Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 5 out of 5 stars

1 Review

Goldwell Topchic Naturals 60ml - 2 N black

Description

Product information "Goldwell Topchic Naturals 60ml - 2 N black"

Goldwell Topchic Naturals 60ml provide multifaceted, brilliant, and long-lasting colour. The Dye Penetration and Reflects System guarantee:

  • 100% grey coverage across a comprehensive colour spectrum
  • 100% natural coverage for fine to normal hair (N-shades)
  • 100% grey coverage with cool tone alignment (NA-shades)
  • 100% grey coverage for thick hair or intensive grey coverage for normal hair (NN-shades)

Ultimate durability and maximum hair protection

The cool NA-shades remain cool even after many washes thanks to the CoolProtect System. The Equalizer System 2.0 ensures an even result – from roots to tips, Topchic Naturals creates a uniform colour image. Nevertheless, the hair is maximally protected thanks to IntraLipid Technology.

Application of Goldwell Topchic Naturals 60ml

  • Start with dry hair.
  • Mix the Topchic hair colour in a 1:1 ratio with the System Developer.
  • Apply the mixture to the hair using a colouring brush.
  • Allow the colour to develop: 20 minutes with heat, 30 minutes without heat.
  • Thoroughly rinse out the hair colour.
  • Shampoo the hair twice.
  • Finish with a conditioner or hair treatment.

Properties

Brand: Goldwell
Colour: Black, Blonde, Brown
Hair type: all
Product line: Goldwell Topchic
Speciality: vegan

Manufacturer

Goldwell

Kao Austria Handelsgesellschaft mbH
Franzosenhausweg 36
4030 Linz
Austria
Website: www.goldwell.com

Manufacturer website

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


1 review

14 August 2026 09:12

Review with rating of 5 out of 5 stars

graue Haare

grauen Haaren haltet die Farbe richtig gut. Ansatz ist schön abgedeckt und es schaut natürlich aus. WErde ich wieder nehmen!

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

Ingredients

2-Amino-4-Hydroxyethylaminoanisole Sulfate; Denatured alcohol; Alpha-isomethyl ionone; Ammonium chloride; Ammonium hydroxide; Aqua; Ascorbic acid; Cetearyl alcohol; Cocamide MEA; M-Aminophenol; Oleic acid; Fragrance; Polysilicone-9; Propylene glycol; Propylene glycol stearate; Resorcinol; Sodium cetearyl sulfate; Sodium lauryl sulfate; Sodium sulfite; Squalane; Stearamide MEA; Tetrasodium EDTA; Tocopheryl acetate; Toluene-2,5-diamine sulfate; Ubiquinone
Skip product gallery

You may also like

24
Goldwell Topchic Naturals 60ml - 2 N black

Average rating of 5 out of 5 stars

14450
Goldwell Topchic Naturals 60ml - 2 N black

Goldwell Topchic Naturals 60ml provide multifaceted, brilliant, and long-lasting colour. The Dye Penetration and Reflects System guarantee: 100% grey coverage across a comprehensive colour spectrum 100% natural coverage for fine to normal hair (N-shades) 100% grey coverage with cool tone alignment (NA-shades) 100% grey coverage for thick hair or intensive grey coverage for normal hair (NN-shades) Ultimate durability and maximum hair protection The cool NA-shades remain cool even after many washes thanks to the CoolProtect System. The Equalizer System 2.0 ensures an even result – from roots to tips, Topchic Naturals creates a uniform colour image. Nevertheless, the hair is maximally protected thanks to IntraLipid Technology. Application of Goldwell Topchic Naturals 60ml Start with dry hair. Mix the Topchic hair colour in a 1:1 ratio with the System Developer. Apply the mixture to the hair using a colouring brush. Allow the colour to develop: 20 minutes with heat, 30 minutes without heat. Thoroughly rinse out the hair colour. Shampoo the hair twice. Finish with a conditioner or hair treatment.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €17.00
41
Wella Ultimate Smooth Shampoo Wella Ultimate Smooth Shampoo

Average rating of 4 out of 5 stars

99162
Wella Ultimate Smooth Shampoo

The Wella Ultimate Smooth Shampoo quickly delivers silky, smooth hair! With its innovative Metal Purifier technology, it gently removes impurities and metal deposits from the hair without drying it out. The luxurious foam cleans thoroughly and prepares the hair optimally for subsequent deep conditioning. The shampoo contains Squalane and Omega-9 to nourish the hair from within and fill it from the outside. Experience the transformation: from dry, dull hair to smooth, shiny hair – in just 30 seconds. For a hair feel that will delight you! Application of Wella Ultimate Smooth Shampoo Apply to wet hair and lather. Rinse out and repeat if necessary.

Content: 250 ml (€6.78 / 100 ml)

Variants from €6.95
Sale price: €16.95 Regular price: €28.75
24
Goldwell Topchic Naturals 60ml - 2 N black

Average rating of 5 out of 5 stars

14497
Goldwell Topchic Naturals 60ml - 2 N black

Goldwell Topchic Naturals 60ml provide multifaceted, brilliant, and long-lasting colour. The Dye Penetration and Reflects System guarantee: 100% grey coverage across a comprehensive colour spectrum 100% natural coverage for fine to normal hair (N-shades) 100% grey coverage with cool tone alignment (NA-shades) 100% grey coverage for thick hair or intensive grey coverage for normal hair (NN-shades) Ultimate durability and maximum hair protection The cool NA-shades remain cool even after many washes thanks to the CoolProtect System. The Equalizer System 2.0 ensures an even result – from roots to tips, Topchic Naturals creates a uniform colour image. Nevertheless, the hair is maximally protected thanks to IntraLipid Technology. Application of Goldwell Topchic Naturals 60ml Start with dry hair. Mix the Topchic hair colour in a 1:1 ratio with the System Developer. Apply the mixture to the hair using a colouring brush. Allow the colour to develop: 20 minutes with heat, 30 minutes without heat. Thoroughly rinse out the hair colour. Shampoo the hair twice. Finish with a conditioner or hair treatment.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €17.00
24
Goldwell Topchic Reds 60ml

Average rating of 0 out of 5 stars

14452
Goldwell Topchic Reds 60ml

Effektful colour with the Goldwell Topchic Reds 60ml creates striking, intense contrasts with perfect highlights. The Goldwell streaking colour achieves luminous streaks thanks to a lightening up to two tones. Fascinating colour intensity and incredible luminosity – all in one colour formula that also cares for the hair. The colour from Goldwell ensures an even colour result from root to tip, which lasts particularly long. Vibrant shades provide a fiery, intense variation in the hair. Goldwell Topchic Reds 60ml Application Hair must be dry. Mix developer and hair colour in a 1:1 ratio and stir well. Apply carefully and evenly with a colouring brush. Leave to develop without heat for 30 minutes, with heat for 20 minutes. Rinse thoroughly with shampoo and then treat the hair with conditioner or hair mask.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €17.00
10
Goldwell Dualsenses Blondes & Highlights 60s Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

14757
Goldwell Dualsenses Blondes & Highlights 60s Treatment

The Dualsenses Blondes & Highlights 60s Treatment is an intensely nourishing hair mask for fine to normal blonde coloured or natural blonde hair. The hair mask delivers its full effect in just 60 seconds and can be rinsed out immediately afterward. It instantly regenerates the hair and enhances colour brilliance. The mask for blonde hair counteracts unwanted yellow tones and gives the hair a healthy appearance with stunning shine.

Content: 200 ml (€11.80 / 100 ml)

Sale price: €23.60 Regular price: €26.20
24
Goldwell Topchic 60ml - 2 A blue black

Average rating of 3.5 out of 5 stars

14447
Goldwell Topchic 60ml - 2 A blue black

Goldwell Topchic stands for intelligent, vibrant, and intense colour with long-lasting hold. Topchic offers up to 100% grey coverage and the clearest colour results. The intelligent colour system ensures precise and highly reliable outcomes. Advantages of Goldwell Topchic 60ml easy application high result reliability maximum coverage even result over 100 shades with maximum colour brilliance Application of Goldwell Topchic 60ml The hair must be dry before application. Mix Topchic hair colours 1:1 with the system developer. Apply with a brush. Allow to develop for a maximum of 30 minutes with heat and 20 minutes without heat. Rinse out with shampoo and care for the hair.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €17.00
51
American Crew 3 in 1 Ginger & Tea Shampoo, Conditioner & Body Wash

Average rating of 0 out of 5 stars

85066
American Crew 3 in 1 Ginger & Tea Shampoo, Conditioner & Body Wash

American Crew 3-in-1 Ginger & Tea Shampoo, Conditioner and Body Wash combines three care products in one for optimal all-round care for the discerning man who values practical solutions. American Crew 3-in-1 Ginger & Tea Shampoo, Conditioner and Body Wash: A versatile product for head-to-toe care American Crew Ginger Wash contains ginger and tea in a gentle formula suitable for body, hair, and scalp. The 3-in-1 shampoo is suitable for all hair types and cleanses gently yet effectively. It cares for hair and scalp without weighing them down and removes excess oil and impurities while remineralising the skin. Additionally, it imparts suppleness. The product also detangles and provides a natural shine for well-groomed men's hair. Thanks to its 3-in-1 properties, the wash product is also the ideal travel companion. Simply apply a generous amount of the Hair & Body Shampoo to wet hair and body and rinse thoroughly. For perfect care and a natural look – day after day. AMERICAN CREW – The official supplier for men American Crew Ginger Wash is specially tailored to the unique needs and grooming habits of men and features a distinctive, masculine scent that excites. The formula is designed to meet the specific needs of men's hair, creating more strength, more volume, and supporting an individual look.

Content: 250 ml (€3.98 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.40
11
Goldwell Dualsenses Just Smooth 60s Treatment Goldwell Dualsenses Just Smooth 60s Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

14791
Goldwell Dualsenses Just Smooth 60s Treatment

The Dualsenses Just Smooth 60 Seconds Hair Mask for unruly and restless hair regenerates the hair in seconds. The hair is tamed and frizz control is achieved. The intensive care formula provides immediately healthier-looking hair. Apply to lengths and ends after washing, leave for one minute, then rinse thoroughly.

Content: 200 ml (€11.80 / 100 ml)

Sale price: €23.60 Regular price: €26.50
46
Revlon Professional UniqOne All In One Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

86462
Revlon Professional UniqOne All In One Shampoo

Revlon Uniqone All In One Shampoo provides a thorough and gentle cleansing of hair and scalp thanks to a special nourishing formula. The hair gains softness, shine, and a fresh UniqOne fragrance. The shampoo strengthens the hair from roots to tips, reduces hair breakage, and helps eliminate split ends. Additionally, it has an anti-frizz effect and makes the hair easier to comb.

Content: 100 ml (€5.30 / 100 ml)

Sale price: €5.30 Regular price: €9.80
53
American Crew Anti-Hair Loss Shampoo

Average rating of 4 out of 5 stars

85013
American Crew Anti-Hair Loss Shampoo

American Crew Anti-Hair Loss Shampoo deeply cleanses the pores to restore the scalp's natural balance for improved hair growth. At the same time, keratin amino acids and plant proteins strengthen the hair, while the nourishing formula with Pro Vitamin B5 provides moisture. American Crew Anti-Hair Loss Shampoo Benefits Refreshes and revitalises the scalp Supports combability Promotes volume Deep cleansing for an improved scalp Unclogs the pores Contains up to 80% naturally derived ingredients

Content: 250 ml (€3.58 / 100 ml)

Sale price: €8.95 Regular price: €19.20
40
American Crew Daily Deep Moisture Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

85005
American Crew Daily Deep Moisture Shampoo

American Crew Daily Deep Moisture Shampoo provides optimal moisture care for men's hair. American Crew Daily Deep Moisture Shampoo: Daily Care Shampoo The shampoo offers deep-penetrating moisture with a vegan formula containing Vitamin B5 and citrus mint, without weighing down the hair or causing product buildup. The result is healthy-looking hair with a natural shine. It is ideal for daily washing of normal to dry hair. Silicone-free.

Content: 250 ml (€4.60 / 100 ml)

Sale price: €11.50 Regular price: €19.20
15
Goldwell Dualsenses Just Smooth Conditioner

Average rating of 5 out of 5 stars

14793
Goldwell Dualsenses Just Smooth Conditioner

The Goldwell Dualsenses Just Smooth Conditioner provides noticeably smooth and gentle hair. The conditioner tames unruly and restless hair and detangles instantly. The nourishing formula with Kukui Nut Oil is known for its hydrating effects. The unique combination of soothing ingredients smooths the hair surface and reduces frizz.

Content: 200 ml (€8.60 / 100 ml)

Sale price: €17.20 Regular price: €20.20

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.