Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Schwarzkopf BLONDME Premium Developer

Description

Product information "Schwarzkopf BLONDME Premium Developer"

The Schwarzkopf BLONDME Premium Developer 9 % (30 Vol.) is a professional developer specifically designed for intensive lightening and bleaching services. When used in combination with the BLONDME Lightener products, the formula ensures precise and controlled results. The rich blend with nourishing ingredients supports optimal performance and ease of use with every application.

Perfect results with innovative Swell Control technology

Thanks to the Swell Control Technology, it reliably covers white and grey hair and significantly lifts natural blonde shades. This allows for impressively light blonde nuances – ideal for creative blonding or strong colour lightening.

Properties

Brand: Schwarzkopf Professional
Finish: shine
Hair type: blonde hair
Product line: Schwarzkopf BLONDME

Manufacturer

Schwarzkopf Professional

Henkel AG & Co. KGaA
40191 Düsseldorf
Henkelstr. 67
Germany
Website: 
www.henkel.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Aqua (Water; Eau); Hydrogen Peroxide; Glyceryl Stearate SE; Cetearyl Alcohol; Ceteareth-20; Glycerin; Etidronic Acid; 2;6-Dicarboxypyridine; Disodium Pyrophosphate; Potassium Hydroxide; Sodium Benzoate
Skip product gallery

You may also like

15
Schwarzkopf BLONDME Premium Developer

Average rating of 0 out of 5 stars

19388
Schwarzkopf BLONDME Premium Developer

The Schwarzkopf BLONDME Premium Developer 9 % (30 Vol.) is a professional developer specifically designed for intensive lightening and bleaching services. When used in combination with the BLONDME Lightener products, the formula ensures precise and controlled results. The rich blend with nourishing ingredients supports optimal performance and ease of use with every application.Perfect results with innovative Swell Control technologyThanks to the Swell Control Technology, it reliably covers white and grey hair and significantly lifts natural blonde shades. This allows for impressively light blonde nuances – ideal for creative blonding or strong colour lightening.

Content: 60 ml (€5.25 / 100 ml)

Sale price: €3.15 Regular price: €3.72
46
Schwarzkopf BLONDME Premium Developer 6% 20 Vol. Schwarzkopf BLONDME Premium Developer 6% 20 Vol.

Average rating of 0 out of 5 stars

19385
Schwarzkopf BLONDME Premium Developer 6% 20 Vol.

The Schwarzkopf BLONDME Premium Developer 6% 20 Vol. has been specially developed for professional lightening. The creamy formula ensures a controlled and even application. In combination with the BLONDME lighteners, it supports precise lightening results while protecting the hair structure. Nourishing formula with Swell-Control technologyThe innovative Swell-Control technology provides maximum control during the lightening process. At the same time, the formula with glycerin nourishes the hair and improves its suppleness. The developer is perfect for professional lightening, toning, and bleaching.

Content: 1000 ml (€1.14 / 100 ml)

Variants from €3.15
Sale price: €11.40 Regular price: €21.00
50 Tip
Schwarzkopf BlondMe Premium Lightener 9+ Schwarzkopf BlondMe Premium Lightener 9+

Average rating of 4.5 out of 5 stars

19284
Schwarzkopf BlondMe Premium Lightener 9+

The BlondMe Premium Lightener 9+ from Schwarzkopf is a bleaching powder that allows up to 9 levels of lift. It is suitable for all techniques and can be used with the BlondMe Premium developers with 2%, 6%, and 9%*.Schwarzkopf Blondme Premium Lightener: Gentle bleaching for maximum lightening resultsThe Premium Lightener with Bond Enforcing Technology minimises hair breakage with the Bond Protection System, which actively protects the hair fibre during the bleaching process.This allows the bleaching to achieve gentle, extremely light, and clear results. Schwarzkopf's bleaching powder not only protects the fibre connections but also rebuilds new ones during bleaching. The premium bleaching ensures the strongest lift with maximum hair protection.Application tips for Schwarzkopf Blondme Premium Lightener 9+Apply to dry hair.Suitable for application with and without scalp contact.For global applications, foil techniques, and colour corrections.The gentlest lift of up to 3 levels is possible with the Developer 2% 7 Vol.With the Developer 6% 20 Vol., lift of up to 6 levels is possible.With the Developer 9% 30 Vol., lift of up to 9 levels is possible (only application without scalp contact).Leave on for 20-45 minutes.Results with Schwarzkopf Blondme Premium Lightener 9+up to 9 levels of liftCool blonde without yellow tintHealthy hairNew fibre connectionsMinimised hair breakageExcellent hair quality*Use only without scalp contact. The powerful lifting formula places particular emphasis on protecting the hair fibre connections while achieving maximum lift.

Content: 450 g (€7.73 / 100 g)

Variants from €4.15
Sale price: €34.80 Regular price: €69.48
9
Schwarzkopf BLONDME Premium Developer 2% 7 Vol. Schwarzkopf BLONDME Premium Developer 2% 7 Vol.

Average rating of 0 out of 5 stars

19377
Schwarzkopf BLONDME Premium Developer 2% 7 Vol.

The Schwarzkopf BLONDME Premium Developer 2% 7 Vol. has been specially developed for gentle lightening and coloring services. Its creamy consistency enables even application and precise results. In combination with BLONDME products, it supports controlled color development. Ideal for gentle lightening and refinements of blonde shades.Nourishing formula for precise resultsThe high-quality formula supports the hair structure during application and provides a pleasant feel. The creamy texture facilitates mixing and application in daily salon life. Perfect for tone-on-tone colorations, blonde refinements, and gentle lightening. For radiant blonde nuances with a professional finish.

Content: 1000 ml (€1.91 / 100 ml)

Variants from €3.15
Sale price: €19.15 Regular price: €21.00
42
Schwarzkopf BlondMe Premium Developer Schwarzkopf BlondMe Premium Developer

Average rating of 0 out of 5 stars

15105
Schwarzkopf BlondMe Premium Developer

The Schwarzkopf Blondme Premium Care Developer is the ideal oxidant for bleaching hair, lightening colour, concealing grey hair, and tinting. The unique and new formulation elevates colouring and bleaching to a whole new level. It provides intense shine, leaves hair feeling good, maintains the natural moisture balance, and enhances hair care. The oil-based formulation developer from BlondMe is used in salons and can be combined with all BlondMe colours as well as bleaching powder. It is the first choice for demanding, individual, and elegant blondes. It enables extremely precise blonde results and works perfectly with colour and bleaching powder. Whether for full-head or highlight techniques – with the nourishing Premium Developer from BlondMe, every method is reliably successful. Results: Intense and radiant shine Well-groomed and moisturised hair

Content: 1000 ml (€1.02 / 100 ml)

Sale price: €10.15 Regular price: €17.50
47
L'Oréal Professionnel Dia Light L'Oréal Professionnel Dia Light

Average rating of 4.6 out of 5 stars

19289
L'Oréal Professionnel Dia Light

Gentle colour glow for professionals & enthusiasts: L’Oréal Professionnel Dia Light is an acidic, demi-permanent hair colour without ammonia, specially developed to tone, refresh, and add natural shine to hair – ideal after lightening or colouring services or for in-between colour refreshes. The gel-cream technology helps to gently close the hair cuticle and smooth the hair fibre, resulting in visible, healthy shine. The formula makes colours radiate, revitalises faded lengths, and neutralises unwanted undertones – without bleaching or strong chemical stress.

Content: 60 ml (€19.92 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €11.95 Regular price: €22.40
16
Schwarzkopf BLONDME CREAM Premium Developer 2% 7 Vol.

Average rating of 0 out of 5 stars

19391
Schwarzkopf BLONDME CREAM Premium Developer 2% 7 Vol.

The BLONDME Premium Cream Developer 2 % (7 Vol.) from Schwarzkopf Professional is a professional developer for controlled lightening and uniform bleaching results. It was specially developed for use with BLONDME bleaching and colour products, such as Schwarzkopf BLONDME Glow Toner. It offers a creamy, easily mixable texture that facilitates salon work. This allows for precise and even lightening – ideal for fine nuances or gentle lightening.Care during the colour treatmentThe rich formula supports care and performance during the bleaching process. It harmonises perfectly with the BLONDME system and ensures reliable development of your lightening mixes. For professional bleaching services where fine control and smooth application are important.

Content: 60 ml (€5.25 / 100 ml)

Sale price: €3.15 Regular price: €3.75
16
Schwarzkopf BLONDME Premium Gel Developer 2% 7 Vol. Schwarzkopf BLONDME Premium Gel Developer 2% 7 Vol.

Average rating of 0 out of 5 stars

19379
Schwarzkopf BLONDME Premium Gel Developer 2% 7 Vol.

The Schwarzkopf BLONDME Premium Gel Developer 2% 7 Vol. is a professional developer specifically designed for use with the BLONDME Glow Toner.Professional resultsThe unique gel formula is easy to mix and comfortable to apply in the bottle or during backwash. When combined with the Glow Toner, it ensures even, controlled results. Thanks to its rich, nourishing texture, this developer not only enhances performance but also facilitates precise application. It is ideal for professional bleaching and toning services where subtle nuances and clean application are essential

Content: 60 ml (€5.25 / 100 ml)

Sale price: €3.15 Regular price: €3.75
Maria Nila Colour Refresh Lavender 9.22

Average rating of 0 out of 5 stars

49238
Maria Nila Colour Refresh Lavender 9.22

Fancy pastel lavender? Maria Nila Colour Refresh Lavender 9.22 provides a trendy, delicate purple tone and natural shine as a temporary colour refresh. The hair gains a radiant gloss, smoothness, and moisture from the intensive nourishing mask with valuable argan oil.ApplicationWash hair and towel dry. Distribute the desired amount of Colour Refresh and leave in for 3 to a maximum of 10 minutes. Rinse thoroughly and apply conditioner.

Content: 100 ml (€20.00 / 100 ml)

Regular price: €20.00
32
Kérastase Résistance Bain Force Architecte Kérastase Résistance Bain Force Architecte

Average rating of 5 out of 5 stars

30019
Kérastase Résistance Bain Force Architecte

Looking for a hair care routine for damaged hair? Kérastase has the solution: Kérastase Résistance Hair Care Routine for Damaged Hair + Elixir Ultime. The routine includes: Kérastase Résistance Bain Force Architecte 250ml Kérastase Résistance Masque Force Architecte 200ml Kérastase Resistance Ciment Thermique 150ml + FREE Kérastase Elixir Ultime 15ml Kérastase Résistance Hair Care Routine for Damaged Hair + Elixir Ultime: Care for Frazzled Hair The combination of nourishing and regenerating shampoo, mask, and leave-in product repairs damaged hair with each use. The hair fibre is rebuilt and strengthened, providing better protection against future damage. Included for free is the timeless classic Kérastase Elixir Ultime. The hair oil is the French label’s miracle weapon for beautifully healthy hair, as it provides healthy, shiny, and well-maintained hair on all levels with valuable oils.

Content: 250 ml (€9.02 / 100 ml)

Sale price: €22.55 Regular price: €33.00
51
Schwarzkopf BLONDME Glow Toner Schwarzkopf BLONDME Glow Toner

Average rating of 5 out of 5 stars

19372
Schwarzkopf BLONDME Glow Toner

The BLONDME Glow Toner by Schwarzkopf Professional is an acid-based tinting series from Schwarzkopf Professional, specially developed for pre-lightened hair. In just about 10 minutes, they impart intense shine and a healthy glow to your blonde, without further lightening or damaging the hair tone. The formula is particularly gentle and mild, ideal after bleaching when the hair is sensitive.Technology & EffectThanks to the AcidicGlow technology, light is reflected not only on the hair surface but also penetrates into the inner hair layers – for a deeper, more vibrant shine. At the same time, the integrated Anti-Metal Bond Protection technology neutralises metal ions, preventing colour fading and promoting more even results. The toners also support sealing the cuticle layer for a protected hair structure and long-lasting colour.Application & ResultsThe Glow Toner is easy to apply:Apply to towel-dried, pre-lightened hair.Mix BLONDME Glow Toner in equal parts (1:1) with BLONDME Premium Developer 2% for a thick gel consistency or with BLONDME Premium Gel Developer 2% for a liquid gel consistency.Apply immediately after mixing, ensuring enough product for an even colour result. Work in carefully.Leave on for 10 (up to 20) minutes, monitoring visually.Rinse thoroughly with warm water and care with BLONDME Bond Repair Sealing Balm.

Content: 60 ml (€16.42 / 100 ml)

Sale price: €9.85 Regular price: €19.91
Maria Nila Colour Refresh Cacao 6.00

Average rating of 0 out of 5 stars

49067
Maria Nila Colour Refresh Cacao 6.00

Maria Nila Colour Refresh Cacao 6.00 is ideal for refreshing or enhancing a natural, medium brown shade. The creamy formula cares for the hair from root to tip and provides a natural-looking temporary colour change.ApplicationWash hair and rinse thoroughly. Massage Colour Refresh into towel-dried hair. Using a comb ensures particularly even colour results. The processing time varies between 3 and 10 minutes depending on the desired intensity. Rinse well and use a conditioner of your choice.

Content: 100 ml (€20.00 / 100 ml)

Regular price: €20.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.