Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Sebastian Dark Oil Lightweight Shampoo

Description

Product information "Sebastian Dark Oil Lightweight Shampoo"

Have you always wanted to experience the special effect of plant-based oils in hair? Then try the Sebastian Dark Oil introductory set! The formulations with natural jojoba and argan oil are suitable for all hair types and impart shine, smoothness, and volume without weighing the hair down. In addition to the travel-sized care products, there is a Sebastian Professional bag for on the go.

Sebastian Dark Oil Lightweight Shampoo 50ml

The shampoo provides thorough cleansing and adds grip to the hair. It also cares for and protects during washing.

Sebastian Dark Oil Lightweight Conditioner 50ml

The conditioner makes the hair more manageable and fuller. It also ensures softer, shinier hair with jojoba and argan oil.

Sebastian Dark Oil 30ml

The Dark Oil leaves an iconic scent and a silky feel in the hair that you won't want to miss. The weightless styling oil strengthens the hair from within and is especially recommended for dry, rebellious, and damaged hair.

Properties

Brand: Sebastian Professional
Finish: deeply cleansed hair, protected hair, textured hair
Hair type: all
Product line: Dark Oil Line

Manufacturer

Sebastian Professional

Wella Germany GmbH
Berliner Allee 65-65a
64295 Darmstadt
Germany
Email: 
[email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Aqua; Argania Spinosa Kernel Oil; Citric Acid; Citronellol; Cocamidopropyl Betaine; Coumarin; Hexyl cinnamal; Hydroxypropyl Methylcellulose; Linalool; Methylparaben; Panthenol; Parfum; PEG-35 Castor Oil; Salicylic Acid; Simmondsia chinensis seed oil; Sodium benzoate; Sodium Chloride; Sodium Citrate; Sodium Hydroxide; Sodium Laureth Sulfate; Sodium Lauryl Sulfate; Sodium Xylenesulfonate; Tetrasodium EDTA
Skip product gallery

You may also like

60
Wella Invigo Color Brilliance Protect Shampoo for vibrant hair

Average rating of 0 out of 5 stars

45190
Wella Invigo Color Brilliance Protect Shampoo for vibrant hair

The Wella Invigo Color Brilliance Protect Shampoo for coarse hair protects hair color from fading for up to 7 weeks with regular use. With vitamin E, histidine, and copper-binding molecules, the oxidation process after coloring is controlled and color vibrancy is preserved. The active formula of the Color Brilliance Protect Shampoo is based on innovative ingredients that provide control and protection for colored hair. Enriched with vitamins, this color protection shampoo represents the latest generation of hair care.

Content: 300 ml (€2.98 / 100 ml)

Sale price: €8.95 Regular price: €22.20
36
Londa Visible Repair Regeneration Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

42015
Londa Visible Repair Regeneration Shampoo

The Visible Repair Shampoo from Londa is a regenerating shampoo for damaged hair. Frequent washing, colouring, blow-drying, and straightening can cause long-term damage to the hair. It becomes dull, dry, and brittle. The Londa Visible Repair Shampoo has a gentle yet intensive nourishing formula. The gentle cleansing removes product and styling residues and provides the hair with deep nourishment. The shampoo delivers plenty of moisture, restoring the hair's elasticity and bounce. Silk proteins and almond oil ensure smoothness and shine right to the tips. Application: Gently massage into wet hair and leave for a short time. Then rinse thoroughly.

Content: 250 ml (€3.38 / 100 ml)

Sale price: €8.45 Regular price: €13.25
39
Sassoon Precision Clean Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

43003
Sassoon Precision Clean Shampoo

Sassoon Precision Clean Shampoo is a shampoo perfectly suited for daily use. The individual beauty of every hair type can be enhanced through NeoPrimer technology by specifically caring for the unique needs of different hair types and structures. Precision Clean by Sassoon cleans effectively and sustainably. It is a lightweight deep-cleansing shampoo that provides the hair with balanced moisture, shine, and beautiful, natural movement. Application of Sassoon Precision Clean Shampoo: Gently massage the mild foam with a feminine scent into damp hair, leave briefly to work, and rinse thoroughly.

Content: 250 ml (€6.38 / 100 ml)

Sale price: €15.95 Regular price: €26.30
16
Sebastian No Breaker Bonding Shampoo - 1000 ml Sebastian No Breaker Bonding Shampoo - 1000 ml

Average rating of 5 out of 5 stars

45555
Sebastian No Breaker Bonding Shampoo - 1000 ml

Sebastian No. Breaker Bonding Shampoo nourishes stressed and damaged hair. The Bonding Shampoo repairs hair bonds for healthy, smooth, and shiny hair. Sebastian No Breaker Bonding Shampoo: Bonding Shampoo for Deep Hair Repair When hair is damaged, the hair bonds are broken. The nourishing and strengthening Bond-Building Shampoo has the ability to facilitate the repair of hair bonds. In addition, it provides an extra dose of nourishing care for stressed hair. The hair is gently cleaned and becomes significantly healthier with each use. For optimal results, continue with the Melting Treatment.

Content: 1000 ml (€5.64 / 100 ml)

Sale price: €56.40 Regular price: €67.20
39
Sassoon Pure Clean Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

43001
Sassoon Pure Clean Shampoo

Sassoon Pure Clean Shampoo is a shampoo for fine to medium-thick hair. Thanks to NeoPrimer technology, the shampoo cleanses perfectly without over-conditioning or weighing down the hair. The hair gains more volume and movement and appears visibly clean and revitalised. This cleansing shampoo imparts shine and smoothness to the hair. Suitable for all hair types. Professional tip: The Sassoon Pure Clean Shampoo is particularly suitable for volume building in fine hair.

Content: 250 ml (€6.38 / 100 ml)

Sale price: €15.95 Regular price: €26.30
36
Londa Impressive Volume Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

42032
Londa Impressive Volume Shampoo

Thin and fine hair gains more volume and fullness with the Londa Professional Impressive Volume Shampoo. The volumising shampoo is designed to strengthen thin and fine hair. It reinforces the hair structure thanks to its special formula with lemongrass and bamboo extracts. The hair not only appears fuller but also feels that way.

Content: 250 ml (€3.30 / 100 ml)

Sale price: €8.25 Regular price: €12.95
68
Wella SP Hydrate Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

44018
Wella SP Hydrate Shampoo

Hydrate Shampoo by Wella SP - the moisturising shampoo for normal and dry hair. The high-quality ingredients provide your hair with an extra boost of moisture, leaving it smooth and shiny. Application of Wella SP Hydrate Shampoo: Work into wet hair and rinse thoroughly afterwards. Repeat if necessary.

Content: 250 ml (€3.46 / 100 ml)

Sale price: €8.65 Regular price: €26.85
32
Kérastase Symbiose Bain Pureté Anti-Pelliculaire Kérastase Symbiose Bain Pureté Anti-Pelliculaire

Average rating of 0 out of 5 stars

33587
Kérastase Symbiose Bain Pureté Anti-Pelliculaire

Kérastase Symbiose Bain Pureté Anti-Pelliculaire is an effective hair bath for sensitive, oily scalps with dandruff. Kérastase Symbiose Bain Pureté Anti-Pelliculaire: Shampoo for Oily Scalp with Dandruff The shampoo is a regulating hair bath that quickly restores balance to oily scalps with dandruff. It gently cleanses, removes dead skin cells, and helps to reduce dandruff long-term. Sensitive scalps are soothed, while the hair gains softness. The active ingredient Pirocton-Olamin has antibacterial and antifungal effects. It reduces the formation of new dandruff. Salicylic acid exfoliates and visibly removes dandruff. Kérastase Symbiose Bain Pureté Anti-Pelliculaire Application Apply the hair bath to damp hair and lather. Gently massage in and rinse thoroughly. Highlights: Regulates Purifies Anti-dandruff effect Without sulfates and silicones

Content: 250 ml (€9.90 / 100 ml)

Sale price: €24.75 Regular price: €36.40
67
Wella SP Color Save Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

44056
Wella SP Color Save Shampoo

Ultimate colour protection thanks to the Wella SP Color Save Shampoo. It provides long-lasting colour brilliance, smoothness, and protects against fading of hair colour on coloured and dyed hair. The SP Color Save Shampoo also prevents colour shifts, ensuring colour fidelity. Usage of Wella SP Color Save Shampoo: Apply evenly to wet hair and rinse thoroughly afterwards. Repeat the process if necessary. Dermatologically tested for skin compatibility.

Content: 250 ml (€3.50 / 100 ml)

Sale price: €8.75 Regular price: €26.85
39
Londa C.A.L.M Shampoo Londa C.A.L.M Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

42356
Londa C.A.L.M Shampoo

Londa C.A.L.M Shampoo is a gentle cleansing product for sensitive and dry scalps, making it ideal after chemical treatments such as colouring and tinting. The shampoo with Marula oil provides immediate soothing of the scalp and reduces redness and inflammation. At the same time, it preserves the colour from fading, ensuring long-lasting colour retention. Londa C.A.L.M Shampoo Application Gently massage into damp hair and rinse thoroughly.

Content: 250 ml (€4.02 / 100 ml)

Sale price: €10.05 Regular price: €16.50
Skip product gallery

Customer also bought:

Comair Hair Clips Pretty Fashion Curved 48mm 24-piece Card

Average rating of 0 out of 5 stars

20713
Comair Hair Clips Pretty Fashion Curved 48mm 24-piece Card

The Comair hair clips provide secure hold through the grooved bar and are particularly gentle on the hair due to their drop-shaped ends.

Content: 24 STK (€2.48 / 24 STK)

Regular price: €2.48

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.