Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

L'Oréal Blondifier Gloss Shampoo

Description

Product information "L'Oréal Blondifier Gloss Shampoo "

The L'Oréal Serie Expert Blondifier Gloss Shampoo gently cleanses blonde hair and nourishes it from the roots. Enriched with Açaibeeren extract and polyphenols, it supplies essential nutrients to stressed blonde hair. The hair is soothed, and damaged, stressed hair is smoothed. Blonde hair gains new radiance and a brilliant shine.

Properties

Brand: L'Oréal Professionnel Paris
Hair type: blonde hair
Product line: L'Oréal Professionnel Paris Best Sellers, L'Oréal Professionnel Série Expert Blondifier

Manufacturer

L'Oréal Professionnel Paris

L'Oréal Professionnel
14, rue Royale
75008 Paris
France
Contact email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Amodimethicone; Aqua; Behentrimonium Chloride; Benzyl salicylate; Biotin; Ceteareth-33; Cetearyl Alcohol; Cetrimonium Chloride; Cetyl Alcohol; Ci 15510; Ci 17200; Citric Acid; Glycerin; Hydroxypropyl Guar; Isopropyl Alcohol; Limonene; Linalool; Octyldodecanol; Parfum; Phenoxyethanol; Pyridoxine HCL; Sodium PCA; Trideceth-6
Skip product gallery

You may also like

25
L'Oréal Blondifier Conditioner L'Oréal Blondifier Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

53174
L'Oréal Blondifier Conditioner

The L'Oréal Blondifier Conditioner rebuilds stressed blonde hair and provides it with multidimensional shine. The hair fibre is smoothed, making it easier to comb. The conditioner contains high-quality Açaibeeren extract, which is rich in polyphenols. Polyphenols are radical scavengers with strong antioxidant properties, providing intensive protection for the hair.

Content: 200 ml (€9.48 / 100 ml)

Sale price: €18.95 Regular price: €25.40
56
Wella Color Motion+ Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

45253
Wella Color Motion+ Shampoo

Bright colour that moves - with Wella Color Motion+ Shampoo, colour protection is redefined. The formula of the colour protection shampoo is optimally aligned with the proven Pure Balance technology in Koleston Perfect, ensuring long-lasting precise colour development from root to tip with excellent colour retention and protection. When combined with the Color Motion+ Mask, colour protection extends up to 8 weeks. The colour protection shampoo provides long-lasting brilliant colour, radiant shine, and a freshly coloured appearance. The shampoo is applied immediately after colouring and between colour treatments. Colour-treated hair appears vibrant and strengthened. Distribute the shampoo on wet hair and gently massage in. Rinse thoroughly and proceed with conditioner or hair treatment.

Content: 250 ml (€3.91 / 100 ml)

Variants from €3.55
Sale price: €9.77 Regular price: €22.20
26
Shu Uemura Silk Bloom Shampoo Shu Uemura Silk Bloom Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

31064
Shu Uemura Silk Bloom Shampoo

Cleanses the hair while considering the scalp. Helps to repair the hair structure in damaged hair. Silk Bloom: Reconstructive line with Argan oil. Argan trees grow in extremely arid regions of Africa. They produce a very precious oil known for its repairing & filling properties.

Content: 300 ml (€12.65 / 100 ml)

Sale price: €37.95 Regular price: €51.40
25
L'Oréal Serie Expert Curl Expression Intense Moisturizing Cleansing Cream L'Oréal Serie Expert Curl Expression Intense Moisturizing Cleansing Cream

Average rating of 0 out of 5 stars

48431
L'Oréal Serie Expert Curl Expression Intense Moisturizing Cleansing Cream

Die L'Oréal Serie Expert Curl Expression Intense Moisturizing Cleansing Cream ist ein feuchtigkeitsspendendes Creme-Shampoo, mit dem Locken auf professionelle Weise gereinigt werden. Die Haare fühlen sich nach der Anwendung sofort gesünder, gepflegter und geschmeidiger an. Sie werden außerdem glänzender und leichter kämmbar. Die sulfat- und silikonfreie Formel enthält Glycerin, Urea H und Hibiskussamenextrakt und sorgen für eine schwerelose, langanhaltende Hydration. Anwendung von L'Oréal Serie Expert Curl Expression Intense Moisturizing Cleansing Cream Das Shampoo sollte einmal wöchentlich zu Beginn der Haarpflege-Routine verwendet werden, um die Locken ausreichend mit Feuchtigkeit zu versorgen. Im nassen Haar einmassieren, aufschäumen und gründlich ausspülen. Bei Bedarf wiederholen. Danach wird am besten die Haarmaske der gleichen Pflegelinie aufgetragen. Tipp: Wenn noch Rückstände von anderen Pflege- oder Stylingprodukten im Haar sind, sollten sie vorher mit dem L'Oréal Serie Expert Curl Expression Anti-Buildup Cleansing Jelly gewaschen werden.

Content: 300 ml (€6.65 / 100 ml)

Sale price: €19.95 Regular price: €26.50
Maria Nila Pure Volume Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

49078
Maria Nila Pure Volume Shampoo

The Maria Nila Pure Volume Shampoo is especially suitable for fine and limp hair. Enriched with Vitamin B5, it provides volume and fullness while strengthening the hair structure. Fine hair requires care products that give it hold and structure. The volume shampoo effectively cleanses the scalp, strengthens the hair, and adds shine and volume. Thanks to the Colour Protection Complex, the shampoo is also ideal for coloured hair – it protects against damaging influences such as UV radiation or excessive styling heat, enhancing the vibrancy of the colour and prolonging its longevity. The durability of the hair colour is extended, and the hair structure is regenerated. This texturising shampoo is free from parabens and sulfates and is 100% vegan.

Content: 350 ml (€8.29 / 100 ml)

Variants from €14.00
Regular price: €29.00
26
L'Oréal Série Expert Silver Shampoo L'Oréal Série Expert Silver Shampoo

Average rating of 4.5 out of 5 stars

53185
L'Oréal Série Expert Silver Shampoo

This shampoo has been specially developed for grey or white natural hair. The colour pigments contained in the shampoo counteract yellowing and strengthen the hair fibre with amino acids. The special Gloss Protect System with amino acids and enriching colour pigments removes an unwanted yellowish film. Results: Natural, radiant hair Unwanted yellow tones are eliminated

Content: 300 ml (€5.65 / 100 ml)

Sale price: €16.95 Regular price: €22.90
24
KMS Colorvitality Blonde Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

73303
KMS Colorvitality Blonde Shampoo

The KMS Colorvitality Blonde Shampoo enhances blonde hair's shine and neutralises yellow tones. For highlighted and bleached hair, blue direct dyes remove yellow undertones. After just one wash, the hair is visibly free from yellowing. KMS Colorvitality Blonde Shampoo is also recommended for natural blondes, grey, or white hair.Rebuilding ingredients restore the internal hair structure, resulting in a smoother hair surface. KMS Colorvitality Blonde Shampoo also makes hair soft and shiny. Thanks to its special formulation, the silver shampoo almost functions like a conditioner. The AHA Structure Complex ensures even adhesion of subsequent styling products.

Content: 750 ml (€4.66 / 100 ml)

Variants from €20.95
Sale price: €34.95 Regular price: €46.00
Maria Nila Luminous Colour Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

49085
Maria Nila Luminous Colour Shampoo

The Maria Nila Luminous Colour Shampoo restores radiance to coloured hair and strengthens the hair structure. Enriched with natural pomegranate extract, it protects the hair colour from fading caused by UV radiation or frequent washing. The included Colour Protection Complex intensifies coloured hair and imparts a radiant shine. Selected antioxidants care for and protect the hair structure, strengthening and effectively regenerating the hair. The pleasantly refreshing scent provides a well-groomed hair feeling and promises a relaxing care experience.   Application Recommendation: Apply shampoo to wet hair and gently massage. Rinse thoroughly. 100% vegan and free from parabens and sulfates.

Content: 350 ml (€8.29 / 100 ml)

Variants from €14.00
Regular price: €29.00
25
L'Oréal Serie Expert Curl Expression Anti-Buildup Cleansing Jelly L'Oréal Serie Expert Curl Expression Anti-Buildup Cleansing Jelly

Average rating of 0 out of 5 stars

48427
L'Oréal Serie Expert Curl Expression Anti-Buildup Cleansing Jelly

L'Oréal Serie Expert Curl Expression Anti-Buildup Cleansing Jelly is a gel shampoo for wavy, curly, and frizzy hair. The professional formula is enriched with glycerin, urea H, and hibiscus seed extract, and gently yet effectively cleanses curls and waves. Product residues and impurities are removed. At the same time, moisture is provided. Application of L'Oréal Serie Expert Curl Expression Anti-Buildup Cleansing Jelly The gel shampoo should be used every second week as the first product in the hair care routine to thoroughly clean the curls. Distribute evenly in damp hair, lather, and rinse thoroughly. Subsequently, L'Oréal Serie Expert Curl Expression Intense Moisturizing Cleansing Cream should be used for even more moisture.

Content: 300 ml (€6.65 / 100 ml)

Sale price: €19.95 Regular price: €26.50
49
Wella Illumina Color Opal Essence Wella Illumina Color Opal Essence

Average rating of 0 out of 5 stars

44369
Wella Illumina Color Opal Essence

Opal Essence by Illumina Color creates a delicate metallic shine with warm and cool reflections. The new shades from Wella have no tone depth; they are pure colours layered over the base hair colour in the respective nuance. Four metallic shades (Titanium Rose, Copper Peach, Silver Mauve and Platinum Lily) enhance the base hair colour with unique reflections and shimmer. The lighter the hair, the more intense the result. The shades gently brighten natural and coloured hair. Depending on the curvature of the hair, the reflections change. This means that the hair colour shimmers differently with each movement and depending on the light, making cold and warm reflections visible in the hair. Opal Essence is best showcased from a tone depth of 6 or higher. Naturally, it can also be mixed with the entire Illumina Color range to create a tone depth. This opens up an even greater variety of colours – creativity knows no bounds with Opal Essence. Since Opal Essence has no tone depth, it is not suitable for grey coverage. When combined with a classic Illumina Color, grey hair is covered. Uneven colour results cannot therefore be corrected. The benefits of Opal Essence at a glance: Subtle results that change with the light Metallic hue of colour overlays the base hair colour Cool and warm reflections as well as metallic shimmer Enhancement and subtle nuance of the base hair colour Lightening effect Colourfast washout Lasts through multiple washes Mixable with classic Illumina Color for tone depth Application recommendation for Wella Illumina Color Opal Essence Pure application of Opal Essence: mixing ratio 1:1 with Welloxon Perfect developer Opal Essence in combination with traditional Illumina Color shades: 1 part Illumina Color + 1-3 parts Opal Essence + 1 part Welloxon Perfect The most intense results are achieved with 1.9% and 4% developers and from tone level 6 and higher. Processing time depends on the oxidising agent strength and the desired colour result.

Content: 60 ml (€19.83 / 100 ml)

Sale price: €11.90 Regular price: €23.40
27
L'Oréal Blondifier Gloss Shampoo L'Oréal Blondifier Gloss Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

48438
L'Oréal Blondifier Gloss Shampoo

The L'Oréal Serie Expert Blondifier Gloss Shampoo gently cleanses blonde hair and nourishes it from the roots. Enriched with Açaibeeren extract and polyphenols, it supplies essential nutrients to stressed blonde hair. The hair is soothed, and damaged, stressed hair is smoothed. Blonde hair gains new radiance and a brilliant shine.

Content: 500 ml (€4.99 / 100 ml)

Variants from €16.95
Sale price: €24.95 Regular price: €34.20
30
Alessandro Hybrid Base Coat

Average rating of 0 out of 5 stars

63369
Alessandro Hybrid Base Coat

Alessandro Hybrid Base Coat perfectly prepares your nails for Alessandro Hybrid Nail Polish. The adhesive strength of the base coat ensures that your manicure lasts up to 10 days. Follow with colour polish and Alessandro Hybrid Top Coat. No UV lamp is needed because the gel polish hardens in normal daylight.  Hybrid nail polish by Alessandro consists of 75% plant-based ingredients and is 100% vegan as well as cruelty-free. The environmentally friendly production method uses renewable materials and thus also reduces the environmental footprint.

Content: 8 ml (€105.62 / 100 ml)

Sale price: €8.45 Regular price: €12.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.