Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Sebastian Twisted Elastic Curls Shampoo

Description

Product information "Sebastian Twisted Elastic Curls Shampoo"

Gentle cleansing for defined curls

The Sebastian Professional Twisted Elastic Curls Shampoo is specially formulated for curly and wavy hair. The gentle formula thoroughly cleanses hair and scalp while supporting a natural curl structure. The hair gains more bounce and appears well-groomed.

Elastic curls with FLEXI ALG™ complex

The innovative FLEXI ALG™ complex provides each individual strand with increased elasticity. This results in defined curls and shiny waves without frizz. The hair remains smooth and achieves a lively, natural finish.

Properties

Brand: Sebastian Professional
Finish: anti frizz effect, bounce, definition, elasticity, smoothness
Hair type: curly hair
Product line: Sebastian Twisted

Manufacturer

Sebastian Professional

Wella Germany GmbH
Berliner Allee 65-65a
64295 Darmstadt
Germany
Email: 
[email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Aqua/Water/Eau, Sodium Laureth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Glycerin, Glycol Distearate, Sodium Chloride, Parfum/Fragrance, Sodium Benzoate, Panthenol, Citric Acid, Sodium Lauroyl Glutamate, Polyquaternium-47, Laureth-2, Octocrylene, Propylene Glycol, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Linoleamidopropyl PG-Dimonium Chloride Phosphate, Polyquaternium-10, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Tetramethyl Acetyloctahydronaphthalenes, PEG-90M, Linalool, Trisodium Ethylenediamine Disuccinate, Polyquaternium-72, Linalyl Acetate, Benzyl Salicylate, Limonene, Chondrus Crispus (Carrageenan) Extract, Phenoxyethanol, Tocopheryl Acetate, Silica, Calcium Carbonate.
Skip product gallery

You may also like

16
Sebastian Potion 9 Leave-In Conditioner & Styling Creme Sebastian Potion 9 Leave-In Conditioner & Styling Creme

Average rating of 0 out of 5 stars

29092
Sebastian Potion 9 Leave-In Conditioner & Styling Creme

The Sebastian Potion 9 Leave-In Conditioner & Styling Cream is a legendary hybrid styling cream for both care and styling. The formula provides moisture to the hair and supports a smooth hair structure. At the same time, it offers natural hold and flexible moulding. Ideal for versatile styling with a polished finish.9 botanical ingredients for a natural hair feelThe special formula contains 9 botanical ingredients that care for and protect the hair. This keeps the hair supple and easily manageable. The styling appears natural and retains its movement.

Content: 145 ml (€23.24 / 100 ml)

Variants from €15.80
Sale price: €33.70 Regular price: €40.20
16
Sebastian Twisted Elastic Curls Mask Sebastian Twisted Elastic Curls Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

29086
Sebastian Twisted Elastic Curls Mask

The Sebastian Professional Twisted Elastic Curls Mask provides intensive care for curly and unruly hair. The rich formula delivers exceptional moisture, smoothing the hair structure and reducing frizz. Curls appear more defined and noticeably softer.Bounce and definition with FLEXI ALG™ ComplexThe innovative FLEXI ALG™ Complex supports the elasticity of each individual strand. This results in lively curls with natural movement. The hair feels soft and gains vibrant curl definition.

Content: 150 ml (€20.53 / 100 ml)

Sale price: €30.80 Regular price: €36.70
16
Sebastian Twisted Elastic Curls Conditioner Sebastian Twisted Elastic Curls Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

29084
Sebastian Twisted Elastic Curls Conditioner

Moisturising Care for Elastic CurlsThe Sebastian Professional Twisted Elastic Curls Conditioner provides intensive hydration for curly and wavy hair. The nourishing formula helps tame frizz and improve curl structure. At the same time, the hair remains smooth and easy to comb. Ideal for defined and well-maintained curls.Bounce and Definition with FLEXI ALG™ ComplexThe innovative FLEXI ALG™ Complex supports the natural elasticity of the hair. As a result, curls gain more bounce and stay defined for longer. The hair is gently detangled and receives a smooth, lively finish.

Content: 250 ml (€9.88 / 100 ml)

Sale price: €24.70 Regular price: €29.50
16
Sebastian No Breaker Anti Breakage Pre-Shampoo Crème Sebastian No Breaker Anti Breakage Pre-Shampoo Crème

Average rating of 0 out of 5 stars

29071
Sebastian No Breaker Anti Breakage Pre-Shampoo Crème

Strengthening Pre-Shampoo Treatment Against Hair BreakageThe Sebastian Professional NO BREAKER Anti Breakage Pre-Shampoo Cream prepares the hair optimally for cleansing. The intensive treatment strengthens the hair structure even before washing. As a result, the hair becomes more resilient and feels noticeably softer. Ideal for weakened and break-prone hair.Gentle Formula for Balanced Hair CareThe sulfate-free formula supports a balanced pH level of hair and scalp. This gently cares for the hair and effectively protects against hair breakage. At the same time, the hair remains supple and appears healthy.

Content: 200 ml (€9.90 / 100 ml)

Sale price: €19.80 Regular price: €23.60
16
Sebastian Twisted Elastic Curls Shampoo Sebastian Twisted Elastic Curls Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

29083
Sebastian Twisted Elastic Curls Shampoo

Gentle cleansing for defined curlsThe Sebastian Professional Twisted Elastic Curls Shampoo is specially formulated for curly and wavy hair. The gentle formula thoroughly cleanses hair and scalp while supporting a natural curl structure. The hair gains more bounce and appears well-groomed.Elastic curls with FLEXI ALG™ complexThe innovative FLEXI ALG™ complex provides each individual strand with increased elasticity. This results in defined curls and shiny waves without frizz. The hair remains smooth and achieves a lively, natural finish.

Content: 1000 ml (€5.26 / 100 ml)

Variants from €24.70
Sale price: €52.60 Regular price: €62.70
34
Wella Ultimate Color Conditioner Wella Ultimate Color Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

19423
Wella Ultimate Color Conditioner

The Wella Professionals Ultimate Color Conditioner provides intensive care for coloured hair. The formula smooths the hair structure, seals in pigments, and provides moisture. The hair is easier to comb and gains a brilliant shine.Glycine and Metal Purifier protect against damage caused by free radicals, while Pro-Vitamin B5 strengthens and softens the hair. Hair breakage is reduced by up to 86%*.Free from animal-derived ingredients and with a floral-oriental fragrance.ApplicationApply to towel-dried hair after washing and leave on for up to 3 minutes. Then rinse thoroughly.*When using the conditioner vs. non-conditioning shampoo

Content: 75 ml (€15.27 / 100 ml)

Variants from €6.95
Sale price: €11.45 Regular price: €17.45
16
Sebastian Hydre Highly Hydrating Conditioner Sebastian Hydre Highly Hydrating Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

29037
Sebastian Hydre Highly Hydrating Conditioner

The Sebastian Professional Hydre Highly Hydrating Conditioner provides intensive moisture to dry and damaged hair. The rich formula soothes the hair structure and imparts noticeable softness. At the same time, the conditioner supports the regeneration of damaged hair fibers. The hair feels nourished, soft, and healthy.Nourishing deep treatment for treated hairThe hydrating care is ideal for coloured and chemically treated hair. It helps to compensate for moisture loss and protects against further dryness. The result is visibly well-maintained, easier-to-comb hair.

Content: 200 ml (€12.35 / 100 ml)

Sale price: €24.70 Regular price: €29.50
16
Sebastian Penetraitt Rescue Repair Shampoo Sebastian Penetraitt Rescue Repair Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

29043
Sebastian Penetraitt Rescue Repair Shampoo

The Sebastian Professional Penetraitt Rescue Repair Shampoo is a rich, creamy reconstructive shampoo for damaged hair. The nourishing formula cleanses hair and scalp gently. At the same time, it supports the repair of damaged hair fibers. The hair appears smoother, stronger, and visibly cared for.Strengthening care for more shineThe effective repair formula helps reduce hair damage and strengthen the hair structure. The shampoo supplies the hair with essential nutrients during cleansing. This restores suppleness and natural shine.

Content: 280 ml (€8.82 / 100 ml)

Variants from €9.80
Sale price: €24.70 Regular price: €29.50
16
Sebastian Hydre Hydrating Shampoo Sebastian Hydre Hydrating Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

29035
Sebastian Hydre Hydrating Shampoo

Dry hair is intensely nourished and noticeably more manageable with the Sebastian Professional Hydre Hydrating Shampoo. The professional formula provides essential moisture to the hair, promoting a healthy hair feel. At the same time, the shampoo imparts silky volume and improves combability. Ideal for daily hair care in salons or at home. Ideal for coloured and chemically treated hair The Hydre Hydrating Shampoo from Sebastian Professional has been specially developed for dry, damaged hair. It gently cleanses and helps support the hair's moisture balance. The formula is particularly suitable for coloured or chemically treated hair, as it cares for the hair without weighing it down. For visibly healthier, softly falling hair with natural volume.

Content: 280 ml (€8.82 / 100 ml)

Variants from €9.80
Sale price: €24.70 Regular price: €29.50
Kerasilk Thickening Shampoo Kerasilk Thickening Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

19532
Kerasilk Thickening Shampoo

The Kerasilk Volumising Shampoo has been specially developed for fine, limp hair that requires more volume and structure. The lightweight formula thoroughly cleanses hair and scalp without weighing down, creating the ideal foundation for visibly thicker-looking hair. At the same time, the shampoo supports a well-groomed scalp and provides a fresh, clean hair feeling. After washing, the hair appears more voluminous, manageable, and easier to style.Thanks to the balanced care formula, the hair is strengthened and gains more structure from the roots to the ends. The texture remains light, ensuring the natural volume of the hair is optimally supported.Benefits:Provides fine hair with more volume and gripGently and thoroughly cleanses hair and scalpSupports visibly thicker-looking hairDoes not weigh hair downIdeal for fine, limp hair

Content: 250 ml (€12.40 / 100 ml)

Regular price: €31.00
16
Sebastian Volupt Max Volumizing Shampoo Sebastian Volupt Max Volumizing Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

29065
Sebastian Volupt Max Volumizing Shampoo

The Sebastian Professional Volupt Max Volumizing Shampoo thoroughly cleanses hair and scalp while providing increased volume. The professional formula lifts the hair during washing. This results in visibly more fullness without weighing down. Ideal for fine or limp-looking hair.Feather-light fullness and silky smoothnessAfter washing, the hair feels soft, light, and lively. The volumising shampoo supports a more airy hair structure. At the same time, it ensures a smooth surface and a natural hair feel.

Content: 280 ml (€8.82 / 100 ml)

Sale price: €24.70 Regular price: €29.50
16
Sebastian Penetraitt Rescue Repair Conditioner Sebastian Penetraitt Rescue Repair Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

29045
Sebastian Penetraitt Rescue Repair Conditioner

The Sebastian Professional Penetraitt Rescue Repair Conditioner has been specially developed for damaged and stressed hair. The rich cream formula supports the regeneration of the hair structure. At the same time, it helps to repair hair damage and smooth the hair. The result is visibly well-groomed and stronger-looking hair.Softness and renewed vitalityThe intensive care revitalises stressed hair and improves combability. The hair feels noticeably softer and smoother. Ideal for those who want to restore strength and suppleness to their hair after stress.

Content: 200 ml (€12.35 / 100 ml)

Sale price: €24.70 Regular price: €29.50

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.