing on the lengths and ends. Leave it on for a few minutes and rinse thoroughly. For maximum results, complement your care with the matching shampoo and other products from the series.

Content: 500 ml (€7.19 / 100 ml)

Variants from €23.95
Sale price: €35.95 Regular price: €50.50
59
Wella Nutricurls Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

45244
Wella Nutricurls Conditioner

Curls and waves require specialised care that sustainably moisturises the hair, keeps it smooth, and still makes it elastic and springy. The Wella Nutricurls Conditioner with a medium nutrient level provides curls and waves with this nourishing blend, ensuring not only smooth hair but also increasing the hair's manageability. The detangling conditioner is applied to the lengths and ends and rinsed out after a brief processing time.

Content: 200 ml (€6.78 / 100 ml)

Sale price: €13.55 Regular price: €32.85
16
Sebastian Twisted Elastic Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

45128
Sebastian Twisted Elastic Conditioner

The Sebastian conditioner for curls and waves gently detangles the hair and seals in moisture. The Sebastian Twisted Elastic Conditioner helps to increase hair elasticity and ensures smooth curls. Sebastian's curl conditioner enhances bounce and flexibility. For incredible curls and waves that last all day. The Elastic Detangler detangles, strengthens, and regenerates the hair. Application: Gently glide the conditioner through the hair, applying more to the ends. Suitable for daily hair washing.

Content: 1000 ml (€6.03 / 100 ml)

Sale price: €60.30 Regular price: €71.90
10
InterHair Premium Extensions Ombré 45cm - Color 03 shifts to 05

Average rating of 5 out of 5 stars

92007
InterHair Premium Extensions Ombré 45cm - Color 03 shifts to 05

Experience dynamic colour gradients with the Ombré Extensions from InterHair. With 6 unique Ombre shades and a length of 45 cm, they ensure smooth transitions and a vibrant hair appearance that looks natural. The strand has approximately 8 cm of full root colour fading into a transition to the length colour. From about 10 cm, the strand then features the full length colour. Perfect for an elegant look full of radiance. Perfect hold for naturally looking hair These extensions are ideal for creative styling and trend-conscious clients seeking a modern yet natural result. The 45 cm long Ombre Extensions create the effect of gentle light play in the hairstyle and give it a lively, radiant appearance. Thanks to the flat Protein Bonding, they sit securely in the hair without discomfort. Perfect for a luxurious yet comfortable hair feel.

Content: 20 pc (€4.43 / 1 pc)

Sale price: €88.56 Regular price: €98.40

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.