Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Goldwell Colorance Gloss Tones - clear

Description

Product information "Goldwell Colorance Gloss Tones - clear"

Goldwell Colorance Gloss Tones provides shimmering blonde that lasts longer. In just 10 minutes, this unique colouring offers beautiful shine and a smooth hair feel. Goldwell Colorance Gloss Tones stands for maximum performance and is suitable for all hair types and structures.

It is suitable as an instant service in combination with all classic colour services. After each lightening, Goldwell Colorance Gloss Tones is used to intensify the colours and counteract warm tones. It also ensures soft transitions in the grey area, especially with tone level 8.

Goldwell Colorance Gloss Tones lasts, depending on hair structure, up to 25 washes.

Application of Goldwell Colorance Gloss Tones

This colouring always uses developer lotion with 2%. It is mixed 1:1 with Gloss Tones and best applied with a dispensing bottle on towel-dried hair. Then leave it on for a maximum of 10 minutes. Rinse thoroughly at the end.

When Goldwell Colorance Gloss Tones is used together with a lightening service or on uneven, stressed hair structures, you should use the System Structure Equalizer before the Colorance Gloss Tones service.

Properties

Brand: Goldwell
Hair type: all
Product line: Goldwell Colorance
Speciality: ammonia-free

Manufacturer

Goldwell

Kao Austria Handelsgesellschaft mbH
Franzosenhausweg 36
4030 Linz
Austria
Website: www.goldwell.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Denatured Alcohol; Aqua; Ascorbic Acid; Benzyl salicylate; Bis-methoxypropylamido isodocosane; Cetrimonium Chloride; Ethanolamine; Hexyl cinnamal; Isopropyl Alcohol; Lactic Acid; Laureth-2; Linalool; Fragrance; Propylene Glycol; Sodium Sulfite; Steartrimonium Chloride; Tetrasodium EDTA
Skip product gallery

You may also like

45
Goldwell Colorance Gloss Tones - clear Goldwell Colorance Gloss Tones - clear

Average rating of 0 out of 5 stars

73284
Goldwell Colorance Gloss Tones - clear

Goldwell Colorance Gloss Tones provides shimmering blonde that lasts longer. In just 10 minutes, this unique colouring offers beautiful shine and a smooth hair feel. Goldwell Colorance Gloss Tones stands for maximum performance and is suitable for all hair types and structures. It is suitable as an instant service in combination with all classic colour services. After each lightening, Goldwell Colorance Gloss Tones is used to intensify the colours and counteract warm tones. It also ensures soft transitions in the grey area, especially with tone level 8. Goldwell Colorance Gloss Tones lasts, depending on hair structure, up to 25 washes. Application of Goldwell Colorance Gloss Tones This colouring always uses developer lotion with 2%. It is mixed 1:1 with Gloss Tones and best applied with a dispensing bottle on towel-dried hair. Then leave it on for a maximum of 10 minutes. Rinse thoroughly at the end. When Goldwell Colorance Gloss Tones is used together with a lightening service or on uneven, stressed hair structures, you should use the System Structure Equalizer before the Colorance Gloss Tones service.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €18.00
45
Goldwell Colorance Gloss Tones - clear Goldwell Colorance Gloss Tones - clear

Average rating of 0 out of 5 stars

19512
Goldwell Colorance Gloss Tones - clear

Goldwell Colorance Gloss Tones provides shimmering blonde that lasts longer. In just 10 minutes, this unique colouring offers beautiful shine and a smooth hair feel. Goldwell Colorance Gloss Tones stands for maximum performance and is suitable for all hair types and structures. It is suitable as an instant service in combination with all classic colour services. After each lightening, Goldwell Colorance Gloss Tones is used to intensify the colours and counteract warm tones. It also ensures soft transitions in the grey area, especially with tone level 8. Goldwell Colorance Gloss Tones lasts, depending on hair structure, up to 25 washes. Application of Goldwell Colorance Gloss Tones This colouring always uses developer lotion with 2%. It is mixed 1:1 with Gloss Tones and best applied with a dispensing bottle on towel-dried hair. Then leave it on for a maximum of 10 minutes. Rinse thoroughly at the end. When Goldwell Colorance Gloss Tones is used together with a lightening service or on uneven, stressed hair structures, you should use the System Structure Equalizer before the Colorance Gloss Tones service.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €18.00
61
Revlon Professional Color Excel Gloss Revlon Professional Color Excel Gloss

Average rating of 0 out of 5 stars

86055
Revlon Professional Color Excel Gloss

Revlon Professional Color Excel Gloss is an acid, ammonia-free intensive tint. In just 10 minutes, it provides intensive care, beautiful colour, and impressive shine. The Color Treatment reverses damage caused by chemical processes and rebuilds the hair structure to maintain healthy hair quality. The result: beautiful colour full of shine and healthy hair! Revlon Professional Color Excel Gloss Highlights The patented formula is based on lipids and mimetic emollients of natural origin without alcohol and is vegan. Color Excel Gloss does not lighten the hair but enhances the desired shade, delivers stunning shine, and provides noticeable care. Its low alkalinity protects the hair during treatment and largely prevents hair damage. The acid tint results in twice less hair breakage compared to other leading products. Revlon Professional Color Excel Gloss: Achieve beautiful colour and healthy hair in just 10 minutes The GLOWin SystemTM fills the protein structure, repairs it, and ensures optimal colour deposition. It seals the cuticle layer, allowing the colour to last longer and a long-lasting shine to develop. Peptide chains replenish the proteins in the hair fibre to restore the structure. This prepares the hair for even colour uptake, excellent pigmentation, and optimal light reflection. The Chroma Lightspheres are highly reflective pigments that are 1000 times smaller than hair fibres and create impressive light effects. Thanks to the Cuticle Locks, the cuticle layer is sealed and smoothed. The result: maximum light reflection combined with care and sealing of the colour.

Content: 70 ml (€14.71 / 100 ml)

Sale price: €10.30 Regular price: €26.50
35
RefectoCil Eyelash Lift Refill Lifting Pads - Large

Average rating of 0 out of 5 stars

99046
RefectoCil Eyelash Lift Refill Lifting Pads - Large

The RefectoCil Eyelash Lift Refill Lifting Pads are applied during eyelash styling and eyelash tinting on the eyelids. They are reusable up to 100 times. Depending on the length of the eyelashes, sizes S, M, and L can be selected.

Content: 1 paare (€9.75 / 1 paare)

Sale price: €9.75 Regular price: €14.95
45
Goldwell Colorance Gloss Tones - clear Goldwell Colorance Gloss Tones - clear

Average rating of 0 out of 5 stars

19519
Goldwell Colorance Gloss Tones - clear

Goldwell Colorance Gloss Tones provides shimmering blonde that lasts longer. In just 10 minutes, this unique colouring offers beautiful shine and a smooth hair feel. Goldwell Colorance Gloss Tones stands for maximum performance and is suitable for all hair types and structures. It is suitable as an instant service in combination with all classic colour services. After each lightening, Goldwell Colorance Gloss Tones is used to intensify the colours and counteract warm tones. It also ensures soft transitions in the grey area, especially with tone level 8. Goldwell Colorance Gloss Tones lasts, depending on hair structure, up to 25 washes. Application of Goldwell Colorance Gloss Tones This colouring always uses developer lotion with 2%. It is mixed 1:1 with Gloss Tones and best applied with a dispensing bottle on towel-dried hair. Then leave it on for a maximum of 10 minutes. Rinse thoroughly at the end. When Goldwell Colorance Gloss Tones is used together with a lightening service or on uneven, stressed hair structures, you should use the System Structure Equalizer before the Colorance Gloss Tones service.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €18.00
9
Goldwell Colorance - pastel peach Goldwell Colorance - pastel peach

Average rating of 0 out of 5 stars

73076
Goldwell Colorance - pastel peach

Goldwell Colorance 120ml is a tint known for radiant, long-lasting results. At the same time, the hair structure is repaired. The patented IntraLipid System ensures sustainable regeneration of the hair structure by replenishing up to 70% of lipids. This results in a pleasant hair feel after tinting. The incomparable shades create beautiful shine, healthy hair, and stunning reflections. Additionally, it reliably covers up to 75% grey hair. From natural tones to captivating red and pastel shades, the intensive tint offers a colour variety that leaves no colour wish unfulfilled. Application of Goldwell Colorance 120 ml Before application, Goldwell Colorance must be mixed with the appropriate developer lotion with 2%. The developer is mixed with the tint in a 2:1 ratio. Before application, the hair should be towel-dried (exception: dry hair for pastel shades). Leave on for 5 to 10 minutes for a gentle result. For a more intense final result, leave on up to 25 minutes. Use Colorance Clear to reduce the depth or character of the colour or to create soft blonde shades. For application, the Goldwell Topchic dosing system with attachment is required (not included).

Content: 120 ml (€19.29 / 100 ml)

Sale price: €23.15 Regular price: €25.56
59
Revlon Professional Color Excel Developer

Average rating of 0 out of 5 stars

86045
Revlon Professional Color Excel Developer

The 3 professional Color Excel Energizer Developer from Revlon Professional for Color Excel provides customizable colour with low lift and minimal hair damage, along with radiant shine. Revlon Professional Color Excel Energizer Developer variants: ULTRA SOFT ENERGIZER 6 VOL (1.8%) Gentle, natural results, up to 1/4 level of lift possible SANFTER ENERGIZER 10 VOL (3%) Discrete yet visible colour changes, up to 3/4 – 1 level of lift possible Medium coverage for grey hair PLUS ENERGIZER 15 VOL (4.5%) Vivid, trendy shades and effects, up to 1 – 1 1/2 levels of lift possible Up to 70% grey coverage

Content: 900 ml (€1.60 / 100 ml)

Sale price: €14.40 Regular price: €35.30
9
Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra

Average rating of 0 out of 5 stars

73132
Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra

Goldwell Colorance Cover Plus 60ml is ideal for adding multidimensional reflections and a particularly natural look to already coloured or highlighted hair. Up to 75% grey coverage is achieved. Goldwell Colorance Cover Plus is divided into NN shades, which enhance the natural tones with more expression, @Elumenated Naturals for intensely luminous colour results, and Lowlights, which add depth to highlighted hair. Application of Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml Goldwell System Developer Lotion with 3% is always required for Goldwell Colorance Cover Plus. The tint is applied to dry hair. Developer lotion is mixed with Goldwell Colorance Cover Plus in a 2:1 ratio. NN shades and @Elumenated Naturals can process for up to 30 minutes. Lowlights work for up to 45 minutes.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €14.16
45
Goldwell Colorance Gloss Tones - clear Goldwell Colorance Gloss Tones - clear

Average rating of 0 out of 5 stars

73340
Goldwell Colorance Gloss Tones - clear

Goldwell Colorance Gloss Tones provides shimmering blonde that lasts longer. In just 10 minutes, this unique colouring offers beautiful shine and a smooth hair feel. Goldwell Colorance Gloss Tones stands for maximum performance and is suitable for all hair types and structures. It is suitable as an instant service in combination with all classic colour services. After each lightening, Goldwell Colorance Gloss Tones is used to intensify the colours and counteract warm tones. It also ensures soft transitions in the grey area, especially with tone level 8. Goldwell Colorance Gloss Tones lasts, depending on hair structure, up to 25 washes. Application of Goldwell Colorance Gloss Tones This colouring always uses developer lotion with 2%. It is mixed 1:1 with Gloss Tones and best applied with a dispensing bottle on towel-dried hair. Then leave it on for a maximum of 10 minutes. Rinse thoroughly at the end. When Goldwell Colorance Gloss Tones is used together with a lightening service or on uneven, stressed hair structures, you should use the System Structure Equalizer before the Colorance Gloss Tones service.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €18.00
39
Canal stainless steel nail nipper

Average rating of 0 out of 5 stars

84031
Canal stainless steel nail nipper

The stainless steel Canal Nail Clipper with is perfect for trimming very tough and thick nails. Canal Nail Clipper stainless steel Details Due to the stainless steel, the clipper is highly hygienic and hypoallergenic. The ergonomic design also suits left-handed users. The clipper is suitable not only for home use but also for professional applications. The nail clipper is hand-finished and very durable thanks to the high-quality, stainless steel.

Sale price: €29.95 Regular price: €48.90
BeautyLash Full Brow Tinting Pen Two Go BeautyLash Full Brow Tinting Pen Two Go

Average rating of 4.8 out of 5 stars

99112
BeautyLash Full Brow Tinting Pen Two Go

With BeautyLash® Full Brow Tinting Pen Two Go, achieving beautiful, defined eyebrows has never been easier. Choose between Natural Brown for a subtle look or Dark Brown for darker skin tones for your perfect result. These innovative pens make tinting simple. No mixing required – the colour is applied in two easy steps. The result: long-lasting, smudge- and water-resistant brows that last for weeks. Advantages: Dermatologically and ophthalmologically tested Suitable for up to 20 applications Application steps: Preparation: Remove contact lenses, clean eyebrows with oil-free makeup remover, ensure hair is dry and oil-free. Apply Gel 1: Open the white pen, apply gel to the brush tip (twist cap several times before first use) Thoroughly moisten all hairs Leave on for 2 minutes Remove Gel 1: Blot with a dry cotton swab or cloth Optional skin protection: Outline eyebrows with kajal or fatty cream, avoiding hairs 2. Apply Gel 2: Open the blue pen, apply gel to the brush tip Apply precisely from the base to the tip Leave on for 1 minute Finish: Remove Gel 2 with a damp cotton pad

Regular price: €17.85
35
MC Style Lotion N

Average rating of 0 out of 5 stars

18182
MC Style Lotion N

The MC Style Lotion N is a portion-controlled styling product that adds volume, hold, and a silky shine to the hair. Result: More volume, hold, and shine

Content: 20 ml (€7.50 / 100 ml)

Sale price: €1.50 Regular price: €2.30
Skip product gallery

Customer also bought:

24
Goldwell Topchic Naturals 60ml - 2 N black

Average rating of 5 out of 5 stars

14493
Goldwell Topchic Naturals 60ml - 2 N black

Goldwell Topchic Naturals 60ml provide multifaceted, brilliant, and long-lasting colour. The Dye Penetration and Reflects System guarantee: 100% grey coverage across a comprehensive colour spectrum 100% natural coverage for fine to normal hair (N-shades) 100% grey coverage with cool tone alignment (NA-shades) 100% grey coverage for thick hair or intensive grey coverage for normal hair (NN-shades) Ultimate durability and maximum hair protection The cool NA-shades remain cool even after many washes thanks to the CoolProtect System. The Equalizer System 2.0 ensures an even result – from roots to tips, Topchic Naturals creates a uniform colour image. Nevertheless, the hair is maximally protected thanks to IntraLipid Technology. Application of Goldwell Topchic Naturals 60ml Start with dry hair. Mix the Topchic hair colour in a 1:1 ratio with the System Developer. Apply the mixture to the hair using a colouring brush. Allow the colour to develop: 20 minutes with heat, 30 minutes without heat. Thoroughly rinse out the hair colour. Shampoo the hair twice. Finish with a conditioner or hair treatment.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €17.00
48
Goldwell System Developer Lotions

Average rating of 4 out of 5 stars

73177
Goldwell System Developer Lotions

The Goldwell System developer lotions are formulated for Topchic, Colorance, and Oxycur Platin. They can be mixed with all these colouring products for long-lasting colour results. The patented IntraLipid technology ensures good combability and a smooth hair feel. The BondPro+ technology protects the hair during colouring, minimising damage.

Content: 1000 ml (€1.58 / 100 ml)

Variants from €2.30
Sale price: €15.80 Regular price: €30.30
13
Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper

Average rating of 0 out of 5 stars

36361
Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper

Goldwell Colorance 60ml is an intensive tint for vibrant, glossy colour results. Grey coverage of up to 75% is achievable. The tint is specifically used to intensify natural and fashion tones and for grey hair coverage, offering particularly reliable and precise results. Goldwell Colorance is divided into N-shades, which give existing natural tones a new radiance, @Elumenated for multidimensional reflections, Maxreds for red shades from warm to cool, and pastel shades, which are perfect for lightened hair. Application tips for Goldwell Colorance 60 ml Aligned with Goldwell Colorance tints, there is a Developer Lotion with 2% from Goldwell System. The developer lotion should be mixed with the tint in a 2:1 ratio. The hair should be towel-dried or dry before application, especially for pastel shades. Leave on for a maximum of 25 minutes. For a gentle result, 5 to 10 minutes are recommended. Use Colorance Clear to reduce the depth or character of the colour or to create soft blonde shades.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €14.95
48
Goldwell System Developer Lotions

Average rating of 4 out of 5 stars

73179
Goldwell System Developer Lotions

The Goldwell System developer lotions are formulated for Topchic, Colorance, and Oxycur Platin. They can be mixed with all these colouring products for long-lasting colour results. The patented IntraLipid technology ensures good combability and a smooth hair feel. The BondPro+ technology protects the hair during colouring, minimising damage.

Content: 1000 ml (€1.58 / 100 ml)

Variants from €2.30
Sale price: €15.80 Regular price: €30.30

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.