Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Sebastian Dark Oil Smooth & Shine Conditioner

Description

Product information "Sebastian Dark Oil Smooth & Shine Conditioner"

The Sebastian Professional Dark Oil Smooth & Shine Conditioner provides intensive care for frizzy hair and delivers immediate smoothness. The high-quality formula helps detangle the hair and smooth the hair structure. As a result, the hair is easier to comb and style. The visible result is well-groomed hair with a natural shine.

Luxurious care with a sensual fragrance

The conditioner adds volume and a smooth hair feel. At the same time, it envelops the hair with the characteristic luxurious Dark Oil scent. This makes every hair wash a special care experience.

Properties

Brand: Sebastian Professional
Finish: detangled hair, improved combability, shine, smoothness, volume
Product line: Dark Oil Line

Manufacturer

Sebastian Professional

Wella Germany GmbH
Berliner Allee 65-65a
64295 Darmstadt
Germany
Email: 
[email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Aqua/Water/Eau, Behentrimonium Chloride, Cetearyl Alcohol, Hydroxypropyl Starch Phosphate, Isopropyl Alcohol, Amodimethicone, Fragrance, Panthenol, Propylene Glycol, Quaternium-80, Sodium Benzoate, Phenoxyethanol, Citric Acid, Tetramethyl Acetyloctahydronaphthalenes, Disodium EDTA, Hexyl Cinnamal, Trideceth-12, Hexamethylindanopyran, Acetyl Cedrene, Linalyl Acetate, Coumarin, Cetrimonium Chloride, Citronellol, Argania Spinosa Kernel Oil, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil.
Skip product gallery

You may also like

16
Sebastian Dark Oil Silky Shine Shampoo Sebastian Dark Oil Silky Shine Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

29053
Sebastian Dark Oil Silky Shine Shampoo

The Sebastian Professional Dark Oil Silky Shine Shampoo gently cleanses hair and scalp. The high-quality formula with argan oil and jojoba oil nourishes the hair during cleansing. At the same time, it provides smooth hair with a silky shine. The hair appears well-groomed, fresh, and healthy.Care and fragrance for every hair typeThe lightweight care formula is suitable for all hair types. It leaves a clean, fresh hair feeling without weighing it down. The elegant scent additionally offers a luxurious care experience.

Content: 280 ml (€8.82 / 100 ml)

Variants from €9.80
Sale price: €24.70 Regular price: €29.50
16
Sebastian Penetraitt Rescue Repair Mask Sebastian Penetraitt Rescue Repair Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

29048
Sebastian Penetraitt Rescue Repair Mask

The Sebastian Professional Penetraitt Rescue Repair Mask provides intensive care for stressed and treated hair. The rich cream formula penetrates deeply into the hair structure. It supports the regeneration of damaged hair fibers. The hair gains new strength and feels visibly nourished.Softness and shine for healthy-looking hairThe deeply effective hair mask supplies the hair with intensive nourishing ingredients. As a result, the hair structure is strengthened and smoothed. The outcome is noticeably soft hair with a natural shine.

Content: 145 ml (€21.24 / 100 ml)

Variants from €9.80
Sale price: €30.80 Regular price: €36.70
16
Sebastian Hydre Hydrating Shampoo Sebastian Hydre Hydrating Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

29035
Sebastian Hydre Hydrating Shampoo

Dry hair is intensely nourished and noticeably more manageable with the Sebastian Professional Hydre Hydrating Shampoo. The professional formula provides essential moisture to the hair, promoting a healthy hair feel. At the same time, the shampoo imparts silky volume and improves combability. Ideal for daily hair care in salons or at home. Ideal for coloured and chemically treated hair The Hydre Hydrating Shampoo from Sebastian Professional has been specially developed for dry, damaged hair. It gently cleanses and helps support the hair's moisture balance. The formula is particularly suitable for coloured or chemically treated hair, as it cares for the hair without weighing it down. For visibly healthier, softly falling hair with natural volume.

Content: 280 ml (€8.82 / 100 ml)

Variants from €9.80
Sale price: €24.70 Regular price: €29.50
35
Wella Ultimate Color Conditioner Wella Ultimate Color Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

19424
Wella Ultimate Color Conditioner

The Wella Professionals Ultimate Color Conditioner provides intensive care for coloured hair. The formula smooths the hair structure, seals in pigments, and provides moisture. The hair is easier to comb and gains a brilliant shine.Glycine and Metal Purifier protect against damage caused by free radicals, while Pro-Vitamin B5 strengthens and softens the hair. Hair breakage is reduced by up to 86%*.Free from animal-derived ingredients and with a floral-oriental fragrance.ApplicationApply to towel-dried hair after washing and leave on for up to 3 minutes. Then rinse thoroughly.*When using the conditioner vs. non-conditioning shampoo

Content: 200 ml (€11.13 / 100 ml)

Variants from €6.95
Sale price: €22.25 Regular price: €34.30
Kerasilk Thickening Shampoo Kerasilk Thickening Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

19532
Kerasilk Thickening Shampoo

The Kerasilk Volumising Shampoo has been specially developed for fine, limp hair that requires more volume and structure. The lightweight formula thoroughly cleanses hair and scalp without weighing down, creating the ideal foundation for visibly thicker-looking hair. At the same time, the shampoo supports a well-groomed scalp and provides a fresh, clean hair feeling. After washing, the hair appears more voluminous, manageable, and easier to style.Thanks to the balanced care formula, the hair is strengthened and gains more structure from the roots to the ends. The texture remains light, ensuring the natural volume of the hair is optimally supported.Benefits:Provides fine hair with more volume and gripGently and thoroughly cleanses hair and scalpSupports visibly thicker-looking hairDoes not weigh hair downIdeal for fine, limp hair

Content: 250 ml (€12.40 / 100 ml)

Regular price: €31.00
16
Sebastian No Breaker Anti Breakage Pre-Shampoo Crème Sebastian No Breaker Anti Breakage Pre-Shampoo Crème

Average rating of 0 out of 5 stars

29071
Sebastian No Breaker Anti Breakage Pre-Shampoo Crème

Strengthening Pre-Shampoo Treatment Against Hair BreakageThe Sebastian Professional NO BREAKER Anti Breakage Pre-Shampoo Cream prepares the hair optimally for cleansing. The intensive treatment strengthens the hair structure even before washing. As a result, the hair becomes more resilient and feels noticeably softer. Ideal for weakened and break-prone hair.Gentle Formula for Balanced Hair CareThe sulfate-free formula supports a balanced pH level of hair and scalp. This gently cares for the hair and effectively protects against hair breakage. At the same time, the hair remains supple and appears healthy.

Content: 200 ml (€9.90 / 100 ml)

Sale price: €19.80 Regular price: €23.60
16
Sebastian Penetraitt Rescue Repair Shampoo Sebastian Penetraitt Rescue Repair Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

29043
Sebastian Penetraitt Rescue Repair Shampoo

The Sebastian Professional Penetraitt Rescue Repair Shampoo is a rich, creamy reconstructive shampoo for damaged hair. The nourishing formula cleanses hair and scalp gently. At the same time, it supports the repair of damaged hair fibers. The hair appears smoother, stronger, and visibly cared for.Strengthening care for more shineThe effective repair formula helps reduce hair damage and strengthen the hair structure. The shampoo supplies the hair with essential nutrients during cleansing. This restores suppleness and natural shine.

Content: 280 ml (€8.82 / 100 ml)

Variants from €9.80
Sale price: €24.70 Regular price: €29.50
34
Wella Ultimate Color Conditioner Wella Ultimate Color Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

19423
Wella Ultimate Color Conditioner

The Wella Professionals Ultimate Color Conditioner provides intensive care for coloured hair. The formula smooths the hair structure, seals in pigments, and provides moisture. The hair is easier to comb and gains a brilliant shine.Glycine and Metal Purifier protect against damage caused by free radicals, while Pro-Vitamin B5 strengthens and softens the hair. Hair breakage is reduced by up to 86%*.Free from animal-derived ingredients and with a floral-oriental fragrance.ApplicationApply to towel-dried hair after washing and leave on for up to 3 minutes. Then rinse thoroughly.*When using the conditioner vs. non-conditioning shampoo

Content: 75 ml (€15.27 / 100 ml)

Variants from €6.95
Sale price: €11.45 Regular price: €17.45
16
Sebastian Volupt Max Volumizing Conditioner Sebastian Volupt Max Volumizing Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

29067
Sebastian Volupt Max Volumizing Conditioner

The Sebastian Professional Volupt Max Volumizing Conditioner imparts impressive volume with a wow effect. The lightweight care formula smooths the hair structure and supports airy fullness. At the same time, the hair remains flexible and does not weigh down. Ideal for fine hair that needs more bounce.Lightweight care for smooth hairThe conditioner detangles the hair and improves combability. The hair feels soft and gains an extra light bounce. This creates a silky fullness with natural volume.

Content: 200 ml (€12.35 / 100 ml)

Sale price: €24.70 Regular price: €29.50
16
Sebastian Dark Oil Silky Shine Shampoo Sebastian Dark Oil Silky Shine Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

29054
Sebastian Dark Oil Silky Shine Shampoo

The Sebastian Professional Dark Oil Silky Shine Shampoo gently cleanses hair and scalp. The high-quality formula with argan oil and jojoba oil nourishes the hair during cleansing. At the same time, it provides smooth hair with a silky shine. The hair appears well-groomed, fresh, and healthy.Care and fragrance for every hair typeThe lightweight care formula is suitable for all hair types. It leaves a clean, fresh hair feeling without weighing it down. The elegant scent additionally offers a luxurious care experience.

Content: 1000 ml (€5.26 / 100 ml)

Variants from €9.80
Sale price: €52.60 Regular price: €62.70
16
Sebastian No Breaker Bonding Melting Mask Sebastian No Breaker Bonding Melting Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

29077
Sebastian No Breaker Bonding Melting Mask

Intensive Repair for Damaged HairThe Sebastian Professional NO BREAKER Bonding Melting Mask is an intensive treatment for damaged and stressed hair. The rich formula penetrates deep into the hair structure. It helps to repair and strengthen weakened hair fibers. The hair appears stronger and visibly cared for.Bonding Care for Smooth, Silky ShineThe innovative Bonding technology supports the formation of new hair bonds. This strengthens and smooths the hair structure. The result is smooth, silky hair with a radiant shine.

Content: 145 ml (€21.24 / 100 ml)

Sale price: €30.80 Regular price: €36.70
16
Sebastian Dark Oil Taming Elixir Serum Sebastian Dark Oil Taming Elixir Serum

Average rating of 0 out of 5 stars

29064
Sebastian Dark Oil Taming Elixir Serum

The Sebastian Professional Dark Oil Taming Elixir Serum smooths the hair structure and tames rebellious hair. The nourishing formula provides intensive moisture, visibly reducing frizz and leaving hair feeling smoother. Ideal for a well-groomed, sleek finish.Heat protection and care for all hair typesThe lightweight hair serum reliably protects hair from heat during styling. Even at high temperatures, hair remains smooth and well-maintained. The formula is suitable for all hair types and ensures a sleek, controlled style.

Content: 140 ml (€21.21 / 100 ml)

Sale price: €29.70 Regular price: €35.40

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.