Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

STMNT Grooming Goods Conditioner

Description

Product information "STMNT Grooming Goods Conditioner "

STMNT Grooming Goods Conditioner provides a smooth finish. It prepares the hair for cutting or styling. The moisturising formula with activated charcoal for hair and beard adds shine and leaves the hair surface feeling smooth.

As a modern silicone-free conditioner, it also protects against damage from blow-drying heat. At the same time, it delivers a particularly fresh sensation thanks to menthol. The premium fragrance note is derived from the freshness of citrus fruits and lavender with tonka bean.

Application of STMNT Grooming Goods Conditioner

The conditioner is massaged into freshly washed, damp hair and then rinsed thoroughly. For optimal results, use after STMNT Grooming Goods Shampoo. Suitable for daily use.

Properties

Brand: STMNT Grooming Goods
Certficates: PETA - Cruelty Free
Finish: heat protectant, moisture, shine
Speciality: cruelty-free, vegan

Manufacturer

STMNT Grooming Goods

Henkel AG & Co. KGaA
Henkelstr. 67
40191 Düsseldorf
Germany
Website: www.henkel.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Aqua; Behentrimonium Chloride; Benzyl Alcohol; Ceteareth-20; Cetearyl Alcohol; Charcoal Powder; Citric Acid; Cocos nucifera oil; Ethylhexylglycerin; Glyceryl Stearate; Isopropyl Alcohol; Isopropyl Myristate; Limonene; Linalool; Menthol; Panthenol; Parfum; Phenoxyethanol; Stearamidopropyl Dimethylamine
Skip product gallery

You may also like

9
Aveda Scalp Solutions Exfoliating Scalp Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

55499
Aveda Scalp Solutions Exfoliating Scalp Treatment

Das Aveda Scalp Solutions Exfoliating Scalp Treatment entfernt sofort Verschmutzung, Produktablagerungen, Mikrostaub und überschüssigen Talg, ohne die Kopfhautbarriere zu stören. Talg auf der Kopfhaut wird maßgeblich reduziert und ein sofortiges Kühlungsgefühl ausgelöst. Die aus Wintergrün gewonnene Salicylsäure und das aus der Fermentation stammende Glucosamin peelen die Kopfhaut sanft, aber dennoch gründlich. Das Treatment hat ein erfrischendes Aroma mit Zitrus- und Minzenoten.  Aveda Scalp Solutions wurde inspiriert von der Hautpflege. So wie die Gesichtshaut altert nämlich auch die Kopfhaut. Daran sind Umweltbealtungen, übermäßige Talgproduktion, Trockenheit und Irritationen schuld. Mit den Kopfhaut-Pflegeprodukten von Aveda wird dem entgegengewirkt.  Anwendung von Aveda Scalp Solutions Exfoliating Scalp Treatment Das Treatment wird vor der Haarwäsche direkt auf der trockenen oder feuchten Kopfhaut angewendet. Es wird gründlich einmassiert, bevor das Haar mit dem Balancing Shampoo gewaschen wird.  Die Anwendungsempfehlung ist einmal wöchentlich bei normaler bis trockener Kopfhaut und so oft wie nötig bei öliger Kopfhaut. 

Content: 25 ml (€43.80 / 100 ml)

Sale price: €10.95 Regular price: €12.00
18
Aveda Color Control Leave-In Treatment  Rich

Average rating of 0 out of 5 stars

55509
Aveda Color Control Leave-In Treatment Rich

Aveda Color Control Leave-In Treatment Rich ist eine intensive Haarkur mit einer hochwertigen, veganen, silikonfreien Superfood-Formel aus bis zu 95% natürlich gewonnenen Inhaltsstoffen. Sie ist ideal bei mittleren bis dicken, colorierten Haaren und wirkt intensiv gegen Farbverlust. Die Kur sorgt für langanhaltende, brillante Farbe ohne Verblassen für bis zu 12 Wochen. Die Formel ist 7x pflegender als die Light Version des Treatments.  Aveda Color Control Leave-In Treatment Rich: Powervolle Pflanzenformel Gut versorgtes, genährtes Haar kann die Haarfarbe länger aufrechterhalten. Daher enthält das Treatment zertifiziertes Bio-Aprikosenkernöl, das für seine reichhaltigen Inhaltsstoffe bekannt ist. Das nahrreiche Öl enthält eine große Menge an Omega-6 und Omega-9 Fettsäuren. Diese sind in der Haarpflege hinlänglich für eine besonders pflegende Wirkung bekannt. Das Öl ist leicht und nährt dabei intensiv, sodass sich Geschmeidigkeit, Glanz und eine optimale Feuchtigkeitsversorgung einstellen. Das Resultat: Die Farbe bleibt lang erhalten. Aveda Color Control Leave-In Treatment: Farbschutz Das Treatment wirkt gegen die Hauptursachen für das Verblassen der Haarfarbe. Diese sind Wasser, UV-Strahlen, Umwelteinflüsse und Hitzestyling. Die Kur verleiht der Kutikula eine unsichtbare Versiegelung zum Schutz vor Schäden durch Wasser - für farbechte und lebendige Farbe nach jeder Haarwäsche. Gegen UV-Strahlen wirkt der enthaltene UV-Filter. Vor Umwelteinflüssen schützt das Treatment mit einer Schutzmatrix aus Antioxidantien und gegen Ablagerungen und freie Radikale. Der integrierte Hitzeschutz bis 230°C bewahrt vor Schäden durch Stylingtools. Aveda Color Control Leave-In Treatment Anwendung Nach der Haarwäsche und Pflege mit dem Conditioner einarbeiten und nicht auswaschen.

Content: 100 ml (€32.95 / 100 ml)

Sale price: €32.95 Regular price: €40.00
25
Alcina Pastel Spray - ice blonde

Average rating of 0 out of 5 stars

77124
Alcina Pastel Spray - ice blonde

The Alcina Pastell-Spray is a colour effect spray that particularly enhances light hair. The leave-in spray introduces fresh colour reflections into natural blonde, grey, white, or bleached hair and simultaneously nourishes with moisture. It improves combability without weighing the hair down. The spray contains direct dyeing agents and panthenol. Variants of Alcina Pastell Spray Blue Jeans (dyes turquoise-blue) Coral Rose (dyes salmon-coloured) Ice Blond (neutralises golden, yellow, or yellow-orange reflections) Sandy Brown (dyes light brown) Application of Alcina Pastell Spray Spray 10 to 15 times onto damp hair after washing and comb through. Do not rinse out.

Content: 100 ml (€15.65 / 100 ml)

Sale price: €15.65 Regular price: €20.85
23
Aveda Smooth Infusion Style-Prep Smoother Leave-In Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

55476
Aveda Smooth Infusion Style-Prep Smoother Leave-In Treatment

The Aveda Smooth Infusion Style-Prep Smoother Leave-In Treatment is designed for styling straight, wavy, and curly textures. It smooths and tames unruly hair, combats frizz, and makes styling easier. The leave-in treatment protects hair from humidity and breakage for up to 72 hours and offers heat protection up to 230°C. Aveda Smooth Infusion Style Prep Smoother Leave-In Treatment Application Apply a small amount of the product to the hands and distribute evenly through the hair. Style the hair as desired. Aveda Smooth Infusion Style Prep Smoother Leave-In Treatment Botanical Care Formula The Style-Prep Smoother contains a smoothing oil blend of Macadamia Oil and Kalahari Melon Seed Oil. The vegan care formula includes a plant-based polymer that forms a protective film around the hair, shielding it from humidity. The result is mirror-like shine and long-lasting smooth hair.

Content: 100 ml (€32.95 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €32.95 Regular price: €42.60
43
American Crew Fiber American Crew Fiber

Average rating of 0 out of 5 stars

85019
American Crew Fiber

Discover your individual style with the American Crew Classic Fiber Set – the styling secret for the modern man! This styling product offers the following benefits: Strong hold with a hold factor of 9 Natural, matte finish Perfect for all hair types Protects against moisture loss Provides texture and structure Innovative ingredients such as beeswax and soy protein American Crew Classic Fibre in two sizes Choose between: 50 g jar: Perfect for on the go 85 g jar: For daily use

Content: 50 g (€17.90 / 100 g)

Sale price: €8.95 Regular price: €15.60
23
KMS Colorvitality Intense Gloss Treatment KMS Colorvitality Intense Gloss Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

73307
KMS Colorvitality Intense Gloss Treatment

The KMS Colorvitality Intense Gloss Treatment is an intensive nourishing gloss treatment for coloured hair that visibly enhances colour brilliance and makes hair soft and smooth. The rich formula provides the hair with valuable moisture, smooths the hair surface, and delivers instant, long-lasting shine – without weighing it down.Thanks to the special Colorvitality formula, fading of the hair colour is reduced, while colour intensity and vibrancy are maintained for longer. Damaged, coloured hair is regenerated, strengthened, and achieves a healthy-looking finish with a silky texture.Advantages at a glance:Intense shine for coloured hairSupports long-lasting colour brillianceConditions and regenerates damaged hairSmooths the hair structure for better combability

Content: 100 ml (€14.95 / 100 ml)

Sale price: €14.95 Regular price: €19.50
23
KMS Colorvitality Conditioner KMS Colorvitality Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

73299
KMS Colorvitality Conditioner

The KMS Colorvitality Conditioner has three essential properties for coloured hair that has become dry, porous, and dull: Provides longer-lasting colour retention Moisturises the hair Enhances colour shine and increases colour intensity The ingredient of upcycled pomegranate is known for its high antioxidant content and helps combat free radicals. This prevents the hair colour from fading as quickly. When KMS Colorvitality Conditioner is used in conjunction with the shampoo, even longer colour retention is achieved. Coloured hair receives the moisture it needs. The hair surface is detangled, smoothed, and becomes more manageable. Application recommendation for KMS Colorvitality Conditioner Apply after washing, leave on for two minutes, then rinse out.

Content: 250 ml (€8.78 / 100 ml)

Sale price: €21.95 Regular price: €28.50
11
Goldwell Dualsenses Silver 60sec Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

36379
Goldwell Dualsenses Silver 60sec Treatment

Goldwell Dualsenses Silver 60s Treatment is a care treatment for grey and cool blonde hair. Unwanted yellow tones are neutralised and the hair is revitalised in just one minute of contact time. The cool colour effect is refined.  Application of Goldwell Dualsenses Silver 60s Treatment After washing, massage into wet or towel-dried hair and leave in for 60 seconds. Rinse thoroughly.

Content: 200 ml (€11.80 / 100 ml)

Sale price: €23.60 Regular price: €26.50
56
Revlon Professional D.fi D:struct Molding Cream

Average rating of 0 out of 5 stars

86249
Revlon Professional D.fi D:struct Molding Cream

Revlon Professional D:FI d:struct Molding Cream is a styling cream that promises medium hold and a subtle shine. This hair cream provides ultimate control. The hair is supplied with adequate moisture. Elasticity and smoothness are enhanced.

Content: 150 g (€12.00 / 100 g)

Variants from €11.20
Sale price: €18.00 Regular price: €41.00
evo Fabuloso Colour Boosting Treatment - Platinum Blonde evo Fabuloso Colour Boosting Treatment - Platinum Blonde

Average rating of 0 out of 5 stars

61056
evo Fabuloso Colour Boosting Treatment - Platinum Blonde

The evo Fabuloso Colour Boosting Treatment is a nourishing, colour-enhancing conditioner that neutralises unwanted copper or yellow tones in colour-treated, blonde, or grey hair and provides a colour boost to brown hair, revitalising it with added shine. Instantly refreshes the colour to intensify and extend the lifespan of coloured hair. The nourishing treatment softens and cares for the hair. The treatment restores and maintains moisture balance, reducing frizz and imparting a brilliant shine. Platinum Blonde for light blonde to blonde hair Light Beige for light blonde to blonde hair Caramel for light blonde to dark blonde hair Copper for light blonde to medium brown hair Purple Red for dark blonde to medium brown hair Mahogany for dark blonde to medium brown hair Chestnut for light to medium brown hair Cool Brown for light to dark brown hair Wash hair and towel dry. Put on gloves. Distribute evenly with a comb or fingers. Wait for 3 minutes. Then rinse until the water runs clear. Use weekly.

Content: 220 ml (€13.64 / 100 ml)

Regular price: €30.00
56
Revlon Professional D.fi Extreme Hold Styling Cream

Average rating of 4.5 out of 5 stars

86252
Revlon Professional D.fi Extreme Hold Styling Cream

Revlon Professional D:FI Extreme Hold Styling Cream is a hair styling cream for extra strong hold and shine. The cream contains beeswax, which protects the hair from moisture loss. The dual-polymer complex provides extreme and long-lasting hold. Castor oil and glycerin add volume and shine. Application of Revlon Professional D:FI Extreme Hold Styling Cream Apply a small amount to towel-dried or dry hair.  

Content: 75 ml (€14.93 / 100 ml)

Sale price: €11.20 Regular price: €25.50
3
KMS Hairstay Working Hairspray

Average rating of 0 out of 5 stars

73342
KMS Hairstay Working Hairspray

The KMS HairStay Working Hairspray is a versatile dry-texture hairspray that provides grip and flexible hold without stickiness. It brushes out easily, allowing for re-styling at any time. With heat protection up to 230 °C, it is ideal for styling with straighteners or curling irons. Additionally, the spray lasts up to 72 hours, reduces frizz and flyaways by up to 90%, and delivers a natural finish without residues or flaking. The formula contains upcycled tomato, a powerful antioxidant that protects hair from UV rays and environmental influences. Application Spray onto dry hair from approximately 25–30 cm distance and shape with fingers. Reapply if more hold is desired.

Content: 75 ml (€10.60 / 100 ml)

Sale price: €7.95 Regular price: €8.20

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.