Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 5 out of 5 stars

1 Review

Alpecin Caffeine Liquid

Description

Product information "Alpecin Caffeine Liquid"

Alpecin Coffein Liquid is a scalp serum for men with hereditary hair loss. It strengthens the hair roots and prevents hair loss by increasing the productivity of the hair follicle.

Alpecin Coffein Liquid Effect:

  • With caffeine, niacin, and zinc against hair loss
  • Keeps the hair follicle active and extends the growth phases
  • Effectively counteracts premature hair loss

The Coffein Liquid from Alpecin suppresses hereditary hair loss with a powerful formula containing caffeine, niacin, and zinc. The active ingredient runs along the hair shaft and forms a depot that stores caffeine for up to 24 hours. This effectively counteracts premature hair loss and leaves a pleasant, refreshed feeling on the scalp.

Alpecin Coffein Liquid Application

Apply directly to towel-dried scalp with the dosing tip in the morning and after each hair wash, massaging in

  • Do not rinse out
  • Allow to dry briefly
  • Style and groom hair as usual

Alpecin Coffein Liquid Benefits

  • Daily dose of caffeine against hair loss
  • Can be combined with other products
  • Can be applied to towel-dried and dry hair
  • Simple and targeted application thanks to the practical dosing tip
  • Economical formula
  • Ideal for all men who do not wash their hair daily
  • High yield

Properties

Brand: Alpecin
Finish: prevents hair loss, strenghtened hair
Hair type: fragile, thinning hair , thinning hair
Speciality: with caffeine

Manufacturer

Alpecin

Dr. Kurt Wolff GmbH & Co. KG
Johanneswerkstr. 34-36
33611 Bielefeld
Germany
Contact email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


1 review

7 August 2026 06:15

Review with rating of 5 out of 5 stars

fühlt sich frisch an

Benutze das Liquid jetzt täglich. Kopfhaut fühlt sich frisch

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️
Skip product gallery

You may also like

46
Alpecin Hybrid Sensitive Caffeine Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

77256
Alpecin Hybrid Sensitive Caffeine Shampoo

Alpecin Hybrid Sensitiv Coffein-Shampoo is ideal for dry and itchy scalp for those who want to strengthen their hair roots. The pH-friendly formula relieves itching and provides moisture.  Alpecin Hybrid Sensitiv Coffein-Shampoo for dry and itchy scalp The hybrid technology of the shampoo has a calming yet powerful effect. The Alpecin Coffein-Complex with caffeine, zinc, and niacinamide strengthens the hair roots and helps prevent hereditary hair loss. At the same time, symptoms of dry and itchy scalp are alleviated. The formula offers a gentle, mild cleansing to avoid further irritation of the scalp. It maintains the natural skin barrier and is therefore suitable for daily use.  Alpecin Hybrid Sensitiv Coffein-Shampoo Application Apply daily Leave on for 2 minutes Rinse thoroughly Alpecin Hybrid Sensitiv Coffein-Shampoo Benefits Combined formula against hair loss and dry, itchy scalp Skin-friendly formula Strengthens the skin’s protective barrier Relieves itching Provides moisture

Content: 250 ml (€2.40 / 100 ml)

Sale price: €5.99 Regular price: €11.00
45
Alpecin Caffeine Hair Booster

Average rating of 0 out of 5 stars

77261
Alpecin Caffeine Hair Booster

Alpecin Coffein Hair Booster is a highly effective hair tonic for enhancing hair follicle performance with the well-known Alpecin Coffein-Komplex. The strengthened hair follicles promote improved hair growth. Ideal for all men who want to take action against weakened hair and premature hair loss – for thicker, more manageable hair. Alpecin Coffein Hair Booster Effect The powerful formula works with caffeine, zinc, and niacin. Caffeine activates the hair follicles, prolongs the growth phases, and improves hair growth. It directly strengthens hair production at the hair root and increases active cells by up to 27%. Zinc and niacin are essential growth factors for healthy hair follicles. The hair follicle is stimulated, promoting healthy growth. The booster deposits a caffeine reserve at the hair root that works for 24 hours. Therefore, it is recommended to use the tonic daily to maintain the reserve. Immediately after application, the scalp feels refreshed. The Hair Booster has an elegant, masculine scent and comes in a modern design. Alpecin Coffein Hair Booster Application Apply once daily Distribute with the dosing tip along the parting across the entire scalp Allow to dry briefly Comb through Style as usual Alpecin Hair Booster Benefits Can be used together with styling products Best used with Alpecin Shampoo but can also be combined with other products Easy to apply Only once daily Can be applied to towel-dried and dry hair Immediate feeling of freshness

Content: 200 ml (€5.00 / 100 ml)

Sale price: €9.99 Regular price: €18.00
27
Alpecin Caffeine Shampoo C1 Black Edition

Average rating of 0 out of 5 stars

77254
Alpecin Caffeine Shampoo C1 Black Edition

Alpecin Coffein Shampoo C1 Black Edition does not prevent hereditary hair loss, before it becomes visible, and helps to preserve hair for a longer period. The shampoo works with a Coffein-Complex for strong hair roots. It stimulates hair growth already during washing. The caffeine is detectable in the hair follicle after 2 minutes. It deposits a reserve there, ensuring caffeine is available for 24 hours. Alpecin Coffein Shampoo C1 Black Edition Usage The Alpecin Shampoo C1 Black Edition works from the first application. It must be used daily to keep hair roots protected and nourished for 24 hours. Leave it on for 2 minutes to allow the caffeine to penetrate to the hair root. For optimal results, continuous use is recommended. Alpecin Coffein Shampoo C1 Benefits: Silikone-free for manageable hair With a new fragrance

Content: 250 ml (€3.20 / 100 ml)

Sale price: €7.99 Regular price: €11.00
25
Alcina Professional Hair Setting Lotion Extra Strong Hold

Average rating of 0 out of 5 stars

77215
Alcina Professional Hair Setting Lotion Extra Strong Hold

Alcina Professional Hair Setting Lotion with extra strong hold is ideal for hairstyles that need to last all day and night. The non-aerosol formula protects your hair from humidity and sets your hair into a particular style or shape. It is a must-have if you want to use hair rollers to curl your hair. Even hard-to-curl hair will be left bouncy and voluminous.  How to use Alcina Professional Hair Setting Lotion Extra Strong Hold Spray onto damp hair and set hair with rollers. Allow the hair to dry, then style as usual. 

Content: 125 ml (€9.08 / 100 ml)

Sale price: €11.35 Regular price: €15.15
25
Alcina Stress Control Cream

Average rating of 0 out of 5 stars

77194
Alcina Stress Control Cream

Alcina Stress Control Cream protects your skin from premature ageing in 3 different ways:  SPF 15 prevents UV damage.  Lycopene protects against free radicals.  Defensil strengthens the skin barrier and helps the skin return to a normal balance.  How to use Alcina Stress Control Cream Apply to the face and neck after cleansing. Avoid the eye area. 

Content: 50 ml (€59.30 / 100 ml)

Sale price: €29.65 Regular price: €39.55
25
Alcina Eyeshadow Applicator

Average rating of 0 out of 5 stars

77227
Alcina Eyeshadow Applicator

Alcina Eyeshadow Applicator allows you to precisely and evenly apply all types of eyeshadow to the lid. The soft latex sponge at the tip of the applicator guarantees intense colour payoff and high coverage. If you want to really pack on the eyeshadow, wet the sponge tip beforehand. Can also be used for blending out the edges of your eye-makep. 

Sale price: €9.95 Regular price: €13.25
25
Alcina Rosé Day Cream Alcina Rosé Day Cream

Average rating of 0 out of 5 stars

77249
Alcina Rosé Day Cream

Alcina Rosé Effekt Day Cream allows mature, demanding skin to glow all day and gives it a healthy, rosy complexion. Alcina Rosé Effekt Day Cream: Anti-Ageing Cream with Glow Effect The Rosé Effekt Day Cream from Alcina is the ideal daily care for skin seeking more moisture and a radiant complexion. It contains skin-enhancing, encapsulated pigments for a smooth and even complexion. Black oats and white tea improve skin hydration and protect against skin ageing. For radiant, rosy, and smooth skin. Application of Alcina Rosé Effekt Day Cream Apply daily in the morning after facial cleansing. The Rosé Effekt Day Cream is ideal as a makeup base. The complexion appears more radiant and better for longer. Properties of Alcina Rosé Effekt Anti-Ageing Moisturising Covering Ideal for: mature, normal, and dry skin.

Content: 50 ml (€106.10 / 100 ml)

Sale price: €53.05 Regular price: €70.75
25
Alcina Flat Top Foundation Brush

Average rating of 0 out of 5 stars

77234
Alcina Flat Top Foundation Brush

Alcina Flat Top Foundation Brush is ideal for applying liquid and cream foundations. The dense, angled brush head follows the contours of your face, making it easy to buff and blend foundation to create a streak-free finish. With this Flat Top Foundation Brush by Alcina, you only need a small amount of product to achieve medium to full coverage.  How to use Alcina Flat Top Foundation Brush First, put a small amount of foundation onto the back of your hand. Tap the flat top of the brush into the foundation and apply directly to the face. Using quick dabbing motions, apply the foundation to your T-zone. Pick up some more foundation and pat it onto your cheeks. Distribute the product all over your face with tapping motions. Finally, gently swipe the brush back and forth to blend in any harsh lines.  Pro Tip for a natural and flawless result: Always spread the foundation from the inside of the face to the outside of the face and blend it down the neck. 

Sale price: €18.95 Regular price: €25.15
46
Alpecin Caffeine Shampoo C1

Average rating of 5 out of 5 stars

77251
Alpecin Caffeine Shampoo C1

Alpecin Coffein Shampoo C1 is a shampoo primarily for men with hereditary and age-related hair loss. Alpecin C1: Coffeine Shampoo for Reduced Hair Loss The Alpecin C1 shampoo contains coffeine, which stimulates the hair roots during washing. It is designed to strengthen the hair root with each application and thus prolong the hair's longevity. The shampoo keeps hair production active for longer, resulting in a noticeable reduction in hair loss. Alpecin Coffein Shampoo C 1 Effect Alpecin C1 is a popular men's shampoo for visibly thicker hair. With each wash, the roots are strengthened to maintain the hair permanently. Thanks to the carrier base (galenic), the caffeine reaches the hair follicle in just 2 minutes, where it exerts its effect. The supplied caffeine also promotes the activity of the hair root, ensuring active hair growth. Alpecin Coffein-Shampoo C1 Benefits Without silicones Ensures manageable hair Provides strength and energy

Content: 250 ml (€2.40 / 100 ml)

Sale price: €5.99 Regular price: €11.00
17
Hinshitsu Cutting Scissors G2A-60

Average rating of 0 out of 5 stars

21112
Hinshitsu Cutting Scissors G2A-60

Hairdressing scissors High-quality Asian stainless steel Polished surface Classic design Hollow grind (convex) / Slice Adjustable screw system Removable finger rest Integrated rubber stopper For right-handed users

Content: 1 pc (€259.00 / 1 pc)

Sale price: €259.00 Regular price: €310.80
13
Redken Blondage High Bright Conditioner Redken Blondage High Bright Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

53256
Redken Blondage High Bright Conditioner

Redken Blondage High Bright Conditioner is the final step in the Blondage High Bright hair care routine. The conditioner is specifically formulated for level 7 to level 10 blonde and bleached hair that loses brightness & shine between colour services and looks dull, dark and lacklustre.  How the Redken Blondage High Bright Conditioner works Enriched with vitamin C & Brightening Care Complex, this conditioner delivers:  A brighter blonde  Reduced dullness  Silky soft hair that is more manageable  Enhanced shine The Redken Blondage High Bright hair care routine: Pre-treatment Shampoo Conditioner This 3-step system removes impurities that cause blonde hair to look lifeless, dull and dark. For improved brightness, shine and luminosity. 

Content: 300 ml (€8.98 / 100 ml)

Sale price: €26.95 Regular price: €31.00
25
Alcina Retinol Night Cream Alcina Retinol Night Cream

Average rating of 0 out of 5 stars

77247
Alcina Retinol Night Cream

The Alcina Facial Cream Set Vitamins contains two highly effective creams for comprehensive skin care day and night, with encapsulated potent active ingredients for fewer wrinkles and firmer skin: Alcina Vitamin C Day Cream 50ml: for radiant, firm skin in the morning Alcina Retinol Night Cream 50ml: for relaxed, regenerated skin during sleep Alcina Facial Cream Set Vitamins: Firmer and more radiant skin day and night The duo combines the Vitamin C Day Cream with Vitamin C and Hyaluronic Acid for a radiant appearance in the morning and the cell-regenerating Retinol Night Cream with Hyaluronic Acid, Retinol, and Shea Butter for the night. The creams are perfectly coordinated and provide a stable effect throughout the entire care period thanks to encapsulated active ingredients. The vitamins are only released upon application, as they are protected from air and light by the cellulose shell until then. Alcina Vitamin C Day Cream The Vitamin C Day Cream makes the skin glow all day with Vitamin C, Hyaluronic Acid, and Grape Seed Oil, making it smoother and firmer, and provides long-lasting moisture*. Alcina Retinol Night Cream The night cream with Retinol, Hyaluronic Acid, and Glycerin relaxes the skin at night and helps cells regenerate. After only 2 weeks, wrinkle depth is demonstrably reduced**. *Significant increase in skin moisture with a 24-hour effect confirmed by Derma Consult Cosmetic Study, 8/21. **Significant reduction in wrinkle depth confirmed by Derma Consult Cosmetic Study, 8/21.

Content: 50 ml (€91.70 / 100 ml)

Sale price: €45.85 Regular price: €61.15

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.