Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 5 out of 5 stars

1 Review

Sebastian No Breaker Bonding Shampoo - 1000 ml

Description

Product information "Sebastian No Breaker Bonding Shampoo - 1000 ml"

Sebastian No. Breaker Bonding Shampoo nourishes stressed and damaged hair. The Bonding Shampoo repairs hair bonds for healthy, smooth, and shiny hair.

Sebastian No Breaker Bonding Shampoo: Bonding Shampoo for Deep Hair Repair

When hair is damaged, the hair bonds are broken. The nourishing and strengthening Bond-Building Shampoo has the ability to facilitate the repair of hair bonds.

In addition, it provides an extra dose of nourishing care for stressed hair. The hair is gently cleaned and becomes significantly healthier with each use. For optimal results, continue with the Melting Treatment.

Properties

Brand: Sebastian Professional
Finish: regenerated hair, shine, smoothness, strenghtened hair
Hair type: brittle hair, damaged hair
Product line: Sebastian No Breaker Bonding System

Manufacturer

Sebastian Professional

Wella Germany GmbH
Berliner Allee 65-65a
64295 Darmstadt
Germany
Email: 
[email protected]

Manufacturer website

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


1 review

21 September 2026 12:24

Review with rating of 5 out of 5 stars

1 Liter DANKE

Endlich mal in Literflasche zu kaufen. Bei meinen langen Haaren war die kleine Größe immer schnell leer und jetzt musste ich bei dem Preis die große Flasche nehmen.

Our feedback: Danke für deine Bewertung 🩷
Skip product gallery

You may also like

56
Wella Fusion Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

45299
Wella Fusion Shampoo

The Wella Fusion Intense Repair Shampoo is an intensive repairing shampoo for damaged hair. With amino acids and lipids, it rebuilds the hair and protects against further hair breakage. The weightless formula is ideal for damaged hair as it does not weigh it down. It is therefore perfect for cleansing and caring for damaged hair simultaneously. Wella Fusion Shampoo: Regenerated and Healthy Hair The Shampoo from the Wella Fusion series provides healthy hair that shines from the tips and is strengthened from within. This helps the hair better protect itself against external influences. The Wella Fusion Intense Repair Shampoo provides moisture and targeted care where the hair truly needs it. The Metal Purifier technology in the shampoo removes metallic impurities through its antioxidant effect. Micronized lipids immediately increase moisture in the hair. Effects of Wella Professionals Fusion Shampoo Strengthens and repairs stressed, damaged, and dry hair Protects against further hair breakage Provides suppleness and strength Improves combability and imparts brilliant shine With Metal Purifier technology, the hair is freed from pollutants of all kinds Formulation Highlights: With Fusion Silksteel Technology for a repaired hair fiber at micro and macro levels. With silk amino acids and highly nourishing ingredients Protection against harmful metals in water Gentle on the skin Cruelty-free

Content: 250 ml (€3.91 / 100 ml)

Variants from €3.45
Sale price: €9.77 Regular price: €22.20
25
L'Oréal Serie Expert Curl Expression Intense Moisturizing Cleansing Cream L'Oréal Serie Expert Curl Expression Intense Moisturizing Cleansing Cream

Average rating of 0 out of 5 stars

48431
L'Oréal Serie Expert Curl Expression Intense Moisturizing Cleansing Cream

Die L'Oréal Serie Expert Curl Expression Intense Moisturizing Cleansing Cream ist ein feuchtigkeitsspendendes Creme-Shampoo, mit dem Locken auf professionelle Weise gereinigt werden. Die Haare fühlen sich nach der Anwendung sofort gesünder, gepflegter und geschmeidiger an. Sie werden außerdem glänzender und leichter kämmbar. Die sulfat- und silikonfreie Formel enthält Glycerin, Urea H und Hibiskussamenextrakt und sorgen für eine schwerelose, langanhaltende Hydration. Anwendung von L'Oréal Serie Expert Curl Expression Intense Moisturizing Cleansing Cream Das Shampoo sollte einmal wöchentlich zu Beginn der Haarpflege-Routine verwendet werden, um die Locken ausreichend mit Feuchtigkeit zu versorgen. Im nassen Haar einmassieren, aufschäumen und gründlich ausspülen. Bei Bedarf wiederholen. Danach wird am besten die Haarmaske der gleichen Pflegelinie aufgetragen. Tipp: Wenn noch Rückstände von anderen Pflege- oder Stylingprodukten im Haar sind, sollten sie vorher mit dem L'Oréal Serie Expert Curl Expression Anti-Buildup Cleansing Jelly gewaschen werden.

Content: 300 ml (€6.65 / 100 ml)

Sale price: €19.95 Regular price: €26.50
39
Wella Ultimate Repair Shampoo Wella Ultimate Repair Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

45515
Wella Ultimate Repair Shampoo

The Wella Ultimate Repair Shampoo is the first step in the Ultimate Repair treatment routine. The shampoo, enriched with AHA and Omega 9, regenerates damaged hair during washing and prepares it for subsequent care. When hair is severely damaged, the shampoo can also be used daily. Its gentle formula prevents hair from drying out, even with daily washing. The integrated Metal Purifier technology removes metals present in water that can damage, contaminate, or affect the colour of the hair. Despite its intensive revitalising effect, the Ultimate Repair Shampoo does not neglect the desire for a sensory care experience. The fine foam with a luxurious scent pampers the hair and is easy to distribute. Wella Ultimate Repair Shampoo Benefits for damaged hair: Luxurious cleansing Prepares hair for subsequent care Revitalises hair from within and on the surface With AHA and Omega 9 With Metal Purifier technology Wella Ultimate Repair Shampoo Application The shampoo is the first step in the Ultimate Repair care routine. Distribute on wet hair, lather, and rinse thoroughly. Repeat if necessary. For best results, proceed with steps 2, 3, and 4 of the care routine. Pro tip: Washing twice with less product is often more effective than washing once with more product.

Content: 250 ml (€7.01 / 100 ml)

Variants from €6.90
Sale price: €17.52 Regular price: €28.75
57
Wella Invigo Volume Boost Bodifying Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

45224
Wella Invigo Volume Boost Bodifying Shampoo

The Wella Volumen Shampoo with cotton extract gently removes residues and adds more fullness to the hair without weighing it down. Polymers enhance the hair's resilience. The hair gains more volume and becomes smooth. Lacklustre hair that lacks volume requires intensive care that does not weigh the hair down. The Volume Boost Bodyfying Shampoo, thanks to its ultra-light formula, ensures well-groomed hair full of volume and care. Even fine hair is not weighed down. The light, fresh, and floral scent with sensual base notes (cashmere wood, sandalwood, and white musk) makes this shampoo for limp hair a true pampering experience.

Content: 1000 ml (€1.99 / 100 ml)

Variants from €9.50
Sale price: €19.95 Regular price: €46.75
60
Wella Invigo Color Brilliance Protect Shampoo for vibrant hair

Average rating of 0 out of 5 stars

45190
Wella Invigo Color Brilliance Protect Shampoo for vibrant hair

The Wella Invigo Color Brilliance Protect Shampoo for coarse hair protects hair color from fading for up to 7 weeks with regular use. With vitamin E, histidine, and copper-binding molecules, the oxidation process after coloring is controlled and color vibrancy is preserved. The active formula of the Color Brilliance Protect Shampoo is based on innovative ingredients that provide control and protection for colored hair. Enriched with vitamins, this color protection shampoo represents the latest generation of hair care.

Content: 300 ml (€2.98 / 100 ml)

Sale price: €8.95 Regular price: €22.20
55
Wella Invigo Nutri-Enrich Deep Nourishing Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

45207
Wella Invigo Nutri-Enrich Deep Nourishing Shampoo

The Wella Invigo Nutri-Enrich Deep Nourishing Shampoo with vitamin-rich goji berries cleanses dry and damaged hair with the Nutri-Enrich Complex. Vitamins, minerals, and peptides nourish the hair and impart vitality.

Content: 50 ml (€5.90 / 100 ml)

Sale price: €2.95 Regular price: €6.55
36
Londa Color Radiance Shampoo Colour Shine Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

42008
Londa Color Radiance Shampoo Colour Shine Shampoo

The Londa Color Radiance Shampoo is a colour protection shampoo that preserves coloured hair from colour fading. The formula with passion fruit extract and orange peel lipids provides intense, long-lasting colour that does not wash out quickly. It not only cleanses coloured hair but also immunises the hair against colour fading and colour change. The beneficial effect is reflected in longer-lasting hair colour.

Content: 250 ml (€3.38 / 100 ml)

Sale price: €8.45 Regular price: €13.25
56
Wella Oil Reflections Shampoo for radiant shine

Average rating of 0 out of 5 stars

45262
Wella Oil Reflections Shampoo for radiant shine

The Wella Oil Reflections Set provides . It nourishes and enhances normal to slightly damaged hair. The set includes: Wella Oil Reflections Shampoo for radiant shine 250ml Wella Oil Reflections Mask 150ml Wella Oil Reflections Smoothening Oil for silky hair 30ml Wella Oil Reflections Set: Valuable Camellia Oil for radiant shine The products in the value set care for the hair with high-quality Camellia oil and extracts from white tea. The oil provides moisture and is known for its protective function for the skin. It nourishes the hair with vitamins and antioxidants. The Wella Oil Reflections Shampoo for radiant shine from the Oil Reflections series is pure luxury for the hair. It gently removes impurities and adds moisture. The ultra-light formula also provides irresistible shine. The Wella Oil Reflections Mask strengthens and adds shine. Suitable for all hair types, it is popular not only among women but also among men. The rich mask provides moisture and imparts shine. The hair gains new resilience. The perfect care finish is the Wella Oil Reflections Smoothening Oil. It imparts smoothness and shine. It immediately absorbs into the hair and leaves no greasy film. This versatile nourishing oil with heat protection can be applied to dry or towel-dried hair and has a wonderful scent.  

Content: 250 ml (€3.91 / 100 ml)

Sale price: €9.77 Regular price: €22.20
Maria Nila Luminous Colour Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

49085
Maria Nila Luminous Colour Shampoo

The Maria Nila Luminous Colour Shampoo restores radiance to coloured hair and strengthens the hair structure. Enriched with natural pomegranate extract, it protects the hair colour from fading caused by UV radiation or frequent washing. The included Colour Protection Complex intensifies coloured hair and imparts a radiant shine. Selected antioxidants care for and protect the hair structure, strengthening and effectively regenerating the hair. The pleasantly refreshing scent provides a well-groomed hair feeling and promises a relaxing care experience.   Application Recommendation: Apply shampoo to wet hair and gently massage. Rinse thoroughly. 100% vegan and free from parabens and sulfates.

Content: 350 ml (€8.29 / 100 ml)

Variants from €14.00
Regular price: €29.00
67
Wella SP Balance Scalp Shampoo

Average rating of 4.6 out of 5 stars

44049
Wella SP Balance Scalp Shampoo

The Wella SP Balance Scalp Shampoo with a skin-friendly pH value cleanses the sensitive scalp and helps prevent hair loss. Additionally, the shampoo imparts shine and smoothness to the hair. Application of Wella SP Balance Scalp Shampoo: Massage into the hair and rinse thoroughly afterwards. Repeat if necessary.

Content: 250 ml (€3.50 / 100 ml)

Sale price: €8.75 Regular price: €26.85
23
Hercules Sägemann Wolf 37 Needle Tip Comb A 609 - black

Average rating of 0 out of 5 stars

46365
Hercules Sägemann Wolf 37 Needle Tip Comb A 609 - black

The Hercules Sägemann Wolf 37 Needle Tine Comb A 609 features 8.5 inches, a Toupier teeth, and a handle grid. The fine comb teeth are handcrafted and rounded for gentle combing. Thanks to the high-quality material, the handle comb is shape-stable, heat- and chemical-resistant. Antimicrobial agents ensure a bacteria-free surface. The needle tine comb glides smoothly through the hair and, due to its high quality, lasts at least five years.

Sale price: €6.95 Regular price: €9.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.