Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Sebastian Volupt Max Volumizing Shampoo

Description

Product information "Sebastian Volupt Max Volumizing Shampoo"

The Sebastian Professional Volupt Max Volumizing Shampoo thoroughly cleanses hair and scalp while providing increased volume. The professional formula lifts the hair during washing. This results in visibly more fullness without weighing down. Ideal for fine or limp-looking hair.

Feather-light fullness and silky smoothness

After washing, the hair feels soft, light, and lively. The volumising shampoo supports a more airy hair structure. At the same time, it ensures a smooth surface and a natural hair feel.

Properties

Brand: Sebastian Professional
Finish: clean hair, clean scalp, smoothness, volume
Hair type: fine hair, weak hair
Product line: Sebastian Volupt

Manufacturer

Sebastian Professional

Wella Germany GmbH
Berliner Allee 65-65a
64295 Darmstadt
Germany
Email: 
[email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Aqua/Water/Eau, Sodium Laureth Sulfate, Sodium Lauryl Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Parfum/Fragrance, Cocamide MEA, Sodium Benzoate, Citric Acid, Sodium Chloride, Salicylic Acid, Tetrasodium EDTA, Methylparaben, Linalool, Propylene Glycol, Linoleamidopropyl PG-Dimonium Chloride Phosphate, Tetramethyl Acetyloctahydronaphthalenes, Glycerin, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Citrus Aurantium Peel Oil, Limonene, Bambusa Vulgaris Leaf/Stem Extract, Opuntia Ficus-Indica Flower Extract, Tocopheryl Acetate, Potassium Sorbate, Sodium Citrate, Sodium Xylenesulfonate.
Skip product gallery

You may also like

16
Sebastian Twisted Elastic Curls Shampoo Sebastian Twisted Elastic Curls Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

29082
Sebastian Twisted Elastic Curls Shampoo

Gentle cleansing for defined curlsThe Sebastian Professional Twisted Elastic Curls Shampoo is specially formulated for curly and wavy hair. The gentle formula thoroughly cleanses hair and scalp while supporting a natural curl structure. The hair gains more bounce and appears well-groomed.Elastic curls with FLEXI ALG™ complexThe innovative FLEXI ALG™ complex provides each individual strand with increased elasticity. This results in defined curls and shiny waves without frizz. The hair remains smooth and achieves a lively, natural finish.

Content: 250 ml (€9.88 / 100 ml)

Sale price: €24.70 Regular price: €29.50
16
Sebastian Volupt Max Volumizing Shampoo Sebastian Volupt Max Volumizing Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

29066
Sebastian Volupt Max Volumizing Shampoo

The Sebastian Professional Volupt Max Volumizing Shampoo thoroughly cleanses hair and scalp while providing increased volume. The professional formula lifts the hair during washing. This results in visibly more fullness without weighing down. Ideal for fine or limp-looking hair.Feather-light fullness and silky smoothnessAfter washing, the hair feels soft, light, and lively. The volumising shampoo supports a more airy hair structure. At the same time, it ensures a smooth surface and a natural hair feel.

Content: 1000 ml (€5.26 / 100 ml)

Variants from €24.70
Sale price: €52.60 Regular price: €62.70
16
Sebastian Hydre Hydrating Shampoo Sebastian Hydre Hydrating Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

29035
Sebastian Hydre Hydrating Shampoo

Dry hair is intensely nourished and noticeably more manageable with the Sebastian Professional Hydre Hydrating Shampoo. The professional formula provides essential moisture to the hair, promoting a healthy hair feel. At the same time, the shampoo imparts silky volume and improves combability. Ideal for daily hair care in salons or at home. Ideal for coloured and chemically treated hair The Hydre Hydrating Shampoo from Sebastian Professional has been specially developed for dry, damaged hair. It gently cleanses and helps support the hair's moisture balance. The formula is particularly suitable for coloured or chemically treated hair, as it cares for the hair without weighing it down. For visibly healthier, softly falling hair with natural volume.

Content: 280 ml (€8.82 / 100 ml)

Variants from €9.80
Sale price: €24.70 Regular price: €29.50
16
Sebastian Dark Oil Smooth & Shine Conditioner Sebastian Dark Oil Smooth & Shine Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

29055
Sebastian Dark Oil Smooth & Shine Conditioner

The Sebastian Professional Dark Oil Smooth & Shine Conditioner provides intensive care for frizzy hair and delivers immediate smoothness. The high-quality formula helps detangle the hair and smooth the hair structure. As a result, the hair is easier to comb and style. The visible result is well-groomed hair with a natural shine.Luxurious care with a sensual fragranceThe conditioner adds volume and a smooth hair feel. At the same time, it envelops the hair with the characteristic luxurious Dark Oil scent. This makes every hair wash a special care experience.

Content: 200 ml (€12.35 / 100 ml)

Sale price: €24.70 Regular price: €29.50
16
Sebastian No Breaker Anti Breakage Pre-Shampoo Crème Sebastian No Breaker Anti Breakage Pre-Shampoo Crème

Average rating of 0 out of 5 stars

29071
Sebastian No Breaker Anti Breakage Pre-Shampoo Crème

Strengthening Pre-Shampoo Treatment Against Hair BreakageThe Sebastian Professional NO BREAKER Anti Breakage Pre-Shampoo Cream prepares the hair optimally for cleansing. The intensive treatment strengthens the hair structure even before washing. As a result, the hair becomes more resilient and feels noticeably softer. Ideal for weakened and break-prone hair.Gentle Formula for Balanced Hair CareThe sulfate-free formula supports a balanced pH level of hair and scalp. This gently cares for the hair and effectively protects against hair breakage. At the same time, the hair remains supple and appears healthy.

Content: 200 ml (€9.90 / 100 ml)

Sale price: €19.80 Regular price: €23.60
16
Sebastian No Breaker Bonding Melting Mask Sebastian No Breaker Bonding Melting Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

29077
Sebastian No Breaker Bonding Melting Mask

Intensive Repair for Damaged HairThe Sebastian Professional NO BREAKER Bonding Melting Mask is an intensive treatment for damaged and stressed hair. The rich formula penetrates deep into the hair structure. It helps to repair and strengthen weakened hair fibers. The hair appears stronger and visibly cared for.Bonding Care for Smooth, Silky ShineThe innovative Bonding technology supports the formation of new hair bonds. This strengthens and smooths the hair structure. The result is smooth, silky hair with a radiant shine.

Content: 145 ml (€21.24 / 100 ml)

Sale price: €30.80 Regular price: €36.70
48
L'Oréal Professionnel Paris Dia Color - 4.20 extra burgundy brown L'Oréal Professionnel Paris Dia Color - 4.20 extra burgundy brown

Average rating of 5 out of 5 stars

91009
L'Oréal Professionnel Paris Dia Color - 4.20 extra burgundy brown

L’Oréal Professionnel Dia Color is a demi-permanent, alkaline, ammonia-free hair colourant that provides 6 weeks of colour shine*. It offers 3x more shine** and up to 70% grey coverage. For natural results with strong coverage and a brilliantly glossy finish that lasts for weeks. L’Oréal Professionnel Dia Color Benefits 100% tone-true natural highlights Professional Melanin Gap Filler Technology for 70% grey coverage Pleasant scent At least 84% ingredients of natural origin & water*** L’Oréal Professionnel Dia Color Application Recommendations Wear suitable gloves Apply exclusively with the recommended oxidant 6 Vol. (1.8%), 9 Vol. (2.7%) or a maximum of 15 Vol. (4.5%) Do not use with an oxidant containing more than 15 Vol. (4.5%) hydrogen peroxide Mix Dia Color Cream and the Developer in a 1:1.5 ratio for each application Mix with a shaker or an applicator bottle until a homogeneous texture is achieved Processing time: 20 minutes First apply the mixture only to the roots and leave for 15 minutes Then apply to lengths and tips and leave for 5 minutes Finally, emulsify and rinse out. *Instrumental test & consumer test**Instrumental test***With at least 84% ingredients of natural origin, of which 46.47% is purified water, 37.78% other natural ingredients, 15.75% proven synthetic ingredients, for which no natural alternatives are available, ensure hair fibre colouring.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €24.80
16
Sebastian Volupt Max Volumizing Conditioner Sebastian Volupt Max Volumizing Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

29067
Sebastian Volupt Max Volumizing Conditioner

The Sebastian Professional Volupt Max Volumizing Conditioner imparts impressive volume with a wow effect. The lightweight care formula smooths the hair structure and supports airy fullness. At the same time, the hair remains flexible and does not weigh down. Ideal for fine hair that needs more bounce.Lightweight care for smooth hairThe conditioner detangles the hair and improves combability. The hair feels soft and gains an extra light bounce. This creates a silky fullness with natural volume.

Content: 200 ml (€12.35 / 100 ml)

Sale price: €24.70 Regular price: €29.50
16
Sebastian Penetraitt Rescue Repair Conditioner Sebastian Penetraitt Rescue Repair Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

29045
Sebastian Penetraitt Rescue Repair Conditioner

The Sebastian Professional Penetraitt Rescue Repair Conditioner has been specially developed for damaged and stressed hair. The rich cream formula supports the regeneration of the hair structure. At the same time, it helps to repair hair damage and smooth the hair. The result is visibly well-groomed and stronger-looking hair.Softness and renewed vitalityThe intensive care revitalises stressed hair and improves combability. The hair feels noticeably softer and smoother. Ideal for those who want to restore strength and suppleness to their hair after stress.

Content: 200 ml (€12.35 / 100 ml)

Sale price: €24.70 Regular price: €29.50
16
Sebastian Volupt Thickefy Volumizing Mousse Sebastian Volupt Thickefy Volumizing Mousse

Average rating of 0 out of 5 stars

29069
Sebastian Volupt Thickefy Volumizing Mousse

The Sebastian Professional Volupt Thickefy Volumizing Mousse provides immediate volume and light hold. The innovative formula supports effortless styling with natural movement. The hair appears fuller and visibly more voluminous. At the same time, the styling remains lightweight and flexible.Innovative Liquid-to-Foam TechnologyThe special Liquid-to-Foam technology transforms into a airy foam upon application. This ensures even distribution throughout the hair. The result is long-lasting volume with a feather-light hair feel.

Content: 190 ml (€15.63 / 100 ml)

Sale price: €29.70 Regular price: €35.40
16
Sebastian Dark Oil Smooth & Shine Styling Oil Sebastian Dark Oil Smooth & Shine Styling Oil

Average rating of 0 out of 5 stars

29062
Sebastian Dark Oil Smooth & Shine Styling Oil

The Sebastian Professional Dark Oil Smooth & Shine Styling Oil is a lightweight hair oil for smooth and shiny hair. The nourishing formula with argan oil provides intensive nutrients to the hair. At the same time, the hair remains lightweight and is not weighed down. Ideal for daily care and styling.Smoothness and care for all hair typesThe styling oil smooths the hair structure and ensures a well-groomed finish. It imparts noticeable smoothness and natural shine to the hair. The elegant Dark Oil fragrance completes the luxurious care experience.

Content: 100 ml (€33.70 / 100 ml)

Variants from €14.30
Sale price: €33.70 Regular price: €40.20
36
Schwarzkopf Igora Vibrance Tone on Tone Schwarzkopf Igora Vibrance Tone on Tone

Average rating of 0 out of 5 stars

54575
Schwarzkopf Igora Vibrance Tone on Tone

More Vibrance with the new Igora Vibrance from Schwarzkopf! More performance, more comfort, more versatility, more choice – all achieved by the new Igora Vibrance Tone on Tone hair colour from Schwarzkopf. The colouration has been completely redesigned and features a modern, exciting design that lives up to its name. 68 vibrant shades provide the hair with plenty of moisture thanks to the Moisture Protecting Complex, while lasting for up to 25 washes. Harmonious shades with increased colour protection (INSTAShine) stabilise the moisture level in the hair and supply it with care ingredients through a combination of vitamins and sugar molecules, aimed at maintaining hair health. Igora Vibrance strengthens the hair structure and protects against hair breakage. The mild, alcohol-free formula smooths the hair surface and prepares it like a canvas for creating a perfect, even colour result. Gel or Cream? With Igora Vibrance, you have the choice The new consistency allows the colour – depending on the chosen developer – to be used either as a gel or as a cream. Depending on technique or preference, you can choose between the gel or the cream. With the gel, application is faster, while a more precise application is achieved with the colour in creamy consistency. The new formula offers an even broader range of applications than before. The colouration can be used for neutralisation, fashion tonings, pastel effects, glossings, and colour refresh, making targeted accents in individual hair sections easy for bold colour enthusiasts. The Clear Tone (0-00) plays a special role here. The clear tone can be used as a gloss upgrade alone, as it (without mixing with a shade) provides even more shine. It also serves as a colour diluter to achieve pastel effects with all shades. Igora Vibrance has also received new packaging and impresses as a liquid colouration in a bottle. This ensures that the product can be used up completely. Application tips for Schwarzkopf Igora Vibrance Igora Vibrance is designed with a simple mixing ratio of 1:1 for all shades. Choose the Activator 4% for gentle lightening up to one level on light bases. No lightening is possible with the Activator 1.9%. Processing time is 5-20 minutes.

Content: 60 ml (€17.58 / 100 ml)

Sale price: €10.55 Regular price: €16.44

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.