Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 4 out of 5 stars

1 Review

Goldwell Colorance demi-permanent hair color

Description

Product information "Goldwell Colorance demi-permanent hair color "

Goldwell Colorance 120ml achieves brilliant, long-lasting results and simultaneously improves hair structure. The patented IntraLipid System ensures sustainable regeneration of the hair structure and a perfect hair feel after colouring. Lipids are replenished, rebuilding the hair from within.

50 incomparable shades create radiant shine, healthy hair, and stunning nuances. The intensive colouration provides a new radiance for the natural tone and refreshes colour-treated hair. Additionally, it reliably covers up to 50% white hair. From deep black to pastel violet blonde, the intensive colouration offers a colour palette that leaves no colour wish unfulfilled.

Before application, Goldwell Colorance must be mixed with the matching developer lotion. The Goldwell dosing attachment from the Colour Dosing System is required for mixing (not included).

Properties

Brand: Goldwell
Hair type: all
Product line: Goldwell Colorance
Speciality: ammonia-free, cruelty-free

Manufacturer

Goldwell

Kao Austria Handelsgesellschaft mbH
Franzosenhausweg 36
4030 Linz
Austria
Website: www.goldwell.com

Manufacturer website

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 4 out of 5 stars


0%

100%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


1 review

3 September 2026 10:37

Review with rating of 4 out of 5 stars

Schöne Farbe

Die Tönung lässt sich gut anwenden und die Farbe ist schön geworden. Ich bin zufrieden damit und würde sie wieder nehmen.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️
Skip product gallery

You may also like

20
Goldwell Colorance demi-permanent hair color 60ml

Average rating of 0 out of 5 stars

14224
Goldwell Colorance demi-permanent hair color 60ml

Goldwell Colorance is a demi-permanent hair colour that provides vibrant colour intensity and shine. Up to 50% grey coverage is achievable. Goldwell Colorance is specifically used to enhance natural tones, cover grey, and refresh fashion shades, delivering reliable and precise results. It imparts a new radiance to the existing colour. Designed to complement Goldwell Colorance tints, there is a dedicated Developer Lotion that must be mixed with the colour before application.

Content: 60 ml (€16.83 / 100 ml)

Sale price: €10.10 Regular price: €12.65
55
Indola Color Style Mousse - Silver Indola Color Style Mousse - Silver

Average rating of 0 out of 5 stars

54618
Indola Color Style Mousse - Silver

Indola Color Style Mousse is a hair foam with direct-dyeing pigments that combines care and colour in one step. Modern pigments enable a temporary colour that lasts up to 4 washes – depending on hair amount and porosity. Color Style Mousse provides a more vibrant hair feel, adds volume, and protects against styling heat. Advantages of Indola Color Style Mousse Quick, easy, and instant colour Colour care for home use Volume and strengthened hair Protects against styling heat Impressive shine Uniform results Rapid pigment and care ingredient absorption Up to 4 washes hold Indola Color Style Mousse: Versatile Application Options Indola Color Style Mousse is available in 15 beautiful shades from light brown through medium blonde to anthracite, silver lavender, and pearl grey. The mousse is versatile and can be used for refreshing, neutralising, grey coverage, pre- and post-pigmentation. Application of Indola Color Style Mousse Apply to washed, towel-dried hair. Use gloves. Shake the product well Hold upside down for dispensing Take 1-2 tennis ball-sized portions into the palm or onto a brush Distribute evenly through the hair and comb thoroughly Do not rinse out Style as usual

Content: 200 ml (€5.28 / 100 ml)

Sale price: €10.55 Regular price: €23.40
39 Tip
Schwarzkopf Igora Royal - 1-0 black natural Schwarzkopf Igora Royal - 1-0 black natural

Average rating of 4.8 out of 5 stars

15284
Schwarzkopf Igora Royal - 1-0 black natural

Developed by colourists, Schwarzkopf's professional colour cream offers maximum colour intensity, up to 100% grey coverage, and long-lasting, naturally appearing colour. Schwarzkopf Igora Royal are permanent cream colours with optimal colour performance. The special colour technology ensures expressive colour, high contrast, and a perfect colour balance even on damaged hair structures. Ultimate colour brilliance and care with Schwarzkopf Igora Royal A wide range of shades provides the perfect tone for every look. The colour spectrum ranges from fashionable chocolate, ash natural shades to warm gold tones. Igora Royal shades include exciting red, intense purple, and very light blonde nuances, ideal for full-head techniques, root colour, or for unique balayage and ombré looks. Thanks to Schwarzkopf Igora Royal's innovative colour formula, an exact and contrast-rich colour result is achieved, with colour pigments being strongly anchored in the hair and the hair surface sealed. Special care properties ensure maximum shine and vibrant colour reflections – for regal colour results with precise colour accuracy and long-lasting brilliant colour. Application recommendations for Schwarzkopf Igora Royal Can be used with Oil Developer 3% (darker colouring), 6% (tone-in-tone colouring), or 9% (lightening by 2-3 levels) Mixing ratio 1:1 Processing time 30-45 minutes Apply in small sections and use a generous amount of colour. For 100% coverage, always apply to dry hair. The Natur Extra Tones (-00) are specifically developed for intensive white coverage, even on thick and stubborn hair. Mixable with each other. For 100% coverage, mix an Igora Royal Natur tone (-0, -1, -4) in a 1:2 ratio with an Igora Royal Modeton of your choice. Results with Schwarzkopf Igora Royal High colour intensity Perfect colour balance even on porous hair Up to 100% grey coverage Ultimate colour durability Absolute streaking fidelity

Content: 60 ml (€17.58 / 100 ml)

Sale price: €10.55 Regular price: €17.28
20
Goldwell Colorance demi-permanent hair color 60ml

Average rating of 0 out of 5 stars

36143
Goldwell Colorance demi-permanent hair color 60ml

Goldwell Colorance is a demi-permanent hair colour that provides vibrant colour intensity and shine. Up to 50% grey coverage is achievable. Goldwell Colorance is specifically used to enhance natural tones, cover grey, and refresh fashion shades, delivering reliable and precise results. It imparts a new radiance to the existing colour. Designed to complement Goldwell Colorance tints, there is a dedicated Developer Lotion that must be mixed with the colour before application.

Content: 60 ml (€18.83 / 100 ml)

Variants from €10.10
Sale price: €11.30 Regular price: €14.16
22
Goldwell Colorance Cover Plus demi-permanent hair color

Average rating of 0 out of 5 stars

36057
Goldwell Colorance Cover Plus demi-permanent hair color

Goldwell Colorance Cover Plus is an demi-permanent hair color with increased coverage. It perfectly refreshes coloured hair with a white content of up to 75%. The color provides rich, intense results while improving the hair structure and covering grey hair. The repairing formula ensures a well-groomed hair feel and appearance. The Goldwell Colorance NN shades are the natural base tones. A Goldwell Topchic dosing cap for the Color Dosier System is required, which is not included in the delivery. Additionally, the Colorance Cover Plus developer lotion is needed.

Content: 120 ml (€16.92 / 100 ml)

Sale price: €20.30 Regular price: €25.95
43
Schwarzkopf Igora Royal Developer

Average rating of 4.6 out of 5 stars

15395
Schwarzkopf Igora Royal Developer

The Igora Royal Developer by Schwarzkopf is perfectly tailored to all Schwarzkopf hair colours. Grey and white hair are covered flawlessly. The High Definition technology with oil content provides extra care and intense shine. Results after colouring with Igora Royal Developer: Intense shine Optimal white and grey hair coverage Long-lasting colour retention Perfect colour development The high-quality oil-based developer harmonises with all Igora Royal hair colours and enables perfect colour development. Additionally, it cares for the hair with protective and reconstructive ingredients. The High-Performance Developer ensures a safe and gentle result. The oil-based developer should be stored as cool as possible and protected from direct sunlight. After opening the bottle, the developer should be used within 6 months. Available in various sizes and concentrations.

Content: 1000 ml (€1.16 / 100 ml)

Variants from €3.15
Sale price: €11.60 Regular price: €20.28
48
Goldwell System Developer Lotions

Average rating of 4 out of 5 stars

73177
Goldwell System Developer Lotions

The Goldwell System developer lotions are formulated for Topchic, Colorance, and Oxycur Platin. They can be mixed with all these colouring products for long-lasting colour results. The patented IntraLipid technology ensures good combability and a smooth hair feel. The BondPro+ technology protects the hair during colouring, minimising damage.

Content: 1000 ml (€1.58 / 100 ml)

Variants from €2.30
Sale price: €15.80 Regular price: €30.30
73
Nano Face Mask - fuchsia

Average rating of 5 out of 5 stars

12135
Nano Face Mask - fuchsia

Die Nano FFP2 Maske ist eine Atemschutzmaske mit erhöhter Filtrationsfunktion durch Nanofaser-Technologie. Sie zeichnet sich durch eine besonders lange Tragedauer und hohen Tragekomfort aus. Sie ist gemäß CE0370 / EN 149:2001+A1:2009 der PPE-Regulation (EU) 2016/425 zertifiziert und bietet hohen Schutz für den Träger und sein Umfeld im Alltag.  Die Nano FFP2 Maske verfügt zudem über ein modernes Design und einen verstellbaren Nasenclip für die optimale Anpassung an das Gesicht. Vorteile FFP2 Nano Maske auf einen Blick: Besonders luft- & feuchtigkeitsdurchlässig Erleichtertes Atmen unter der Maske Erhöhtes Schutzniveau Waschbar und bis zu 30x wiederverwendbar adjustierbarer Nasenclip schnelltrocknend kann desinfiziert werden Was ist eine FFP2 Nano Maske? Die FFP2 Nano Maske ist eine wiederverwenbare FFP2 Atemschutzmaske mit Nanomembranen mit erhöhter Filtrationswirkung als Standard FFP2. Sie ist äußerst luft- und feuchtigkeitsdurchlässig. Das sichert einen besonders hohen Tragekomfort und ein gutes Ableiten von Feuchtigkeit und CO2, was beim Ausatmen entsteht. Durch die erhöhte Filtrationsrate als der FFP2-Standard aufweist, ist das Schutzniveau höher. Daher werden Viren, Bakterien, Aerosole und dergleichen effektiv abgefangen. Erleichtertes Atmen mit FFP2 Nano Maske Die Nano FFP2 Maske hat einen geringen Ventilations-Widerstand, der das Atmen unter der Maske erleichtert.  Nano FFP2-Maske: Feine Nano Membran für ein erhöhtes Schutzniveau Die Maske verfügt über einen hohen Baumwollanteil. Der Aufbau der Maske besteht aus einer Spinnennetz-Mikroporen Struktur. Der Porendurchmesser ist so klein, dass es sogar den kleinsten Fremdkörpern beinahe unmöglich ist, den Filter zu durchdringen. Die Filterung ist rein physikalisch und daher besonders beständig. Darum kann die Maske auch besonders lange getragen und gewaschen werden. Nano FFP2 Maske: Waschbar und wiederverwendbar Die Nano FFP2 Maske lässt sich waschen und kann bis zu 30- Mal wiederverwendet werden. Selbst nach mehrfachem Waschen bleibt die Filtrationsfunktion der Nanomembran erhalten. Die Maske trocknet sehr schnell und ist daher in kürzester Zeit wiederverwendbar. Die Maske kann auch desinfiziert werden. Wie wäscht man Nano FFP2 Masken? Maske kann mit 60°C mit der Hand (nicht in der Waschmaschine) gewaschen werden Bei Bedarf mit nur wenig Waschmittel einige Minuten einwirken lassen Zu starkes Aneinanderreiben vermeiden Kein Medizinprodukt.   Hinweis: Diese FFP2-Masken sind abgelaufen. Das angegebene Haltbarkeitsdatum ist überschritten. Die Schutzwirkung nach EN 149 kann nicht mehr garantiert werden. Verkauf ausschließlich für dekorative Zwecke oder Alltagsgebrauch ohne Schutzwirkung. Nicht mehr als persönliche Schutzausrüstung oder medizinisches Produkt geeignet.

Content: 1 pc (€3.55 / 1 pc)

Sale price: €3.55 Regular price: €12.95
22
Goldwell Colorance demi-permanent hair color 60ml

Average rating of 0 out of 5 stars

36068
Goldwell Colorance demi-permanent hair color 60ml

Goldwell Colorance is a demi-permanent hair colour that provides vibrant colour intensity and shine. Up to 50% grey coverage is achievable. Goldwell Colorance is specifically used to enhance natural tones, cover grey, and refresh fashion shades, delivering reliable and precise results. It imparts a new radiance to the existing colour. Designed to complement Goldwell Colorance tints, there is a dedicated Developer Lotion that must be mixed with the colour before application.

Content: 60 ml (€18.50 / 100 ml)

Variants from €10.10
Sale price: €11.10 Regular price: €14.16
21
Goldwell Colorance demi-permanent hair color

Average rating of 4 out of 5 stars

36062
Goldwell Colorance demi-permanent hair color

Goldwell Colorance 120ml achieves brilliant, long-lasting results and simultaneously improves hair structure. The patented IntraLipid System ensures sustainable regeneration of the hair structure and a perfect hair feel after colouring. Lipids are replenished, rebuilding the hair from within. 50 incomparable shades create radiant shine, healthy hair, and stunning nuances. The intensive colouration provides a new radiance for the natural tone and refreshes colour-treated hair. Additionally, it reliably covers up to 50% white hair. From deep black to pastel violet blonde, the intensive colouration offers a colour palette that leaves no colour wish unfulfilled. Before application, Goldwell Colorance must be mixed with the matching developer lotion. The Goldwell dosing attachment from the Colour Dosing System is required for mixing (not included).

Content: 120 ml (€16.92 / 100 ml)

Variants from €19.60
Sale price: €20.30 Regular price: €25.56
23
Goldwell Colorance demi-permanent hair color

Average rating of 4 out of 5 stars

14021
Goldwell Colorance demi-permanent hair color

Goldwell Colorance 120ml achieves brilliant, long-lasting results and simultaneously improves hair structure. The patented IntraLipid System ensures sustainable regeneration of the hair structure and a perfect hair feel after colouring. Lipids are replenished, rebuilding the hair from within. 50 incomparable shades create radiant shine, healthy hair, and stunning nuances. The intensive colouration provides a new radiance for the natural tone and refreshes colour-treated hair. Additionally, it reliably covers up to 50% white hair. From deep black to pastel violet blonde, the intensive colouration offers a colour palette that leaves no colour wish unfulfilled. Before application, Goldwell Colorance must be mixed with the matching developer lotion. The Goldwell dosing attachment from the Colour Dosing System is required for mixing (not included).

Content: 120 ml (€16.33 / 100 ml)

Sale price: €19.60 Regular price: €25.56

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.