Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 5 out of 5 stars

1 Review

invisibobble ORIGINAL - Bronze Me Pretty

Description

Product information "invisibobble ORIGINAL - Bronze Me Pretty"

The invisibobble ORIGINAL hair tie is the product that started it all. The trace-free hair ring, reminiscent of a telephone cable, is a miracle weapon for all types of hairstyles that need to be held together by a hair tie. Invisibobble Original leaves no creases in the hair, is more comfortable to wear, and also causes fewer hairs to get caught when removed compared to a hair tie with a less smooth surface. The water-repellent material makes the hair rings an ideal companion even in summer, as there is no longer full absorption of water.

Properties

Brand: invisibobble
Hair type: all
Product line: Hair Tie
Speciality: cruelty-free

Manufacturer

invisibobble

New Flag GmbH
Leopoldstr. 154
80804 Munich
Germany
Contact email: 
[email protected]

Manufacturer website

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


1 review

10 September 2026 11:49

Review with rating of 5 out of 5 stars

dieses Jahr für unsere Kunden

Kundengeschenk zu Weihnachten als Dankeschön. Bei dem Preis jetzt eine gute Idee.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️
Skip product gallery

You may also like

53
Wella SP Repair Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

44027
Wella SP Repair Shampoo

The Wella SP Repair Shampoo cleanses stressed, damaged hair and smooths the damaged hair structure at the same time. Through the regenerating cleansing action of the shampoo, hair gains shine and softness as well as easy manageability. For a unique care experience, the advanced shampoo can be used daily. Damaged hair structures of all hair types benefit equally from the highly concentrated care formula of the Repair Shampoo, providing regeneration for smooth, visibly, and tangibly healthy hair. Application of Wella SP Repair Shampoo: Work the regenerating shampoo into damp hair and rinse thoroughly afterward.

Content: 1000 ml (€2.47 / 100 ml)

Variants from €8.65
Sale price: €24.65 Regular price: €51.95
61
Revlon Professional Color Excel Gloss Revlon Professional Color Excel Gloss

Average rating of 0 out of 5 stars

86055
Revlon Professional Color Excel Gloss

Revlon Professional Color Excel Gloss is an acid, ammonia-free intensive tint. In just 10 minutes, it provides intensive care, beautiful colour, and impressive shine. The Color Treatment reverses damage caused by chemical processes and rebuilds the hair structure to maintain healthy hair quality. The result: beautiful colour full of shine and healthy hair! Revlon Professional Color Excel Gloss Highlights The patented formula is based on lipids and mimetic emollients of natural origin without alcohol and is vegan. Color Excel Gloss does not lighten the hair but enhances the desired shade, delivers stunning shine, and provides noticeable care. Its low alkalinity protects the hair during treatment and largely prevents hair damage. The acid tint results in twice less hair breakage compared to other leading products. Revlon Professional Color Excel Gloss: Achieve beautiful colour and healthy hair in just 10 minutes The GLOWin SystemTM fills the protein structure, repairs it, and ensures optimal colour deposition. It seals the cuticle layer, allowing the colour to last longer and a long-lasting shine to develop. Peptide chains replenish the proteins in the hair fibre to restore the structure. This prepares the hair for even colour uptake, excellent pigmentation, and optimal light reflection. The Chroma Lightspheres are highly reflective pigments that are 1000 times smaller than hair fibres and create impressive light effects. Thanks to the Cuticle Locks, the cuticle layer is sealed and smoothed. The result: maximum light reflection combined with care and sealing of the colour.

Content: 70 ml (€14.71 / 100 ml)

Sale price: €10.30 Regular price: €26.50
30
Kérastase Gloss Absolu Le Parfum

Average rating of 5 out of 5 stars

33740
Kérastase Gloss Absolu Le Parfum

With the Gloss Absolu Parfum from Kérastase, hair experiences a unique care and fragrance sensation. The feather-light hair perfume provides intense shine and moisture without weighing down. A fragrance that seduces Inspired by Tuscany, a captivating composition of zesty citrus notes and an elegant floral signature unfolds. This exclusive scent blend ensures long-lasting freshness, boosts confidence, and makes hair irresistibly attractive – all day long. The perfect ritual The Gloss Absolu Parfum is more than a hair product – it is a daily self-empowerment ritual. With each spray, hair becomes smoothly soft, appears professionally cared for, and gains a luxurious scent signature that accompanies you. Ideal as a complement to the Gloss Absolu care range for a completely radiant hair experience. Application: Depending on hair length, spray several times onto dry or towel-dried hair.

Content: 30 ml (€103.17 / 100 ml)

Sale price: €30.95 Regular price: €44.20
17
Bellody Hair Ties Kids Edition

Average rating of 5 out of 5 stars

65031
Bellody Hair Ties Kids Edition

The Haargummis with ribbed texture are now also available for children with the Bellody Kids Edition. The are a real eye-catcher in the hair and also offer strong hold without a feeling of pressure.

Content: 4 pc (€1.60 / 1 pc)

Sale price: €6.40 Regular price: €7.70
48
Goldwell System Developer Lotions

Average rating of 4 out of 5 stars

73177
Goldwell System Developer Lotions

The Goldwell System developer lotions are formulated for Topchic, Colorance, and Oxycur Platin. They can be mixed with all these colouring products for long-lasting colour results. The patented IntraLipid technology ensures good combability and a smooth hair feel. The BondPro+ technology protects the hair during colouring, minimising damage.

Content: 1000 ml (€1.58 / 100 ml)

Variants from €2.30
Sale price: €15.80 Regular price: €30.30
23
Aveda Brilliant™ Medium Hold Hair Spray

Average rating of 0 out of 5 stars

55039
Aveda Brilliant™ Medium Hold Hair Spray

The Aveda Brilliant™ Medium Hold Hair Spray for structured or treated hair protects against humidity and adds shine and definition. The styling formula with black tea, organically controlled chamomile, calendula, and aloe provides long-lasting hold. Brilliant hold and protection for all hair types This spray not only provides a brilliant medium hold for all hair types but also protects against hair frizz caused by high humidity. Additionally, the hairspray enhances shine and leaves a subtle Pure-Fume aroma, which includes notes of jasmine, rose, and clove. The high-performance spray defines the hair to ensure a natural appearance.

Content: 250 ml (€9.98 / 100 ml)

Sale price: €24.95 Regular price: €32.30
13
invisibobble KIDS ORIGINAL Disney Tiana & Ariel - Tiana invisibobble KIDS ORIGINAL Disney Tiana & Ariel - Tiana

Average rating of 4 out of 5 stars

49350
invisibobble KIDS ORIGINAL Disney Tiana & Ariel - Tiana

invisibobble KIDS ORIGINAL Disney Tiana & Ariel are spiral hair ties in the princesses' favourite colours. The hair ties with HAIRLOVETECH reduce pulling discomfort and hair damage during wear. Create unique styles and feel like Ariel or Tiana. One pack contains 6 invisibobble KIDS ORIGINAL.

Content: 6 pc (€1.16 / 1 pc)

Sale price: €6.95 Regular price: €7.95
52
Revlon Professional Nutri Color Filters Toning Filters Revlon Professional Nutri Color Filters Toning Filters

Average rating of 0 out of 5 stars

86272
Revlon Professional Nutri Color Filters Toning Filters

Revlon Nutri Color Filters Toning Filters is a semi-permanent colour mask used to refresh or tone hair colour. It is ideal for the period between colour services or immediately after bleaching hair. The 9 shades are perfect for blondes and brunettes. The directly acting Nutri Color Filters cream provides the hair with colour, care, and shine. Application of Revlon Nutri Color Filters Toning Filters Apply to the hair. Leave in for 3-15 minutes.

Content: 100 ml (€8.90 / 100 ml)

Sale price: €8.90 Regular price: €18.60
9
Goldwell Colorance - pastel peach Goldwell Colorance - pastel peach

Average rating of 0 out of 5 stars

73076
Goldwell Colorance - pastel peach

Goldwell Colorance 120ml is a tint known for radiant, long-lasting results. At the same time, the hair structure is repaired. The patented IntraLipid System ensures sustainable regeneration of the hair structure by replenishing up to 70% of lipids. This results in a pleasant hair feel after tinting. The incomparable shades create beautiful shine, healthy hair, and stunning reflections. Additionally, it reliably covers up to 75% grey hair. From natural tones to captivating red and pastel shades, the intensive tint offers a colour variety that leaves no colour wish unfulfilled. Application of Goldwell Colorance 120 ml Before application, Goldwell Colorance must be mixed with the appropriate developer lotion with 2%. The developer is mixed with the tint in a 2:1 ratio. Before application, the hair should be towel-dried (exception: dry hair for pastel shades). Leave on for 5 to 10 minutes for a gentle result. For a more intense final result, leave on up to 25 minutes. Use Colorance Clear to reduce the depth or character of the colour or to create soft blonde shades. For application, the Goldwell Topchic dosing system with attachment is required (not included).

Content: 120 ml (€19.29 / 100 ml)

Sale price: €23.15 Regular price: €25.56
17
invisibobble ORIGINAL - Bronze Me Pretty invisibobble ORIGINAL - Bronze Me Pretty

Average rating of 5 out of 5 stars

49016
invisibobble ORIGINAL - Bronze Me Pretty

The invisibobble ORIGINAL hair tie is the product that started it all. The trace-free hair ring, reminiscent of a telephone cable, is a miracle weapon for all types of hairstyles that need to be held together by a hair tie. Invisibobble Original leaves no creases in the hair, is more comfortable to wear, and also causes fewer hairs to get caught when removed compared to a hair tie with a less smooth surface. The water-repellent material makes the hair rings an ideal companion even in summer, as there is no longer full absorption of water.

Content: 3 pc (€1.65 / 1 pc)

Variants from €3.95
Sale price: €4.95 Regular price: €5.95
39
Canal stainless steel nail nipper

Average rating of 0 out of 5 stars

84031
Canal stainless steel nail nipper

The stainless steel Canal Nail Clipper with is perfect for trimming very tough and thick nails. Canal Nail Clipper stainless steel Details Due to the stainless steel, the clipper is highly hygienic and hypoallergenic. The ergonomic design also suits left-handed users. The clipper is suitable not only for home use but also for professional applications. The nail clipper is hand-finished and very durable thanks to the high-quality, stainless steel.

Sale price: €29.95 Regular price: €48.90
45
Goldwell Colorance Gloss Tones - clear

Average rating of 0 out of 5 stars

73176
Goldwell Colorance Gloss Tones - clear

Goldwell Colorance Gloss Tones provides shimmering blonde that lasts longer. In just 10 minutes, this unique colouring offers beautiful shine and a smooth hair feel. Goldwell Colorance Gloss Tones stands for maximum performance and is suitable for all hair types and structures. It is suitable as an instant service in combination with all classic colour services. After each lightening, Goldwell Colorance Gloss Tones is used to intensify the colours and counteract warm tones. It also ensures soft transitions in the grey area, especially with tone level 8. Goldwell Colorance Gloss Tones lasts, depending on hair structure, up to 25 washes. Application of Goldwell Colorance Gloss Tones This colouring always uses developer lotion with 2%. It is mixed 1:1 with Gloss Tones and best applied with a dispensing bottle on towel-dried hair. Then leave it on for a maximum of 10 minutes. Rinse thoroughly at the end. When Goldwell Colorance Gloss Tones is used together with a lightening service or on uneven, stressed hair structures, you should use the System Structure Equalizer before the Colorance Gloss Tones service.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €18.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.