Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 5 out of 5 stars

1 Review

Wella Koleston Perfect Special Mix

Description

Product information "Wella Koleston Perfect Special Mix"

The Wella Koleston Perfect Special Mix shades offer pure, intense colours without depth. A total of 7 pure colour shades can be used to intensify the tone, resulting in an even more radiant colour outcome.

The new Pure Balance technology binds free radicals that damage the hair structure. Additionally, free radicals impair colour development and can even lead to colour tone changes. The Pure Balance technology guarantees uniform colour results from root to tip.

Application recommendation for Wella Koleston Perfect Special Mix

Generally, the Special Mix shades are mixed in small quantities with the remaining Koleston Perfect shades to achieve an intense nuance. The lighter the base tone, the less Special Mix is added.

Exceptions:

  • Depths 12/
  • Special Mix 0/43: Mixing ratio 1:2, 1 part 0/43 + 2 parts Welloxon Perfect

Properties

Brand: Wella
Colour: Ash, Blue, Brown, Gold, Red, Violet
Hair type: all
Product line: Wella Koleston Perfect

Manufacturer

Wella Professionals

Wella Germany GmbH
Berliner Allee 65-65a
64295 Darmstadt
Germany
Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


1 review

25 September 2026 08:02

Review with rating of 5 out of 5 stars

immer da

Mit den Special Mix Tönen kann ich bei der Farbmischung noch genauer nachjustieren wenn mir eine Nuance zu wenig intensiv ist oder ein bestimmter Reflex fehlt. Deshalb hab ich die wichtigsten Töne immer im Salon.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

Ingredients

Ammonia; Ammonium sulfate; Aqua; Ascorbic Acid; Cetearyl Alcohol; Ceteth-10 Phosphate; Ci 77891; Dicetyl Phosphate; Disodium EDTA; Fragrance; Propylene Glycol; Sodium Hydroxide; Sodium Sulfate; Sodium Sulfite; Steareth-200; Trisodium Ethylenediamine Disuccinate; Xanthan Gum
Skip product gallery

You may also like

51 Tip
Wella Koleston Perfect Me+ 60ml - 2/0 black

Average rating of 4.8 out of 5 stars

17855
Wella Koleston Perfect Me+ 60ml - 2/0 black

Wella Koleston Perfect ME+ is Wella's professional hair colour trusted by both hairdressers and private individuals. It is a modern hair colour with innovative technology (featuring Pure Balance) that combines the benefits of all previous Koleston Perfect shades in a single colouring. As a result, it is even suitable for allergy sufferers. Intense, naturally appearing hair colour Koleston Perfect Me+ is a unique hair colour that combines the coverage of classic Koleston shades with the gentle formula of Innosense colours, carrying the shine and luminosity of Illumina. The colour appears intense but much more natural, as it does not look overly bold. With 123 shades, Koleston Perfect meets every requirement: from blonde to black, every tone is available. To achieve a completely individual and suitable colour result, all shades can be mixed with each other. For modern, safe results with radiant yet very natural-looking hair colour. Reduced allergy risk The Pure Balance technology binds free radicals, preventing them from reacting with peroxide. This results in fewer free radicals, leading to a more uniform colour outcome. Fewer free radicals also mean less hair damage. Except for 10/86, all shades contain the Me+ technology. Unlike other hair colours without ME+, the risk of developing an allergy to the colours is minimised. Wella Koleston Perfect Me+ application tips Wella Koleston Perfect is a permanent cream hair colour for intense, long-lasting results with up to 100% grey coverage. The application is as follows: Mixing ratio: 1:1 with Welloxon Perfect (e.g., 60 ml Koleston Perfect + 60 ml Welloxon Perfect) Application: Apply to dry hair, starting with areas with the highest white percentage Processing time: With heat: 15-25 minutes, without heat: 30-40 minutes Developer strengths: 4% for tone-on-tone or darker without grey coverage, 6% for up to 1 shade lightening, 9% for up to 2 shades lightening, 12% for up to 3 shades lightening Grey coverage: Add Pure Naturals shade for high white percentage (over 50%) Length and tip balancing: After processing, dampen the hair and leave to process for 5-10 minutes without heat Post-treatment: Apply colour service colour retouch for colour stabilisation Wella Koleston Perfect Me+ highlights at a glance Reliable and gentle colour results Long-lasting colour Less hair damage Natural colour outcome High coverage (up to 100%) Reduced allergy risk (when ME+ is included) Conditions the hair and provides incredible shine Colour mixture is easy to mix and wash out Top formulation for precise application Pleasant scent Koleston Perfect colour chart Find your favourite colour with the Koleston Perfect colour chart available for download as a PDF file in the product details above. It includes shade overview as well as mixing recommendations.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16
51
Wella Koleston Perfect Special Mix Wella Koleston Perfect Special Mix

Average rating of 5 out of 5 stars

17919
Wella Koleston Perfect Special Mix

The Wella Koleston Perfect Special Mix shades offer pure, intense colours without depth. A total of 7 pure colour shades can be used to intensify the tone, resulting in an even more radiant colour outcome. The new Pure Balance technology binds free radicals that damage the hair structure. Additionally, free radicals impair colour development and can even lead to colour tone changes. The Pure Balance technology guarantees uniform colour results from root to tip. Application recommendation for Wella Koleston Perfect Special Mix Generally, the Special Mix shades are mixed in small quantities with the remaining Koleston Perfect shades to achieve an intense nuance. The lighter the base tone, the less Special Mix is added. Exceptions: Depths 12/ Special Mix 0/43: Mixing ratio 1:2, 1 part 0/43 + 2 parts Welloxon Perfect

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16
51
Wella Koleston Perfect Me+Special Blonde Wella Koleston Perfect Me+Special Blonde

Average rating of 5 out of 5 stars

17925
Wella Koleston Perfect Me+Special Blonde

The new Wella Koleston Perfect Special Blonde provides natural, cool blonde shades. Special Blonde is particularly suitable for lightening up to 5 levels. The Pure Balance technology makes Wella's new hair colour a modern colouring solution. It protects the hair from breakage and delivers natural yet radiant colour results. Wella redefines itself with the introduction of these shades, as they do not appear overly conspicuous but intentionally achieve natural results that meet the modern demands of a premium hair colour. Koleston Special Blonds are enriched with the ME+ molecule, which reduces the risk of allergy development. Recommendations for replacement shades for discontinued colours can be found in the digital colour chart. Application of Wella Koleston Perfect Me+ Special Blonde Mixing ratio: 1:2 with Welloxon Perfect (e.g., 30 ml Special Blonde + 60 ml Welloxon Perfect) Application: Apply to dry hair Developer: 9% Welloxon Perfect for up to 3 levels of lift, 12% Welloxon Perfect for up to 5 levels of lift Processing time: With heat: 25-35 minutes, Without heat: 50-60 minutes Length and tip balancing: After processing, dampen with 100 ml water and leave for 5-10 minutes without heat. Tip: For more tonal depth, add up to 5 ml Perfecton Tonspülung to the water. Post-treatment: Apply colour service colour retouch for colour stabilisation This colour is suitable for full colouring and highlights on natural hair and can lighten up to 5 levels.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16
51
Wella Koleston Perfect Me+ Vibrant Reds 60ml - 33/66 dark brown intensive mahogany intensive Wella Koleston Perfect Me+ Vibrant Reds 60ml - 33/66 dark brown intensive mahogany intensive

Average rating of 5 out of 5 stars

17899
Wella Koleston Perfect Me+ Vibrant Reds 60ml - 33/66 dark brown intensive mahogany intensive

The new Wella Koleston Perfect Vibrant Reds collection features many intense and exciting shades of red, incorporating a variety of nuances with ME+ technology that reduces the risk of allergies. The molecule is not present in the following shades: 8/34, 8/45, 77/43, 88/43, 77/44, 77/66, 55/65, 77/46, 99/44. Vibrant Reds are cream hair colours offering a spectrum of natural, shimmering red tones in copper, red, and violet. Up to 100% coverage. As some shades have been discontinued, alternative recommendations can be found in the colour chart. Application of Wella Koleston Perfect Me+ Vibrant Reds The application process involves a few steps: Preparation and Application Mix the colour in a 1:1 ratio with Welloxon Perfect. Apply the mixture to dry hair, starting with the most grey areas. Processing Time and Development With heat: 15-25 minutes Without heat: 30-40 minutes Select the oxidation strength based on the desired lightening: 4% for the same tone or darker, 6% for slight lightening, 9% for medium lightening, 12% for strong lightening. Special Applications For over 50% grey hair: Mix with a pure natural nuance. For even colouring: Dampen the hair after the main processing time and leave for an additional 5-10 minutes. Finish Use a Colour Service treatment after rinsing to fix the colour.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16
51 Tip
Wella Koleston Perfect Me+ 60ml - 2/0 black

Average rating of 4.8 out of 5 stars

17836
Wella Koleston Perfect Me+ 60ml - 2/0 black

Wella Koleston Perfect ME+ is Wella's professional hair colour trusted by both hairdressers and private individuals. It is a modern hair colour with innovative technology (featuring Pure Balance) that combines the benefits of all previous Koleston Perfect shades in a single colouring. As a result, it is even suitable for allergy sufferers. Intense, naturally appearing hair colour Koleston Perfect Me+ is a unique hair colour that combines the coverage of classic Koleston shades with the gentle formula of Innosense colours, carrying the shine and luminosity of Illumina. The colour appears intense but much more natural, as it does not look overly bold. With 123 shades, Koleston Perfect meets every requirement: from blonde to black, every tone is available. To achieve a completely individual and suitable colour result, all shades can be mixed with each other. For modern, safe results with radiant yet very natural-looking hair colour. Reduced allergy risk The Pure Balance technology binds free radicals, preventing them from reacting with peroxide. This results in fewer free radicals, leading to a more uniform colour outcome. Fewer free radicals also mean less hair damage. Except for 10/86, all shades contain the Me+ technology. Unlike other hair colours without ME+, the risk of developing an allergy to the colours is minimised. Wella Koleston Perfect Me+ application tips Wella Koleston Perfect is a permanent cream hair colour for intense, long-lasting results with up to 100% grey coverage. The application is as follows: Mixing ratio: 1:1 with Welloxon Perfect (e.g., 60 ml Koleston Perfect + 60 ml Welloxon Perfect) Application: Apply to dry hair, starting with areas with the highest white percentage Processing time: With heat: 15-25 minutes, without heat: 30-40 minutes Developer strengths: 4% for tone-on-tone or darker without grey coverage, 6% for up to 1 shade lightening, 9% for up to 2 shades lightening, 12% for up to 3 shades lightening Grey coverage: Add Pure Naturals shade for high white percentage (over 50%) Length and tip balancing: After processing, dampen the hair and leave to process for 5-10 minutes without heat Post-treatment: Apply colour service colour retouch for colour stabilisation Wella Koleston Perfect Me+ highlights at a glance Reliable and gentle colour results Long-lasting colour Less hair damage Natural colour outcome High coverage (up to 100%) Reduced allergy risk (when ME+ is included) Conditions the hair and provides incredible shine Colour mixture is easy to mix and wash out Top formulation for precise application Pleasant scent Koleston Perfect colour chart Find your favourite colour with the Koleston Perfect colour chart available for download as a PDF file in the product details above. It includes shade overview as well as mixing recommendations.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16
63
Wella SP Luxeoil Reconstructive Elixir Wella SP Luxeoil Reconstructive Elixir

Average rating of 5 out of 5 stars

44007
Wella SP Luxeoil Reconstructive Elixir

Luxeoil Reconstructive Elixir - the luxurious and protective hair oil that imparts a perfect shine to the hair. Thanks to its high-quality ingredients, it protects the hair's natural keratin, enhances hair smoothness, and refines hair structure. Application of Luxeoil Reconstructive Elixir: After washing, work 1 to 2 pumps into the ends and lengths of the hair.NOTE: New packaging design.

Content: 30 ml (€25.50 / 100 ml)

Sale price: €7.65 Regular price: €20.45
51
Wella Koleston Perfect Me+ Vibrant Reds 60ml - 33/66 dark brown intensive mahogany intensive Wella Koleston Perfect Me+ Vibrant Reds 60ml - 33/66 dark brown intensive mahogany intensive

Average rating of 5 out of 5 stars

17904
Wella Koleston Perfect Me+ Vibrant Reds 60ml - 33/66 dark brown intensive mahogany intensive

The new Wella Koleston Perfect Vibrant Reds collection features many intense and exciting shades of red, incorporating a variety of nuances with ME+ technology that reduces the risk of allergies. The molecule is not present in the following shades: 8/34, 8/45, 77/43, 88/43, 77/44, 77/66, 55/65, 77/46, 99/44. Vibrant Reds are cream hair colours offering a spectrum of natural, shimmering red tones in copper, red, and violet. Up to 100% coverage. As some shades have been discontinued, alternative recommendations can be found in the colour chart. Application of Wella Koleston Perfect Me+ Vibrant Reds The application process involves a few steps: Preparation and Application Mix the colour in a 1:1 ratio with Welloxon Perfect. Apply the mixture to dry hair, starting with the most grey areas. Processing Time and Development With heat: 15-25 minutes Without heat: 30-40 minutes Select the oxidation strength based on the desired lightening: 4% for the same tone or darker, 6% for slight lightening, 9% for medium lightening, 12% for strong lightening. Special Applications For over 50% grey hair: Mix with a pure natural nuance. For even colouring: Dampen the hair after the main processing time and leave for an additional 5-10 minutes. Finish Use a Colour Service treatment after rinsing to fix the colour.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16
30
Sassoon Cremagel 60ml - 9/5 extra light blonde violet

Average rating of 0 out of 5 stars

43078
Sassoon Cremagel 60ml - 9/5 extra light blonde violet

The Sassoon Cremagel provides exceptional colour with vibrant shine from root to tip. The cream-gel texture is very easy to apply. The Cremagels deliver shimmering and long-lasting colour results that enhance the hair without appearing overly conspicuous: Precise shading, authentic and believable tonalities, accurate and clear shades Thoughtfully curated colour palette without redundant colours Contains the advanced conditioning system Intelliprotec for ultimate shine and lasting intensity The Cremagels are mixed in a 1:1 ratio with Sassoon Developer and left on the hair for approximately 30-45 minutes for optimal development. The Cremagels are compatible with each other. No additional heat application is necessary.

Content: 60 ml (€26.58 / 100 ml)

Sale price: €15.95 Regular price: €22.80
16
Sebastian Hydre Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

45054
Sebastian Hydre Treatment

The Hydre Treatment is an intensive nourishing hair mask for dry hair. It nourishes dehydrated, chemically treated, and frizzy hair. Application: Sebastian Hydre Treatment is applied to washed, damp hair. Work a small amount into the lengths and ends. Rinse thoroughly after a processing time of 3-5 minutes.

Content: 150 ml (€18.27 / 100 ml)

Sale price: €27.40 Regular price: €32.70
51
Wella Koleston Perfect Special Mix Wella Koleston Perfect Special Mix

Average rating of 5 out of 5 stars

17916
Wella Koleston Perfect Special Mix

The Wella Koleston Perfect Special Mix shades offer pure, intense colours without depth. A total of 7 pure colour shades can be used to intensify the tone, resulting in an even more radiant colour outcome. The new Pure Balance technology binds free radicals that damage the hair structure. Additionally, free radicals impair colour development and can even lead to colour tone changes. The Pure Balance technology guarantees uniform colour results from root to tip. Application recommendation for Wella Koleston Perfect Special Mix Generally, the Special Mix shades are mixed in small quantities with the remaining Koleston Perfect shades to achieve an intense nuance. The lighter the base tone, the less Special Mix is added. Exceptions: Depths 12/ Special Mix 0/43: Mixing ratio 1:2, 1 part 0/43 + 2 parts Welloxon Perfect

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16
68
Wella SP Hydrate Mask

Average rating of 4 out of 5 stars

44022
Wella SP Hydrate Mask

The Wella SP Hydrate Mask is an intensive treatment for fine and normal hair. The mask provides moisture to the hair without weighing it down, thus offering optimal protection against dryness. Application of the Wella SP Hydrate Mask: After washing the hair, work the mask into towel-dried hair and rinse thoroughly after a 5-minute processing time.

Content: 200 ml (€7.68 / 100 ml)

Sale price: €15.35 Regular price: €47.75
16
Sebastian Cellophanes Hair Gloss - clear

Average rating of 0 out of 5 stars

45062
Sebastian Cellophanes Hair Gloss - clear

Sebastian Cellophanes are colour gloss enhancers without ammonia, peroxide, or alcohol. The Color Gloss increases the reflection level of every hair while each strand is strengthened. Cellophanes balance the natural moisture content and protect the hair from UV radiation.

Content: 300 ml (€21.17 / 100 ml)

Sale price: €63.50 Regular price: €75.70

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.