Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 4.8 out of 5 stars

5 Reviews

BeautyLash Full Brow Tinting Pen Two Go

Description

Product information "BeautyLash Full Brow Tinting Pen Two Go "

With BeautyLash® Full Brow Tinting Pen Two Go, achieving beautiful, defined eyebrows has never been easier. Choose between Natural Brown for a subtle look or Dark Brown for darker skin tones for your perfect result.

These innovative pens make tinting simple. No mixing required – the colour is applied in two easy steps. The result: long-lasting, smudge- and water-resistant brows that last for weeks.

Advantages:

  • Dermatologically and ophthalmologically tested
  • Suitable for up to 20 applications

Application steps:

Preparation: Remove contact lenses, clean eyebrows with oil-free makeup remover, ensure hair is dry and oil-free.

  1. Apply Gel 1:
  • Open the white pen, apply gel to the brush tip (twist cap several times before first use)
  • Thoroughly moisten all hairs
  • Leave on for 2 minutes
  • Remove Gel 1: Blot with a dry cotton swab or cloth

Optional skin protection: Outline eyebrows with kajal or fatty cream, avoiding hairs

2. Apply Gel 2:

  • Open the blue pen, apply gel to the brush tip
  • Apply precisely from the base to the tip
  • Leave on for 1 minute
  • Finish: Remove Gel 2 with a damp cotton pad

Properties

Brand: BeautyLash
Finish: intense colour, wischfest
Speciality: dermatologically tested, ophthalmologic tested, waterproof

Manufacturer

BeautyLash

GW Cosmetics GmbH
Achauerstrasse 49a
2333 Leopoldsdorf
Austria
Website: https://refectocil.at/

Manufacturer website

Reviews 5

5 of 5 reviews

Average rating of 4.8 out of 5 stars


80%

20%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


5 reviews

28 September 2026 11:28

Review with rating of 5 out of 5 stars

genau mein Ding

hab keine Lust auf mischen und mit den Stiften geht es schnell und Farbe haltet erstaunlich lang. Zufrieden. Nohcmal bestellt.

Our feedback: Danke für deine Bewertung 🩷

23 September 2026 09:49

Review with rating of 5 out of 5 stars

reicht überraschend lange

und daher relativiert sich der Preis bei mir wieder. Über 20 Anwendungen für die Größe ist schon ordentlich.

Our feedback: Danke für deine Bewertung 🩷

22 September 2026 09:32

Review with rating of 5 out of 5 stars

viel einfacher als Farbe mischen

anrühren und mit Pinsel herumtun. keine Zeit. So geht es schnell und Brauen schauen schön dezent aus. genau richtig.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

11 August 2026 13:23

Review with rating of 5 out of 5 stars

Tip Top 👍🏻

Echt praktisch! Vor allem für Unterwegs!

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

23 July 2026 07:34

Review with rating of 4 out of 5 stars

Einfach und schnell anzuwenden

Ich färbe meine Augenbrauen nun schon lange damit. Es lässt sich einfach auftragen und man braucht keine anderen Produkte die man dreckig machen muss zum Farbe anmischen. Perfekt wenn man unkompliziert zu Hause die Augenbrauen färben möchte. Hält ca. 1-2 Wochen, das könnte meiner Meinung nach etwas länger sein...

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️
Skip product gallery

You may also like

BeautyLash Full Brow Tinting Pen Two Go BeautyLash Full Brow Tinting Pen Two Go

Average rating of 4.8 out of 5 stars

99111
BeautyLash Full Brow Tinting Pen Two Go

With BeautyLash® Full Brow Tinting Pen Two Go, achieving beautiful, defined eyebrows has never been easier. Choose between Natural Brown for a subtle look or Dark Brown for darker skin tones for your perfect result. These innovative pens make tinting simple. No mixing required – the colour is applied in two easy steps. The result: long-lasting, smudge- and water-resistant brows that last for weeks. Advantages: Dermatologically and ophthalmologically tested Suitable for up to 20 applications Application steps: Preparation: Remove contact lenses, clean eyebrows with oil-free makeup remover, ensure hair is dry and oil-free. Apply Gel 1: Open the white pen, apply gel to the brush tip (twist cap several times before first use) Thoroughly moisten all hairs Leave on for 2 minutes Remove Gel 1: Blot with a dry cotton swab or cloth Optional skin protection: Outline eyebrows with kajal or fatty cream, avoiding hairs 2. Apply Gel 2: Open the blue pen, apply gel to the brush tip Apply precisely from the base to the tip Leave on for 1 minute Finish: Remove Gel 2 with a damp cotton pad

Regular price: €17.85
30
Nu Skin AP 24 Whitening Fluoride Toothpaste

Average rating of 3.6 out of 5 stars

69153
Nu Skin AP 24 Whitening Fluoride Toothpaste

The confidence that comes with a beautiful smile is unbeatable! Nu Skin AP 24 Whitening Fluoride Toothpaste has a gentle lightening effect, fights plaque, and helps prevent cavities. It is the perfect remedy if your teeth are stained or darkened from certain foods, drinks, or tobacco. Nu Skin AP 24 Whitening Fluoride Toothpaste restores the natural colour of your teeth. Thanks to a delicate vanilla mint flavour, your mouth is left feeling clean and fresh.  How to use Nu Skin AP 24 Whitening Fluoride Toothpaste This Nu Skin toothpaste should be used at least twice a day. If you have the time, we recommend brushing your teeth after every meal.  Ingredients in Nu Skin AP Whitening Fluoride Toothpaste Hydrated silica and aluminium oxide ensure smooth and polished teeth without eroding the enamel.  Nu Skin AP 24 Blend combines dimethicone and surfactants to create a protective coating around the teeth.  Sodium monofluorophosphate provides protection from plaque. 

Content: 110 g (€15.95 / 100 g)

Sale price: €17.55 Regular price: €25.10
RefectoCil Oxidant 3% Cream (10 vol.)

Average rating of 5 out of 5 stars

99116
RefectoCil Oxidant 3% Cream (10 vol.)

The RefectoCil Oxidant Cream Developer 3% (10 vol.) has a easily mixable texture, making it simple to blend with RefectoCil eyebrow and eyelash dyes into a homogeneous mixture. The creamy consistency is easy to apply, fragrance-free, and guarantees a perfect colour result. With the narrow opening on the practical bottle cap, the cream can be precisely and sparingly dispensed. This also ensures that no dirt from the outside enters the bottle. The RefectoCil Oxidant Cream Developer 3% (10 vol.) is an alternative to liquid oxidants for permanent eye makeup. Only the cream developer should be used for RefectoCil Blonde Brow. Application of RefectoCil Oxidant Cream Developer 3% (10 vol.) 15 to 20 drops of RefectoCil Oxidant Cream are mixed with 2 cm of eyelash and eyebrow dye and applied. The processing time is 10 minutes for eyelashes and 5 to 10 minutes for brows. The results last up to 6 weeks. Good to know: How long does the developer last? The developer bottle is sufficient for up to 150 applications.

Content: 50 ml (€9.90 / 100 ml)

Regular price: €4.95
23
Kérastase Nutritive Bain Satin 1 Kérastase Nutritive Bain Satin 1

Average rating of 0 out of 5 stars

33615
Kérastase Nutritive Bain Satin 1

The Kérastase Nutritive Bain Satin 1 is a shampoo for normal to slightly dry hair. It gently cleanses the hair, provides a healthy shine and smoothness. With plant-based proteins and niacinamide, the hair is moisturised and the hair fibre is strengthened. Application recommendation for Kérastase Bain Satin 1 Massage the shampoo well into damp hair and rinse thoroughly after a short processing time. Repeat if necessary.

Content: 250 ml (€9.46 / 100 ml)

Sale price: €23.65 Regular price: €30.60
9
Goldwell Colorance Cover Plus - 7N@BP mid blonde elumenated beige pearl Goldwell Colorance Cover Plus - 7N@BP mid blonde elumenated beige pearl

Average rating of 0 out of 5 stars

73049
Goldwell Colorance Cover Plus - 7N@BP mid blonde elumenated beige pearl

Goldwell Colorance Cover Plus 120ml restores a natural appearance and increased expressiveness to highlighted hair. The tint provides up to 75% grey coverage and beautiful, multidimensional reflections. Already coloured hair is refreshed and gains more depth of colour. Application of Goldwell Colorance Cover Plus 120 ml The tint is applied to dry hair. Developing lotion mixed in a 2:1 ratio with Goldwell Colorance Cover Plus. NN-Shades and @Elumenated Naturals can process for up to 30 minutes. Lowlights process for up to 45 minutes. Always use a 3% system developer lotion with Goldwell Colorance Cover Plus. For application, the Goldwell Topchic dosing system with attachment is required (not included).

Content: 120 ml (€19.29 / 100 ml)

Sale price: €23.15 Regular price: €25.56
45
Goldwell Colorance Gloss Tones - clear

Average rating of 0 out of 5 stars

73176
Goldwell Colorance Gloss Tones - clear

Goldwell Colorance Gloss Tones provides shimmering blonde that lasts longer. In just 10 minutes, this unique colouring offers beautiful shine and a smooth hair feel. Goldwell Colorance Gloss Tones stands for maximum performance and is suitable for all hair types and structures. It is suitable as an instant service in combination with all classic colour services. After each lightening, Goldwell Colorance Gloss Tones is used to intensify the colours and counteract warm tones. It also ensures soft transitions in the grey area, especially with tone level 8. Goldwell Colorance Gloss Tones lasts, depending on hair structure, up to 25 washes. Application of Goldwell Colorance Gloss Tones This colouring always uses developer lotion with 2%. It is mixed 1:1 with Gloss Tones and best applied with a dispensing bottle on towel-dried hair. Then leave it on for a maximum of 10 minutes. Rinse thoroughly at the end. When Goldwell Colorance Gloss Tones is used together with a lightening service or on uneven, stressed hair structures, you should use the System Structure Equalizer before the Colorance Gloss Tones service.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €18.00
16
Redken All Soft Argan-6 Oil Redken All Soft Argan-6 Oil

Average rating of 5 out of 5 stars

53474
Redken All Soft Argan-6 Oil

Enchants hair with the new All Soft Argan-6 Oil: The luxurious formula enriched with Omega-6 Argan Oil provides long-lasting care for dry, brittle hair and imparts a silky shine without weighing it down. The product is a true "multi-tasking oil" as it can be used on wet or towel-dried hair in six different ways: Whether as heat protection before blow-drying, as a shine booster, or as an overnight treatment, the results are brilliant. In its new, delicate gold packaging, the products of the Redken All Soft series with the innovative Keratin-Enrich Complex hold the secret to irresistible dream hair! The All Soft Argan-6 Oil from Redken is a single oil for six applications: Moisturising and intensive care: "Pre-Shampoo Treatment": Apply 2-3 drops to dry hair and scalp, massage in for 5-10 minutes, then comb through. Rinse out with All Soft Shampoo and seal with conditioner. Heat protection: "Pre Blow-dry Protection": Distribute a few drops through towel-dried hair, comb through, and then blow-dry. Smoothing: "Anti-Frizz": Distribute 1-2 drops into the palms and tame flyaways after blow-drying. Extreme shine: "Styling Shine Booster": Mix a few drops of oil with your favourite styling product and apply to towel-dried hair, then style as usual. Intensive smoothness: "Treatment Booster": Add 3 drops of Argan 6 Oil to All Soft Heavy Cream and massage into towel-dried hair, leave in, and rinse out. Overnight treatment: Massage into towel-dried hair before sleep and leave overnight. Penetrates deeply into the hair and leaves no residue on the pillow. Rinse out in the morning or style as usual.

Content: 100 ml (€29.95 / 100 ml)

Sale price: €29.95 Regular price: €35.70
15
Fleeky Magic Lashes Love - just lashes

Average rating of 0 out of 5 stars

82103
Fleeky Magic Lashes Love - just lashes

Fleeky Magic Lashes Love instantly provide a wonderfully accentuated eye look. The false eyelashes have varying lengths, making them appear very natural. Fleeky Magic Lashes Love Highlights The eyelashes are available either as a set with Lash Helper and Glue or individually. The Love Lashes last up to 24 hours with adhesive. With proper care, they can be reused up to 20 times. The set includes everything needed for applying the false eyelashes: Glue and Lash Helper applicator.

Sale price: €10.95 Regular price: €12.90
BeautyLash Brow and Lash Colour

Average rating of 5 out of 5 stars

72002
BeautyLash Brow and Lash Colour

The BeautyLash Brow and Lash Colour Set is available in brown and dark brown. The set dyes each hair in an intense brown shade. The colour lasts up to 6 weeks and is smudge- and water-resistant. BeautyLash Brow & Lash Colour Dark Brown is recommended for medium to dark brown eyebrows and enhances their expression. BeautyLash Brow & Lash Colour Brown is recommended for dark blonde to medium brown hair. The BeautyLash Full-Brow Set is vegan and dermatologically as well as ophthalmologically tested. For eyelashes, the BeautyLash Brow & Lash Färbeset in Black is recommended. Contents 1 Tube Gel 1 (3.5 ml) 1 Tube Gel 2 (3.5 ml) 1 Dyeing stick 1 Dyeing brush 4 Eyelash pads One pack is sufficient for approximately 8 dyeings. Application Clean eyebrows with oil-free make-up remover Do not mix Gel 1 and Gel 2. The two gels are applied sequentially Apply Gel 1 with the dyeing stick Leave on for 2 minutes. For a lighter result, only leave on for 30 seconds Remove Gel 1 with a cotton swab or cosmetic tissue For a particularly intense result, wait 5 minutes before applying Gel 2 – this allows the eyebrows to dry completely Outline eyebrows with eyeliner or fatty cream to prevent staining; this also gives the eyebrows a frame Apply Gel 2 precisely with the dyeing stick so that all hairs are coated Leave on for 1 minute. Once the eyelashes/brow hairs turn black, the development of Gel 2 has begun – but this is not the final colour! Remove Gel 2 with a damp cotton pad Remove any staining with Beautylash Colour Stain Remover Tip: Clean the dyeing stick with a cosmetic tissue before applying Gel 2, as Gel 1 and Gel 2 should not be mixed.

Regular price: €9.99
52
Revlon Professional Style Masters Modular Medium Hairspray Revlon Professional Style Masters Modular Medium Hairspray

Average rating of 0 out of 5 stars

86228
Revlon Professional Style Masters Modular Medium Hairspray

Revlon Style Masters Modular Medium Hairspray is suitable for all hair types. The quick-drying spray leaves no residues and is easy to comb out. Application recommendation for Revlon Style Masters Modular Medium Hairspray The hairspray is sprayed onto the hair from a distance of 30 cm. The more it is sprayed, the stronger the hairstyle is fixed.

Content: 500 ml (€2.30 / 100 ml)

Sale price: €11.50 Regular price: €24.10
15
Fleeky Magic Lashes Sexy - just lashes Fleeky Magic Lashes Sexy - just lashes

Average rating of 0 out of 5 stars

82115
Fleeky Magic Lashes Sexy - just lashes

Fleeky Magic Lashes Sexy deliver an immediate WOW effect, as the glamorous eyelashes are dense, long, and have the perfect curl. As a set with the Lash Helper and Glue, they provide everything needed for a sexy eye look. The lashes are also available individually. They can be reused up to 20 times. Fleeky Magic Lashes Sexy Benefits Instantly accentuated eyes Long eyelashes in the shortest time Available as a set or individual lashes In the set with the glue and Lash Helper, you have everything needed for applying the false eyelashes Vegan & cruelty-free Reusable eyelashes (up to 20 times with proper care)

Sale price: €10.95 Regular price: €12.90
21
Canal Glass Nail File with Coloured Handle Canal Glass Nail File with Coloured Handle

Average rating of 0 out of 5 stars

84040
Canal Glass Nail File with Coloured Handle

This Canal Glass Nail File features a coloured handle and is available in two different lengths: 8 cm and 14 cm. The glass file with lifelong sharpening seals the nail edges, preventing runs in favourite clothing. The rounded tip is used for cleaning under the nails. The steriliser-safe glass file is easily cleaned under water.

Sale price: €10.95 Regular price: €13.90

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.