Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Nu Skin NaPCA Moisture Mist

Description

Product information "Nu Skin NaPCA Moisture Mist"

Nu Skin NaPCA Moisture Mist is a facial spray that provides hydration while offering protection against environmental stressors such as wind or air pollution. The spray mist can be applied to the body, face, and hair. Skin and hair feel wonderfully soft and smooth afterward. Additionally, a light spritz can be used to set makeup. The spray is free from fragrances and dermatologically tested.

Tip: To experience a refreshing sensation, the spray can be stored in the refrigerator.

Active ingredients in Nu Skin NaPCA Moisture Mist

  • Sodium PCA binds moisture on the skin, supporting hydration levels.
  • Glycerin, Sodium Lactate, and Sodium Hyaluronate provide additional moisture.
  • Butylene Glycol and Aloe Vera leaf juice care for the skin and make it supple.

Properties

Brand: Nu Skin
Effect: moisturizing
Product line: Nu Skin Hair Care
Skin type: all

Manufacturer

Nu Skin

Nu Skin Germany GmbH
Spaces Tower One
Brüsseler Straße 1–3
60327 Frankfurt am Main
Germany

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Aloe Barbadensis Leaf Juice; Aqua; Butylene Glycol; Chlorphenesin; Citric Acid; Disodium EDTA; Fructose; Glycerin; Glycine; Inositol; Lactic Acid; Niacinamide; Phenoxyethanol; Potassium sorbate; PPG-5-Ceteth-20; Sodium benzoate; Sodium Hyaluronate; Sodium Lactate; Sodium PCA; Urea
Skip product gallery

You may also like

31
Nu Skin ageLOC Galvanic Spa

Average rating of 0 out of 5 stars

69007
Nu Skin ageLOC Galvanic Spa

Nu Skin ageLOC Galvanic Spa uses groundbreaking technologies to deliver patented anti-aging ingredients to the skin. The device produces self-regulating galvanic currents, similar to those used in spas. With various attachments for the face, body, and scalp, the device can be easily used anywhere. There is a range of cosmetic products designed for the Nu Skin ageLOC Galvanic Spa device, each with a specific charge that triggers targeted effects. Since its launch in 2005, the Galvanic Spa has been continuously improved. Today, it features a user-friendly LED display and fits comfortably in the hand. Achieving radiant, youthful-looking skin has never been easier than with Nu Skin ageLOC Galvanic Spa. Key features of Nu Skin ageLOC Galvanic Spa: Intuitive program for easy handling Attachments adapted for scalp, face, and body Automatic adjustment of the current to the skin Sound signals for the end of treatment and battery alerts Results with Nu Skin ageLOC Galvanic Spa: Skin looks younger and revitalized Fine lines and wrinkles are softened Visible signs of aging and cellulite are reduced Thin, brittle hair is strengthened

Sale price: €521.55 Regular price: €752.20
31
Nu Skin 180° AHA Facial Peel and Neutralizer

Average rating of 0 out of 5 stars

69001
Nu Skin 180° AHA Facial Peel and Neutralizer

Nu Skin 180° AHA Facial Peel and Neutralizer together form an effective anti-ageing treatment for visible signs of skin ageing in men and women from 35. Cell renewal and collagen production are stimulated, and visible lines and wrinkles are softened. The surface texture of rough skin is improved. In just two steps, you can achieve that you will love. Active ingredients in Nu Skin 180° AHA Facial Peel and Neutralizer The Facial Peel contains a 10 percent lactic acid solution. It supports skin cell renewal and removes dead cells from the skin surface, resulting in smoother skin. The Neutralizer contains oat kernel extract. This has skin-soothing properties and reduces skin sensitivity. Application of Nu Skin 180° AHA Facial Peel and Neutralizer It is recommended to apply three times a week in the evening instead of the Nu Skin 180° Cell Renewal Fluid after cleansing and toning. First, sweep over the face and neck with a Facial Peel Pad, avoiding the eye area. Allow the solution to work for at least 10 minutes. Then, sweep over the face and neck with the Facial Peel Neutralizer Pad. Do not rinse off. Subsequently, a Nu Skin product for hydration should be applied.

Content: 50 ml (€194.90 / 100 ml)

Sale price: €97.45 Regular price: €140.50
22
Remington Style Series Foil Shaver F2 Remington Style Series Foil Shaver F2

Average rating of 0 out of 5 stars

68085
Remington Style Series Foil Shaver F2

Ready for a shave that meets your needs while elevating your daily beard styling? The Remington Style Series Foil Shaver F2 is exactly what you're looking for! Experience a shave that fits you perfectly and be prepared for a flawless look that boosts your confidence. With its outstanding features, daily shaving becomes effortless: Two flexible foil blades: Conform perfectly to facial contours for a thorough and gentle shave that pampers your skin. ComfortTrim Pop-up Trimmer: Your ideal companion for precise styling and detailed contours. Achieve your individual look. Long battery life: Enjoy up to 40 minutes of cordless operation to complete your shave at leisure. Once charged, the F2 reliably supports you. Worldwide voltage adjustment: Whether you're travelling or staying at home, your shaver is ready for any power outlet. LED indicator: Always keep an eye on remaining battery life so you're never caught off guard. Includes protective cap and cleaning brush: Practical accessories for easy storage and maintenance of your shaver.

Sale price: €38.10 Regular price: €49.00
Remington Style Edition Hair Dryer Gift Set Remington Style Edition Hair Dryer Gift Set

Average rating of 0 out of 5 stars

68084
Remington Style Edition Hair Dryer Gift Set

The Remington Hair Dryer Gift Set is your all-in-one package for perfectly styled hair! The Style Edition Hair Dryer Gift Set is a statement of style and functionality. In addition to a high-quality hair dryer with 2,200 watts of power and ionic care for frizz-free shine, it includes a variety of styling tools and accessories that make every styling session a breeze. What the Remington Style Edition Hair Dryer Gift Set has in store for you Powerful 2,200-watt hair dryer: Faster drying has never been so efficient and effortless. Ionic care for frizz-free shine: Your hair will glow without unwanted frizz. 3 heat and 2 airflow settings: Adjust the heat and airflow to your individual needs. Cooling setting: Fix your style for a long-lasting, perfect result. Removable, easy-to-clean air filter: Keeps your hair dryer fresh and ready for use at all times. Hanging hook: Practical for storage and for easy styling. Includes styling nozzle and diffuser: Achieve your desired hairstyle, whether smooth hair or curly curls. Silk Scrunchie: The ultimate accessory for every trendsetter. Your hair deserves only the best! High-quality storage bag: Keeps your styling tools organised and ready for use. Hairbrush: For perfectly maintained and styled hair.

Regular price: €49.00
28
Olivia Garden SilkCut PRO Set of 2 – Charcoal

Average rating of 0 out of 5 stars

47078
Olivia Garden SilkCut PRO Set of 2 – Charcoal

Olivia Garden SilkCut PRO Set of 2 – Charcoal includes cutting scissors and thinning scissors for right-handers. The dark grey, charcoal colour looks particularly elegant. These scissors for professional stylists feature hand-honed, ultra-sharp convex blades with reinforced steel alloy. A smooth ball-bearing pivot mechanism ensures comfortable and effortless cutting. Thanks to ergonomic handles with a special thumb curvature, hands are kept in a relaxed and natural position while fatigue and tension are minimised.  Olivia Garden SilkCut PRO Set of 2 – Charcoal includes: Cutting scissors – 5.75 inches Thinning scissors – 6.0 inches, European model with 35 teeth  Adjustment tool Scissor oil pen Finger inserts Microfiber wipe Storage case

Sale price: €171.95 Regular price: €239.00
33
Nu Skin ReNu Hair Mask Nu Skin ReNu Hair Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

69057
Nu Skin ReNu Hair Mask

The Nu Skin ReNu Hair Mask is a special pampering treatment that penetrates deeply into the hair and supplies it with valuable moisture. With the innovative ingredient CS7, the hair structure is sealed, smoothed, and the outer layer strengthened. Split ends and hair breakage are prevented. The hair becomes more manageable, shinier, and softer to comb. Application of Nu Skin ReNu Hair Mask Distribute onto wet hair after washing. Massage particularly into the ends of the hair. Leave on for 5 to 10 minutes depending on the care needs. For healthy, normal hair, the hair mask is used once a week. For slightly damaged or dry hair, it is used twice a week. For heavily treated or very dry hair, it can be used up to three times a week.

Content: 100 g (€39.85 / 100 g)

Sale price: €39.85 Regular price: €59.30
23
Remington THERMAcare PRO 2300 Hair Dryer Remington THERMAcare PRO 2300 Hair Dryer

Average rating of 0 out of 5 stars

68087
Remington THERMAcare PRO 2300 Hair Dryer

Remington THERMAcare PRO 2300 hair dryer is the solution for quick, gentle, and efficient drying. With 2,100 watts of power, this hair dryer offers the same drying strength as a conventional 2,300-watt dryer but with less heat. This means you achieve the desired results without compromising the health of your hair. The THERMAcare PRO 2300 combines the latest technologies for your hair. Its ceramic ring ensures even heat distribution, while the ion generator provides radiant shine and fast drying. The low noise level makes drying pleasant without annoying sounds. Features of the Remington THERMAcare PRO 2300 Hair Dryer 85 km/h airflow for quick drying that has never been so gentle and efficient. Low noise level 90% more ions: The integrated ion generator reduces static, speeds up drying, and gives your hair stunning shine. Ceramic ring for even heat distribution, protecting your hair from heat damage. 3 heating and 2 separate airflow settings: Adjust heat and airflow to your individual needs. Cooling setting: Fix your style for long-lasting results. Narrow styling nozzle: Precise styling has never been easier. Diffuser: Adds extra volume and fullness to your hair, making you look freshly styled every day. Hanging loop: Practical storage

Sale price: €32.95 Regular price: €42.99
9
Remington PROluxe You Hair Dryer Remington PROluxe You Hair Dryer

Average rating of 0 out of 5 stars

68081
Remington PROluxe You Hair Dryer

The Remington PROluxe You Learn Hair Dryer offers groundbreaking technology for the future. The hair dryer is not just for drying hair. With the StyleAdapt™ technology, it adapts to your hair. During drying, an infrared sensor on the front grille measures the hair temperature more than 1800 times and gathers information about the hair type and styling technique. The data is stored in an intelligent microprocessor. You can choose between three intelligent StyleAdapt modes: Quick Dry for fast drying, Diffuse for diffuse drying, and Style for perfect styling. The ion generator distributes millions of ions onto the hair for a smooth, shiny finish. The hair dryer features a high-quality diamond-ceramic coating for even heat distribution, ensuring gentle drying of the hair. The accessories include the following styling attachments: narrow styling nozzle, wide drying nozzle, and diffuser. The 3-meter long cable with a hanging loop provides convenience and organization.

Sale price: €149.95 Regular price: €165.00
29
Nu Skin ageLOC Galvanic Spa Facial Gels for Anti-Aging Device - 4 Ampullen

Average rating of 0 out of 5 stars

69009
Nu Skin ageLOC Galvanic Spa Facial Gels for Anti-Aging Device - 4 Ampullen

Nu Skin ageLOC Galvanic Spa Facial Gels for the anti-ageing device are applied sequentially to achieve optimal results. The skin is cleared of impurities, lines, and wrinkles and tightened. Overall, a more youthful appearance is created. Effects of the Pre-Treat Gel combined with the ageLOC Galvanic Spa Device Pores are clarified and impurities are removed. The skin is soothed and nourished with Calendula extract. Excess sebum on the skin is dissolved. Effects of the Treatment Gel combined with the ageLOC Galvanic Spa Device Skin ageing is reduced. Moisture supply is improved. Arginine, Jasmine extract, and Damask rose oil refresh tired, stressed skin. Green tea extract counteracts environmental stressors. Jania Rubens extract diminishes wrinkles and lines. Application of Nu Skin ageLOC Galvanic Spa Facial Gels for the anti-ageing device First, cleanse the face with a Nu Skin cleaner to remove residues. Attach the ageLOC Face Conductor to the device. Apply the contents of one ampoule of ageLOC Pre-Treat Gel evenly to the face and neck. Press the selection button until the number 1 (2 minutes) lights up on the display. Thoroughly moisten hands with NaPCA Moisture Mist or water. Begin to gently glide the attachment over your skin. When your galvanic treatment is complete, the device emits a long beep, followed by two short beeps. Remove all gel residues from your skin and the device with a damp cloth. Apply an entire bottle of ageLOC Treatment Gel to the face and neck. Press the selection button once to turn the device back on (still with the ageLOC Face Conductor) and hold it until you select application number 2 (3 minutes). Repeat steps 5 and 6. Use this course three times a week.

Content: 8 pc (€9.79 / 1 pc)

Sale price: €78.35 Regular price: €111.00
30
Nu Skin Thirst Fix Hydrating Gel Cream

Average rating of 0 out of 5 stars

69050
Nu Skin Thirst Fix Hydrating Gel Cream

Nu Skin Thirst Fix Hydrating Gel Cream is an oil-free facial gel cream that provides a refreshing moisture boost and results in smoother, more radiant skin. It is ideal for dry skin. The cream helps the skin attract, absorb, and retain water. Additionally, it offers protection and strengthens the skin's resilience. The facial gel cream is suitable for daily use.

Content: 75 ml (€83.53 / 100 ml)

Sale price: €62.65 Regular price: €89.50
14
Remington QuickCut Hair Clipper HC4250 Remington QuickCut Hair Clipper HC4250

Average rating of 0 out of 5 stars

68058
Remington QuickCut Hair Clipper HC4250

Remington QuickCut Hair Clipper HC4250 is the perfect solution for men who want to create an array of salon hair styles in the comfort of their own homes. The sleek and ergonomic design empowers you to effortlessly groom and cut your own hair, including sideburns and the neck area. Innovative CurveCut Blade Technology ensures a clean, precise cut in the shortest amount of time. Thanks to 9 comb attachments, ranging from 1.5 to 15 mm, this hair clipper is suitable for grading, tapering and trimming. It is fully washable and comes with a handy storage pouch. 

Sale price: €55.95 Regular price: €64.99
30
Nu Skin Day Dream Protective Cream Creamy Day Moisturizer SPF 30

Average rating of 0 out of 5 stars

69043
Nu Skin Day Dream Protective Cream Creamy Day Moisturizer SPF 30

Nu Skin Day Dream Protective Cream Creamy Day Moisturizer SPF30 is a moisturising skincare product intended for daily use. The facial cream with SPF 30 and bioadaptive plant extracts offers high sun protection and shields against the effects of environmental stressors. The cream is suitable for all skin types. The tube is made from 34% recycled plastic. Benefits of Nu Skin Day Dream Protective Cream Creamy Day Moisturizer SPF30 Protection against skin discolouration, tired-looking skin, and signs of ageing Protective care against adverse effects of stress and environmental factors Effective hydration Provides a radiant complexion and an even skin tone with a shimmer The science behind Nu Skin Day Dream Protective Cream Creamy Day Moisturizer SPF 30 A combination of plant extracts from extreme climates protects the skin from daily stressors such as environmental influences. Ingredients like the extract from French red peppers form a protective shield against the adverse effects of excessive blue and infrared light radiation. Application of Nu Skin Day Dream Protective Cream Creamy Day Moisturizer SPF30 Apply a generous amount to the face and neck with outward, upward strokes. Use every morning.

Content: 50 ml (€125.30 / 100 ml)

Sale price: €62.65 Regular price: €89.50

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.