Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 5 out of 5 stars

1 Review

Wella Illumina Color ME+ 60ml - 8/93 light blonde cendré gold

Description

Product information "Wella Illumina Color ME+ 60ml - 8/93 light blonde cendré gold"

Wella sets a new standard with Illuminage in terms of future hair colouring techniques. Illuminage moves away from bold balayage techniques with harsh colour transitions. For balayage colourings at tone level 8 and above, the trend now leans towards natural looks with particularly soft transitions. Wella addresses this trend with Illumina Color Me+ and introduces four blonde shades used for multi-tone colouring techniques. With 10/81 (light-blonde pearl ash), 8-93 (light-blonde cendré gold), 9/19 (light-blonde ash cendré), and 9.59 (light-blonde mahogany cendré), Wella covers both warm and cool tones for particularly natural results.

Lightening and toning with Illumina Color ME+ for translucent, shimmering hair colour

The four permanent hair colours are the first from the Illumina range to feature the Me+ molecule. This significantly reduces the likelihood of developing an allergy to hair colour. As usual, the premium hair colour provides lightening and translucent results through copper blocking via Microlight technology. This protects the hair surface, allowing light to effortlessly penetrate the hair and enhance the embedded colour pigments with irresistible shine.

Application recommendations for Wella Illumina Color ME+

  • Mix in a 1:1 ratio with Welloxon Perfect.
  • Apply to dry hair.
  • The processing time depends on the oxidising agent strength and the desired colour result.
  • The 4 ME+ shades can be mixed with all other Illumina colours, including Opal Essence shades. However, the advantage of ME+ is then lost.

Results with Wella Illumina Color ME+

  • Uniquely radiant hair colour
  • Intense shine
  • Soft transition with balayage techniques
  • Natural look
  • Lightening

Properties

Brand: Wella
Finish: long lasting colour brilliance
Note: new design
Product line: Wella Illumina Color

Manufacturer

Wella Professionals

Wella Germany GmbH
Berliner Allee 65-65a
64295 Darmstadt
Germany
Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


1 review

17 September 2026 09:53

Review with rating of 5 out of 5 stars

super Preis

schnelle Lieferung. bei dem Preis brauch ich nicht lange überlegen für meinen Salon.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

Ingredients

2,4-diaminophenoxyethanol HCl; 2-Methoxymethyl-P-Phenylenediamine; 2-Methyl-5-Hydroxyethylaminophenol; Ammonia; Ammonium sulfate; Aqua; Ascorbic Acid; Cetearyl Alcohol; Ceteth-10 Phosphate; Dicetyl Phosphate; Disodium EDTA; Geraniol; Hydroxyethyl-3,4-methylenedioxyaniline HCl; Linalool; M-Aminophenol; P-Aminophenol; Fragrance; Propylene Glycol; Resorcinol; Sodium Hydroxide; Sodium sulfate; Sodium sulfite; Steareth-200; Trisodium Ethylenediamine Disuccinate; Xanthan gum
Skip product gallery

You may also like

56
Wella Illumina Color ME+ 60ml - 8/93 light blonde cendré gold Wella Illumina Color ME+ 60ml - 8/93 light blonde cendré gold

Average rating of 5 out of 5 stars

45354
Wella Illumina Color ME+ 60ml - 8/93 light blonde cendré gold

Wella sets a new standard with Illuminage in terms of future hair colouring techniques. Illuminage moves away from bold balayage techniques with harsh colour transitions. For balayage colourings at tone level 8 and above, the trend now leans towards natural looks with particularly soft transitions. Wella addresses this trend with Illumina Color Me+ and introduces four blonde shades used for multi-tone colouring techniques. With 10/81 (light-blonde pearl ash), 8-93 (light-blonde cendré gold), 9/19 (light-blonde ash cendré), and 9.59 (light-blonde mahogany cendré), Wella covers both warm and cool tones for particularly natural results. Lightening and toning with Illumina Color ME+ for translucent, shimmering hair colour The four permanent hair colours are the first from the Illumina range to feature the Me+ molecule. This significantly reduces the likelihood of developing an allergy to hair colour. As usual, the premium hair colour provides lightening and translucent results through copper blocking via Microlight technology. This protects the hair surface, allowing light to effortlessly penetrate the hair and enhance the embedded colour pigments with irresistible shine. Application recommendations for Wella Illumina Color ME+ Mix in a 1:1 ratio with Welloxon Perfect. Apply to dry hair. The processing time depends on the oxidising agent strength and the desired colour result. The 4 ME+ shades can be mixed with all other Illumina colours, including Opal Essence shades. However, the advantage of ME+ is then lost. Results with Wella Illumina Color ME+ Uniquely radiant hair colour Intense shine Soft transition with balayage techniques Natural look Lightening

Content: 60 ml (€17.25 / 100 ml)

Sale price: €10.35 Regular price: €23.40
56
Wella Illumina Color ME+ 60ml - 8/93 light blonde cendré gold Wella Illumina Color ME+ 60ml - 8/93 light blonde cendré gold

Average rating of 5 out of 5 stars

45353
Wella Illumina Color ME+ 60ml - 8/93 light blonde cendré gold

Wella sets a new standard with Illuminage in terms of future hair colouring techniques. Illuminage moves away from bold balayage techniques with harsh colour transitions. For balayage colourings at tone level 8 and above, the trend now leans towards natural looks with particularly soft transitions. Wella addresses this trend with Illumina Color Me+ and introduces four blonde shades used for multi-tone colouring techniques. With 10/81 (light-blonde pearl ash), 8-93 (light-blonde cendré gold), 9/19 (light-blonde ash cendré), and 9.59 (light-blonde mahogany cendré), Wella covers both warm and cool tones for particularly natural results. Lightening and toning with Illumina Color ME+ for translucent, shimmering hair colour The four permanent hair colours are the first from the Illumina range to feature the Me+ molecule. This significantly reduces the likelihood of developing an allergy to hair colour. As usual, the premium hair colour provides lightening and translucent results through copper blocking via Microlight technology. This protects the hair surface, allowing light to effortlessly penetrate the hair and enhance the embedded colour pigments with irresistible shine. Application recommendations for Wella Illumina Color ME+ Mix in a 1:1 ratio with Welloxon Perfect. Apply to dry hair. The processing time depends on the oxidising agent strength and the desired colour result. The 4 ME+ shades can be mixed with all other Illumina colours, including Opal Essence shades. However, the advantage of ME+ is then lost. Results with Wella Illumina Color ME+ Uniquely radiant hair colour Intense shine Soft transition with balayage techniques Natural look Lightening

Content: 60 ml (€17.25 / 100 ml)

Sale price: €10.35 Regular price: €23.40
51
Wella Koleston Perfect Special Mix

Average rating of 5 out of 5 stars

44332
Wella Koleston Perfect Special Mix

The Wella Koleston Perfect Special Mix shades offer pure, intense colours without depth. A total of 7 pure colour shades can be used to intensify the tone, resulting in an even more radiant colour outcome. The new Pure Balance technology binds free radicals that damage the hair structure. Additionally, free radicals impair colour development and can even lead to colour tone changes. The Pure Balance technology guarantees uniform colour results from root to tip. Application recommendation for Wella Koleston Perfect Special Mix Generally, the Special Mix shades are mixed in small quantities with the remaining Koleston Perfect shades to achieve an intense nuance. The lighter the base tone, the less Special Mix is added. Exceptions: Depths 12/ Special Mix 0/43: Mixing ratio 1:2, 1 part 0/43 + 2 parts Welloxon Perfect

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16
61
Wella Oil Reflections Smoothening Oil for silky smooth hair

Average rating of 0 out of 5 stars

45268
Wella Oil Reflections Smoothening Oil for silky smooth hair

The Wella Oil Reflections Smoothening Oil for silky hair is a versatile conditioning oil that imparts smoothness, shine, and a wonderful fragrance to the hair. Enriched with valuable Macadamia and Avocado oils, it nourishes the hair and enhances the natural highlights of the hair colour. The lightweight hair oil absorbs immediately into the hair and does not weigh it down.The oil can be applied to towel-dried hair for intensive care and heat protection, or as a finishing touch to dry hair. Distribute a small amount through the hair.

Content: 30 ml (€21.07 / 100 ml)

Sale price: €6.32 Regular price: €16.10
51
Schwarzkopf BlondME Bleach & Tone Ash Schwarzkopf BlondME Bleach & Tone Ash

Average rating of 0 out of 5 stars

54423
Schwarzkopf BlondME Bleach & Tone Ash

Schwarzkopf BlondME Bleach & Tone offers lightening and toning in one product. However, the colour is also particularly suitable for highlighting techniques and methods without scalp contact. Bleach and Tone is a toning additive for lightening and toning in just one step. When used in combination with the Schwarzkopf Premium Lightener 9+, up to 8 levels of lift can be achieved. The additive is used from depth 3 to 7 and ensures a clear, precise lightening. Schwarzkopf BLONDME Bleach & Tone Ash: Application Instructions Apply to dry, unwashed hair. Use immediately after mixing. Leave to develop for 20-45 minutes. Flexible mixing ratios.

Content: 60 ml (€16.42 / 100 ml)

Sale price: €9.85 Regular price: €19.92
57
Wella Elements Renewing Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

45284
Wella Elements Renewing Conditioner

The Wella Elements Renewing Conditioner gently cares for all hair types with Aloe Vera, Vitamin E, Olivenessenzymes, and cotton-based conditioning agents. It strengthens the hair fiber from within without weighing the hair down. This helps the hair retain its natural vitality and movement. The lightweight conditioner provides the hair with increased strength and resilience against daily stresses.

Content: 200 ml (€7.05 / 100 ml)

Sale price: €14.10 Regular price: €32.85
51
Wella Shinefinity 60ml - 05/98 Steel Orchid Wella Shinefinity 60ml - 05/98 Steel Orchid

Average rating of 4 out of 5 stars

45442
Wella Shinefinity 60ml - 05/98 Steel Orchid

The latest colour innovation from Wella Professionals, featuring Balanced pH Technology – for a healthy hair feel: Wella Shinefinity Glaze demi-permanent gloss. Wella Shinefinity Glaze provides a long-lasting healthy hair feel and natural shine with a translucent tinting, without lightening and without damaging the hair. Balanced pH Technology Thanks to Balanced pH Technology, Wella Shinefinity Glaze ensures a healthy hair feel. The use of oxidative dyes combined with the balanced pH level results in long-lasting colour shine with Zero lightening, Zero hair damage, and a unique, healthy hair feel. Advantages of Wella Shinefinity Glaze ZERO lightening ZERO hair damage Clean Beauty Healthy-looking hair Natural shine Translucent tinting Durability up to 20 washes Free from animal-derived ingredients Sustainable packaging No yellow or gold undertone after a short period, unlike typical glosses Healthy hair feel No hair damage & no roots Light tinting & natural shine Shinefinity by Wella: Clean Beauty and environmentally friendly packaging No lightening No hair damage Vegan formulation Without ammonia, silicones, and direct dyes Free from animal-derived ingredients Ingredients are transparently disclosed Dermatologically tested Sustainable packaging Colour Range of Wella Shinefinity The shades of Wella Shinefinity can be categorised into warm, cool, natural tones, and boosters. Warm: Vanilla Glaze, Spicy Ginger, Honey Latte, Caramel Milk, Caramel Chocolate, Caramel Espresso, Hot Chili Natural: Soft Sage, Silk Blush, Beige Sand, Dark Sage, Deep Walnut, Bitter Chocolate Cool: Toffee Milk, Iced Platinum, Pink Shimmer, Platinum Opal, Blue Pearl, Silver Pearl, Toffee Cream, Strawberry Wine, Raspberry Latte, Smoky Opal, Cherry Wine, Frosted Chestnut, Steel Orchid, Deep Cherry Booster: Crystal Glaze, Blue Booster, Violet Booster Application of Wella Shinefinity After lightening the hair colour with Wella Blondor, it is recommended to use Wellaplex No. 2 Bond Stabilizer to strengthen the hair structure before applying Wella Shinefinity. The desired shade is mixed 1:1 with the activator and applied to dry or towel-dried hair. The hair is then combed through to distribute the colour evenly. Wella Shinefinity should develop for 10-20 minutes without heat before rinsing out. Wella Shinefinity can be used after bleaching services, on natural hair, between colour services for adjustment or refreshment of blonde hair, or as a colour correction service.Note: The appearance of shades may vary depending on screen settings. The result becomes more intense the longer the development time. Starting hair colour and hair texture also influence the result. Application is recommended only after consultation with a professional. Tip: To discover how to grey hair with Wella Shinefinity, see the folder "Grey hair with Wella Shinefinity".

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16
30
Sassoon Cremagel 60ml - 9/5 extra light blonde violet

Average rating of 0 out of 5 stars

43078
Sassoon Cremagel 60ml - 9/5 extra light blonde violet

The Sassoon Cremagel provides exceptional colour with vibrant shine from root to tip. The cream-gel texture is very easy to apply. The Cremagels deliver shimmering and long-lasting colour results that enhance the hair without appearing overly conspicuous: Precise shading, authentic and believable tonalities, accurate and clear shades Thoughtfully curated colour palette without redundant colours Contains the advanced conditioning system Intelliprotec for ultimate shine and lasting intensity The Cremagels are mixed in a 1:1 ratio with Sassoon Developer and left on the hair for approximately 30-45 minutes for optimal development. The Cremagels are compatible with each other. No additional heat application is necessary.

Content: 60 ml (€26.58 / 100 ml)

Sale price: €15.95 Regular price: €22.80
20
Hercules Sägemann Carbon Comb HS C8 red

Average rating of 0 out of 5 stars

46164
Hercules Sägemann Carbon Comb HS C8 red

The Hercules Sägemann Carbon Comb HS C8 features a combination of very coarse and fine teeth. Made from high-tech thermoplastic with carbon fibre, it is antistatic, lightweight, stiff, and highly impact-resistant. The manually rounded edges ensure smooth gliding, prevent hair breakage, and reduce pulling during combing. Ideal for use in salons or at home.

Sale price: €11.95 Regular price: €15.00
56
Wella Illumina Color ME+ 60ml - 8/93 light blonde cendré gold Wella Illumina Color ME+ 60ml - 8/93 light blonde cendré gold

Average rating of 5 out of 5 stars

45352
Wella Illumina Color ME+ 60ml - 8/93 light blonde cendré gold

Wella sets a new standard with Illuminage in terms of future hair colouring techniques. Illuminage moves away from bold balayage techniques with harsh colour transitions. For balayage colourings at tone level 8 and above, the trend now leans towards natural looks with particularly soft transitions. Wella addresses this trend with Illumina Color Me+ and introduces four blonde shades used for multi-tone colouring techniques. With 10/81 (light-blonde pearl ash), 8-93 (light-blonde cendré gold), 9/19 (light-blonde ash cendré), and 9.59 (light-blonde mahogany cendré), Wella covers both warm and cool tones for particularly natural results. Lightening and toning with Illumina Color ME+ for translucent, shimmering hair colour The four permanent hair colours are the first from the Illumina range to feature the Me+ molecule. This significantly reduces the likelihood of developing an allergy to hair colour. As usual, the premium hair colour provides lightening and translucent results through copper blocking via Microlight technology. This protects the hair surface, allowing light to effortlessly penetrate the hair and enhance the embedded colour pigments with irresistible shine. Application recommendations for Wella Illumina Color ME+ Mix in a 1:1 ratio with Welloxon Perfect. Apply to dry hair. The processing time depends on the oxidising agent strength and the desired colour result. The 4 ME+ shades can be mixed with all other Illumina colours, including Opal Essence shades. However, the advantage of ME+ is then lost. Results with Wella Illumina Color ME+ Uniquely radiant hair colour Intense shine Soft transition with balayage techniques Natural look Lightening

Content: 60 ml (€17.25 / 100 ml)

Sale price: €10.35 Regular price: €23.40
19
Aveda Rosemary Mint Purifying Shampoo

Average rating of 3 out of 5 stars

55341
Aveda Rosemary Mint Purifying Shampoo

The Aveda rosemary mint purifying shampoo with invigorating aroma of rosemary, peppermint, and green mint from controlled organic cultivation not only cares for the hair but also energizes the senses and enhances concentration. Micelles gently remove residues from the hair, leaving a deeply clean feeling and incredible shine. White vinegar cleanses mildly. Deeply clean hair The gentle shampoo with 97% naturally derived ingredients provides a deeply clean hair feeling without disrupting the natural balance of the scalp. At the same time, the hair gains more shine. The silicone-free shampoo penetrates deeply into the hair and dissolves product buildup and impurities.

Content: 1000 ml (€6.50 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €64.95 Regular price: €80.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.