Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 5 out of 5 stars

1 Review

Wella Illumina Color ME+ 60ml - 8/93 light blonde cendré gold

Description

Product information "Wella Illumina Color ME+ 60ml - 8/93 light blonde cendré gold"

Wella sets a new standard with Illuminage in terms of future hair colouring techniques. Illuminage moves away from bold balayage techniques with harsh colour transitions. For balayage colourings at tone level 8 and above, the trend now leans towards natural looks with particularly soft transitions. Wella addresses this trend with Illumina Color Me+ and introduces four blonde shades used for multi-tone colouring techniques. With 10/81 (light-blonde pearl ash), 8-93 (light-blonde cendré gold), 9/19 (light-blonde ash cendré), and 9.59 (light-blonde mahogany cendré), Wella covers both warm and cool tones for particularly natural results.

Lightening and toning with Illumina Color ME+ for translucent, shimmering hair colour

The four permanent hair colours are the first from the Illumina range to feature the Me+ molecule. This significantly reduces the likelihood of developing an allergy to hair colour. As usual, the premium hair colour provides lightening and translucent results through copper blocking via Microlight technology. This protects the hair surface, allowing light to effortlessly penetrate the hair and enhance the embedded colour pigments with irresistible shine.

Application recommendations for Wella Illumina Color ME+

  • Mix in a 1:1 ratio with Welloxon Perfect.
  • Apply to dry hair.
  • The processing time depends on the oxidising agent strength and the desired colour result.
  • The 4 ME+ shades can be mixed with all other Illumina colours, including Opal Essence shades. However, the advantage of ME+ is then lost.

Results with Wella Illumina Color ME+

  • Uniquely radiant hair colour
  • Intense shine
  • Soft transition with balayage techniques
  • Natural look
  • Lightening

Properties

Brand: Wella
Finish: long lasting colour brilliance
Note: new design
Product line: Wella Illumina Color

Manufacturer

Wella Professionals

Wella Germany GmbH
Berliner Allee 65-65a
64295 Darmstadt
Germany
Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


1 review

17 September 2026 09:53

Review with rating of 5 out of 5 stars

super Preis

schnelle Lieferung. bei dem Preis brauch ich nicht lange überlegen für meinen Salon.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

Ingredients

2,4-diaminophenoxyethanol HCl; 2-Methoxymethyl-P-Phenylenediamine; 2-Methyl-5-Hydroxyethylaminophenol; Ammonia; Ammonium sulfate; Aqua; Ascorbic Acid; Cetearyl Alcohol; Ceteth-10 Phosphate; Dicetyl Phosphate; Disodium EDTA; Geraniol; Hydroxyethyl-3,4-methylenedioxyaniline HCl; Linalool; M-Aminophenol; P-Aminophenol; Fragrance; Propylene Glycol; Resorcinol; Sodium Hydroxide; Sodium sulfate; Sodium sulfite; Steareth-200; Trisodium Ethylenediamine Disuccinate; Xanthan gum
Skip product gallery

You may also like

56
Wella Illumina Color ME+ 60ml - 8/93 light blonde cendré gold Wella Illumina Color ME+ 60ml - 8/93 light blonde cendré gold

Average rating of 5 out of 5 stars

45353
Wella Illumina Color ME+ 60ml - 8/93 light blonde cendré gold

Wella sets a new standard with Illuminage in terms of future hair colouring techniques. Illuminage moves away from bold balayage techniques with harsh colour transitions. For balayage colourings at tone level 8 and above, the trend now leans towards natural looks with particularly soft transitions. Wella addresses this trend with Illumina Color Me+ and introduces four blonde shades used for multi-tone colouring techniques. With 10/81 (light-blonde pearl ash), 8-93 (light-blonde cendré gold), 9/19 (light-blonde ash cendré), and 9.59 (light-blonde mahogany cendré), Wella covers both warm and cool tones for particularly natural results. Lightening and toning with Illumina Color ME+ for translucent, shimmering hair colour The four permanent hair colours are the first from the Illumina range to feature the Me+ molecule. This significantly reduces the likelihood of developing an allergy to hair colour. As usual, the premium hair colour provides lightening and translucent results through copper blocking via Microlight technology. This protects the hair surface, allowing light to effortlessly penetrate the hair and enhance the embedded colour pigments with irresistible shine. Application recommendations for Wella Illumina Color ME+ Mix in a 1:1 ratio with Welloxon Perfect. Apply to dry hair. The processing time depends on the oxidising agent strength and the desired colour result. The 4 ME+ shades can be mixed with all other Illumina colours, including Opal Essence shades. However, the advantage of ME+ is then lost. Results with Wella Illumina Color ME+ Uniquely radiant hair colour Intense shine Soft transition with balayage techniques Natural look Lightening

Content: 60 ml (€17.25 / 100 ml)

Sale price: €10.35 Regular price: €23.40
56
Wella Illumina Color ME+ 60ml - 8/93 light blonde cendré gold Wella Illumina Color ME+ 60ml - 8/93 light blonde cendré gold

Average rating of 5 out of 5 stars

45354
Wella Illumina Color ME+ 60ml - 8/93 light blonde cendré gold

Wella sets a new standard with Illuminage in terms of future hair colouring techniques. Illuminage moves away from bold balayage techniques with harsh colour transitions. For balayage colourings at tone level 8 and above, the trend now leans towards natural looks with particularly soft transitions. Wella addresses this trend with Illumina Color Me+ and introduces four blonde shades used for multi-tone colouring techniques. With 10/81 (light-blonde pearl ash), 8-93 (light-blonde cendré gold), 9/19 (light-blonde ash cendré), and 9.59 (light-blonde mahogany cendré), Wella covers both warm and cool tones for particularly natural results. Lightening and toning with Illumina Color ME+ for translucent, shimmering hair colour The four permanent hair colours are the first from the Illumina range to feature the Me+ molecule. This significantly reduces the likelihood of developing an allergy to hair colour. As usual, the premium hair colour provides lightening and translucent results through copper blocking via Microlight technology. This protects the hair surface, allowing light to effortlessly penetrate the hair and enhance the embedded colour pigments with irresistible shine. Application recommendations for Wella Illumina Color ME+ Mix in a 1:1 ratio with Welloxon Perfect. Apply to dry hair. The processing time depends on the oxidising agent strength and the desired colour result. The 4 ME+ shades can be mixed with all other Illumina colours, including Opal Essence shades. However, the advantage of ME+ is then lost. Results with Wella Illumina Color ME+ Uniquely radiant hair colour Intense shine Soft transition with balayage techniques Natural look Lightening

Content: 60 ml (€17.25 / 100 ml)

Sale price: €10.35 Regular price: €23.40
56
Wella Illumina Color ME+ 60ml - 8/93 light blonde cendré gold Wella Illumina Color ME+ 60ml - 8/93 light blonde cendré gold

Average rating of 5 out of 5 stars

45355
Wella Illumina Color ME+ 60ml - 8/93 light blonde cendré gold

Wella sets a new standard with Illuminage in terms of future hair colouring techniques. Illuminage moves away from bold balayage techniques with harsh colour transitions. For balayage colourings at tone level 8 and above, the trend now leans towards natural looks with particularly soft transitions. Wella addresses this trend with Illumina Color Me+ and introduces four blonde shades used for multi-tone colouring techniques. With 10/81 (light-blonde pearl ash), 8-93 (light-blonde cendré gold), 9/19 (light-blonde ash cendré), and 9.59 (light-blonde mahogany cendré), Wella covers both warm and cool tones for particularly natural results. Lightening and toning with Illumina Color ME+ for translucent, shimmering hair colour The four permanent hair colours are the first from the Illumina range to feature the Me+ molecule. This significantly reduces the likelihood of developing an allergy to hair colour. As usual, the premium hair colour provides lightening and translucent results through copper blocking via Microlight technology. This protects the hair surface, allowing light to effortlessly penetrate the hair and enhance the embedded colour pigments with irresistible shine. Application recommendations for Wella Illumina Color ME+ Mix in a 1:1 ratio with Welloxon Perfect. Apply to dry hair. The processing time depends on the oxidising agent strength and the desired colour result. The 4 ME+ shades can be mixed with all other Illumina colours, including Opal Essence shades. However, the advantage of ME+ is then lost. Results with Wella Illumina Color ME+ Uniquely radiant hair colour Intense shine Soft transition with balayage techniques Natural look Lightening

Content: 60 ml (€17.25 / 100 ml)

Sale price: €10.35 Regular price: €23.40
22
Londa Oxidation Cream for Cream Hair Colour

Average rating of 0 out of 5 stars

42305
Londa Oxidation Cream for Cream Hair Colour

The Londa Oxidation Cream for Cream Hair Colour 1000ml is perfectly matched to Londa Cream Hair Colours and ensures an even colour development. For reliable results.

Content: 1000 ml (€1.10 / 100 ml)

Sale price: €10.95 Regular price: €13.95
26
MC Treatment Lecithin F

Average rating of 0 out of 5 stars

18186
MC Treatment Lecithin F

The Lecithin F Treatment from MC is a hair mask for fine and weak hair. It also smooths the hair structure, resulting in healthy and radiant hair. Results: Balanced hair structure Healthy and radiant hair

Content: 5 liter (€6.48 / 1 liter)

Variants from €12.58
Sale price: €32.38 Regular price: €43.50
35
Cover Hair Make Up Your Hair - dark blonde

Average rating of 5 out of 5 stars

19443
Cover Hair Make Up Your Hair - dark blonde

Cover Hair Make Up Your Hair is a premium root touch-up powder that combines concealer, sponge, and mirror in a smart container. It allows for quick re-colouring in seconds, whether for roots, parting, or beard. It conceals thinning hair and provides a natural look.

Content: 4 g (€321.25 / 100 g)

Sale price: €12.85 Regular price: €19.90
47
RefectoCil Eyelash Patch RefectoCil Eyelash Patch

Average rating of 0 out of 5 stars

18240
RefectoCil Eyelash Patch

The RefectoCil eyelash patches provide perfect protection against any skin staining. They protect the lower eyelids from unwanted discolouration. One pack contains 96 eyelash patches. These are sufficient for 48 applications. Application of RefectoCil Eyelash Patches - 96 pieces The RefectoCil eyelash patches are placed before eyelash tinting: Apply RefectoCil skin protection cream and eye mask on one side of the eyelash patch. The client should then look upwards. Press the patch directly below the lower lash line onto the eyelid margin.

Content: 96 pc (€0.04 / 1 pc)

Sale price: €4.25 Regular price: €7.95
61
Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care

Average rating of 0 out of 5 stars

86289
Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care

Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care is a vegan, ammonia-free, permanent hair colour that provides up to 100% grey coverage, vibrancy, and hair care. The formula consists of cold-pressed oils from organic cultivation. The hair colour is ideal for all stylists seeking a permanent, clean, and ammonia-free hair colour without compromising performance or hair health. Advantages of Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care up to 87% natural ingredients up to 96% biodegradable ingredients up to 100% grey coverage individual, uniform, and shiny shades free from ammonia, mineral oil, and silicones with natural cold-pressed coconut and sunflower oils drip-free application

Content: 75 ml (€16.00 / 100 ml)

Sale price: €12.00 Regular price: €31.00
20
Jaguar Satin Plus - 5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40096
Jaguar Satin Plus - 5 inches

The Jaguar Satin Plus is a hair cutting shear with a classic handle shape made from forged chromium stainless steel. The elegant, silver shear for right-handed users features a sharp blade with a flat cutting angle and a blade with a pointed cutting angle. The screw can be easily readjusted via the Vario-System. Notable features of the Jaguar Satin Plus hair cutting shear include a finger rest surface and a removable finger hook.

Content: 1 pc (€95.90 / 1 pc)

Sale price: €95.90 Regular price: €119.90
48
Wella SP Repair Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

44139
Wella SP Repair Shampoo

The Wella SP Repair Shampoo cleanses stressed, damaged hair and smooths the damaged hair structure at the same time. Through the regenerating cleansing action of the shampoo, hair gains shine and softness as well as easy manageability. For a unique care experience, the advanced shampoo can be used daily. Damaged hair structures of all hair types benefit equally from the highly concentrated care formula of the Repair Shampoo, providing regeneration for smooth, visibly, and tangibly healthy hair. Application of Wella SP Repair Shampoo: Work the regenerating shampoo into damp hair and rinse thoroughly afterward.

Content: 500 ml (€3.13 / 100 ml)

Variants from €8.65
Sale price: €15.65 Regular price: €29.90
Skip product gallery

Customer also bought:

49
Wella Illumina Color 60ml - 4/ medium brown

Average rating of 4 out of 5 stars

17734
Wella Illumina Color 60ml - 4/ medium brown

Wella Illumina Color 60ml is a permanent hair colour that envelops the hair in new light, making it shine. This ensures irresistibly well-groomed and beautiful hair. With Wella Illumina, natural hair tones can be lightened, darkened, or highlighted. The hair surface becomes smooth and translucent, creating stunning light reflections, and the hair appears glossy and natural. Wella Illumina Color 60ml – the colour spectrum of professional hair colour Wella Illumina Color 60ml is an exceptional colour that provides incredible light reflections. The hair colours have become a global beauty phenomenon, setting new standards in luminosity and healthy-looking hair. They still appear very natural, making them unique, as no other colour from the Wella range offers more reflections than Illumina Color. The extraordinary colour results and wonderful hair quality will also convince you! Wella Illumina hair colours offer: Up to 100% grey coverage Up to 3 levels of lift Classic, mixable ILLUMINA COLOR shades Illumina enhances the light within its highest spectrum, unlocking the full potential of luminosity. It visibly and tangibly promotes healthy hair. The hair colour is formulated without animal-derived ingredients. 38 mixable colours open up a true diversity of shades. Warm, neutral, and cool tones give each hue depth and perfect the overall appearance. The hair looks healthy, natural, and radiant. Wella Illumina Microlight Technology The Microlight Technology surrounds copper, preventing it from affecting the hair colour and providing better protection during processing. Cool Illumina hair colours Cool Illumina Color shades typically have a slight silver or grey shimmer and are suitable for blue or green eyes and fair skin. Many are unaware that not only blond but also brown and black can have cool undertones. Terms such as Ash, Pearl, or Cendré are used to indicate violet, green, or blue pigments in the colour, which make it appear cool. The favourite among cool tones for many is Wella Illumina 7/81 medium blonde pearl-ash, as it makes the classic European ash blonde look more interesting and mysterious. Other popular cool Illumina shades include: Wella Illumina 6/16 dark blonde ash-violet Wella Illumina 10/69 light blonde violet-cendré Wella Illumina 8/69 blonde violet-cendré Wella Illumina 5/81 light brown pearl-ash Neutral tones Neutral hair colours are neither cool nor warm but sit exactly in between. The neutral Wella Illumina Color 60ml shades consist of natural blonde and brown tones that suit everyone. The most popular shade is Wella Illumina Color 6/ dark blonde. Warm tones Warm Illumina Color shades have a red, orange, or golden undertone and are suitable for brown eyes and tanned skin. The favourite among warm tones is Wella Illumina 9/43 light blonde red-gold, a blend of blonde and red shades, perfect for summer. Other frequently used warm Illumina shades include: Wella Illumina 7/35 medium blonde gold-mahogany Wella Illumina 6/76 dark blonde brown-violet Wella Illumina Color 60ml – what is the correct application? Illumina Color is suitable for all techniques and can also be used for lightening. First, mix the colour 1:1 with Welloxon Perfect developer. Then apply it to dry hair. The processing time depends on the oxidation strength and the desired colour result. Same level or darker Apply the colour mixture immediately from roots to ends. The processing time is without heat 30-40 minutes with heat 15-25 minutes Lightening Apply the colour mixture first only to lengths and ends (leave about 2 cm from the scalp). The processing time is without heat 20 minutes with heat 10 minutes Then apply the mixture to the roots. The processing time is without heat 30-40 minutes with heat 15-25 minutes What difference will I see before and after using Wella Illumina Color? Up to 100% grey coverage Up to 3 levels of lift Gloss service Lightening, darkening, or highlighting of natural tone Wella Illumina Color – the perfect mix Wella Illumina is mixed 1:1 with Welloxon Perfect. The choice of Welloxon Perfect developer depends on the desired lift: 6% 20 Vol. for lifting by one level 9% 30 Vol. for lifting by two levels 12% 40 Vol. for lifting by three levels Can Wella Illumina Color hair colours be mixed with Koleston Perfect? Caution: Mixing with Koleston Perfect is not recommended. Buy Wella Illumina Color 60ml at BellAffair Let your hair shine with the permanent Wella Illumina Color 60ml. The natural hair tone is lightened, darkened, or simply highlighted. You will definitely be impressed by the stunning light reflections. Purchase your desired hair colour and the corresponding Welloxon Perfect developer at attractive prices from BellAffair!

Content: 60 ml (€19.83 / 100 ml)

Variants from €10.35
Sale price: €11.90 Regular price: €23.40
49
Wella Illumina Color Opal Essence Wella Illumina Color Opal Essence

Average rating of 0 out of 5 stars

44369
Wella Illumina Color Opal Essence

Opal Essence by Illumina Color creates a delicate metallic shine with warm and cool reflections. The new shades from Wella have no tone depth; they are pure colours layered over the base hair colour in the respective nuance. Four metallic shades (Titanium Rose, Copper Peach, Silver Mauve and Platinum Lily) enhance the base hair colour with unique reflections and shimmer. The lighter the hair, the more intense the result. The shades gently brighten natural and coloured hair. Depending on the curvature of the hair, the reflections change. This means that the hair colour shimmers differently with each movement and depending on the light, making cold and warm reflections visible in the hair. Opal Essence is best showcased from a tone depth of 6 or higher. Naturally, it can also be mixed with the entire Illumina Color range to create a tone depth. This opens up an even greater variety of colours – creativity knows no bounds with Opal Essence. Since Opal Essence has no tone depth, it is not suitable for grey coverage. When combined with a classic Illumina Color, grey hair is covered. Uneven colour results cannot therefore be corrected. The benefits of Opal Essence at a glance: Subtle results that change with the light Metallic hue of colour overlays the base hair colour Cool and warm reflections as well as metallic shimmer Enhancement and subtle nuance of the base hair colour Lightening effect Colourfast washout Lasts through multiple washes Mixable with classic Illumina Color for tone depth Application recommendation for Wella Illumina Color Opal Essence Pure application of Opal Essence: mixing ratio 1:1 with Welloxon Perfect developer Opal Essence in combination with traditional Illumina Color shades: 1 part Illumina Color + 1-3 parts Opal Essence + 1 part Welloxon Perfect The most intense results are achieved with 1.9% and 4% developers and from tone level 6 and higher. Processing time depends on the oxidising agent strength and the desired colour result.

Content: 60 ml (€19.83 / 100 ml)

Sale price: €11.90 Regular price: €23.40

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.