Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Revlon Professional Color Excel Developer

Description

Product information "Revlon Professional Color Excel Developer"

The 3 professional Color Excel Energizer Developer from Revlon Professional for Color Excel provides customizable colour with low lift and minimal hair damage, along with radiant shine.

Revlon Professional Color Excel Energizer Developer variants:

  • ULTRA SOFT ENERGIZER 6 VOL (1.8%)

Gentle, natural results, up to 1/4 level of lift possible

  • SANFTER ENERGIZER 10 VOL (3%)

Discrete yet visible colour changes, up to 3/4 – 1 level of lift possible

Medium coverage for grey hair

  • PLUS ENERGIZER 15 VOL (4.5%)

Vivid, trendy shades and effects, up to 1 – 1 1/2 levels of lift possible

Up to 70% grey coverage

Properties

Brand: Revlon Professional
Product line: Revlon Haarfarben

Manufacturer

Revlon Professional

Beautyge S.L. WTC
Tirso de Molina 40
08940 Barcelona
Spain
 Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

9
Goldwell Colorance - pastel peach Goldwell Colorance - pastel peach

Average rating of 0 out of 5 stars

73076
Goldwell Colorance - pastel peach

Goldwell Colorance 120ml is a tint known for radiant, long-lasting results. At the same time, the hair structure is repaired. The patented IntraLipid System ensures sustainable regeneration of the hair structure by replenishing up to 70% of lipids. This results in a pleasant hair feel after tinting. The incomparable shades create beautiful shine, healthy hair, and stunning reflections. Additionally, it reliably covers up to 75% grey hair. From natural tones to captivating red and pastel shades, the intensive tint offers a colour variety that leaves no colour wish unfulfilled. Application of Goldwell Colorance 120 ml Before application, Goldwell Colorance must be mixed with the appropriate developer lotion with 2%. The developer is mixed with the tint in a 2:1 ratio. Before application, the hair should be towel-dried (exception: dry hair for pastel shades). Leave on for 5 to 10 minutes for a gentle result. For a more intense final result, leave on up to 25 minutes. Use Colorance Clear to reduce the depth or character of the colour or to create soft blonde shades. For application, the Goldwell Topchic dosing system with attachment is required (not included).

Content: 120 ml (€19.29 / 100 ml)

Sale price: €23.15 Regular price: €25.56
59
Revlon Professional Color Excel Developer

Average rating of 0 out of 5 stars

86046
Revlon Professional Color Excel Developer

The 3 professional Color Excel Energizer Developer from Revlon Professional for Color Excel provides customizable colour with low lift and minimal hair damage, along with radiant shine. Revlon Professional Color Excel Energizer Developer variants: ULTRA SOFT ENERGIZER 6 VOL (1.8%) Gentle, natural results, up to 1/4 level of lift possible SANFTER ENERGIZER 10 VOL (3%) Discrete yet visible colour changes, up to 3/4 – 1 level of lift possible Medium coverage for grey hair PLUS ENERGIZER 15 VOL (4.5%) Vivid, trendy shades and effects, up to 1 – 1 1/2 levels of lift possible Up to 70% grey coverage

Content: 900 ml (€1.60 / 100 ml)

Sale price: €14.40 Regular price: €35.30
42
Cover Hair Volume 28g - medium brown Cover Hair Volume 28g - medium brown

Average rating of 4.5 out of 5 stars

80006
Cover Hair Volume 28g - medium brown

Cover Hair Volume instantly conceals sparse areas. Statistically charged, particularly fine plant fibers adhere from the roots to the tips of the hair, providing it with increased volume. Bald spots or light hair roots are effortlessly covered with this product. Furthermore, Cover Hair Volume also holds up in wind, weather, and during sports. Sweat or light rain pose no problem. With daily use, the can lasts approximately 2 to 3 months. Conveniently suitable for both women and men to enhance the appearance, making it look more groomed and youthful. The impressive result: fuller and denser-looking hair! Application of Cover Hair Volume Hold the can slightly tilted over the desired areas and shake to distribute the microfibers. The can can also be gently tapped on the targeted area for more precise application. Then, distribute the fibers gently with the fingers by tapping. Finally, fix with a hairspray. Cover Hair Volume can be easily washed out with shampoo.

Content: 28 g (€79.82 / 100 g)

Sale price: €22.35 Regular price: €38.40
9
Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra

Average rating of 0 out of 5 stars

73132
Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra

Goldwell Colorance Cover Plus 60ml is ideal for adding multidimensional reflections and a particularly natural look to already coloured or highlighted hair. Up to 75% grey coverage is achieved. Goldwell Colorance Cover Plus is divided into NN shades, which enhance the natural tones with more expression, @Elumenated Naturals for intensely luminous colour results, and Lowlights, which add depth to highlighted hair. Application of Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml Goldwell System Developer Lotion with 3% is always required for Goldwell Colorance Cover Plus. The tint is applied to dry hair. Developer lotion is mixed with Goldwell Colorance Cover Plus in a 2:1 ratio. NN shades and @Elumenated Naturals can process for up to 30 minutes. Lowlights work for up to 45 minutes.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €14.16
45
Goldwell Colorance Gloss Tones - clear

Average rating of 0 out of 5 stars

73176
Goldwell Colorance Gloss Tones - clear

Goldwell Colorance Gloss Tones provides shimmering blonde that lasts longer. In just 10 minutes, this unique colouring offers beautiful shine and a smooth hair feel. Goldwell Colorance Gloss Tones stands for maximum performance and is suitable for all hair types and structures. It is suitable as an instant service in combination with all classic colour services. After each lightening, Goldwell Colorance Gloss Tones is used to intensify the colours and counteract warm tones. It also ensures soft transitions in the grey area, especially with tone level 8. Goldwell Colorance Gloss Tones lasts, depending on hair structure, up to 25 washes. Application of Goldwell Colorance Gloss Tones This colouring always uses developer lotion with 2%. It is mixed 1:1 with Gloss Tones and best applied with a dispensing bottle on towel-dried hair. Then leave it on for a maximum of 10 minutes. Rinse thoroughly at the end. When Goldwell Colorance Gloss Tones is used together with a lightening service or on uneven, stressed hair structures, you should use the System Structure Equalizer before the Colorance Gloss Tones service.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €18.00
29
RefectoCil Intense Browns Intensifying Primer - Strong RefectoCil Intense Browns Intensifying Primer - Strong

Average rating of 0 out of 5 stars

99088
RefectoCil Intense Browns Intensifying Primer - Strong

RefectoCil Intense Browns Intensifying Primer ensures a more intense make-up effect and longer-lasting results. It prepares the skin for an even colouring. The Primer Strong offers an extra intense effect, while Medium provides natural results. Advantages: Colour lasts up to 6 weeks Dermatologically and ophthalmologically tested Not tested on animals Semi-permanent colour effect for fuller-looking eyebrows Application Use only as an additional step during eyebrow colouring. Do not mix Primer and Base Gel Apply Primer (Strong or Medium) to the brow area Leave for 4 minutes and remove with a dry cotton swab Allow the area to dry for a further 4 minutes before the next step Apply Intense Base Gel, leave for 2 minutes, and remove with a dry cotton swab Apply Activator Gel, leave for 1 minute, and remove with a damp cotton pad

Content: 15 ml (€45.67 / 100 ml)

Sale price: €6.85 Regular price: €9.65
39
Canal stainless steel nail nipper

Average rating of 0 out of 5 stars

84031
Canal stainless steel nail nipper

The stainless steel Canal Nail Clipper with is perfect for trimming very tough and thick nails. Canal Nail Clipper stainless steel Details Due to the stainless steel, the clipper is highly hygienic and hypoallergenic. The ergonomic design also suits left-handed users. The clipper is suitable not only for home use but also for professional applications. The nail clipper is hand-finished and very durable thanks to the high-quality, stainless steel.

Sale price: €29.95 Regular price: €48.90
56
American Crew Precision Blend

Average rating of 4 out of 5 stars

85076
American Crew Precision Blend

American Crew Precision Blend is a subtle tint for men seeking a very natural result. Precision Blend is suitable for hair and beard and is incredibly easy to apply. A must-have for all men who want to discreetly conceal grey hair. Precision Blend: Perfect results in just 5 minutes The application is straightforward: the tint is mixed in a 1:1 ratio with American Crew Peroxid and rinsed out after only 5 minutes of development time with shampoo – and the look is complete! For approximately 2.5 cm long hair, a mixture of 20 ml is sufficient. Natural finish without roots with American Crew Precision Blend The Precision Blend tint gradually washes out over 4 to 6 weeks. It does not create unsightly streaks at the roots. This ensures the look remains well-groomed and authentic – without unnatural transitions or noticeable roots. Versatile for hair and beard Whether you want to refresh your hair or your beard – Precision Blend provides even results that suit a natural style. Colour variety for your look Precision Blend is available in 4 colours. Choose the shade that most closely matches your natural hair colour: Dark, Light, Medium Ash, Medium Natural.

Sale price: €21.95 Regular price: €49.40
52
Revlon Professional Nutri Color Filters Fashion Filters Revlon Professional Nutri Color Filters Fashion Filters

Average rating of 0 out of 5 stars

86118
Revlon Professional Nutri Color Filters Fashion Filters

Revlon Nutri Color Filters Fashion Filters is a hair mask that changes hair colour with washable pigments for up to 8 washes. It provides an instantly visible new hair colour, intensive care, and shine. The hair is detangled and tamed. Hair breakage is reduced. The different colour masks can be mixed to achieve various shades and effects. Fashion Filters are bold and daring statement shades. Application of Revlon Nutri Color Filters Fashion Filters Apply the hair mask depending on the desired intensity for 3 to 15 minutes to towel-dried hair, then rinse thoroughly.

Content: 100 ml (€8.90 / 100 ml)

Sale price: €8.90 Regular price: €18.60
51
American Crew 3in1 Chamomile & Pine Shampoo, Conditioner & Body Wash

Average rating of 3 out of 5 stars

85069
American Crew 3in1 Chamomile & Pine Shampoo, Conditioner & Body Wash

American Crew 3in1 Chamomile & Pine Shampoo, Conditioner & Body Wash is ideal for daily all-in-one care. The product combines shampoo, conditioner, and body wash in one. It is the perfect care product for the modern man who invests his time purposefully. With this all-rounder, not only time but also money is saved. Because: Extra conditioner and body wash are not necessary. American Crew 3in1 Chamomile & Pine Shampoo, Conditioner & Body Wash: Well-Groomed Skin and Hair With American Crew 3in1 Chamomile & Pine Shampoo, Conditioner & Body Wash, you have everything you need daily. The product is suitable for all hair types. The versatile formula contains chamomile and pine, which gently cleanse and also provide intensive moisture for skin and hair. The 3in1 product creates a rich foam that effectively removes styling residues from the hair and dirt from the skin, leaving a clean and well-groomed feeling. It helps strengthen the natural skin barrier and ensures visibly well-groomed skin and hair.

Content: 250 ml (€3.98 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.40
23
Hercules Sägemann Wolf 37 Highlights Comb A 615 black

Average rating of 0 out of 5 stars

46375
Hercules Sägemann Wolf 37 Highlights Comb A 615 black

The Hercules Sägemann Wolf 37 Highlight Comb A 615 is perfectly suited for sectioning strands during colouring thanks to its coarse tooth spacing. Heat and chemicals cannot damage the durable surface. The comb is shape-retentive and yet elastic. The teeth are rounded, making the comb gentle on hair and scalp. With its bacteria-free surface, the highlight comb glides easily through the hair.

Sale price: €6.95 Regular price: €9.00
17
Bellody Original Silk Scrunchie Bellody Original Silk Scrunchie

Average rating of 0 out of 5 stars

65012
Bellody Original Silk Scrunchie

The exclusive Bellody Original silk scrunchies are particularly elegant eye-catchers in the hair and on the wrist. The base consists of the braided Bellody Original hair elastics, which adapt well to individual hair types thanks to the ribbed structure. This ensures a strong hold without a feeling of pressure. The cover made from 22-momme mulberry silk adds a beautiful accent to the look.

Content: 1 pc (€10.90 / 1 pc)

Sale price: €10.90 Regular price: €13.10

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.