Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Treatment

Description

Product information "Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Treatment "

The Schwarzkopf BC pH 4.5 Color Freeze Treatment is a silky-smooth and creamy hair mask suitable for colour-treated hair of all hair types that require a nourishing and conditioning treatment. The deep action of the conditioning ingredients harmonises perfectly with the needs of colour-treated hair. The mask protects the hair from fading and ensures long-lasting brilliant, expressive, and intense colour — even after many washes. The mask is ideal for colour retention between colourings, as it provides an intensive conditioning effect simultaneously.

Colour care for all hair types

The intensely reconstructive, creamy treatment for coloured hair is suitable for the care of all hair types. The deep action of the conditioning ingredients harmonises perfectly with the requirements of coloured hair. The vegan formula restores the hair to its optimal pH value of 4.5, protects against fading, and ensures long-lasting brilliant, expressive, and intense colour — even after 30 washes. The mask is ideal for colour retention between colourings, as it provides an intensive conditioning effect simultaneously.

How Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Treatment works

  • High conditioning content for reconstructed hair
  • Up to 90% colour durability for up to 30 washes
  • Radiant shine
  • Promotes healthy hair despite colour treatments
  • Vibrant colour
  • Strengthened hair fibres
  • Helps to smooth the surface of each strand
  • Reduces frizz

Application of BC Color Freeze Treatment

The treatment is worked into the washed, towel-dried hair on the lengths and ends. It replaces the conditioner. For better distribution of the product, comb through the hair with a comb. After 10 minutes, rinse out the mask thoroughly until the water runs clear. Briefly rinse with cold water to close the cuticle.

Vegan, free from animal-derived ingredients. Silicone-free and free from artificial dyes.

Properties

Brand: Schwarzkopf Professional
Hair length: all
Hair type: coloured hair
Product line: Schwarzkopf Bonacure Color Freeze
Speciality: silicone-free, sulphate-free, vegan

Manufacturer

Schwarzkopf Professional

Henkel AG & Co. KGaA
40191 Düsseldorf
Henkelstr. 67
Germany
Website: 
www.henkel.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Aqua; Arginine HCl; Behenamidopropyl Dimethylamine; Behentrimonium Chloride; Benzyl Alcohol; Benzyl Salicylate; Calcium Hydroxide; Ceteareth-20; Cetearyl Alcohol; Citric Acid; Citronellol; Distearoylethyl Hydroxyethylmonium Methosulfate; Ethylhexylglycerin; Geraniol; Glycerin; Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride; Hexyl Cinnamal; Isopropyl Alcohol; Isopropyl Myristate; Lactic Acid; Limonene; Linalool; Methyl Benzoate; Fragrance; Phenoxyethanol; Potassium Sorbate; Serine; Sodium Benzoate; Soy Amino Acids; Threonine; Wheat Amino Acids
Skip product gallery

You may also like

53
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Treatment Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

54343
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Treatment

The Schwarzkopf BC pH 4.5 Color Freeze Treatment is a silky-smooth and creamy hair mask suitable for colour-treated hair of all hair types that require a nourishing and conditioning treatment. The deep action of the conditioning ingredients harmonises perfectly with the needs of colour-treated hair. The mask protects the hair from fading and ensures long-lasting brilliant, expressive, and intense colour — even after many washes. The mask is ideal for colour retention between colourings, as it provides an intensive conditioning effect simultaneously. Colour care for all hair types The intensely reconstructive, creamy treatment for coloured hair is suitable for the care of all hair types. The deep action of the conditioning ingredients harmonises perfectly with the requirements of coloured hair. The vegan formula restores the hair to its optimal pH value of 4.5, protects against fading, and ensures long-lasting brilliant, expressive, and intense colour — even after 30 washes. The mask is ideal for colour retention between colourings, as it provides an intensive conditioning effect simultaneously. How Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Treatment works High conditioning content for reconstructed hair Up to 90% colour durability for up to 30 washes Radiant shine Promotes healthy hair despite colour treatments Vibrant colour Strengthened hair fibres Helps to smooth the surface of each strand Reduces frizz Application of BC Color Freeze Treatment The treatment is worked into the washed, towel-dried hair on the lengths and ends. It replaces the conditioner. For better distribution of the product, comb through the hair with a comb. After 10 minutes, rinse out the mask thoroughly until the water runs clear. Briefly rinse with cold water to close the cuticle. Vegan, free from animal-derived ingredients. Silicone-free and free from artificial dyes.

Content: 200 ml (€6.48 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €27.30
53
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Silver Treatment Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Silver Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

54349
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Silver Treatment

Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Silver Treatment is a pigmented, intensive reconstructive treatment specially formulated for grey and bleached hair. It provides deep conditioning and neutralises unwanted warm undertones, while being free from silicones and artificial dyes. The care formula with vegan keratin and Cell Equalizer technology promotes hair rebuilding on one hand and ensures the cuticle layer is sealed on the other. Additionally, the Schwarzkopf silver mask – like all products from Color Freeze – restores the hair to the optimal pH level to lock colour pigments deep within the hair structure, preventing colour fading. Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Silver Treatment Benefits Deep conditioning and up to 95% less hair breakage Restores hair to its optimal pH of 4.5 and achieves up to 90% colour durability for up to 30 washes Neutralises unwanted warm tones and revitalises & supports cool shades Adds a Cendré shimmer to white hair and very light base tones Application of BC Bonacure Color Freeze Silver Treatment Apply to washed, towel-dried hair and leave in for up to 10 minutes. Rinse thoroughly.

Content: 200 ml (€6.48 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €27.30
42
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Shampoo Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

54227
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Shampoo

The Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Shampoo is a gentle shampoo specially formulated for coloured hair. It restores the hair to its optimal pH level of 4.5 to lock the colour pigments deep within the hair structure, preventing fading. The colour-protecting shampoo achieves up to 90% colour retention for up to 30 washes (almost no colour fading*). It enhances brightness with Shine Savior technology and protects the hair structure from both inside and out. Application of Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Shampoo Ideal for use after colouring services and for home care. Gently emulsify into wet hair and leave on for 1 to 2 minutes. Rinse thoroughly. Results and Effects Colour protection, almost no colour fading* Intense, vibrant, long-lasting colour with improved brightness Healthy hair Free from SLS/SLES sulfates, silicones, and artificial dyes. *In combination with the entire Color Freeze product range.

Content: 1000 ml (€2.20 / 100 ml)

Variants from €7.95
Sale price: €21.95 Regular price: €37.95
48
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Shampoo Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

54225
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Shampoo

The Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Shampoo is a gentle shampoo specially formulated for coloured hair. It restores the hair to its optimal pH level of 4.5 to lock the colour pigments deep within the hair structure, preventing fading. The colour-protecting shampoo achieves up to 90% colour retention for up to 30 washes (almost no colour fading*). It enhances brightness with Shine Savior technology and protects the hair structure from both inside and out. Application of Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Shampoo Ideal for use after colouring services and for home care. Gently emulsify into wet hair and leave on for 1 to 2 minutes. Rinse thoroughly. Results and Effects Colour protection, almost no colour fading* Intense, vibrant, long-lasting colour with improved brightness Healthy hair Free from SLS/SLES sulfates, silicones, and artificial dyes. *In combination with the entire Color Freeze product range.

Content: 250 ml (€3.18 / 100 ml)

Sale price: €7.95 Regular price: €15.40
58
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Conditioner Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Conditioner

Average rating of 5 out of 5 stars

54229
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Conditioner

The vegan Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Conditioner perfectly meets the requirements of coloured hair. It restores the hair to its optimal pH level of 4.5 to enable the deep encapsulation of pigment molecules within the hair structure. As a result, it achieves up to 90% colour durability for up to 30 washes. Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Conditioner: Longer-lasting colour BC Bonacure Color Freeze Conditioner is a conditioner designed to gently cleanse and care for slightly porous coloured hair. It detangles and improves combability, and is free from silicones and artificial dyes. The hair is restored to the optimal pH level to prevent colour fading. It revitalises dull colours and helps smooth the surface of each strand. The results: Colour protection Well-groomed hair Shine Revitalised hair colour

Content: 200 ml (€4.98 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €23.95
54
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Shine Savior Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Shine Savior

Average rating of 0 out of 5 stars

54346
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Shine Savior

Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Shine Savior is a leave-in serum for colour-treated hair that detangles and provides protection from blow-dry heat.  How Schwarzkopf BC Bonacure Shine Savior works Schwarzkopf Shine Saviour improves manageability and makes your hair colour last longer. It is free from silicones and artificial colourants. This shine serum restores hair to its ideal pH level of 4.5 in order to lock colour pigments deep inside the hair structure and, thus, prevent the colour from fading. Schwarzkopf BC Bonacure Shine Savior features vegan keratin and Cell Equalizer Technology, which both help to ensure that the hair surface is perfectly sealed.  The result:  Nourishment for colour-treated hair Colour pigments are frozen deep inside the hair structure Long-lasting colour retention Protection against blow-dry heat Vegan hair care product. 

Content: 150 ml (€8.63 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €28.40
11
System Professional Lipid Code Hydrate Shampoo System Professional Lipid Code Hydrate Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

75177
System Professional Lipid Code Hydrate Shampoo

The System Professional Hydrate Shampoo cleanses and hydrates the hair. It is ideal for dry, difficult-to-manage hair. The gentle formula provides smoothness without weighing down. System Professional Lipid Code Hydrate Shampoo: FormaMoist Complex Glycerin, DL-Panthenol, glucose, and fructose regulate the moisture balance in the hair and protect it from re-drying.

Content: 50 ml (€13.50 / 100 ml)

Sale price: €6.75 Regular price: €7.60
41
Schwarzkopf Bonacure R-TWO Rescuing Treatment Schwarzkopf Bonacure R-TWO Rescuing Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

54457
Schwarzkopf Bonacure R-TWO Rescuing Treatment

Schwarzkopf Bonacure R-TWO Rescuing Treatment is an intensive repairing mask for severely damaged hair. When hair is frequently coloured, straightened, or styled, damage can occur within the hair fibres. This treatment, utilizing Double Bonding technology, penetrates deeply into the hair fibre and supports the formation of new bonds. The result: the hair is restored to its original, healthy condition. The outcome: regenerated, healthy, resilient hair that is better protected against future damage. Regenerated hair thanks to Double Bonding technology The Double Bonding technology rebuilds damaged fibre bonds, creates new ones, and seals the hair. The hair is strengthened, easier to comb, and more resistant to new damage. Even fine hair can be repaired with this hair treatment — without any heaviness. Application of Schwarzkopf Bonacure R-TWO Rescuing Treatment Distribute approximately a plum-sized amount onto towel-dried hair and rinse thoroughly after about 5 minutes.

Content: 500 ml (€4.39 / 100 ml)

Variants from €13.95
Sale price: €21.95 Regular price: €36.90
44
Wella Ultimate Smooth Mask Wella Ultimate Smooth Mask

Average rating of 5 out of 5 stars

99168
Wella Ultimate Smooth Mask

With the Wella Ultimate Smooth Mask, your hair receives an extra boost of care! This intensive treatment deeply nourishes your hair and provides it with ultimate shine and smoothness. Frizz is visibly reduced, while your hair is cared for from the inside out. The mask is the perfect boost for dry, brittle, and dull hair – for a result you can feel and see! Application of Wella Ultimate Smooth Mask Apply to clean, damp hair. After just 5-10 minutes of processing time, your hair will shine with renewed brilliance. Rinse thoroughly.

Content: 150 ml (€15.30 / 100 ml)

Variants from €7.95
Sale price: €22.95 Regular price: €40.95
56
Schwarzkopf BC Bonacure Repair Rescue Treatment

Average rating of 5 out of 5 stars

54094
Schwarzkopf BC Bonacure Repair Rescue Treatment

The Schwarzkopf BC Bonacure Repair Rescue Treatment is an intensive nourishing, repairing & reconstructing hair mask for damaged hair. Damaged hair is brittle, dull, and straw-like. It often becomes unmanageable and difficult to style. Instead of resorting to heavy products, this hair mask should be preferred. Effect of Schwarzkopf BC Bonacure Treatment The hair mask features a modern, clean formula with vegan keratin and arginine. While the treatment intensely nourishes damaged hair and improves the internal strength of the hair, it also smooths the hair surface. After just one application, the hair structure is long-lasting improved. Additional benefits: Reparative and intensive care for damaged hair to reduce hair breakage Smooths the hair surface Provides intensive care and up to 85% improved combability (in combination with the Repair Rescue Shampoo) Restores the hair’s internal strength & elasticity Application of Schwarzkopf BC Bonacure Repair Rescue Treatment Apply the reconstructive treatment to towel-dried hair and massage in. Leave on for up to 10 minutes. Rinse thoroughly. Free from silicones, artificial dyes, vegan product.

Content: 500 ml (€4.39 / 100 ml)

Variants from €2.95
Sale price: €21.95 Regular price: €49.95
52
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Spray Conditioner

Average rating of 5 out of 5 stars

54725
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Spray Conditioner

The Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Spray Conditioner is a lightweight, structure-enhancing spray for coloured hair with integrated heat protection against blow-dryer heat. The colour protection spray strengthens the hair structure and restores the hair to its optimal pH level of 4.5. This ensures that the colour pigments are deeply embedded in the hair structure, protecting the colour from fading. Effect of the BC Bonacure Color Freeze Spray Conditioner Use the spray conditioner to achieve healthy-looking, shiny hair with improved combability: Makes detangling easier, enhances styling manageability Revives and revitalises faded, matte colour Provides shine 90% colour durability for up to 30 washes Heat protection against blow-dryer heat Provides shine Free from silicones and artificial dyes. Vegan hair product.  

Content: 200 ml (€4.98 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.80
Skip product gallery

Customer also bought:

Kérastase Genesis Serum 3,5ml

Average rating of 0 out of 5 stars

49447
Kérastase Genesis Serum 3,5ml

Content: 3.5 ml (€0.00 / 100 ml)

Regular price: €0.00
Kérastase Nutritive 8H Serum 10ml

Average rating of 0 out of 5 stars

49448
Kérastase Nutritive 8H Serum 10ml

Content: 10 ml (€0.00 / 100 ml)

Regular price: €0.00
40
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Conditioner

Average rating of 5 out of 5 stars

54339
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Conditioner

The vegan Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Conditioner perfectly meets the requirements of coloured hair. It restores the hair to its optimal pH level of 4.5 to enable the deep encapsulation of pigment molecules within the hair structure. As a result, it achieves up to 90% colour durability for up to 30 washes. Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Conditioner: Longer-lasting colour BC Bonacure Color Freeze Conditioner is a conditioner designed to gently cleanse and care for slightly porous coloured hair. It detangles and improves combability, and is free from silicones and artificial dyes. The hair is restored to the optimal pH level to prevent colour fading. It revitalises dull colours and helps smooth the surface of each strand. The results: Colour protection Well-groomed hair Shine Revitalised hair colour

Content: 1000 ml (€2.60 / 100 ml)

Variants from €9.95
Sale price: €25.95 Regular price: €42.95
42
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Shampoo Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

54227
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Shampoo

The Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Shampoo is a gentle shampoo specially formulated for coloured hair. It restores the hair to its optimal pH level of 4.5 to lock the colour pigments deep within the hair structure, preventing fading. The colour-protecting shampoo achieves up to 90% colour retention for up to 30 washes (almost no colour fading*). It enhances brightness with Shine Savior technology and protects the hair structure from both inside and out. Application of Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Shampoo Ideal for use after colouring services and for home care. Gently emulsify into wet hair and leave on for 1 to 2 minutes. Rinse thoroughly. Results and Effects Colour protection, almost no colour fading* Intense, vibrant, long-lasting colour with improved brightness Healthy hair Free from SLS/SLES sulfates, silicones, and artificial dyes. *In combination with the entire Color Freeze product range.

Content: 1000 ml (€2.20 / 100 ml)

Variants from €7.95
Sale price: €21.95 Regular price: €37.95
25
Schwarzkopf Igora Vibrance Activator Lotion 1.9% Schwarzkopf Igora Vibrance Activator Lotion 1.9%

Average rating of 0 out of 5 stars

54530
Schwarzkopf Igora Vibrance Activator Lotion 1.9%

The Igora Vibrance Activator Lotion has been developed for optimal interaction with Igora Vibrance Tone on Tone. The lotion makes the colour creamy, which is ideal for precise and quick application. No running. Application tips from Schwarzkopf Igora Vibrance Activator Lotion 1.9% Mix 1:1 with the toner. Leave to develop for 5-20 minutes.

Content: 1000 ml (€1.19 / 100 ml)

Variants from €3.90
Sale price: €11.95 Regular price: €15.90
36
Schwarzkopf Igora Vibrance Tone on Tone Schwarzkopf Igora Vibrance Tone on Tone

Average rating of 0 out of 5 stars

54520
Schwarzkopf Igora Vibrance Tone on Tone

More Vibrance with the new Igora Vibrance from Schwarzkopf! More performance, more comfort, more versatility, more choice – all achieved by the new Igora Vibrance Tone on Tone hair colour from Schwarzkopf. The colouration has been completely redesigned and features a modern, exciting design that lives up to its name. 68 vibrant shades provide the hair with plenty of moisture thanks to the Moisture Protecting Complex, while lasting for up to 25 washes. Harmonious shades with increased colour protection (INSTAShine) stabilise the moisture level in the hair and supply it with care ingredients through a combination of vitamins and sugar molecules, aimed at maintaining hair health. Igora Vibrance strengthens the hair structure and protects against hair breakage. The mild, alcohol-free formula smooths the hair surface and prepares it like a canvas for creating a perfect, even colour result. Gel or Cream? With Igora Vibrance, you have the choice The new consistency allows the colour – depending on the chosen developer – to be used either as a gel or as a cream. Depending on technique or preference, you can choose between the gel or the cream. With the gel, application is faster, while a more precise application is achieved with the colour in creamy consistency. The new formula offers an even broader range of applications than before. The colouration can be used for neutralisation, fashion tonings, pastel effects, glossings, and colour refresh, making targeted accents in individual hair sections easy for bold colour enthusiasts. The Clear Tone (0-00) plays a special role here. The clear tone can be used as a gloss upgrade alone, as it (without mixing with a shade) provides even more shine. It also serves as a colour diluter to achieve pastel effects with all shades. Igora Vibrance has also received new packaging and impresses as a liquid colouration in a bottle. This ensures that the product can be used up completely. Application tips for Schwarzkopf Igora Vibrance Igora Vibrance is designed with a simple mixing ratio of 1:1 for all shades. Choose the Activator 4% for gentle lightening up to one level on light bases. No lightening is possible with the Activator 1.9%. Processing time is 5-20 minutes.

Content: 60 ml (€17.58 / 100 ml)

Sale price: €10.55 Regular price: €16.44

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.