Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer - Hello Audrey

Description

Product information "Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer - Hello Audrey"

Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer offers all the shades the heart desires. From pale pink to delicate pink to pure white or nude tones, French polish techniques know no limits! While French Nails are characterised by the white nail tip, Babyboomer nails feature a seamless gradient from the white tip to the nail bed. 

Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer: French Polish with long-lasting durability and natural nail reinforcement

French Gel Polishes from Juliana Nails not only deliver sensational colours but are also very easy to apply. Simply apply over the base coat, cure (UV or LED lamp), and the nails are ready for the individual finish, from matte to high gloss. The polish can be applied on natural nails, as well as acrylic and gel nails, and lasts up to 5 weeks without chipping or scratching. The French Gel Polish from Juliana Nails strengthens natural nails and makes them more stable. For beautiful, scratch-resistant nails with stunning polish for weeks. Nevertheless, the polish can be easily removed with Gel Polish Remover.

Properties

Brand: Juliana Nails
Product line: Juliana Nails Gel Nail Polish
Speciality: cruelty-free

Manufacturer

Juliana Nails

Juliana Nails GmbH
Gerberweg 71
9020 Klagenfurt am Wörthersee
Austria
Website: www.juliana-nails.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Bis-(hema/ethylhexyl) poly(1,4-butanediol)-9/tmdi/ipdi copolymer; Bis-trimethylbenzoyl phenylphosphine oxide; Cellulose acetate butyrate; Ci 60725; Ci 74260; Ci 77266; Ci 77491; Ci 77492; Ci 77510; Ci 77891; Hema; Hydroxycyclohexyl phenyl ketone; Hydroxypropyl Methacrylate; Silica
Skip product gallery

You may also like

24
Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer - Hello Audrey

Average rating of 0 out of 5 stars

71053
Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer - Hello Audrey

Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer offers all the shades the heart desires. From pale pink to delicate pink to pure white or nude tones, French polish techniques know no limits! While French Nails are characterised by the white nail tip, Babyboomer nails feature a seamless gradient from the white tip to the nail bed. Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer: French Polish with long-lasting durability and natural nail reinforcementFrench Gel Polishes from Juliana Nails not only deliver sensational colours but are also very easy to apply. Simply apply over the base coat, cure (UV or LED lamp), and the nails are ready for the individual finish, from matte to high gloss. The polish can be applied on natural nails, as well as acrylic and gel nails, and lasts up to 5 weeks without chipping or scratching. The French Gel Polish from Juliana Nails strengthens natural nails and makes them more stable. For beautiful, scratch-resistant nails with stunning polish for weeks. Nevertheless, the polish can be easily removed with Gel Polish Remover.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €3.90
Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
24
Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer - Hello Audrey Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer - Hello Audrey

Average rating of 0 out of 5 stars

71295
Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer - Hello Audrey

Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer offers all the shades the heart desires. From pale pink to delicate pink to pure white or nude tones, French polish techniques know no limits! While French Nails are characterised by the white nail tip, Babyboomer nails feature a seamless gradient from the white tip to the nail bed. Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer: French Polish with long-lasting durability and natural nail reinforcementFrench Gel Polishes from Juliana Nails not only deliver sensational colours but are also very easy to apply. Simply apply over the base coat, cure (UV or LED lamp), and the nails are ready for the individual finish, from matte to high gloss. The polish can be applied on natural nails, as well as acrylic and gel nails, and lasts up to 5 weeks without chipping or scratching. The French Gel Polish from Juliana Nails strengthens natural nails and makes them more stable. For beautiful, scratch-resistant nails with stunning polish for weeks. Nevertheless, the polish can be easily removed with Gel Polish Remover.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €3.90
Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
51
Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer - Hello Audrey

Average rating of 0 out of 5 stars

71273
Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer - Hello Audrey

Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer offers all the shades the heart desires. From pale pink to delicate pink to pure white or nude tones, French polish techniques know no limits! While French Nails are characterised by the white nail tip, Babyboomer nails feature a seamless gradient from the white tip to the nail bed. Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer: French Polish with long-lasting durability and natural nail reinforcementFrench Gel Polishes from Juliana Nails not only deliver sensational colours but are also very easy to apply. Simply apply over the base coat, cure (UV or LED lamp), and the nails are ready for the individual finish, from matte to high gloss. The polish can be applied on natural nails, as well as acrylic and gel nails, and lasts up to 5 weeks without chipping or scratching. The French Gel Polish from Juliana Nails strengthens natural nails and makes them more stable. For beautiful, scratch-resistant nails with stunning polish for weeks. Nevertheless, the polish can be easily removed with Gel Polish Remover.

Content: 6 ml (€65.00 / 100 ml)

Sale price: €3.90 Regular price: €8.00
24
Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer - Hello Audrey Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer - Hello Audrey

Average rating of 0 out of 5 stars

71141
Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer - Hello Audrey

Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer offers all the shades the heart desires. From pale pink to delicate pink to pure white or nude tones, French polish techniques know no limits! While French Nails are characterised by the white nail tip, Babyboomer nails feature a seamless gradient from the white tip to the nail bed. Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer: French Polish with long-lasting durability and natural nail reinforcementFrench Gel Polishes from Juliana Nails not only deliver sensational colours but are also very easy to apply. Simply apply over the base coat, cure (UV or LED lamp), and the nails are ready for the individual finish, from matte to high gloss. The polish can be applied on natural nails, as well as acrylic and gel nails, and lasts up to 5 weeks without chipping or scratching. The French Gel Polish from Juliana Nails strengthens natural nails and makes them more stable. For beautiful, scratch-resistant nails with stunning polish for weeks. Nevertheless, the polish can be easily removed with Gel Polish Remover.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €3.90
Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
45
Goldwell Colorance Gloss Tones - clear Goldwell Colorance Gloss Tones - clear

Average rating of 0 out of 5 stars

73173
Goldwell Colorance Gloss Tones - clear

Goldwell Colorance Gloss Tones provides shimmering blonde that lasts longer. In just 10 minutes, this unique colouring offers beautiful shine and a smooth hair feel. Goldwell Colorance Gloss Tones stands for maximum performance and is suitable for all hair types and structures. It is suitable as an instant service in combination with all classic colour services. After each lightening, Goldwell Colorance Gloss Tones is used to intensify the colours and counteract warm tones. It also ensures soft transitions in the grey area, especially with tone level 8. Goldwell Colorance Gloss Tones lasts, depending on hair structure, up to 25 washes. Application of Goldwell Colorance Gloss Tones This colouring always uses developer lotion with 2%. It is mixed 1:1 with Gloss Tones and best applied with a dispensing bottle on towel-dried hair. Then leave it on for a maximum of 10 minutes. Rinse thoroughly at the end. When Goldwell Colorance Gloss Tones is used together with a lightening service or on uneven, stressed hair structures, you should use the System Structure Equalizer before the Colorance Gloss Tones service.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €18.00
61
Revlon Professional Color Excel Gloss

Average rating of 0 out of 5 stars

86058
Revlon Professional Color Excel Gloss

Revlon Professional Color Excel Gloss is an acid, ammonia-free intensive tint. In just 10 minutes, it provides intensive care, beautiful colour, and impressive shine. The Color Treatment reverses damage caused by chemical processes and rebuilds the hair structure to maintain healthy hair quality. The result: beautiful colour full of shine and healthy hair! Revlon Professional Color Excel Gloss Highlights The patented formula is based on lipids and mimetic emollients of natural origin without alcohol and is vegan. Color Excel Gloss does not lighten the hair but enhances the desired shade, delivers stunning shine, and provides noticeable care. Its low alkalinity protects the hair during treatment and largely prevents hair damage. The acid tint results in twice less hair breakage compared to other leading products. Revlon Professional Color Excel Gloss: Achieve beautiful colour and healthy hair in just 10 minutes The GLOWin SystemTM fills the protein structure, repairs it, and ensures optimal colour deposition. It seals the cuticle layer, allowing the colour to last longer and a long-lasting shine to develop. Peptide chains replenish the proteins in the hair fibre to restore the structure. This prepares the hair for even colour uptake, excellent pigmentation, and optimal light reflection. The Chroma Lightspheres are highly reflective pigments that are 1000 times smaller than hair fibres and create impressive light effects. Thanks to the Cuticle Locks, the cuticle layer is sealed and smoothed. The result: maximum light reflection combined with care and sealing of the colour.

Content: 70 ml (€14.71 / 100 ml)

Sale price: €10.30 Regular price: €26.50
17
Lancaster Comforting Perfecting Toner Lancaster Comforting Perfecting Toner

Average rating of 0 out of 5 stars

56157
Lancaster Comforting Perfecting Toner

Lancaster Skin Essentials Comforting Perfecting Toner is an essential part of your personal Lancaster skincare routine. It tones, soothes and rebalances the skin, making it more receptive to subsequent Lancaster treatments. Lancaster Skin Essentials Comforting Perfecting Toner has been specifically formulated for sensitive and dry skin, but is suitable for all skin types. How Lancaster Skin Essentials Comforting Perfecting Toner works Infused with hydrating hyaluronic acid and calming Rosa Centifolia extract, this vegan toner nourishes and replenishes the skin with moisture. It effectively reduces dryness and tightness. Your skin feels supple and comfortable, and regains a radiant, healthy appearance.  How to use Lancaster Skin Essentials Comforting Perfecting Toner  Apply the toner to your face after cleansing:  Put a few drops of the toner on a cotton pad. Starting at the centre of your face, gently sweep the cotton pad outward. (Avoid the lips and eye area.) Repeat with a new cotton pad until it is completely clean.  Do not rinse. Skin is ideally prepared for the following Lancaster skin care products. 

Content: 400 ml (€6.24 / 100 ml)

Sale price: €24.95 Regular price: €30.00
15
Juliana Nails Gel Polish Neon Colours - Bright Yellow Juliana Nails Gel Polish Neon Colours - Bright Yellow

Average rating of 0 out of 5 stars

71180
Juliana Nails Gel Polish Neon Colours - Bright Yellow

What is considered one of the beauty trends of the Eighties and Nineties is now back in style: neon colours! Juliana Nails Gel Lacquer also offers neon shades. In nail design, neon shades refer to bright colours with particularly high saturation. And these vibrant colours, with their high luminosity, are sure to catch the eye. They are especially popular in summer when paired with white, cream, or nude outfits, as they add that certain something to any look. Application of Juliana Nails Gel Lacquer Neon Shades During preparation, hands should be washed and disinfected. Then, the cuticles are removed, and the natural nail is mattified with the buffer. Before applying the colour, a primer and a gel lacquer base are applied as a foundation. After the chosen Juliana Nails Gel Lacquer Neon shade has been cured, the nails are sealed with the gel lacquer finish. Why choose Juliana Nails Gel Lacquer? Lasts up to 5 weeks No scratching or chipping Natural nail reinforcement Ready immediately after drying Easily removable with gel lacquer remover Finish selectable from matte to high gloss

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Sale price: €6.80 Regular price: €8.00
30
Alessandro Striplac Peel or Soak Aless' in Wonderland Alessandro Striplac Peel or Soak Aless' in Wonderland

Average rating of 0 out of 5 stars

63376
Alessandro Striplac Peel or Soak Aless' in Wonderland

With Alessandro Striplac Peel or Soak Aless' in Wonderland, there is a unique LED nail polish in springtime colours. Inspired by the fairy tale Alice in Wonderland, the colourful Alessandro Striplac Peel or Soak nail polishes are perfect for those who want more colour in their lives. The innovative UV/LED nail polish system is easy to handle and can be used at home in two steps. Including drying time, it takes only 15 minutes for application. The gel polish lasts up to 3 times longer than regular nail polish.

Content: 5 ml (€237.00 / 100 ml)

Sale price: €11.85 Regular price: €16.90
45
Goldwell Colorance Gloss Tones - clear Goldwell Colorance Gloss Tones - clear

Average rating of 0 out of 5 stars

73166
Goldwell Colorance Gloss Tones - clear

Goldwell Colorance Gloss Tones provides shimmering blonde that lasts longer. In just 10 minutes, this unique colouring offers beautiful shine and a smooth hair feel. Goldwell Colorance Gloss Tones stands for maximum performance and is suitable for all hair types and structures. It is suitable as an instant service in combination with all classic colour services. After each lightening, Goldwell Colorance Gloss Tones is used to intensify the colours and counteract warm tones. It also ensures soft transitions in the grey area, especially with tone level 8. Goldwell Colorance Gloss Tones lasts, depending on hair structure, up to 25 washes. Application of Goldwell Colorance Gloss Tones This colouring always uses developer lotion with 2%. It is mixed 1:1 with Gloss Tones and best applied with a dispensing bottle on towel-dried hair. Then leave it on for a maximum of 10 minutes. Rinse thoroughly at the end. When Goldwell Colorance Gloss Tones is used together with a lightening service or on uneven, stressed hair structures, you should use the System Structure Equalizer before the Colorance Gloss Tones service.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €18.00
29
Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish

Average rating of 5 out of 5 stars

63312
Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish

With Alessandro Striplac Peel Or Soak nail polish, beautiful nails like a professional can be achieved easily. It lasts up to 10 days and can be simply applied at home in just 15 minutes. Under the LED lamp, the nail polish hardens in no time, eliminating annoying drying times. It is therefore the ideal nail polish for women who have little time but still value well-groomed painted nails. A simple pink shade for the office? Or a vibrant orange for the next festival? A seductive red for the next date? No matter the occasion – the Alessandro Striplac Peel Or Soak nail polish is available in various trendy colours. There is something for everyone. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. Depending on how thickly the nail polish is applied, the colour result may also vary.

Content: 8 ml (€201.87 / 100 ml)

Variants from €11.85
Sale price: €16.15 Regular price: €22.90

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.