Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Hercules Sägemann Afrocomb HS C 15/239

Description

Product information "Hercules Sägemann Afrocomb HS C 15/239"

The Hercules Sägemann Afrocomb HS C 15/239 is a high-quality anti-static carbon comb specifically designed for thickly curled hair. This comb is highly resistant to heat, alkalis, and acids and is made from elastic ebonite. Its premium craftsmanship ensures stability and durability. Thanks to its ergonomic shape with rounded edges, it fits comfortably in the hand. The advantages of this comb include:

  • Carbon comb
  • Suitable for thickly curled hair
  • Anti-static, elastic, and stable
  • Heat, alkali, and acid resistant

 This comb is the perfect choice for the care and styling of thickly curled hair, ensuring a comfortable and effective application.

Properties

Brand: Hercules Sägemann
Colour: rot
Features: anti static, heat-resistant
Hair type: coarse hair, curly hair
Material: carbon
Product line: Hercules Sägemann Combs

Manufacturer

Hercules Sägemann

Hercules Sägemann AG
Otto-Brenner-Straße 17
21337 Lüneburg
Germany
Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

16
Schwarzkopf BLONDME Premium Gel Developer 2% 7 Vol. Schwarzkopf BLONDME Premium Gel Developer 2% 7 Vol.

Average rating of 0 out of 5 stars

19379
Schwarzkopf BLONDME Premium Gel Developer 2% 7 Vol.

The Schwarzkopf BLONDME Premium Gel Developer 2% 7 Vol. is a professional developer specifically designed for use with the BLONDME Glow Toner.Professional resultsThe unique gel formula is easy to mix and comfortable to apply in the bottle or during backwash. When combined with the Glow Toner, it ensures even, controlled results. Thanks to its rich, nourishing texture, this developer not only enhances performance but also facilitates precise application. It is ideal for professional bleaching and toning services where subtle nuances and clean application are essential

Content: 60 ml (€5.25 / 100 ml)

Sale price: €3.15 Regular price: €3.75
46
Schwarzkopf BLONDME Premium Developer Schwarzkopf BLONDME Premium Developer

Average rating of 0 out of 5 stars

19387
Schwarzkopf BLONDME Premium Developer

The Schwarzkopf BLONDME Premium Developer 9 % (30 Vol.) is a professional developer specifically designed for intensive lightening and bleaching services. When used in combination with the BLONDME Lightener products, the formula ensures precise and controlled results. The rich blend with nourishing ingredients supports optimal performance and ease of use with every application.Perfect results with innovative Swell Control technologyThanks to the Swell Control Technology, it reliably covers white and grey hair and significantly lifts natural blonde shades. This allows for impressively light blonde nuances – ideal for creative blonding or strong colour lightening.

Content: 1000 ml (€1.14 / 100 ml)

Variants from €3.15
Sale price: €11.40 Regular price: €21.00
Maria Nila Colour Refresh Cool Cream 8.1

Average rating of 0 out of 5 stars

49303
Maria Nila Colour Refresh Cool Cream 8.1

Maria Nila Cool Colour Refresh Cool Cream 8.1 creates a creamy-cool blonde tone in the hair for 4-10 washes – perfect for refreshing or making blonde hair appear cooler. The temporary colour mask provides moisture, intensive care, and a noble shine.ApplicationShampoo and dry your hair. Apply Colour Refresh to the hair, leave it on for 3-10 minutes. Then rinse thoroughly and seal with conditioner.

Content: 100 ml (€20.00 / 100 ml)

Regular price: €20.00
50
Schwarzkopf BLONDME Clay Lightener Schwarzkopf BLONDME Clay Lightener

Average rating of 0 out of 5 stars

19382
Schwarzkopf BLONDME Clay Lightener

The Schwarzkopf BlondMe Clay Lightener 350g is the ideal bleaching product for balayage techniques. Schwarzkopf's premium lightener lifts effortlessly up to 7 levels and ensures maximum hair protection thanks to the integrated bonding technology.The bleaching powder is equipped with Bond Enforcing Technology, which strengthens the hair structure and minimises hair breakage. It protects the fibre connections and rebuilds new ones, resulting in permanently strengthened and smooth hair.Application recommendations for Schwarzkopf BlondMe Clay LightenerThe kaolin-based bleach is quick to prepare and allows for effortless work with freehand techniques. The colour paste encapsulates the hair, preventing the colour from mixing with untreated hair. Therefore, the use of foils is no longer necessary. With the premium Clay Lightener, seamless and reliable balayage results are achieved. Please note these tips:Apply to dry hair.For use without scalp contact only.Do not mix with the BlondMe Premium Lightener 9+.Mix the Clay Lightener and the developer with a comb.Use the 6% 20 Vol. developer for up to 6 levels of lift. For up to 7+ levels of lift, use the 9% 30 Vol. or 12% 40 Vol. developer.Mixing ratio 1:1.5 to 1:2, leave on for 20-45 minutes.

Content: 350 g (€9.94 / 100 g)

Variants from €2.95
Sale price: €34.80 Regular price: €69.48
Maria Nila Colour Refresh Lavender 9.22

Average rating of 0 out of 5 stars

49238
Maria Nila Colour Refresh Lavender 9.22

Fancy pastel lavender? Maria Nila Colour Refresh Lavender 9.22 provides a trendy, delicate purple tone and natural shine as a temporary colour refresh. The hair gains a radiant gloss, smoothness, and moisture from the intensive nourishing mask with valuable argan oil.ApplicationWash hair and towel dry. Distribute the desired amount of Colour Refresh and leave in for 3 to a maximum of 10 minutes. Rinse thoroughly and apply conditioner.

Content: 100 ml (€20.00 / 100 ml)

Regular price: €20.00
7
Fleeky Plumpy Lip Gloss - Cherry Red Fleeky Plumpy Lip Gloss - Cherry Red

Average rating of 0 out of 5 stars

82139
Fleeky Plumpy Lip Gloss - Cherry Red

The Fleeky Plumpy Lip Gloss enhances the fullness and shine of lips. The innovative formula with special ingredients provides hydration and care, making lips smoother and softer. As the ingredients work, a gentle tingling sensation is felt on the lips. The XL applicator makes applying the gloss effortless. The vegan and cruelty-free lip gloss is easy to distribute and non-sticky. Fleeky Plumpy Lip Gloss in 3 colours for 3 looks Rose Nude: delicate pink shade for elegance and freshness Toffee Brown: sensual brown shade for a warm and appealing touch Cherry Red: vibrant red for glamour and confident appearance

Content: 5 ml (€399.00 / 100 ml)

Sale price: €19.95 Regular price: €21.48
28
Aveda Pure Abundance Volumising Shampoo Aveda Pure Abundance Volumising Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

55568
Aveda Pure Abundance Volumising Shampoo

Aveda Pure Abundance Volumizing Shampoo not only provides full-bodied volume but also removes deposits, excess sebum, and product residues. The delicate gel texture transforms into a luxurious foam during shampooing, giving visible volume to fine hair. The gentle formula is also suitable for colour-treated hair.ScentThe shampoo has the well-known, proprietary pure-fume aroma characteristic of Aveda. This features jasmine, peppermint, palmarosa, and ylang-ylang alongside other pure floral and plant essences.BenefitsProvides four times more volume to fine hair*Suitable for coloured hairFree from silicones, vegan, and Leaping Bunny certified*When used with Pure Abundance™ Volumizing Shampoo and Conditioning Rinse for fine hair, compared to unwashed hair.

Content: 200 ml (€16.48 / 100 ml)

Sale price: €32.95 Regular price: €45.95
16
Schwarzkopf BLONDME CREAM Premium Developer 2% 7 Vol.

Average rating of 0 out of 5 stars

19391
Schwarzkopf BLONDME CREAM Premium Developer 2% 7 Vol.

The BLONDME Premium Cream Developer 2 % (7 Vol.) from Schwarzkopf Professional is a professional developer for controlled lightening and uniform bleaching results. It was specially developed for use with BLONDME bleaching and colour products, such as Schwarzkopf BLONDME Glow Toner. It offers a creamy, easily mixable texture that facilitates salon work. This allows for precise and even lightening – ideal for fine nuances or gentle lightening.Care during the colour treatmentThe rich formula supports care and performance during the bleaching process. It harmonises perfectly with the BLONDME system and ensures reliable development of your lightening mixes. For professional bleaching services where fine control and smooth application are important.

Content: 60 ml (€5.25 / 100 ml)

Sale price: €3.15 Regular price: €3.75
47
L'Oréal Professionnel Dia Light L'Oréal Professionnel Dia Light

Average rating of 4.6 out of 5 stars

19289
L'Oréal Professionnel Dia Light

Gentle colour glow for professionals & enthusiasts: L’Oréal Professionnel Dia Light is an acidic, demi-permanent hair colour without ammonia, specially developed to tone, refresh, and add natural shine to hair – ideal after lightening or colouring services or for in-between colour refreshes. The gel-cream technology helps to gently close the hair cuticle and smooth the hair fibre, resulting in visible, healthy shine. The formula makes colours radiate, revitalises faded lengths, and neutralises unwanted undertones – without bleaching or strong chemical stress.

Content: 60 ml (€19.92 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €11.95 Regular price: €22.40
17
Hinshitsu Modeler Scissors F1-527 Hinshitsu Modeler Scissors F1-527

Average rating of 5 out of 5 stars

21004
Hinshitsu Modeler Scissors F1-527

The F1-527 Modeling Scissors from Hinshitsu are ideally suited for all applications. An integrated finger rest ensures optimal handling. The teeth are evenly distributed along the 5.3-inch blade. To minimize wear, the blade of the scissors has been hardened.

Content: 1 pc (€290.83 / 1 pc)

Sale price: €290.83 Regular price: €349.00
Stagecolor Brow Styler Pencil - Fill & Define

Average rating of 0 out of 5 stars

50303
Stagecolor Brow Styler Pencil - Fill & Define

Stagecolor Brow Styler Pencil - Fill & Define is an innovative eyebrow pencil that enables perfectly drawn and filled eyebrows. With two different tips, it offers versatile application options. The thick side is suitable for filling and has a powdery-creamy consistency. The lower pigmentation allows for a customizable look. It can also be used as an eyeliner or eyeshadow. The pencil contains natural waxes for suppleness and structure. The thin side is for drawing hairs and is smudge-proof. It allows for easy and precise definition with a microblading effect. The pencil is enriched with organic coconut oil for extreme comfort and anti-aging benefits. It has a soft-focus effect due to the addition of vitamin E, gamma-oryzanol, and spherical silica. Colour options of Stagecolor Brow Styler Pencil - Fill & Define Ashy Blond: Ideal for blonde or grey hair. Medium Brown: Suitable for dark blonde, light to medium brown hair, and redheads. Dark Brown: For dark-haired individuals. Application of Stagecolor Brow Styler Pencil - Fill & Define Start with the outer third of the brow arch for a perfectly shaped curve. Draw the inner two-thirds and fill in bald spots. Emphasize the lower edge of the eyebrows for a graphic finish. Brush the eyebrows after each step with an eyebrow brush for a flawless look.

Regular price: €15.50
9
Schwarzkopf BLONDME Premium Developer 2% 7 Vol. Schwarzkopf BLONDME Premium Developer 2% 7 Vol.

Average rating of 0 out of 5 stars

19377
Schwarzkopf BLONDME Premium Developer 2% 7 Vol.

The Schwarzkopf BLONDME Premium Developer 2% 7 Vol. has been specially developed for gentle lightening and coloring services. Its creamy consistency enables even application and precise results. In combination with BLONDME products, it supports controlled color development. Ideal for gentle lightening and refinements of blonde shades.Nourishing formula for precise resultsThe high-quality formula supports the hair structure during application and provides a pleasant feel. The creamy texture facilitates mixing and application in daily salon life. Perfect for tone-on-tone colorations, blonde refinements, and gentle lightening. For radiant blonde nuances with a professional finish.

Content: 1000 ml (€1.91 / 100 ml)

Variants from €3.15
Sale price: €19.15 Regular price: €21.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.