Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Nu Skin ReNu Smoothing Shampoo

Description

Product information "Nu Skin ReNu Smoothing Shampoo"

The Nu Skin ReNu Smoothing Shampoo is perfect for damaged hair. Whether heat styling, styling, or colouring has caused hair damage – the Smoothing Shampoo provides deep hydration through the contained Shea Butter and rebuilds the hair with the help of wheat protein. It contains a carefully selected combination of plant-based surfactants. The innermost part of the hair is strengthened. After just seven days, the hair appears shiny and revitalised again.

Properties

Brand: Nu Skin
Finish: moisture, shine
Hair type: damaged hair
Product line: Nu Skin Hair Care

Manufacturer

Nu Skin

Nu Skin Germany GmbH
Spaces Tower One
Brüsseler Straße 1–3
60327 Frankfurt am Main
Germany

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Acrylates Copolymer; Denatured Alcohol; Aminomethyl Propanol; Ammonium Chloride; Ammonium Laureth Sulfate; Ammonium Lauryl Sulfate; Ammonium Sulfate; Water; Bis-behenyl/isostearyl/phytosteryl dimer dilinoleyl dimer dilinoleate; Bis-dioctadecylamide dimer dilinoleic acid/ethylenediamine copolymer; Butylene Glycol; Sheanut Butter; Citric Acid; Cocamidopropyl Betaine; Cocodimonium Hydroxypropyl Hydrolyzed Wheat Protein; Glycerin; Glycol Distearate; Gossypium Herbaceum Extract; Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride; Hexyl Cinnamal; Lauryl Alcohol; Limonene; Linalool; Magnesium Chloride; Magnesium Nitrate; Methylchloroisothiazolinone; Methylisothiazolinone; Panthenol; Fragrance; PEG/PPG-15/15 Allyl Ether Acetate; PEG/PPG-18/18 Dimethicone; Sodium Benzoate; Sodium Chloride; Sodium PCA; Steareth-4; Stearyl Alcohol; Tetrasodium EDTA
Skip product gallery

You may also like

23
Remington THERMAcare PRO 2300 Hair Dryer Remington THERMAcare PRO 2300 Hair Dryer

Average rating of 0 out of 5 stars

68087
Remington THERMAcare PRO 2300 Hair Dryer

Remington THERMAcare PRO 2300 hair dryer is the solution for quick, gentle, and efficient drying. With 2,100 watts of power, this hair dryer offers the same drying strength as a conventional 2,300-watt dryer but with less heat. This means you achieve the desired results without compromising the health of your hair. The THERMAcare PRO 2300 combines the latest technologies for your hair. Its ceramic ring ensures even heat distribution, while the ion generator provides radiant shine and fast drying. The low noise level makes drying pleasant without annoying sounds. Features of the Remington THERMAcare PRO 2300 Hair Dryer 85 km/h airflow for quick drying that has never been so gentle and efficient. Low noise level 90% more ions: The integrated ion generator reduces static, speeds up drying, and gives your hair stunning shine. Ceramic ring for even heat distribution, protecting your hair from heat damage. 3 heating and 2 separate airflow settings: Adjust heat and airflow to your individual needs. Cooling setting: Fix your style for long-lasting results. Narrow styling nozzle: Precise styling has never been easier. Diffuser: Adds extra volume and fullness to your hair, making you look freshly styled every day. Hanging loop: Practical storage

Sale price: €32.95 Regular price: €42.99
32
Nu Skin ageLOC Galvanic Spa Face Conductor

Average rating of 0 out of 5 stars

69011
Nu Skin ageLOC Galvanic Spa Face Conductor

The Nu Skin ageLOC Galvanic Spa Face Conductor serves as an attachment for the Galvanic Spa device. It is used to . The large contour attachment with ribbed surface remains in constant contact with the skin to ensure the ageLOC active ingredients in the Galvanic Spa Facial Gels penetrate effectively. The application should be repeated 2 to 3 times per week. This sustainably firms the skin, removes impurities, and reduces fine lines and wrinkles.

Sale price: €48.05 Regular price: €70.70
8
Remington Style Series Foil Shaver F4 Remington Style Series Foil Shaver F4

Average rating of 0 out of 5 stars

68086
Remington Style Series Foil Shaver F4

The Remington Style Series Foil Shaver F4 is a reliable partner for a smooth, precise shave and versatile beard styling. Features of the Remington Style Series Foil Shaver F4 Two flexible foil heads adapt perfectly to facial contours, ensuring a thorough shave. A freely movable head guarantees maximum skin contact and a gentle shave, even for sensitive skin. Comfort Trim is a special attachment that allows detailed styling and precise contours. 3-in-1 beard attachment: for versatile beard styling, whether smooth shaved, perfectly styled, or somewhere in between. Long battery life: 50 minutes cordless operation with only 4 hours charging time. Worldwide voltage adjustment. 100% waterproof: suitable for wet and dry shaving. LED display: always shows how much energy your shaver still has.

Sale price: €54.95 Regular price: €59.99
30
Nu Skin ageLOC Galvanic Spa Body Conductor

Average rating of 0 out of 5 stars

69010
Nu Skin ageLOC Galvanic Spa Body Conductor

The Nu Skin ageLOC Galvanic Spa Body Conductor is an attachment for the Galvanic Spa device. It is used to massage skincare products onto the body. Thanks to the three rounded elevations, application is very easy. Together with the Nu Skin ageLOC Body Shaping Gel, best results are achieved on the skin of the arms, thighs, abdomen, and buttocks. The skin is firmed and the contours are smoothed. The Body Conductor is used with the Body Shaping Gel for 5 minutes per target area. The application should be repeated three times a week.

Sale price: €48.85 Regular price: €70.20
22
Remington Style Series Foil Shaver F2 Remington Style Series Foil Shaver F2

Average rating of 0 out of 5 stars

68085
Remington Style Series Foil Shaver F2

Ready for a shave that meets your needs while elevating your daily beard styling? The Remington Style Series Foil Shaver F2 is exactly what you're looking for! Experience a shave that fits you perfectly and be prepared for a flawless look that boosts your confidence. With its outstanding features, daily shaving becomes effortless: Two flexible foil blades: Conform perfectly to facial contours for a thorough and gentle shave that pampers your skin. ComfortTrim Pop-up Trimmer: Your ideal companion for precise styling and detailed contours. Achieve your individual look. Long battery life: Enjoy up to 40 minutes of cordless operation to complete your shave at leisure. Once charged, the F2 reliably supports you. Worldwide voltage adjustment: Whether you're travelling or staying at home, your shaver is ready for any power outlet. LED indicator: Always keep an eye on remaining battery life so you're never caught off guard. Includes protective cap and cleaning brush: Practical accessories for easy storage and maintenance of your shaver.

Sale price: €38.10 Regular price: €49.00
30
Nu Skin Rejuvenating Cream

Average rating of 0 out of 5 stars

69049
Nu Skin Rejuvenating Cream

Nu Skin Rejuvenating Cream is ideal for dry and mature skin. After application, the skin feels softer, more supple, and less stressed. The skin is refreshed and appears younger due to its special formulation. Ingredients of Nu Skin Rejuvenating Cream Aloe Vera has a calming and nourishing effect. Hyaluronic acid provides deep hydration. Sodium PCA retains moisture in the skin, helping to maintain the moisture balance. Application of Nu Skin Rejuvenating Cream Apply up to twice daily to cleansed face and neck. A small amount is sufficient to provide intensive care for the skin.

Content: 75 ml (€88.73 / 100 ml)

Sale price: €66.55 Regular price: €95.40
30
Nu Skin NaPCA Moisture Mist

Average rating of 0 out of 5 stars

69048
Nu Skin NaPCA Moisture Mist

Nu Skin NaPCA Moisture Mist is a facial spray that provides hydration while offering protection against environmental stressors such as wind or air pollution. The spray mist can be applied to the body, face, and hair. Skin and hair feel wonderfully soft and smooth afterward. Additionally, a light spritz can be used to set makeup. The spray is free from fragrances and dermatologically tested. Tip: To experience a refreshing sensation, the spray can be stored in the refrigerator. Active ingredients in Nu Skin NaPCA Moisture Mist Sodium PCA binds moisture on the skin, supporting hydration levels. Glycerin, Sodium Lactate, and Sodium Hyaluronate provide additional moisture. Butylene Glycol and Aloe Vera leaf juice care for the skin and make it supple.

Content: 250 ml (€8.74 / 100 ml)

Sale price: €21.85 Regular price: €31.20
31
Nu Skin ageLOC Galvanic Spa

Average rating of 0 out of 5 stars

69007
Nu Skin ageLOC Galvanic Spa

Nu Skin ageLOC Galvanic Spa uses groundbreaking technologies to deliver patented anti-aging ingredients to the skin. The device produces self-regulating galvanic currents, similar to those used in spas. With various attachments for the face, body, and scalp, the device can be easily used anywhere. There is a range of cosmetic products designed for the Nu Skin ageLOC Galvanic Spa device, each with a specific charge that triggers targeted effects. Since its launch in 2005, the Galvanic Spa has been continuously improved. Today, it features a user-friendly LED display and fits comfortably in the hand. Achieving radiant, youthful-looking skin has never been easier than with Nu Skin ageLOC Galvanic Spa. Key features of Nu Skin ageLOC Galvanic Spa: Intuitive program for easy handling Attachments adapted for scalp, face, and body Automatic adjustment of the current to the skin Sound signals for the end of treatment and battery alerts Results with Nu Skin ageLOC Galvanic Spa: Skin looks younger and revitalized Fine lines and wrinkles are softened Visible signs of aging and cellulite are reduced Thin, brittle hair is strengthened

Sale price: €521.55 Regular price: €752.20
30
Nu Skin ageLOC Nutriol Scalp & Hair Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

69062
Nu Skin ageLOC Nutriol Scalp & Hair Shampoo

The Nu Skin ageLOC Nutriol Scalp & Hair Shampoo is ideal for thin, damaged or mature hair. With regular use, it promotes healthy-looking, visibly fuller and more radiant hair. The shampoo protects against colour fading, heat damage, drying out, and hair breakage. Tip: Better results are achieved when used together with the ageLOC Nutriol Scalp & Hair Conditioner and the ageLOC Nutriol Intensive Scalp & Hair Serum.

Content: 200 ml (€31.37 / 100 ml)

Sale price: €62.75 Regular price: €89.40
Remington Style Edition Hair Dryer Gift Set Remington Style Edition Hair Dryer Gift Set

Average rating of 0 out of 5 stars

68084
Remington Style Edition Hair Dryer Gift Set

The Remington Hair Dryer Gift Set is your all-in-one package for perfectly styled hair! The Style Edition Hair Dryer Gift Set is a statement of style and functionality. In addition to a high-quality hair dryer with 2,200 watts of power and ionic care for frizz-free shine, it includes a variety of styling tools and accessories that make every styling session a breeze. What the Remington Style Edition Hair Dryer Gift Set has in store for you Powerful 2,200-watt hair dryer: Faster drying has never been so efficient and effortless. Ionic care for frizz-free shine: Your hair will glow without unwanted frizz. 3 heat and 2 airflow settings: Adjust the heat and airflow to your individual needs. Cooling setting: Fix your style for a long-lasting, perfect result. Removable, easy-to-clean air filter: Keeps your hair dryer fresh and ready for use at all times. Hanging hook: Practical for storage and for easy styling. Includes styling nozzle and diffuser: Achieve your desired hairstyle, whether smooth hair or curly curls. Silk Scrunchie: The ultimate accessory for every trendsetter. Your hair deserves only the best! High-quality storage bag: Keeps your styling tools organised and ready for use. Hairbrush: For perfectly maintained and styled hair.

Regular price: €49.00
Remington Trim & Fit Detail Kit Hygiene Clipper NE8000 Remington Trim & Fit Detail Kit Hygiene Clipper NE8000

Average rating of 0 out of 5 stars

68064
Remington Trim & Fit Detail Kit Hygiene Clipper NE8000

Remington Trim & Fit Detail Kit NE8000 is a practical tool that keeps unwanted facial hair under control. Eyebrows are kept tidy and in shape while nose and ear hairs are easily and painlessly removed. This nose, ear & brow trimmer is ideal for fine detailing in hard-to-reach areas. It comes with a pair of tweezers and an eyebrow comb. All attachments are conveniently stored in the trimmer’s handle.  Features of Remington Trim & Fit Detail Kit NE8000 Linear trimmer attachment Rotary trimmer attachment Tweezers Dual-sided eyebrow comb (3 mm & 6 mm) Washable heads Battery operated (1 x AA included) 

Regular price: €31.95
30
Nu Skin Day Dream Protective Cream Creamy Day Moisturizer SPF 30

Average rating of 0 out of 5 stars

69043
Nu Skin Day Dream Protective Cream Creamy Day Moisturizer SPF 30

Nu Skin Day Dream Protective Cream Creamy Day Moisturizer SPF30 is a moisturising skincare product intended for daily use. The facial cream with SPF 30 and bioadaptive plant extracts offers high sun protection and shields against the effects of environmental stressors. The cream is suitable for all skin types. The tube is made from 34% recycled plastic. Benefits of Nu Skin Day Dream Protective Cream Creamy Day Moisturizer SPF30 Protection against skin discolouration, tired-looking skin, and signs of ageing Protective care against adverse effects of stress and environmental factors Effective hydration Provides a radiant complexion and an even skin tone with a shimmer The science behind Nu Skin Day Dream Protective Cream Creamy Day Moisturizer SPF 30 A combination of plant extracts from extreme climates protects the skin from daily stressors such as environmental influences. Ingredients like the extract from French red peppers form a protective shield against the adverse effects of excessive blue and infrared light radiation. Application of Nu Skin Day Dream Protective Cream Creamy Day Moisturizer SPF30 Apply a generous amount to the face and neck with outward, upward strokes. Use every morning.

Content: 50 ml (€125.30 / 100 ml)

Sale price: €62.65 Regular price: €89.50

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.