Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 5 out of 5 stars

2 Reviews

Schwarzkopf Igora Royal Highlifts - 12-2 special blonde ash

Description

Product information "Schwarzkopf Igora Royal Highlifts - 12-2 special blonde ash"

Schwarzkopf Igora Royal Highlifts is a lightening colour for the coolest blonde shades. The special feature of the Highlifts is the Fibre Bond technology. During the lightening process, the hair is protected and hair breakage is minimised.

With Igora Royal Highlifts, bleaching, lightening, and toning are possible without damaging the hair structure. The lightening effect allows for ice blonde, almost white blonde shades thanks to the included Fibreplex Bond Booster, which protects the fibre connections during the colouring process. The gentle lightening is suitable for everyone who wants to become blonde but does not want to resort to bleaching.

Application recommendations for Schwarzkopf Igora Royal Highlifts

Series 10

  • Mixable with Igora Royal Oil Developer 9% (up to 3 levels of lift) or 12% (up to 4 levels of lift)
  • Mixing ratio 1:1
  • Development time 30-45 minutes

Series 12

  • Mixable with Igora Royal Oil Developer 9% (up to 4 levels of lift) or 12% (up to 5 levels of lift)
  • Mixing ratio 1:2
  • Development time 30-45 minutes

Properties

Brand: Schwarzkopf Professional
Colour: Ash, Beige, Blonde, Brown, Violet
Finish: lightened hair, strenghtened hair
Note: new design
Product line: Schwarzkopf Igora Royal Hair Colours

Manufacturer

Schwarzkopf Professional

Henkel AG & Co. KGaA
40191 Düsseldorf
Henkelstr. 67
Germany
Website: 
www.henkel.com

Manufacturer website

Reviews 2

2 of 2 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


2 reviews

18 September 2026 09:29

Review with rating of 5 out of 5 stars

Lieber natürlich

Für Kunden die kein kühles blond möchten. Wird schön hell ohne aschig zu wirken.

Our feedback: Danke für deine Bewertung 🩷

17 September 2026 07:49

Review with rating of 5 out of 5 stars

Top Preis, super schnelle Lieferung

bei dem Preis gleich wieder bestellt. ich bin happy und mein Konto auch

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

Ingredients

2-Amino-4-Hydroxyethylaminoanisole Sulfate; Ammonium Hydroxide; Aqua; Arginine; Ascorbic Acid; Carbomer; Ceteareth-20; Cetearyl Alcohol; Ci 77891; Citric Acid; Glycerin; Glyceryl Stearate; Linalool; Linoleamidopropyl pg-dimonium chloride phosphate; Lysine HCL; M-Aminophenol; Moringa oleifera seed extract; Octyldodecanol; Oleic Acid; Parfum; Polyquaternium-39; Potassium Hydroxide; Potassium Stearate; Propylene Glycol; Resorcinol; Sodium Cetearyl Sulfate; Sodium Laureth Sulfate; Sodium Sulfate; Sodium Sulfite; Succinic Acid; Tetrasodium EDTA; Toluene-2,5-Diamine Sulfate
Skip product gallery

You may also like

43
Schwarzkopf Igora Royal Highlifts - 12-2 special blonde ash Schwarzkopf Igora Royal Highlifts - 12-2 special blonde ash

Average rating of 5 out of 5 stars

15615
Schwarzkopf Igora Royal Highlifts - 12-2 special blonde ash

Schwarzkopf Igora Royal Highlifts is a lightening colour for the coolest blonde shades. The special feature of the Highlifts is the Fibre Bond technology. During the lightening process, the hair is protected and hair breakage is minimised. With Igora Royal Highlifts, bleaching, lightening, and toning are possible without damaging the hair structure. The lightening effect allows for ice blonde, almost white blonde shades thanks to the included Fibreplex Bond Booster, which protects the fibre connections during the colouring process. The gentle lightening is suitable for everyone who wants to become blonde but does not want to resort to bleaching. Application recommendations for Schwarzkopf Igora Royal Highlifts Series 10 Mixable with Igora Royal Oil Developer 9% (up to 3 levels of lift) or 12% (up to 4 levels of lift) Mixing ratio 1:1 Development time 30-45 minutes Series 12 Mixable with Igora Royal Oil Developer 9% (up to 4 levels of lift) or 12% (up to 5 levels of lift) Mixing ratio 1:2 Development time 30-45 minutes

Content: 60 ml (€17.58 / 100 ml)

Sale price: €10.55 Regular price: €18.36
43
Schwarzkopf Igora Royal Absolutes - 4-60 medium brown chocolate natural Schwarzkopf Igora Royal Absolutes - 4-60 medium brown chocolate natural

Average rating of 4.7 out of 5 stars

15293
Schwarzkopf Igora Royal Absolutes - 4-60 medium brown chocolate natural

Schwarzkopf has created Igora Royal Absolutes intense fashion shades with 100% grey coverage for mature hair. The permanent cream hair colour provides: Outstanding shine and long-lasting results Extra care for mature hair: Pro-Age-Complex with Siliamin and Collagen Low-odor colour Up to 3 levels of lift 100% grey hair coverage Igora Royal Absolutes offer an intense colour result with a lot of shine. The hair looks perfect and feels healthy and vital, as the formulation is tailored to the needs of mature hair. Application tips for Schwarzkopf Igora Royal Absolutes Use with Schwarzkopf Igora Royal Oil Developer 9% or 6%. Mixing ratio 1:1 Processing time 30-45 minutes

Content: 60 ml (€17.58 / 100 ml)

Sale price: €10.55 Regular price: €18.36
39 Tip
Schwarzkopf Igora Royal - 1-0 black natural Schwarzkopf Igora Royal - 1-0 black natural

Average rating of 4.8 out of 5 stars

15284
Schwarzkopf Igora Royal - 1-0 black natural

Developed by colourists, Schwarzkopf's professional colour cream offers maximum colour intensity, up to 100% grey coverage, and long-lasting, naturally appearing colour. Schwarzkopf Igora Royal are permanent cream colours with optimal colour performance. The special colour technology ensures expressive colour, high contrast, and a perfect colour balance even on damaged hair structures. Ultimate colour brilliance and care with Schwarzkopf Igora Royal A wide range of shades provides the perfect tone for every look. The colour spectrum ranges from fashionable chocolate, ash natural shades to warm gold tones. Igora Royal shades include exciting red, intense purple, and very light blonde nuances, ideal for full-head techniques, root colour, or for unique balayage and ombré looks. Thanks to Schwarzkopf Igora Royal's innovative colour formula, an exact and contrast-rich colour result is achieved, with colour pigments being strongly anchored in the hair and the hair surface sealed. Special care properties ensure maximum shine and vibrant colour reflections – for regal colour results with precise colour accuracy and long-lasting brilliant colour. Application recommendations for Schwarzkopf Igora Royal Can be used with Oil Developer 3% (darker colouring), 6% (tone-in-tone colouring), or 9% (lightening by 2-3 levels) Mixing ratio 1:1 Processing time 30-45 minutes Apply in small sections and use a generous amount of colour. For 100% coverage, always apply to dry hair. The Natur Extra Tones (-00) are specifically developed for intensive white coverage, even on thick and stubborn hair. Mixable with each other. For 100% coverage, mix an Igora Royal Natur tone (-0, -1, -4) in a 1:2 ratio with an Igora Royal Modeton of your choice. Results with Schwarzkopf Igora Royal High colour intensity Perfect colour balance even on porous hair Up to 100% grey coverage Ultimate colour durability Absolute streaking fidelity

Content: 60 ml (€17.58 / 100 ml)

Sale price: €10.55 Regular price: €17.28
43
Schwarzkopf Igora Royal Highlifts - 12-2 special blonde ash Schwarzkopf Igora Royal Highlifts - 12-2 special blonde ash

Average rating of 5 out of 5 stars

15608
Schwarzkopf Igora Royal Highlifts - 12-2 special blonde ash

Schwarzkopf Igora Royal Highlifts is a lightening colour for the coolest blonde shades. The special feature of the Highlifts is the Fibre Bond technology. During the lightening process, the hair is protected and hair breakage is minimised. With Igora Royal Highlifts, bleaching, lightening, and toning are possible without damaging the hair structure. The lightening effect allows for ice blonde, almost white blonde shades thanks to the included Fibreplex Bond Booster, which protects the fibre connections during the colouring process. The gentle lightening is suitable for everyone who wants to become blonde but does not want to resort to bleaching. Application recommendations for Schwarzkopf Igora Royal Highlifts Series 10 Mixable with Igora Royal Oil Developer 9% (up to 3 levels of lift) or 12% (up to 4 levels of lift) Mixing ratio 1:1 Development time 30-45 minutes Series 12 Mixable with Igora Royal Oil Developer 9% (up to 4 levels of lift) or 12% (up to 5 levels of lift) Mixing ratio 1:2 Development time 30-45 minutes

Content: 60 ml (€17.58 / 100 ml)

Sale price: €10.55 Regular price: €18.36
43
Schwarzkopf Igora Royal Highlifts - 12-2 special blonde ash Schwarzkopf Igora Royal Highlifts - 12-2 special blonde ash

Average rating of 5 out of 5 stars

54384
Schwarzkopf Igora Royal Highlifts - 12-2 special blonde ash

Schwarzkopf Igora Royal Highlifts is a lightening colour for the coolest blonde shades. The special feature of the Highlifts is the Fibre Bond technology. During the lightening process, the hair is protected and hair breakage is minimised. With Igora Royal Highlifts, bleaching, lightening, and toning are possible without damaging the hair structure. The lightening effect allows for ice blonde, almost white blonde shades thanks to the included Fibreplex Bond Booster, which protects the fibre connections during the colouring process. The gentle lightening is suitable for everyone who wants to become blonde but does not want to resort to bleaching. Application recommendations for Schwarzkopf Igora Royal Highlifts Series 10 Mixable with Igora Royal Oil Developer 9% (up to 3 levels of lift) or 12% (up to 4 levels of lift) Mixing ratio 1:1 Development time 30-45 minutes Series 12 Mixable with Igora Royal Oil Developer 9% (up to 4 levels of lift) or 12% (up to 5 levels of lift) Mixing ratio 1:2 Development time 30-45 minutes

Content: 60 ml (€17.58 / 100 ml)

Sale price: €10.55 Regular price: €18.36
29
L'Oréal Professionnel Vitamino Color Spectrum Deep Conditioner L'Oréal Professionnel Vitamino Color Spectrum Deep Conditioner

Average rating of 5 out of 5 stars

91044
L'Oréal Professionnel Vitamino Color Spectrum Deep Conditioner

The Deep Conditioner from the Vitamino Color Spectrum Series by L'Oréal Professionnel is the perfect choice for coloured hair that requires shine, vibrancy, and protection. Thanks to its innovative formula, it locks in colour intensity and provides a radiant, well-groomed finish. Colour brilliance in five dimensions With its deep-acting nourishing formula, the Deep Conditioner supports the preservation of hair colour in all its facets: Shine: Ultra-strong Glass Shine for brilliant colour reflections. Vibrancy: Enhances colour intensity and makes the colour glow. Contrast: Optimal colour depth without fading. Hue: Prevents unwanted reflections. Luminosity: Makes light and dark tones more vibrant. The colour-protecting formula contains: Ferulic acid: Protects the hair structure and seals in the colour pigments. 2.5% Citric acid: Smooths the hair fibre and enhances shine. The conditioner penetrates deeply into the hair fibre, strengthens the hair from within, and ensures a smooth, sleek surface. Using the Deep Conditioner as part of the Vitamino Color Spectrum routine guarantees long-lasting results and optimal protection.* *Instrumental test after four weeks of use. Application Apply the conditioner to towel-dried hair after washing, focusing on the lengths and ends. Leave it on for a few minutes and rinse thoroughly. For maximum results, complement your care with the matching shampoo and other products from the series.

Content: 500 ml (€7.19 / 100 ml)

Variants from €23.95
Sale price: €35.95 Regular price: €50.50
54
Schwarzkopf Silhouette Super Hold Mousse

Average rating of 5 out of 5 stars

15009
Schwarzkopf Silhouette Super Hold Mousse

The Super Hold Mousse provides your hair with extra strong hold and maximum volume. The styling is perfectly fixed and radiates a natural shine. Result: Natural shine Extra strong hold

Content: 200 ml (€3.98 / 100 ml)

Sale price: €7.95 Regular price: €17.20
39
Schwarzkopf Igora Royal Mix - E-1 cendre extract Schwarzkopf Igora Royal Mix - E-1 cendre extract

Average rating of 4 out of 5 stars

15379
Schwarzkopf Igora Royal Mix - E-1 cendre extract

Schwarzkopf Igora Royal Mix consists of additives that can be combined with the Igora Royal shades to enhance, alter, or neutralise colours and achieve creative and personalised colour results. This hair colour offers maximum performance. The hair receives an incredible colour intensity and a perfect colour balance even on porous hair. The colour mixes are blended 1:1 with the Igora Royal Oil Developer. Mixing ratio of Schwarzkopf Igora Royal Neutralisers 0-11, 0-22, 0-33 Neutralisation at depth 8 and 9: Add up to 5% of the colour cream Neutralisation at depth 6 and 7: Add up to 15% of the colour cream Neutralisation at depth 1 to 5: Add up to 25% of the colour cream Mixing Schwarzkopf Igora Royal Boosters 0-55, 0-77, 0-88, 0-89, 0-99 The booster can make up to 50% of the colour cream in the formulation. Adding too much booster reduces coverage. If a booster is added to the selected Igora Royal nuance, the amount of Oil Developer must be proportionally increased. Mixing ratio of Schwarzkopf Igora Royal Extract E-1 Depending on the depth of colour, Igora Royal nuance is mixed 2:1, 1:1, or 1:2 with E-1. For particularly cool results, you can use Extract E-1 pure. Results with Schwarzkopf Igora Royal Mix Perfect colour balance Ultimate colour retention Maximum performance

Content: 60 ml (€17.58 / 100 ml)

Sale price: €10.55 Regular price: €17.28
44
Goldwell Elumen Pure

Average rating of 0 out of 5 stars

15041
Goldwell Elumen Pure

Goldwell Elumen is a high-performance hair colour that does not require oxidation. As the name suggests, it illuminates the hair from within, as Elumen allows the colour to radiate from the hair's interior, resulting in unparalleled colour results. Elumen hair colours are ammonia-free, non-oxidative, and gentle on the hair structure. The results include: Convincing, precise colour Radiant shine Long-lasting colour retention Gentle colouring Healthy-looking hair Repaired hair Extra vibrant colour Even after 10 washes, hair coloured with Elumen still looks freshly coloured and brilliant (depending on hair structure and care). Thanks to oxidation-free technology, durable results are achieved, enabling unique creations and colours that cannot be achieved with oxidative hair colours. Through the Magnetic Effect, the Elumen pigments are transported deep into the hair interior and permanently anchored, leading to long-lasting colour. Elumen has a special effect that repairs the hair. When the hair is porous, the colour appears dull because brittle areas scatter light diffusely. The Repair Effect in Elumen fills these areas, resulting in an even light scattering. The Repair Effect makes the hair shine like a diamond. Because Elumen contains neither ammonia nor peroxide, it does not have the typical pungent ammonia smell associated with oxidative colours. Application tips for Goldwell Elumen Pure Elumen Pures are intensely coloured, vibrant shades that are best mixed with other Goldwell Elumen colours. When combined with Clear, subtle pastel looks can be achieved. Elumen Warms, Cools, and Naturals are further enhanced with the Pures. Leave on for a maximum of 30 minutes. Goldwell Elumen hair colours are applied without developer. To ensure the best results, it is recommended to use Elumen support products (Elumen Prepare as a pre-treatment, Elumen Thickener for the perfect consistency, Elumen Return to soften, Elumen Lock to increase durability).

Content: 200 ml (€13.10 / 100 ml)

Sale price: €26.20 Regular price: €46.50
52
Schwarzkopf Igora Royal Highlifts - 12-2 special blonde ash Schwarzkopf Igora Royal Highlifts - 12-2 special blonde ash

Average rating of 5 out of 5 stars

19709
Schwarzkopf Igora Royal Highlifts - 12-2 special blonde ash

Schwarzkopf Igora Royal Highlifts is a lightening colour for the coolest blonde shades. The special feature of the Highlifts is the Fibre Bond technology. During the lightening process, the hair is protected and hair breakage is minimised. With Igora Royal Highlifts, bleaching, lightening, and toning are possible without damaging the hair structure. The lightening effect allows for ice blonde, almost white blonde shades thanks to the included Fibreplex Bond Booster, which protects the fibre connections during the colouring process. The gentle lightening is suitable for everyone who wants to become blonde but does not want to resort to bleaching. Application recommendations for Schwarzkopf Igora Royal Highlifts Series 10 Mixable with Igora Royal Oil Developer 9% (up to 3 levels of lift) or 12% (up to 4 levels of lift) Mixing ratio 1:1 Development time 30-45 minutes Series 12 Mixable with Igora Royal Oil Developer 9% (up to 4 levels of lift) or 12% (up to 5 levels of lift) Mixing ratio 1:2 Development time 30-45 minutes

Content: 60 ml (€17.58 / 100 ml)

Sale price: €10.55 Regular price: €22.03
14
Goldwell Topchic Naturals  - 2 N black

Average rating of 0 out of 5 stars

14407
Goldwell Topchic Naturals - 2 N black

Goldwell Topchic Naturals 250ml is a premium hair dye with 100% grey coverage for various hair types. The result is vibrant, long-lasting colour with maximum hair protection. The Topchic Naturals in the 250ml version is easily dosed with a dispensing cap and measuring cup. The process is demonstrated in the video. Application of Goldwell Topchic Naturals 250ml Preparation: Hair must be dry. Mix hair colour with System Developer in a 1:1 ratio. Apply the colour carefully with a brush to dry hair. Processing time: Use heat for a maximum of 30 minutes, without heat for 20 minutes. Thoroughly rinse out with shampoo and then care for the hair.

Content: 250 ml (€17.18 / 100 ml)

Sale price: €42.95 Regular price: €49.95
43
Schwarzkopf Igora Royal Silver Whites  - silver Schwarzkopf Igora Royal Silver Whites  - silver

Average rating of 0 out of 5 stars

15636
Schwarzkopf Igora Royal Silver Whites - silver

Naturalness is more in demand than ever – including when it comes to hair colour. Therefore, people continue to embrace their grey hair. Schwarzkopf has created the opportunity with Igora Absolutes Silverwhites to not only accentuate the beauty of natural hair colour but also to subtly nuance it. Schwarzkopf offers mature, untreated hair the chance to enhance grey hair with Igora Royal Absolutes Silverwhite. Versatile silver shades in Dove Grey, Grey Lilac, Slate Grey, and Silver provide mature hair with the care it needs. The creamy tint highlights the natural beauty of grey hair and perfects grey tones in just a few minutes. Yellow undertones are eliminated, and dull hair regains more shine. The nuance lasts up to 25 washes. The result is soft, silky shine, with the hair being cared for throughout. Application recommendation for Schwarzkopf Igora Royal Absolutes Silverwhite Mix with Schwarzkopf Igora Royal Developer 3% Mixing ratio 1:1 All shades are interchangeable. Depending on the desired intensity of the result, the tint can be left on grey hair for between 10 and 20 minutes.

Content: 60 ml (€17.58 / 100 ml)

Sale price: €10.55 Regular price: €18.36

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.