Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer - Hello Audrey

Description

Product information "Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer - Hello Audrey"

Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer offers all the shades the heart desires. From pale pink to delicate pink to pure white or nude tones, French polish techniques know no limits! While French Nails are characterised by the white nail tip, Babyboomer nails feature a seamless gradient from the white tip to the nail bed. 

Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer: French Polish with long-lasting durability and natural nail reinforcement

French Gel Polishes from Juliana Nails not only deliver sensational colours but are also very easy to apply. Simply apply over the base coat, cure (UV or LED lamp), and the nails are ready for the individual finish, from matte to high gloss. The polish can be applied on natural nails, as well as acrylic and gel nails, and lasts up to 5 weeks without chipping or scratching. The French Gel Polish from Juliana Nails strengthens natural nails and makes them more stable. For beautiful, scratch-resistant nails with stunning polish for weeks. Nevertheless, the polish can be easily removed with Gel Polish Remover.

Properties

Brand: Juliana Nails
Product line: Juliana Nails Gel Nail Polish
Speciality: cruelty-free

Manufacturer

Juliana Nails

Juliana Nails GmbH
Gerberweg 71
9020 Klagenfurt am Wörthersee
Austria
Website: www.juliana-nails.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Bis-(hema/ethylhexyl) poly(1,4-butanediol)-9/tmdi/ipdi copolymer; Bis-trimethylbenzoyl phenylphosphine oxide; Cellulose acetate butyrate; Ci 60725; Ci 74260; Ci 77266; Ci 77491; Ci 77492; Ci 77510; Ci 77891; Hema; Hydroxycyclohexyl phenyl ketone; Hydroxypropyl Methacrylate; Silica
Skip product gallery

You may also like

24
Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer - Hello Audrey Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer - Hello Audrey

Average rating of 0 out of 5 stars

71080
Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer - Hello Audrey

Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer offers all the shades the heart desires. From pale pink to delicate pink to pure white or nude tones, French polish techniques know no limits! While French Nails are characterised by the white nail tip, Babyboomer nails feature a seamless gradient from the white tip to the nail bed. Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer: French Polish with long-lasting durability and natural nail reinforcementFrench Gel Polishes from Juliana Nails not only deliver sensational colours but are also very easy to apply. Simply apply over the base coat, cure (UV or LED lamp), and the nails are ready for the individual finish, from matte to high gloss. The polish can be applied on natural nails, as well as acrylic and gel nails, and lasts up to 5 weeks without chipping or scratching. The French Gel Polish from Juliana Nails strengthens natural nails and makes them more stable. For beautiful, scratch-resistant nails with stunning polish for weeks. Nevertheless, the polish can be easily removed with Gel Polish Remover.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €3.90
Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
24
Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer - Hello Audrey

Average rating of 0 out of 5 stars

71038
Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer - Hello Audrey

Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer offers all the shades the heart desires. From pale pink to delicate pink to pure white or nude tones, French polish techniques know no limits! While French Nails are characterised by the white nail tip, Babyboomer nails feature a seamless gradient from the white tip to the nail bed. Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer: French Polish with long-lasting durability and natural nail reinforcementFrench Gel Polishes from Juliana Nails not only deliver sensational colours but are also very easy to apply. Simply apply over the base coat, cure (UV or LED lamp), and the nails are ready for the individual finish, from matte to high gloss. The polish can be applied on natural nails, as well as acrylic and gel nails, and lasts up to 5 weeks without chipping or scratching. The French Gel Polish from Juliana Nails strengthens natural nails and makes them more stable. For beautiful, scratch-resistant nails with stunning polish for weeks. Nevertheless, the polish can be easily removed with Gel Polish Remover.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €3.90
Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
29
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

Average rating of 4.5 out of 5 stars

63084
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

The Alessandro Color Code 4 Nail Polish 10 ml is available in many different shades – from Neon Pink to soft nude tones, there is something for everyone. Discover your new favourite colour from the Alessandro Color Code 4 range! All nail polishes offer optimal coverage through the highest possible pigmentation. Thanks to the fine brushes and creamy texture, application is very easy. The colours dry quickly and the result is especially rich and glossy. Additionally, the nail surface is improved and the nails are supplied with moisture and care. With a top coat, up to 7 days of wear is guaranteed. Alessandro Color Code 4 Nail Polish 10 ml is vegan and contains No parabens No xylols No toluene No formaldehyde No camphor No phenoplasts Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. Depending on how thick the nail polish is applied, the colour result may also vary.

Content: 10 ml (€93.50 / 100 ml)

Sale price: €9.35 Regular price: €13.20
51
Schwarzkopf BC Moisture Kick Curl Bounce Schwarzkopf BC Moisture Kick Curl Bounce

Average rating of 0 out of 5 stars

54364
Schwarzkopf BC Moisture Kick Curl Bounce

Schwarzkopf BC Moisture Kick Curl Bounce is a leave-in cream designed to add definition to wavy and curly hair.  This leave-in cream for curls contains glycerol, which helps to maintain optimal moisture levels and leaves hair feeling supple and hydrated for up to 48 hours. Elasticity and definition are improved. This vegan hair care product is free from silicones and artificial colourants.  Schwarzkopf BC Bonacure Moisture Kick Curl Bounce: Hydrating leave-in cream for curls  When applied to damp hair, Curl Bounce creates gorgeous, defined curls. On dry hair, it can be used to reactivate waves and curls that lack softness and bounce. Cell Equalizer Technology smoothes the hair surface, which creates suppleness & shine. The product does not weigh the hair down. Added benefit: The leave-in cream provides heat protection in order to minimize damage caused by blow-drying or heat styling.  How to use BC Bonacure Moisture Kick Curl Balm Apply the cream to dry or towel-dried hair and work it in. Do not rinse. Style as desired. 

Content: 150 ml (€9.30 / 100 ml)

Sale price: €13.95 Regular price: €28.40
24
Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer - Hello Audrey Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer - Hello Audrey

Average rating of 0 out of 5 stars

71042
Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer - Hello Audrey

Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer offers all the shades the heart desires. From pale pink to delicate pink to pure white or nude tones, French polish techniques know no limits! While French Nails are characterised by the white nail tip, Babyboomer nails feature a seamless gradient from the white tip to the nail bed. Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer: French Polish with long-lasting durability and natural nail reinforcementFrench Gel Polishes from Juliana Nails not only deliver sensational colours but are also very easy to apply. Simply apply over the base coat, cure (UV or LED lamp), and the nails are ready for the individual finish, from matte to high gloss. The polish can be applied on natural nails, as well as acrylic and gel nails, and lasts up to 5 weeks without chipping or scratching. The French Gel Polish from Juliana Nails strengthens natural nails and makes them more stable. For beautiful, scratch-resistant nails with stunning polish for weeks. Nevertheless, the polish can be easily removed with Gel Polish Remover.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €3.90
Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
18
Paul Mitchell Lemon Sage Thickening Spray

Average rating of 0 out of 5 stars

39748
Paul Mitchell Lemon Sage Thickening Spray

Paul Mitchell Lemon Sage Thickening Spray gives fine hair more volume, strength and control without weighing it down. Panthenol, styling resins and other thickening ingredients help create a fuller-looking finish with added body. The formula is paraben-free and also helps protect the hair from humidity and damaging UV rays. For a weightless feel, beautiful volume and reliable control in any weather. How to use Paul Mitchell Lemon Sage Thickening SpraySpray onto freshly washed hair and comb through thoroughly. Do not rinse. Style as usual.

Content: 200 ml (€13.75 / 100 ml)

Variants from €14.90
Sale price: €27.50 Regular price: €33.54
50
Olivia Garden Expert Blowout Speed Black

Average rating of 0 out of 5 stars

19660
Olivia Garden Expert Blowout Speed Black

The Olivia Garden Expert Blowout Speed in elegant black is the ideal round brush for quick, efficient blow-drying and professional styling results. The specially designed brush body ensures optimal air circulation, significantly reducing drying time. At the same time, the high-quality craftsmanship guarantees even heat distribution and particularly gentle styling. The timeless black design gives the brush an elegant, professional appearance.Efficient styling for more volume and controlThe brush is perfect for voluminous blow-dry hairstyles, sleek looks, or soft waves. The high-quality bristles reliably grip the hair and enable precise control during styling. Thanks to the ergonomic handle, the brush sits comfortably in the hand and facilitates comfortable work. This allows for effortless, quick, professional blowouts with a long-lasting finish.

Content: 1 pc (€25.00 / 1 pc)

Variants from €19.30
Sale price: €25.00 Regular price: €50.34
13
Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper

Average rating of 0 out of 5 stars

73090
Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper

Goldwell Colorance 60ml is an intensive tint for vibrant, glossy colour results. Grey coverage of up to 75% is achievable. The tint is specifically used to intensify natural and fashion tones and for grey hair coverage, offering particularly reliable and precise results. Goldwell Colorance is divided into N-shades, which give existing natural tones a new radiance, @Elumenated for multidimensional reflections, Maxreds for red shades from warm to cool, and pastel shades, which are perfect for lightened hair. Application tips for Goldwell Colorance 60 ml Aligned with Goldwell Colorance tints, there is a Developer Lotion with 2% from Goldwell System. The developer lotion should be mixed with the tint in a 2:1 ratio. The hair should be towel-dried or dry before application, especially for pastel shades. Leave on for a maximum of 25 minutes. For a gentle result, 5 to 10 minutes are recommended. Use Colorance Clear to reduce the depth or character of the colour or to create soft blonde shades.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €14.95
54
Schwarzkopf Oil Ultime Rose Finishing Oil Schwarzkopf Oil Ultime Rose Finishing Oil

Average rating of 5 out of 5 stars

54660
Schwarzkopf Oil Ultime Rose Finishing Oil

Schwarzkopf Oil Ultime Rose Finishing Oil is a wonderfully nourishing oil for hair and scalp. It is formulated with 100% natural rose oil. Oil Ultime Rose Finishing Oil is ideal for fine to normal hair. It soothes and nourishes, enhances shine, and imparts smoothness. The rich hair oil smooths the hair fiber and results in visibly beautiful, healthy, and soft hair. It absorbs immediately, leaves no residues, and minimises frizz. Schwarzkopf Oil Ultime Application Work a small amount into towel-dried or dry hair. Can also be used as a pre-shampoo treatment.

Content: 100 ml (€15.95 / 100 ml)

Sale price: €15.95 Regular price: €34.40
24
Goldwell Elumen Play

Average rating of 0 out of 5 stars

36200
Goldwell Elumen Play

Goldwell Elumen Play unleashes playful creativity. The semi-permanent colour without developer offers infinitely versatile colour options, lasts for up to 15 washes, and washes out up to 100% colourfast. Simply press “Play” and get started! What makes Elumen Play special? Goldwell Elumen Play is a unique system of direct dye hair colours for astonishingly different results. Thanks to the Elumen Play HDmax Technology, the dyes deposit on both the outer and inner cuticle layers. The innovative colour technology ensures that the shades fade tone-on-tone over time. With the Shine and Care Technology, the colour achieves maximum, intense shine while the hair looks brilliant and healthy due to the glow effect. The features of Goldwell Elumen Play include: various shades (including the clear tone Clear) up to 15 washes up to 100% colour removal improved hair feel stronger hair structure colour brilliance ready-to-use mixture requiring no developer free from ammonia and oxidation Mix and match with Goldwell Elumen Play On the Elumen Play colour chart, bright, metallic, and pastel shades can be found. The Pures include Red, Blue, Violet, Pink, Green, Orange, Yellow, and Black. Pastel shades are Coral, Rosé, Lavender, and Mint, while Silver is the metallic option. With this spectrum, everyone can find the perfect shade for themselves. If the right colour isn’t available yet, a common question is: Can Elumen Play be mixed? Yes, the shades can be mixed at will. This opens up unlimited colour possibilities with the characteristic Elumen shine. For example, Mint can be created with Yellow, Blue, and Clear, and Brazilian Orange with Orange, Yellow, and Clear. Elumen Play: Application Elumen Play is best suited for blonde, white, or grey hair. The result is particularly vibrant and disappears naturally after 15 washes. For instance, hair can be illuminated with Elumen Play Pastel Coral, Orange, and Pink for fiery colours. Elumen Play can also be used on darker base colours with a level lower than 9-10. It is recommended to apply Pink on hair with levels 6-7 to create a beautiful, rosy brown. No developer is required for application. Put on gloves. A sufficient amount of Elumen Play is applied directly to dry, clean hair. Leave the colour to develop for 30 minutes without heat. Rinse out. Wash and care for the hair. For longer-lasting colour, use Goldwell Elumen Lock Colour Sealing. Elumen Play Nuances can be removed up to 100% with Elumen Play Eraser, allowing instant colour changes at any time. Elumen Play – Colour Chart The Elumen Play Colour Chart categorises shades into different groups. The 8 pure shades form the core range of Goldwell Elumen Play: Yellow - sunny yellow Orange - juice orange Red - fiery red Pink - hot pink Violet - mysterious violet Blue - ocean blue Green - tropical green Black - jet black 4 pastel shades offer delicate, pastel reflections for even more variety in hair: Pastel Coral - blush coral Pastel Rose - bashful rose Pastel Lavender - sweet lavender Pastel Mint - cool mint The Metallic nuance Silver contains small glitter particles in the colour mass. Goldwell Elumen Play Clear can be added to any shade to tone down the intensity. Buy Goldwell: Elumen Play at BellAffair Goldwell Elumen Play offers a different kind of creative inspiration. With these colours, you forget the instructions and set your own rules. Be open to new ideas, follow your instincts, and order these unique hair colours online at BellAffair!

Content: 120 ml (€18.92 / 100 ml)

Sale price: €22.70 Regular price: €29.90
16
Sebastian Penetraitt Rescue Repair Mask Sebastian Penetraitt Rescue Repair Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

29049
Sebastian Penetraitt Rescue Repair Mask

The Sebastian Professional Penetraitt Rescue Repair Mask provides intensive care for stressed and treated hair. The rich cream formula penetrates deeply into the hair structure. It supports the regeneration of damaged hair fibers. The hair gains new strength and feels visibly nourished.Softness and shine for healthy-looking hairThe deeply effective hair mask supplies the hair with intensive nourishing ingredients. As a result, the hair structure is strengthened and smoothed. The outcome is noticeably soft hair with a natural shine.

Content: 500 ml (€12.30 / 100 ml)

Variants from €9.80
Sale price: €61.50 Regular price: €73.40

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.