Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Aveda Pure Abundance Volumising Shampoo

Description

Product information "Aveda Pure Abundance Volumising Shampoo"

Aveda Pure Abundance Volumizing Shampoo not only provides full-bodied volume but also removes deposits, excess sebum, and product residues. The delicate gel texture transforms into a luxurious foam during shampooing, giving visible volume to fine hair. The gentle formula is also suitable for colour-treated hair.

Scent

The shampoo has the well-known, proprietary pure-fume aroma characteristic of Aveda. This features jasmine, peppermint, palmarosa, and ylang-ylang alongside other pure floral and plant essences.

Benefits

  • Provides four times more volume to fine hair*
  • Suitable for coloured hair
  • Free from silicones, vegan, and Leaping Bunny certified

*When used with Pure Abundance™ Volumizing Shampoo and Conditioning Rinse for fine hair, compared to unwashed hair.


Properties

Brand: Aveda
Certficates: Leaping Bunny
Finish: volume
Hair type: fine hair
Product line: Aveda Pure Abundance
Speciality: silicone-free, vegan
Texture: gel

Manufacturer

Aveda

Estée Lauder Cosmetics GmbH
IZD Tower / Wagramerstraße 19/20
1220 Vienna
Austria

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Water Aqua Eau, Cocamidopropyl Hydroxysultaine, Ammonium Lauryl Sulfate, Disodium Laureth Sulfosuccinate, Decyl Glucoside, Amaranthus Caudatus Seed Extract, Hydrolyzed Rice Protein, Sodium Gluconate, Cocamidopropyl Pg-dimonium Chloride Phosphate, Polysorbate 20, Citric Acid, Ammonium Sulfate, Polyquaternium-10, Fragrance (parfum), Jasmine Oil/extract, Cananga Odorata Oil/extract, Pelargonium Graveolens (geranium) Flower Oil, Mentha Piperita (peppermint) Oil, Pogostemon Cablin (patchouli) Oil, Limonene, Benzyl Benzoate, Geraniol, Eugenol, Linalool, Menthol, Linalyl Acetate, Citronellol, Beta-caryophyllene, Benzyl Alcohol, Pinene, Geranyl Acetate, Sodium Citrate, Phenoxyethanol, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Benzoic Acid
Skip product gallery

You may also like

59
Waldschmidt Coloring Wraps highlighting foil sheets 66x500

Average rating of 0 out of 5 stars

26316
Waldschmidt Coloring Wraps highlighting foil sheets 66x500

Waldschmidt Coloring Wraps are the perfect solution for professional coloring techniques in the salon. They allow clean, controlled application for highlights, balayage, and creative color services while supporting even color development. Made from durable and flexible material, the wraps adapt perfectly to the hair and stay securely in place without slipping. They are easy to use, reusable, and help streamline workflows for precise, vibrant color results.2 sizes available:110 x 160 mm110 x 240mm

Content: 1 pc (€8.10 / 1 pc)

Sale price: €8.10 Regular price: €19.95
8
Aveda Pure Abundance Volumizing Conditioning Rinse Aveda Pure Abundance Volumizing Conditioning Rinse

Average rating of 0 out of 5 stars

55570
Aveda Pure Abundance Volumizing Conditioning Rinse

Aveda Pure Abundance Volumizing Conditioning Rinse is a lightweight conditioning rinse for fine hair lacking volume. It strengthens, detangles, and reduces hair breakage. Fine hair becomes more resilient and gains significantly more volume.The conditioner from the Pure Abundance volume series smells of Aveda's signature pure-fume aroma. Jasmine, peppermint, palmarosa, Ylang Ylang, and other pure floral and plant essences accompany you throughout the day after using this product.Benefits:Suitable for fine & coloured hair4 times more volume*Three times more shine*Reduces hair breakage by up to 85%**Silikon-free, vegan, and Leaping Bunny certified*When using pure abundance™ volumizing shampoo and conditioning rinse for fine hair compared to unwashed hair. **When using pure abundance™ volumizing shampoo and conditioning rinse for fine hair.

Content: 150 ml (€30.63 / 100 ml)

Sale price: €45.95 Regular price: €49.95
34
Wella Ultimate Color Sulfate-Free Shampoo Wella Ultimate Color Sulfate-Free Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

19421
Wella Ultimate Color Sulfate-Free Shampoo

The Wella Professionals Ultimate Color Shampoo preserves the beauty and health of coloured hair. It gently cleanses without sulfates, ensuring long-lasting colour brilliance. The formula protects colour intensity from fading for up to 10 weeks* and is gentle on the scalp at the same time.Healthy hair despite colouringGlycine and Metal Purifier help neutralise free radicals. Pro-Vitamin B5 provides moisture and makes hair noticeably softer. The shampoo also reduces hair breakage and soothes the scalp.Free from animal-derived ingredients and with a floral-oriental fragrance for a well-groomed hair feeling.**With regular use of the Ultimate Color line.

Content: 1000 ml (€4.90 / 100 ml)

Variants from €7.35
Sale price: €48.95 Regular price: €74.25
21
Aveda Advanced Botanical Kinetics™ Plumping Refill Cream

Average rating of 0 out of 5 stars

19440
Aveda Advanced Botanical Kinetics™ Plumping Refill Cream

Aveda Advanced Botanical Kinetics™ Plumping Refill Cream 50 ml - the convenient refill for the Plumping Creme.

Content: 50 ml (€118.00 / 100 ml)

Sale price: €59.00 Regular price: €75.00
41
Fripac Cape

Average rating of 4 out of 5 stars

19625
Fripac Cape

The Fripac Cutting Cape in Black and Grey is the ideal choice for professional work in the salon. It reliably protects clothing from hair, moisture, and styling products, ensuring clean work with every cut. The lightweight, comfortable material offers high wearing comfort and feels soft on the skin. Thanks to its timeless design, the cape also appears modern and professional.Comfort and protection for every applicationThe cutting cape is easy to put on and adapts flexibly to different neck sizes. It stays securely in place during treatment and supports a pleasant customer experience. Ideal for haircuts, colouring, or styling where protection and hygiene are paramount. This makes every application comfortable and efficient.

Content: 1 pc (€16.50 / 1 pc)

Sale price: €16.50 Regular price: €27.90
46
Schwarzkopf BLONDME Premium Developer Schwarzkopf BLONDME Premium Developer

Average rating of 0 out of 5 stars

19387
Schwarzkopf BLONDME Premium Developer

The Schwarzkopf BLONDME Premium Developer 9 % (30 Vol.) is a professional developer specifically designed for intensive lightening and bleaching services. When used in combination with the BLONDME Lightener products, the formula ensures precise and controlled results. The rich blend with nourishing ingredients supports optimal performance and ease of use with every application.Perfect results with innovative Swell Control technologyThanks to the Swell Control Technology, it reliably covers white and grey hair and significantly lifts natural blonde shades. This allows for impressively light blonde nuances – ideal for creative blonding or strong colour lightening.

Content: 1000 ml (€1.14 / 100 ml)

Variants from €3.15
Sale price: €11.40 Regular price: €21.00
30
Alessandro Base Coat

Average rating of 0 out of 5 stars

19414
Alessandro Base Coat

Alessandro Base Coat is a quick-drying, colourless base coat with nourishing coconut oil. It provides the perfect foundation for a flawless manicure. It protects against discolouration, evens out unevenness, imparts a beautiful natural shine, and enhances the longevity of nail polishes. Plus: it is suitable for all nail types.ApplicationApply the nourishing polish to the cleaned nail. For a perfect finish, apply a second coat.

Content: 10 ml (€135.50 / 100 ml)

Sale price: €13.55 Regular price: €19.30
13
Aveda Advanced Botanical Kinetics™ Vitality Serum

Average rating of 0 out of 5 stars

19437
Aveda Advanced Botanical Kinetics™ Vitality Serum

Say goodbye to fine lines and wrinkles – with the Aveda Advanced Botanical Kinetics™ Vitality Serum, which visibly smooths and firms the skin. The lightweight texture absorbs quickly and provides an instant feeling of refreshed, vital skin. Perfect for the daily anti-ageing routine, morning and evening. Suitable for all skin types, including sensitive skin.Powerful formula with vegan collagen, vegan peptide complex, and kinetic energy infusionThe serum supports skin elasticity and visibly reduces wrinkles:80% of users reported a more radiant, smoother complexion after one application¹After 4 weeks: 85% increase in skin elasticity, 76% reduction in crow's feet²After 12 weeks: 91% less frown lines, visibly firmer skin, reduced nasolabial folds³Additional benefits:The facial serum is vegan, dermatologically tested, non-comedogenicLeaping Bunny certified98% of ingredients are of natural origin.ApplicationApply to face and neck in the morning and evening before moisturising. Gently pat until the serum is fully absorbed. Follow with your usual skincare. Your skin immediately feels smoother, firmer, and visibly revitalised.1 Clinical study on 28 women after a single application. 2 Clinical study on 33 women after 4 weeks of use, twice daily. 3 Clinical study on 33 women after 12 weeks of use, twice daily.

Content: 30 ml (€230.00 / 100 ml)

Sale price: €69.00 Regular price: €79.00
26
Aveda Pure Abundance Volumizing Style-Prep Aveda Pure Abundance Volumizing Style-Prep

Average rating of 0 out of 5 stars

55571
Aveda Pure Abundance Volumizing Style-Prep

Aveda Pure Abundance Volumizing Style-Prep is a volumising spray for fine hair. It instantly provides more fullness and long-lasting volume. Additionally, it protects against heat up to 230°C and detangles the hair, making it a versatile styling product for fine hair.

Content: 100 ml (€36.95 / 100 ml)

Sale price: €36.95 Regular price: €49.95
30
Alessandro Express Nail Hardener French Rose Alessandro Express Nail Hardener French Rose

Average rating of 0 out of 5 stars

19407
Alessandro Express Nail Hardener French Rose

The Alessandro Express Nail Hardener French Rose specifically cares for soft and brittle nails. The formula improves nail structure, smooths out irregularities, and provides a uniform surface. After just 2 weeks, nails feel noticeably stronger – with a natural French Rose finish.What makes it special:Strengthens and protects brittle nailsEvenly smooths ridges and irregularitiesImproves resistance in a short periodProvides a well-groomed, rosy finishApplicationWith the correct application, you can get the best out of your nail hardener:Here's how to proceed:Remove existing nail polish completelyThoroughly clean the nail plateProtect cuticles with a nourishing oil or fatApply the nail hardener twice a week in two coatsAllow each coat to dry for about 2 minutesRepeat the same steps in week 2Important notes:Apply only to the nail plateIf product contacts skin: remove immediatelyTest on 1–2 nails beforehandDiscontinue use if irritation occursDo not use immediately after removing artificial nails

Content: 10 ml (€135.50 / 100 ml)

Sale price: €13.55 Regular price: €19.30
30
Alessandro Crystal Nail File Alessandro Crystal Nail File

Average rating of 0 out of 5 stars

19405
Alessandro Crystal Nail File

The Alessandro Crystal Nail File is ideal for soft or splitting nails. It gently shapes and seals the nail edge without causing irritation and is gentle on the nails. The durable material makes it long-lasting. Additionally, it is hypoallergenic. For well-groomed nails with protection and comfort with every use.Application tips:File from the nail edges towards the nail centre in one direction. After use, the file can be rinsed under running water.

Content: 1 pc (€11.05 / 1 pc)

Sale price: €11.05 Regular price: €15.70

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.