Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Maria Nila Pure Volume Shampoo

Description

Product information "Maria Nila Pure Volume Shampoo "

The Maria Nila Pure Volume Shampoo is especially suitable for fine and limp hair. Enriched with Vitamin B5, it provides volume and fullness while strengthening the hair structure.
Fine hair requires care products that give it hold and structure. The volume shampoo effectively cleanses the scalp, strengthens the hair, and adds shine and volume.

Thanks to the Colour Protection Complex, the shampoo is also ideal for coloured hair – it protects against damaging influences such as UV radiation or excessive styling heat, enhancing the vibrancy of the colour and prolonging its longevity. The durability of the hair colour is extended, and the hair structure is regenerated.

This texturising shampoo is free from parabens and sulfates and is 100% vegan.

Properties

Brand: Maria Nila
Certficates: Leaping Bunny, PETA - Cruelty Free
Hair type: fine hair
Product line: Maria Nila Care & Style
Speciality: cruelty-free, paraben-free, sulphate-free, vegan

Manufacturer

Maria Nila

Maria Nila
Östermalmsgatan 19
114 26 Stockholm
Sweden
Contact email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Amodimethicone/Morpholinomethyl Silsesquioxane Copolymer; Aqua; Benzoic acid; Benzyl Alcohol; Benzyl Salicylate; Ci 16255; Ci 61585; Citric Acid; Citronellol; Cocamidopropyl Betaine; Dehydroacetic Acid; Disodium EDTA; Disodium Laureth Sulfosuccinate; Ethyltrimonium chloride methacrylate/hydrolyzed wheat protein copolymer; Glycerin; Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride; Helianthus Annuus Seed Oil; Hexyl cinnamal; Hydrolyzed Vegetable Protein PG-Propyl Silanetriol; Hydrolyzed Wheat Protein; Lactic Acid; Linalool; Panthenol; Parfum; PEG-150 Pentaerythrityl Tetrastearate; Pentaerythrityl tetra-di-t-butyl hydroxyhydrocinnamate; Phenoxyethanol; Phyllostachys nigra leaf extract; Potassium sorbate; Ppg-2 hydroxyethyl cocamide; Propanediol; Quaternium-95; Sodium Chloride; Sodium Lauroyl Methyl Isethionate; Sodium Lauryl Sulfoacetate; Trideceth-5
Skip product gallery

You may also like

Maria Nila Pure Volume Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

49083
Maria Nila Pure Volume Shampoo

The Maria Nila Pure Volume Shampoo is especially suitable for fine and limp hair. Enriched with Vitamin B5, it provides volume and fullness while strengthening the hair structure. Fine hair requires care products that give it hold and structure. The volume shampoo effectively cleanses the scalp, strengthens the hair, and adds shine and volume. Thanks to the Colour Protection Complex, the shampoo is also ideal for coloured hair – it protects against damaging influences such as UV radiation or excessive styling heat, enhancing the vibrancy of the colour and prolonging its longevity. The durability of the hair colour is extended, and the hair structure is regenerated. This texturising shampoo is free from parabens and sulfates and is 100% vegan.

Content: 100 ml (€14.00 / 100 ml)

Regular price: €14.00
30
Comair Stielkamm 502 Blue Profi-Line

Average rating of 0 out of 5 stars

20262
Comair Stielkamm 502 Blue Profi-Line

The Comair Stielkamm 502 Blue Profi-Line is perfectly suited for Toupieren due to its special tooth design. The comb made of Celcon is durable yet flexible. The material is resistant to heat and other external stresses. The blue handle comb is 20.5 cm long.

Sale price: €2.58 Regular price: €3.70
Maria Nila Structure Repair Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

49070
Maria Nila Structure Repair Shampoo

The Maria Nila Structure Repair Shampoo from the Structure Repair line is a gentle cleansing lotion specially developed for dry or damaged hair. Color treatments, excessive styling heat, or UV radiation can damage the hair structure, resulting in dry and porous hair. The gentle shampoo is enriched with revitalising algae extracts, which strengthen the hair from within and provide moisture. The hair structure is regenerated, leaving the hair smooth and softly shiny. As a result, the hair is strengthened and split ends are fought. Enriched with the special Colour Protection Complex, it also protects the hair colour from fading and restores its shine. Application recommendation: Massage into damp hair, lather, rinse out, then care with conditioner as usual. Suitable for daily use. 100% vegan and free from parabens and sulfates

Content: 350 ml (€8.29 / 100 ml)

Variants from €14.00
Regular price: €29.00
56
Wella Color Motion+ Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

45253
Wella Color Motion+ Shampoo

Bright colour that moves - with Wella Color Motion+ Shampoo, colour protection is redefined. The formula of the colour protection shampoo is optimally aligned with the proven Pure Balance technology in Koleston Perfect, ensuring long-lasting precise colour development from root to tip with excellent colour retention and protection. When combined with the Color Motion+ Mask, colour protection extends up to 8 weeks. The colour protection shampoo provides long-lasting brilliant colour, radiant shine, and a freshly coloured appearance. The shampoo is applied immediately after colouring and between colour treatments. Colour-treated hair appears vibrant and strengthened. Distribute the shampoo on wet hair and gently massage in. Rinse thoroughly and proceed with conditioner or hair treatment.

Content: 250 ml (€3.91 / 100 ml)

Variants from €3.55
Sale price: €9.77 Regular price: €22.20
Maria Nila Pure Volume Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

49081
Maria Nila Pure Volume Shampoo

The Maria Nila Pure Volume Shampoo is especially suitable for fine and limp hair. Enriched with Vitamin B5, it provides volume and fullness while strengthening the hair structure. Fine hair requires care products that give it hold and structure. The volume shampoo effectively cleanses the scalp, strengthens the hair, and adds shine and volume. Thanks to the Colour Protection Complex, the shampoo is also ideal for coloured hair – it protects against damaging influences such as UV radiation or excessive styling heat, enhancing the vibrancy of the colour and prolonging its longevity. The durability of the hair colour is extended, and the hair structure is regenerated. This texturising shampoo is free from parabens and sulfates and is 100% vegan.

Content: 1000 ml (€7.20 / 100 ml)

Variants from €14.00
Regular price: €72.00
Maria Nila Luminous Colour Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

49085
Maria Nila Luminous Colour Shampoo

The Maria Nila Luminous Colour Shampoo restores radiance to coloured hair and strengthens the hair structure. Enriched with natural pomegranate extract, it protects the hair colour from fading caused by UV radiation or frequent washing. The included Colour Protection Complex intensifies coloured hair and imparts a radiant shine. Selected antioxidants care for and protect the hair structure, strengthening and effectively regenerating the hair. The pleasantly refreshing scent provides a well-groomed hair feeling and promises a relaxing care experience.   Application Recommendation: Apply shampoo to wet hair and gently massage. Rinse thoroughly. 100% vegan and free from parabens and sulfates.

Content: 350 ml (€8.29 / 100 ml)

Variants from €14.00
Regular price: €29.00
Maria Nila True Soft Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

49096
Maria Nila True Soft Shampoo

The Maria Nila True Soft Shampoo is a gentle and moisturising cleansing lotion specially developed for the needs of dry hair. Brittle hair is nourished with an extra boost of moisture through the contained Argan oil, while frizz is reduced. The hair regains a natural shine and smoothness. The excellent texture of the mild shampoo effectively cleanses the hair and scalp, imparting a gentle shine. The Colour Protection Complex prevents colour fading, ensuring the hair colour remains vibrant for longer. 100% vegan and free from parabens and sulphates

Content: 1000 ml (€7.20 / 100 ml)

Variants from €14.00
Regular price: €72.00
16
Sebastian No Breaker Bonding Shampoo - 1000 ml Sebastian No Breaker Bonding Shampoo - 1000 ml

Average rating of 5 out of 5 stars

45555
Sebastian No Breaker Bonding Shampoo - 1000 ml

Sebastian No. Breaker Bonding Shampoo nourishes stressed and damaged hair. The Bonding Shampoo repairs hair bonds for healthy, smooth, and shiny hair. Sebastian No Breaker Bonding Shampoo: Bonding Shampoo for Deep Hair Repair When hair is damaged, the hair bonds are broken. The nourishing and strengthening Bond-Building Shampoo has the ability to facilitate the repair of hair bonds. In addition, it provides an extra dose of nourishing care for stressed hair. The hair is gently cleaned and becomes significantly healthier with each use. For optimal results, continue with the Melting Treatment.

Content: 1000 ml (€5.64 / 100 ml)

Sale price: €56.40 Regular price: €67.20
25
L'Oréal Serie Expert Curl Expression Anti-Buildup Cleansing Jelly L'Oréal Serie Expert Curl Expression Anti-Buildup Cleansing Jelly

Average rating of 0 out of 5 stars

48427
L'Oréal Serie Expert Curl Expression Anti-Buildup Cleansing Jelly

L'Oréal Serie Expert Curl Expression Anti-Buildup Cleansing Jelly is a gel shampoo for wavy, curly, and frizzy hair. The professional formula is enriched with glycerin, urea H, and hibiscus seed extract, and gently yet effectively cleanses curls and waves. Product residues and impurities are removed. At the same time, moisture is provided. Application of L'Oréal Serie Expert Curl Expression Anti-Buildup Cleansing Jelly The gel shampoo should be used every second week as the first product in the hair care routine to thoroughly clean the curls. Distribute evenly in damp hair, lather, and rinse thoroughly. Subsequently, L'Oréal Serie Expert Curl Expression Intense Moisturizing Cleansing Cream should be used for even more moisture.

Content: 300 ml (€6.65 / 100 ml)

Sale price: €19.95 Regular price: €26.50
57
Wella Invigo Scalp Balance Deep Cleansing Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

45232
Wella Invigo Scalp Balance Deep Cleansing Shampoo

The Wella Invigo Scalp Balance Deep Cleansing Shampoo with deep cleansing properties provides a new sense of freshness for the scalp and hair. It removes dirt, sebum, and product residues, resulting in a significantly improved hair appearance. The detox effect in a gentle formulation creates an all-round fresh and relaxed hair feeling. Despite the deep cleansing, the hair remains soft. A fresh appearance and a soothed scalp create the foundation for long-lasting healthy-looking hair.

Content: 300 ml (€3.18 / 100 ml)

Sale price: €9.55 Regular price: €22.20
56
Wella Fusion Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

45299
Wella Fusion Shampoo

The Wella Fusion Intense Repair Shampoo is an intensive repairing shampoo for damaged hair. With amino acids and lipids, it rebuilds the hair and protects against further hair breakage. The weightless formula is ideal for damaged hair as it does not weigh it down. It is therefore perfect for cleansing and caring for damaged hair simultaneously. Wella Fusion Shampoo: Regenerated and Healthy Hair The Shampoo from the Wella Fusion series provides healthy hair that shines from the tips and is strengthened from within. This helps the hair better protect itself against external influences. The Wella Fusion Intense Repair Shampoo provides moisture and targeted care where the hair truly needs it. The Metal Purifier technology in the shampoo removes metallic impurities through its antioxidant effect. Micronized lipids immediately increase moisture in the hair. Effects of Wella Professionals Fusion Shampoo Strengthens and repairs stressed, damaged, and dry hair Protects against further hair breakage Provides suppleness and strength Improves combability and imparts brilliant shine With Metal Purifier technology, the hair is freed from pollutants of all kinds Formulation Highlights: With Fusion Silksteel Technology for a repaired hair fiber at micro and macro levels. With silk amino acids and highly nourishing ingredients Protection against harmful metals in water Gentle on the skin Cruelty-free

Content: 250 ml (€3.91 / 100 ml)

Variants from €3.45
Sale price: €9.77 Regular price: €22.20
30
Kérastase Résistance Bain Thérapiste Kérastase Résistance Bain Thérapiste

Average rating of 0 out of 5 stars

30174
Kérastase Résistance Bain Thérapiste

Kérastase Résistance Bain Thérapiste is the first balm-like shampoo for very severely damaged and over-processed hair. The gel-like texture envelops the hair fiber, reducing friction during washing. The hair fiber is protected and safeguarded against further damage. Valuable ingredients such as Fibra-Kap and Sève de résurrection revitalise severely damaged hair, restoring shine and smoothness. Fibra-Kap is a complex of Pro-Keratin, 6 amino acids, Gluco-Peptides, and wheat protein hydrolysate. It is similar to the hair's own proteins and is responsible for building the hair structure and maintaining the cohesion of the hair fiber. Sève de résurrection is juice from Myrothamnus Flabellifolia, a plant that can bloom again after 10 years of drought, and it provides shine and revitalisation to damaged hair. Application recommendation for Kérastase Résistance Bain Thérapiste Fine hair: first work the Soin Premier Thérapiste into damp hair, leave it to work, then rinse out. Next, distribute the Kérastase Résistance Bain Thérapiste shampoo thoroughly through wet hair and leave it to work for up to 3 minutes. Rinse well and repeat with shampoo if necessary. Thick hair: apply the Kérastase Résistance Bain Thérapiste to damp hair. Massage a hazelnut-sized amount well into the scalp and work approximately the same amount into the lengths. Leave to work for up to 3 minutes and then rinse thoroughly. Repeat if necessary. For optimal care results, follow with the Masque Thérapiste.

Content: 250 ml (€10.22 / 100 ml)

Sale price: €25.55 Regular price: €36.40

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.