Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 3.5 out of 5 stars

2 Reviews

Goldwell Topchic 60ml - 2 A blue black

Description

Product information "Goldwell Topchic 60ml - 2 A blue black"

Goldwell Topchic stands for intelligent, vibrant, and intense colour with long-lasting hold.

Topchic offers up to 100% grey coverage and the clearest colour results. The intelligent colour system ensures precise and highly reliable outcomes.

Advantages of Goldwell Topchic 60ml

  • easy application
  • high result reliability
  • maximum coverage
  • even result
  • over 100 shades with maximum colour brilliance

Application of Goldwell Topchic 60ml

  • The hair must be dry before application.
  • Mix Topchic hair colours 1:1 with the system developer.
  • Apply with a brush.
  • Allow to develop for a maximum of 30 minutes with heat and 20 minutes without heat.
  • Rinse out with shampoo and care for the hair.

Properties

Brand: Goldwell
Colour: Ash, Beige, Bernstein, Black, Blonde, Blue, Brown, Copper, Gold, Green, Orange, Red, Silver, Violet, perl
Hair type: all
Product line: Goldwell Topchic
Speciality: vegan

Manufacturer

Goldwell

Kao Austria Handelsgesellschaft mbH
Franzosenhausweg 36
4030 Linz
Austria
Website: www.goldwell.com

Manufacturer website

Reviews 2

2 of 2 reviews

Average rating of 3.5 out of 5 stars


0%

50%

50%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


2 reviews

11 September 2026 06:09

Review with rating of 4 out of 5 stars

super zufrieden

Naturtöne brauchen wir bei unseren Ansatzkundinnen ständig. Gleich mehr zu diesem Preis bestellt und mit den gesammelten Punkten noch mehr gespart. Farblager aufgefüllt bei dem Herbstwetter endlich wieder mehr los bei uns.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

10 September 2026 11:12

Review with rating of 3 out of 5 stars

VERLASS

Arbeite schon lange mit den Farben. Bei Kundinnen mit grauem Ansatz greift ich immer auf die Marke zurück. Deckt und die Farbe wird gleichmäßig. Gängige Töne habe ich immer auf Vorrat.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

Ingredients

1,3-Bis-(2,4-Diaminophenoxy) Propane HCL; 2,4-diaminophenoxyethanol hcl; 4-Amino-2-Hydroxytoluene; Denatured alcohol; Alpha-isomethyl ionone; Ammonium chloride; Ammonium hydroxide; Water; Ascorbic acid; Cetearyl alcohol; Cocamide MEA; HC Yellow No. 2; M-Aminophenol; Oleic acid; Fragrance; Polysilicone-9; Propylene glycol; Propylene glycol stearate SE; Resorcinol; Sodium cetearyl sulfate; Sodium lauryl sulfate; Sodium sulfite; Squalane; Stearamide MEA; Tetrasodium EDTA; Tocopheryl acetate; Toluene-2,5-diamine sulfate; Ubiquinone
Skip product gallery

You may also like

24
Goldwell Topchic 60ml - 2 A blue black

Average rating of 3.5 out of 5 stars

14454
Goldwell Topchic 60ml - 2 A blue black

Goldwell Topchic stands for intelligent, vibrant, and intense colour with long-lasting hold. Topchic offers up to 100% grey coverage and the clearest colour results. The intelligent colour system ensures precise and highly reliable outcomes. Advantages of Goldwell Topchic 60ml easy application high result reliability maximum coverage even result over 100 shades with maximum colour brilliance Application of Goldwell Topchic 60ml The hair must be dry before application. Mix Topchic hair colours 1:1 with the system developer. Apply with a brush. Allow to develop for a maximum of 30 minutes with heat and 20 minutes without heat. Rinse out with shampoo and care for the hair.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €17.00
14
Goldwell Topchic Elumenated 60ml - 4R@VR mid brown elumenated red violet

Average rating of 0 out of 5 stars

14927
Goldwell Topchic Elumenated 60ml - 4R@VR mid brown elumenated red violet

Goldwell Topchic Elumenated 60ml with the @Elumenated Technology offers a true paradise for all lovers of elegant brown, red, and blonde shades with a touch of exciting red. The oxidative hair colour combines Topchic nuances with radiant, multidimensional Elumen reflections for an incredible colour result. It highlights the individual character of each nuance and provides long-lasting brilliance. Intense red shades with fantastic colour brilliance last long despite maximum preservation of the hair structure. Seductive red, copper, and gold tones enhance the hair with reliable grey coverage. Goldwell Topchic Elumenated 60ml Application Hair must be completely dry. Mix developer system and hair colour in a 1:1 ratio. Apply the colour carefully and evenly to the hair with a colouring brush. For initial colouring, treat the roots first, then the rest of the hair after a few minutes. Processing time: 30 minutes without heat, 20 minutes with heat Thoroughly rinse out the hair colour. Wash twice with shampoo and then care with conditioner or hair mask.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Variants from €11.95
Sale price: €12.95 Regular price: €15.00
24
Goldwell Topchic Naturals 60ml - 2 N black

Average rating of 5 out of 5 stars

14497
Goldwell Topchic Naturals 60ml - 2 N black

Goldwell Topchic Naturals 60ml provide multifaceted, brilliant, and long-lasting colour. The Dye Penetration and Reflects System guarantee: 100% grey coverage across a comprehensive colour spectrum 100% natural coverage for fine to normal hair (N-shades) 100% grey coverage with cool tone alignment (NA-shades) 100% grey coverage for thick hair or intensive grey coverage for normal hair (NN-shades) Ultimate durability and maximum hair protection The cool NA-shades remain cool even after many washes thanks to the CoolProtect System. The Equalizer System 2.0 ensures an even result – from roots to tips, Topchic Naturals creates a uniform colour image. Nevertheless, the hair is maximally protected thanks to IntraLipid Technology. Application of Goldwell Topchic Naturals 60ml Start with dry hair. Mix the Topchic hair colour in a 1:1 ratio with the System Developer. Apply the mixture to the hair using a colouring brush. Allow the colour to develop: 20 minutes with heat, 30 minutes without heat. Thoroughly rinse out the hair colour. Shampoo the hair twice. Finish with a conditioner or hair treatment.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €17.00
24
Goldwell Topchic Reds 60ml

Average rating of 0 out of 5 stars

14452
Goldwell Topchic Reds 60ml

Effektful colour with the Goldwell Topchic Reds 60ml creates striking, intense contrasts with perfect highlights. The Goldwell streaking colour achieves luminous streaks thanks to a lightening up to two tones. Fascinating colour intensity and incredible luminosity – all in one colour formula that also cares for the hair. The colour from Goldwell ensures an even colour result from root to tip, which lasts particularly long. Vibrant shades provide a fiery, intense variation in the hair. Goldwell Topchic Reds 60ml Application Hair must be dry. Mix developer and hair colour in a 1:1 ratio and stir well. Apply carefully and evenly with a colouring brush. Leave to develop without heat for 30 minutes, with heat for 20 minutes. Rinse thoroughly with shampoo and then treat the hair with conditioner or hair mask.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €17.00
24
Goldwell Topchic Naturals 60ml - 2 N black

Average rating of 5 out of 5 stars

14448
Goldwell Topchic Naturals 60ml - 2 N black

Goldwell Topchic Naturals 60ml provide multifaceted, brilliant, and long-lasting colour. The Dye Penetration and Reflects System guarantee: 100% grey coverage across a comprehensive colour spectrum 100% natural coverage for fine to normal hair (N-shades) 100% grey coverage with cool tone alignment (NA-shades) 100% grey coverage for thick hair or intensive grey coverage for normal hair (NN-shades) Ultimate durability and maximum hair protection The cool NA-shades remain cool even after many washes thanks to the CoolProtect System. The Equalizer System 2.0 ensures an even result – from roots to tips, Topchic Naturals creates a uniform colour image. Nevertheless, the hair is maximally protected thanks to IntraLipid Technology. Application of Goldwell Topchic Naturals 60ml Start with dry hair. Mix the Topchic hair colour in a 1:1 ratio with the System Developer. Apply the mixture to the hair using a colouring brush. Allow the colour to develop: 20 minutes with heat, 30 minutes without heat. Thoroughly rinse out the hair colour. Shampoo the hair twice. Finish with a conditioner or hair treatment.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €17.00
51
American Crew 3 in 1 Ginger & Tea Shampoo, Conditioner & Body Wash

Average rating of 0 out of 5 stars

85066
American Crew 3 in 1 Ginger & Tea Shampoo, Conditioner & Body Wash

American Crew 3-in-1 Ginger & Tea Shampoo, Conditioner and Body Wash combines three care products in one for optimal all-round care for the discerning man who values practical solutions. American Crew 3-in-1 Ginger & Tea Shampoo, Conditioner and Body Wash: A versatile product for head-to-toe care American Crew Ginger Wash contains ginger and tea in a gentle formula suitable for body, hair, and scalp. The 3-in-1 shampoo is suitable for all hair types and cleanses gently yet effectively. It cares for hair and scalp without weighing them down and removes excess oil and impurities while remineralising the skin. Additionally, it imparts suppleness. The product also detangles and provides a natural shine for well-groomed men's hair. Thanks to its 3-in-1 properties, the wash product is also the ideal travel companion. Simply apply a generous amount of the Hair & Body Shampoo to wet hair and body and rinse thoroughly. For perfect care and a natural look – day after day. AMERICAN CREW – The official supplier for men American Crew Ginger Wash is specially tailored to the unique needs and grooming habits of men and features a distinctive, masculine scent that excites. The formula is designed to meet the specific needs of men's hair, creating more strength, more volume, and supporting an individual look.

Content: 250 ml (€3.98 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.40
27
L'Oréal Propfessionnel Vitamino Color Spectrum Shampoo L'Oréal Propfessionnel Vitamino Color Spectrum Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

91042
L'Oréal Propfessionnel Vitamino Color Spectrum Shampoo

Discover the Vitamino Color Spectrum Shampoo from L'Oréal Professionnel and experience professional hair care for long-lasting vibrant colours. The shampoo from L'Oréal Professionnel has been specially developed to protect and enhance the five dimensions of the colour spectrum. Beautiful, coloured hair in 5 dimensions The shampoo helps to lock the colour pigments deep into the hair fibre to maintain the colour long-term. The innovative formula provides: Gloss: A radiant Glass Shine effect. Vividness: Bright, rich colours. Contrast: Perfect colour depth without fading. Shade: Prevents unwanted reflections. Brightness: Enhances both light and dark nuances. Highly effective ingredients for impressive results Coloured hair deserves tailored care that not only gently cleanses but also preserves the shine and vibrancy of the hair colour. The shampoo is enriched with two effective active ingredients: Ferulic acid: Acts as an antioxidant and protects the hair fibre from colour loss. Citric acid: Locks in colour pigments and enhances the brightness of the colour. This combination gently cleanses without affecting the hair colour, leaving hair feeling well-groomed and strengthened. Vitamino Color Spectrum Shampoo: More than a cleansing product The luxurious, creamy texture of the shampoo cleans thoroughly and leaves hair immediately looking well-maintained. When combined with the complete Vitamino Color Spectrum routine, it offers maximum colour intensity that lasts up to four weeks.* *Instrumental test after four weeks of routine use. Application Massage the shampoo evenly into damp hair and rinse thoroughly. For optimal results, combine it with other products from the Vitamino Color Spectrum range.

Content: 300 ml (€7.98 / 100 ml)

Sale price: €23.95 Regular price: €32.60
45
Schwarzkopf Strait Therapy Straightening Cream 1

Average rating of 5 out of 5 stars

15463
Schwarzkopf Strait Therapy Straightening Cream 1

Schwarzkopf Strait Therapy Straightening Cream 1 for normal hair provides permanent straight hair for up to 6 months. If you are wondering how to achieve permanently straight hair, Schwarzkopf Strait Therapy is the answer. The system prepares the hair, straightens it, and adds shine for up to 6 months, offering a comprehensive, easy-to-use at-home program with the hair treatment and aftercare. The Straightening Cream 1 is designed for normal hair that needs to be permanently straightened. For optimal results, the following products are also necessary: Strait Therapy Protection Balancer Spray, Strait Therapy Straightening Mask, and Strait Therapy Neutralising Milk.

Content: 300 ml (€6.32 / 100 ml)

Sale price: €18.95 Regular price: €34.56
Rausch Anti-Pollution-Peeling Shampoo with Swiss Apple Rausch Anti-Pollution-Peeling Shampoo with Swiss Apple

Average rating of 0 out of 5 stars

84399
Rausch Anti-Pollution-Peeling Shampoo with Swiss Apple

Rausch Anti-Pollution Peeling Shampoo with Swiss Apple removes environmentally contaminated hair and scalp from particles such as fine dust, pollen, or dirt. It also easily removes sebum and styling residue with the peeling. Rausch Anti-Pollution Peeling Shampoo with Swiss Apple: Cleanses Hair and Scalp from Environmental Pollutants The peeling uses natural-based, rounded grains made from cellulose, completely plastic-free, for a gentle yet intensive cleansing. It also removes sebum and residues from styling products. The anti-pollution active ingredient prevents new particles from adhering to the scalp and hair — providing all-round protection throughout the day. Rausch Anti-Pollution Peeling Shampoo with Swiss Apple: Green Power Pack with Fresh Scent The green power pack in the form of a peeling shampoo «Made in Switzerland» offers more: Besides intensive cleansing, it also provides protection against daily environmental stresses. A new anti-pollution active ingredient forms an invisible barrier that prevents the attachment of new harmful particles. Additionally, the power of extracts from Swiss apple and barley grass is embedded in every tube. The Swiss apple extract is harvested in spring from young apples from Thurgau, a by-product of fruit cultivation. Otherwise, the peeling is full of natural energy: 94% of the silicone-free formula consists of ingredients of natural origin. And the zesty, fresh scent of green apple with a hint of peach brings summer feelings with every application! Rausch Anti-Pollution Peeling Shampoo with Swiss Apple Ingredients The peeling contains valuable extracts from Swiss apple and barley grass. The young apple contains all the components of a fully ripe apple but in a highly concentrated form. It is also a true superfruit rich in vitamin C, iron, potassium, and secondary plant compounds. Barley grass contains a unique combination of nutrients, minerals, vitamins, secondary plant compounds, and antioxidants. The high density of essential nutrients visibly influences the hair structure. Hair feels clean and smooth. All benefits at a glance: Deep-cleansing peeling shampoo for weekly use With anti-pollution active ingredient and natural-based peeling particles made from cellulose Manufactured in Switzerland with an in-house extract of Swiss young apples and barley grass Sulfate-free and with 94% ingredients of natural origin Packaging made from 100% PE monomaterial

Content: 100 ml (€15.90 / 100 ml)

Variants from €4.50
Regular price: €15.90
10
Moroccanoil Treatment Light

Average rating of 3 out of 5 stars

38074
Moroccanoil Treatment Light

The Moroccanoil Treatment Light is an intensive hair oil by Moroccanoil, specially developed for blonde or light-coloured hair (including white and platinum blonde). The oil treatment pampers the care-sensitive, light hair with valuable argan oil. Moroccanoil Treatment Light provides moisture and nourishes the hair with vitamins and minerals. The hair becomes smooth and gains a beautiful shine. The anti-frizz effect smooths the hair. The lightweight, oil-free formula ensures that the hair is not weighed down, as the oil is absorbed immediately. Moroccanoil Light Oil also rebuilds heavily damaged hair structures. Application of Moroccanoil Light Treatment Use an amount appropriate for the hair length (1-2 pumps) for the lengths and ends. Moroccanoil Hair Oil Light can be applied to both dry and wet hair. When used on dry hair, it also protects the ends from hair breakage.

Content: 25 ml (€61.20 / 100 ml)

Sale price: €15.30 Regular price: €17.00
49
Loreal Diactivateur 1.8% Developer

Average rating of 0 out of 5 stars

16364
Loreal Diactivateur 1.8% Developer

The Diactivateur developer is suitable for Diarichesse, Dialight, and Dia Color. Thanks to innovative ingredients, it results in brilliant and radiant colour outcomes after treatment. The colour pigments embed deeply into the hair, appearing more intense as a result. Results with Loreal Diactivateur 1.8% Developer Brilliant and radiant colour results Long-lasting colours Usage of Loreal Diactivateur 1.8% developer Dia Light and Dia Richesse are mixed with Diactivateur in a ratio of 1:1.5.

Content: 1000 ml (€1.49 / 100 ml)

Sale price: €14.95 Regular price: €29.60
10
Goldwell Dualsenses Blondes & Highlights 60s Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

14757
Goldwell Dualsenses Blondes & Highlights 60s Treatment

The Dualsenses Blondes & Highlights 60s Treatment is an intensely nourishing hair mask for fine to normal blonde coloured or natural blonde hair. The hair mask delivers its full effect in just 60 seconds and can be rinsed out immediately afterward. It instantly regenerates the hair and enhances colour brilliance. The mask for blonde hair counteracts unwanted yellow tones and gives the hair a healthy appearance with stunning shine.

Content: 200 ml (€11.80 / 100 ml)

Sale price: €23.60 Regular price: €26.20

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.