Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Nu Skin Rejuvenating Cream

Description

Product information "Nu Skin Rejuvenating Cream"

Nu Skin Rejuvenating Cream is ideal for dry and mature skin. After application, the skin feels softer, more supple, and less stressed. The skin is refreshed and appears younger due to its special formulation.

Ingredients of Nu Skin Rejuvenating Cream

  • Aloe Vera has a calming and nourishing effect.
  • Hyaluronic acid provides deep hydration.
  • Sodium PCA retains moisture in the skin, helping to maintain the moisture balance.

Application of Nu Skin Rejuvenating Cream

Apply up to twice daily to cleansed face and neck. A small amount is sufficient to provide intensive care for the skin.

Properties

Brand: Nu Skin
Effect: moisturizing
Product line: Nu Skin Face and Body Care
Skin type: all

Manufacturer

Nu Skin

Nu Skin Germany GmbH
Spaces Tower One
Brüsseler Straße 1–3
60327 Frankfurt am Main
Germany

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Allantoin; Aloe Barbadensis Leaf Juice; Aminomethyl Propanol; Aqua; Benzoic acid; BHT; Biotin; Bisabolol; Butylene Glycol; Carthamus Tinctorius Seed Oil; Cetyl Alcohol; Chlorphenesin; Citric Acid; Coumarin; Dimethicone; Disodium EDTA; Ethylhexyl Methoxycinnamate; Fucus Vesiculosus Extract; Glycerin; Glyceryl Stearate; Hexyl cinnamal; Linalool; Macadamia Ternifolia Seed Oil; Myristic Acid; Myristyl Alcohol; Palmitic Acid; Panthenol; Parfum; PEG-100 Stearate; Phenoxyethanol; Polyquaternium-10; Potassium sorbate; Sodium benzoate; Sodium Hyaluronate; Sodium PCA; Sorbic Acid; Steareth-2; Stearic Acid; Stearyl Alcohol; Tocopheryl Acetate; Tocopheryl linoleate; Tocopheryl linoleate/oleate
Skip product gallery

You may also like

29
Nu Skin Dew All Day Moisture Restore Cream

Average rating of 0 out of 5 stars

69045
Nu Skin Dew All Day Moisture Restore Cream

Nu Skin Dew All Day Moisture Restore Cream has a calming effect and provides 24-hour hydration. By combining bioadaptive plant extracts, the skin can adapt more easily to various environmental influences. The creamy formula offers intensive care and results in softer, smoother skin. Key ingredients of Nu Skin Dew All Day Moisture Restore Cream Bioadaptive plant complex from Rhodiola rosea, Maral root, Chaga mushroom, Resurrection plant, and Siberian ginseng Pistachio oil and shea butter for soft and smooth skin Vitamin E as an antioxidant to protect against environmental stressors Application of Nu Skin Dew All Day Moisture Restore Cream Can be generously applied in the morning and evening to cleansed face and neck. Suitable for all skin types.

Content: 75 ml (€84.33 / 100 ml)

Sale price: €63.25 Regular price: €89.50
25
Remington PROluxe You Adaptive Hot Air Styler Remington PROluxe You Adaptive Hot Air Styler

Average rating of 0 out of 5 stars

68083
Remington PROluxe You Adaptive Hot Air Styler

Discover the future of hair styling with the Remington PROluxe You Hot Air Brush – a true revolution for stunning hair, day after day! This hot air brush is not just an ordinary styling tool. Thanks to the groundbreaking StyleAdapt™ technology, it becomes your personal styling partner. This intelligent technology allows the brush to learn, adapt, and personalise the heat in real time. The result? Perfect hair styles that look professional. Highlights of the Remington PROluxe You Hot Air Brush Intelligent StyleAdapt™ technology: The brush reads the hair temperature in real time and continuously adjusts the hot air output to maintain the optimal styling temperature of 70°C throughout the styling process. StyleAdapt™ LED display: You always keep track of the temperature and operating mode to achieve the perfect style. High-quality diamond ceramic coating: Protects your hair and ensures a smooth finish. Three styling attachments: Whether curls, straightening, or more volume – the hot air brush offers the perfect solution for every hairstyle. Ionic generator: For shiny, frizz-free hair that lights up any room. Manual mode: Choose from 3 combined hot air and fan speed settings to suit your individual needs. Durable and practical: With 1,000 watts power, a 3-metre salon-length cable, and a cable swivel joint for maximum flexibility. Cooling setting and cool tip: For safe styling and long-lasting results. Hanging loop: To keep your hot air brush always within reach. With the PROluxe You Hot Air Brush, every hair styling becomes child's play. Pamper yourself and your hair with the best, and let your curls, waves, or straight hair speak for themselves. Because you deserve to look great every day!

Sale price: €89.95 Regular price: €120.00
30
Nu Skin NaPCA Moisture Mist

Average rating of 0 out of 5 stars

69048
Nu Skin NaPCA Moisture Mist

Nu Skin NaPCA Moisture Mist is a facial spray that provides hydration while offering protection against environmental stressors such as wind or air pollution. The spray mist can be applied to the body, face, and hair. Skin and hair feel wonderfully soft and smooth afterward. Additionally, a light spritz can be used to set makeup. The spray is free from fragrances and dermatologically tested. Tip: To experience a refreshing sensation, the spray can be stored in the refrigerator. Active ingredients in Nu Skin NaPCA Moisture Mist Sodium PCA binds moisture on the skin, supporting hydration levels. Glycerin, Sodium Lactate, and Sodium Hyaluronate provide additional moisture. Butylene Glycol and Aloe Vera leaf juice care for the skin and make it supple.

Content: 250 ml (€8.74 / 100 ml)

Sale price: €21.85 Regular price: €31.20
30
Nu Skin Day Dream Protective Lotion Lightweight Day Moisturizer SPF 30

Average rating of 0 out of 5 stars

69044
Nu Skin Day Dream Protective Lotion Lightweight Day Moisturizer SPF 30

Nu Skin Day Dream Protective Lotion Lightweight Day Moisturizer SPF 30 is a soothing daily lotion. It provides protection against visible signs of skin aging and the effects of UV, blue, and infrared light. This prevents skin discolouration and tired-looking skin. The skin's resilience is strengthened. The moisturising lotion also imparts a radiant complexion and an even skin tone with a shimmering glow. The tube is made of 34% recycled plastic.

Content: 50 ml (€125.70 / 100 ml)

Sale price: €62.85 Regular price: €89.50
32
Nu Skin ageLOC Galvanic Spa Face Conductor

Average rating of 0 out of 5 stars

69011
Nu Skin ageLOC Galvanic Spa Face Conductor

The Nu Skin ageLOC Galvanic Spa Face Conductor serves as an attachment for the Galvanic Spa device. It is used to . The large contour attachment with ribbed surface remains in constant contact with the skin to ensure the ageLOC active ingredients in the Galvanic Spa Facial Gels penetrate effectively. The application should be repeated 2 to 3 times per week. This sustainably firms the skin, removes impurities, and reduces fine lines and wrinkles.

Sale price: €48.05 Regular price: €70.70
31
Nu Skin 180° AHA Facial Peel and Neutralizer

Average rating of 0 out of 5 stars

69001
Nu Skin 180° AHA Facial Peel and Neutralizer

Nu Skin 180° AHA Facial Peel and Neutralizer together form an effective anti-ageing treatment for visible signs of skin ageing in men and women from 35. Cell renewal and collagen production are stimulated, and visible lines and wrinkles are softened. The surface texture of rough skin is improved. In just two steps, you can achieve that you will love. Active ingredients in Nu Skin 180° AHA Facial Peel and Neutralizer The Facial Peel contains a 10 percent lactic acid solution. It supports skin cell renewal and removes dead cells from the skin surface, resulting in smoother skin. The Neutralizer contains oat kernel extract. This has skin-soothing properties and reduces skin sensitivity. Application of Nu Skin 180° AHA Facial Peel and Neutralizer It is recommended to apply three times a week in the evening instead of the Nu Skin 180° Cell Renewal Fluid after cleansing and toning. First, sweep over the face and neck with a Facial Peel Pad, avoiding the eye area. Allow the solution to work for at least 10 minutes. Then, sweep over the face and neck with the Facial Peel Neutralizer Pad. Do not rinse off. Subsequently, a Nu Skin product for hydration should be applied.

Content: 50 ml (€194.90 / 100 ml)

Sale price: €97.45 Regular price: €140.50
Remington Style Edition Hair Dryer Gift Set Remington Style Edition Hair Dryer Gift Set

Average rating of 0 out of 5 stars

68084
Remington Style Edition Hair Dryer Gift Set

The Remington Hair Dryer Gift Set is your all-in-one package for perfectly styled hair! The Style Edition Hair Dryer Gift Set is a statement of style and functionality. In addition to a high-quality hair dryer with 2,200 watts of power and ionic care for frizz-free shine, it includes a variety of styling tools and accessories that make every styling session a breeze. What the Remington Style Edition Hair Dryer Gift Set has in store for you Powerful 2,200-watt hair dryer: Faster drying has never been so efficient and effortless. Ionic care for frizz-free shine: Your hair will glow without unwanted frizz. 3 heat and 2 airflow settings: Adjust the heat and airflow to your individual needs. Cooling setting: Fix your style for a long-lasting, perfect result. Removable, easy-to-clean air filter: Keeps your hair dryer fresh and ready for use at all times. Hanging hook: Practical for storage and for easy styling. Includes styling nozzle and diffuser: Achieve your desired hairstyle, whether smooth hair or curly curls. Silk Scrunchie: The ultimate accessory for every trendsetter. Your hair deserves only the best! High-quality storage bag: Keeps your styling tools organised and ready for use. Hairbrush: For perfectly maintained and styled hair.

Regular price: €49.00
47
Alpecin Caffeine Liquid

Average rating of 5 out of 5 stars

77250
Alpecin Caffeine Liquid

Alpecin Coffein Liquid is a scalp serum for men with hereditary hair loss. It strengthens the hair roots and prevents hair loss by increasing the productivity of the hair follicle. Alpecin Coffein Liquid Effect: With caffeine, niacin, and zinc against hair loss Keeps the hair follicle active and extends the growth phases Effectively counteracts premature hair loss The Coffein Liquid from Alpecin suppresses hereditary hair loss with a powerful formula containing caffeine, niacin, and zinc. The active ingredient runs along the hair shaft and forms a depot that stores caffeine for up to 24 hours. This effectively counteracts premature hair loss and leaves a pleasant, refreshed feeling on the scalp. Alpecin Coffein Liquid Application Apply directly to towel-dried scalp with the dosing tip in the morning and after each hair wash, massaging in Do not rinse out Allow to dry briefly Style and groom hair as usual Alpecin Coffein Liquid Benefits Daily dose of caffeine against hair loss Can be combined with other products Can be applied to towel-dried and dry hair Simple and targeted application thanks to the practical dosing tip Economical formula Ideal for all men who do not wash their hair daily High yield

Content: 200 ml (€4.50 / 100 ml)

Sale price: €8.99 Regular price: €17.00
22
Remington Style Series Foil Shaver F2 Remington Style Series Foil Shaver F2

Average rating of 0 out of 5 stars

68085
Remington Style Series Foil Shaver F2

Ready for a shave that meets your needs while elevating your daily beard styling? The Remington Style Series Foil Shaver F2 is exactly what you're looking for! Experience a shave that fits you perfectly and be prepared for a flawless look that boosts your confidence. With its outstanding features, daily shaving becomes effortless: Two flexible foil blades: Conform perfectly to facial contours for a thorough and gentle shave that pampers your skin. ComfortTrim Pop-up Trimmer: Your ideal companion for precise styling and detailed contours. Achieve your individual look. Long battery life: Enjoy up to 40 minutes of cordless operation to complete your shave at leisure. Once charged, the F2 reliably supports you. Worldwide voltage adjustment: Whether you're travelling or staying at home, your shaver is ready for any power outlet. LED indicator: Always keep an eye on remaining battery life so you're never caught off guard. Includes protective cap and cleaning brush: Practical accessories for easy storage and maintenance of your shaver.

Sale price: €38.10 Regular price: €49.00
25
Alcina Herbal Mask

Average rating of 4 out of 5 stars

77172
Alcina Herbal Mask

Alcina Herbal Mask is formulated for oily and combination skin that is prone to blemishes. Thanks to a highly-effective combination of kaolin, sage and lavender oil, enlarged pores are refined and excess sebum is absorbed, leaving your complexion mattified and shine-free. Skin is hydrated while redness and irritations are soothed. Infused with a lavender scent, the face mask has a calming and relaxing effect.  How to use Alcina Herbal Mask Apply a thin layer to the entire face, avoiding the eye area. Leave on for 5 minutes, then remove excess product with a dry tissue or cotton pad. Follow with a moisturizer of your choice.  Pro Tip: It is not advised that your leave the mask on for longer than 5 minutes as the surface will dry and the mask will become difficult to remove.

Content: 50 ml (€37.90 / 100 ml)

Sale price: €18.95 Regular price: €25.15
20
Remington Blow Dry & Style Caring 400W Airstyler AS7100 Remington Blow Dry & Style Caring 400W Airstyler AS7100

Average rating of 0 out of 5 stars

68075
Remington Blow Dry & Style Caring 400W Airstyler AS7100

With Remington Blow Dry & Style Caring 400W Airstyler AS7100, you are always in control of your short hair! This versatile hot air brush dries, volumizes and shapes your hair in one step without extreme heat. Two adjustable temperature and speed settings guarantee salon-quality styling results on all hair types. Remington Airstyler AS7100 includes 2 interchangeable styling attachments, giving you the power to choose between loose waves, flipped-out ends or a voluminous blowout. 

Sale price: €31.95 Regular price: €39.99
30
Nu Skin Day Dream Protective Cream Creamy Day Moisturizer SPF 30

Average rating of 0 out of 5 stars

69043
Nu Skin Day Dream Protective Cream Creamy Day Moisturizer SPF 30

Nu Skin Day Dream Protective Cream Creamy Day Moisturizer SPF30 is a moisturising skincare product intended for daily use. The facial cream with SPF 30 and bioadaptive plant extracts offers high sun protection and shields against the effects of environmental stressors. The cream is suitable for all skin types. The tube is made from 34% recycled plastic. Benefits of Nu Skin Day Dream Protective Cream Creamy Day Moisturizer SPF30 Protection against skin discolouration, tired-looking skin, and signs of ageing Protective care against adverse effects of stress and environmental factors Effective hydration Provides a radiant complexion and an even skin tone with a shimmer The science behind Nu Skin Day Dream Protective Cream Creamy Day Moisturizer SPF 30 A combination of plant extracts from extreme climates protects the skin from daily stressors such as environmental influences. Ingredients like the extract from French red peppers form a protective shield against the adverse effects of excessive blue and infrared light radiation. Application of Nu Skin Day Dream Protective Cream Creamy Day Moisturizer SPF30 Apply a generous amount to the face and neck with outward, upward strokes. Use every morning.

Content: 50 ml (€125.30 / 100 ml)

Sale price: €62.65 Regular price: €89.50

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.