Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 4 out of 5 stars

1 Review

Fanola No Yellow Shampoo

Description

Product information "Fanola No Yellow Shampoo "

Bring your blonde, bleached, highlighted or grey hair to shine with the Fanola No Yellow Shampoo. This shampoo is not only a colour corrector but also a source of smoothness and shine that will transform your hair.

  • Colour correction and toning: Say goodbye to unwanted yellow reflections! The Fanola Silvershampoo effectively neutralises yellow tones and instantly gives your hair a cool, neutral tint. Achieve the desired silver or ash look easily from home.
  • Smoothness and shine: This shampoo is more than just a colour corrector. Thanks to its technologically advanced formulation, it penetrates deep into the hair structure to provide exceptional smoothness and a radiant shine. Your hair not only feels great but also looks healthy and glossy.
  • Easy application: Using the Fanola Silvershampoo is straightforward. Simply apply it to wet hair, massage in, leave for 1 to 5 minutes, and rinse thoroughly. For optimal results, we recommend using suitable gloves to prevent staining.

Discover the secret to radiant, smooth hair with the Fanola Silbershampoo and enjoy instant shine and perfect colour correction that will transform your hair.

Properties

Brand: Fanola
Finish: Anti-yellow effect, shine, smoothness
Hair type: blonde hair
Speciality: vegan

Manufacturer

Fanola

Fanola
Via dei Fiori 10C
35018 San Martino di Lupari (PD)
Italy
Contact email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 4 out of 5 stars


0%

100%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


1 review

28 July 2026 05:37

Review with rating of 4 out of 5 stars

Intensive Wirkung

Kein Shampoo hilft so sehr gegen Gelbstich wie dieses. Preis-Leistung wirklich TOP! Ich würds nur jedoch nicht bei jeder Haarwäsche benutzen.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

Ingredients

Acid violet 43; Aqua; Benzyl alcohol; Citric acid; Cocamidopropyl Betaine; Decyl Glucoside; Dicaprylyl Carbonate; Ethylhexylglycerin; Glycerin; Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride; Hydroxypropyltrimonium inulin; Hylocereus Undatus Fruit Extract; Magnesium Chloride; Magnesium Nitrate; Methylchloroisothiazolinone; Parfum; Phenoxyethanol; Polyacrylamidopropyltrimonium Chloride; Polyquaternium-7; Potassium sorbate; Propylene Glycol; Sclerocarya Birrea Seed Oil; Sodium Chloride; Sodium Cocoamphoacetate; Sodium Laureth Sulfate; Tocopherol; Triethylene glycol
Skip product gallery

You may also like

25
Fanola No Red Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

21211
Fanola No Red Shampoo

The Fanola No Red Shampoo is ideal for dark coloured hair. The colour shampoo thoroughly cleanses the hair and neutralises unwanted red reflections using green pigments. The result is well-groomed, smooth, and shiny hair with cool, even colour reflections. Application of Fanola No Red Shampoo Put on suitable gloves. Massage the shampoo into wet hair. Leave to work for 1 to 5 minutes. Emulsify. Rinse out.

Content: 350 ml (€5.03 / 100 ml)

Sale price: €17.60 Regular price: €23.40
25
Fanola No Yellow Mask

Average rating of 5 out of 5 stars

21215
Fanola No Yellow Mask

Say goodbye to yellow tones and dry hair with the Fanola No Yellow Mask. Developed through continuous research, this mask is not only an anti-yellowing miracle but also provides intensive care for your blonde hair. Anti-Yellowing Formula: Fanola's No Yellow Silver Shine Shampoo is already a hit for its exceptional ability to neutralise unwanted yellow hues. This mask is a perfect complement to keep blonde hair radiant and fresh. Intensive Care: The formula of the No Yellow Mask has been designed to improve not only the appearance but also the health of your hair. Enriched with nourishing ingredients, it penetrates deep into the hair structure to combat dryness and strengthen the hair from within. Smoothness and Shine: This mask is not just a simple colour corrector but also a powerhouse for smoothness and shine. After using the No Yellow Shampoo, simply apply the mask to towel-dried hair, leave for 3 to 5 minutes, and rinse thoroughly. The result: smooth, shiny, and radiant blonde hair. Indulge your blonde hair with the Fanola Wonder No Yellow Silver Shine Hair Mask and enjoy the luxurious shine and intensive care it offers.

Content: 350 ml (€6.14 / 100 ml)

Sale price: €21.50 Regular price: €28.62
25
Fanola No Yellow Shampoo

Average rating of 4 out of 5 stars

21214
Fanola No Yellow Shampoo

Bring your blonde, bleached, highlighted or grey hair to shine with the Fanola No Yellow Shampoo. This shampoo is not only a colour corrector but also a source of smoothness and shine that will transform your hair. Colour correction and toning: Say goodbye to unwanted yellow reflections! The Fanola Silvershampoo effectively neutralises yellow tones and instantly gives your hair a cool, neutral tint. Achieve the desired silver or ash look easily from home. Smoothness and shine: This shampoo is more than just a colour corrector. Thanks to its technologically advanced formulation, it penetrates deep into the hair structure to provide exceptional smoothness and a radiant shine. Your hair not only feels great but also looks healthy and glossy. Easy application: Using the Fanola Silvershampoo is straightforward. Simply apply it to wet hair, massage in, leave for 1 to 5 minutes, and rinse thoroughly. For optimal results, we recommend using suitable gloves to prevent staining. Discover the secret to radiant, smooth hair with the Fanola Silbershampoo and enjoy instant shine and perfect colour correction that will transform your hair.

Content: 1000 ml (€3.51 / 100 ml)

Variants from €17.60
Sale price: €35.10 Regular price: €46.80
26
Fanola No Orange Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

21207
Fanola No Orange Shampoo

Fanola No Orange Shampoo is the perfect choice for light brown, coloured, or natural hair. It neutralises unwanted orange tones and provides immediate toning that transforms strands with neutral and cool highlights. Thanks to its most innovative formulation technologies, the shampoo imparts extreme softness and shine to the hair. Say goodbye to unwanted orange undertones and welcome the cool elegance of Icy Blue. Fanola No Orange Shampoo: Easy to use, no stains The application is straightforward: put on suitable gloves, apply the shampoo to wet hair, massage in, leave for 1 to 5 minutes, emulsify, and rinse thoroughly. 

Content: 350 ml (€4.20 / 100 ml)

Sale price: €14.70 Regular price: €19.95
30
MC Horse Marrow Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

18180
MC Horse Marrow Shampoo

With the Pferdemark Shampoo from MC, coloured, chemically treated, and stressed hair is optimally cared for and cleaned. The hair regains more lightness and freshness. Result: Noticeably more vitality for your hair Gentle and mild care

Content: 250 ml (€2.09 / 100 ml)

Sale price: €5.23 Regular price: €7.50
44
Goldwell Elumen Color Care Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

14910
Goldwell Elumen Color Care Shampoo

The shampoo provides particularly long-lasting colour retention for hair coloured with Goldwell Elumen and prevents the colour from washing out. The shampoo for coloured hair combines optimal care with colour protection and enhances the shine of the colour. Colour protection for coloured hair in 2 simple steps 1. Wash hair with water 2. Shampoo with the Goldwell Elumen Color Care Shampoo and rinse after a short processing time

Content: 250 ml (€4.24 / 100 ml)

Sale price: €10.60 Regular price: €19.00
18
BaByliss Pro heated rollers set BaByliss Pro heated rollers set

Average rating of 0 out of 5 stars

41051
BaByliss Pro heated rollers set

The BaByliss Pro Heating Curlers Set provides maximum volume from the root. The ceramic and velvet coating helps distribute heat evenly, ensuring optimal hair protection and giving a beautiful shine and plenty of volume. The on/off switch with indicator light allows for easy visual confirmation of whether the heating curlers are already turned on. The heating curlers set is available with 20 or 12 pieces of curlers. BaByliss Pro Heating Curlers Set with 20 Pieces 8 large, 6 medium, and 6 small curlers 20 metal clips in 3 different sizes 20 hair clips BaByliss Pro Heating Curlers Set with 12 Pieces 12 uniformly sized curlers 12 metal clips 12 hair clips

Variants from €75.90
Sale price: €81.90 Regular price: €99.90
29
MC Lemon Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

18174
MC Lemon Shampoo

MC Lemon Shampoo is a gentle formulation for cleansing and caring for your hair. Thanks to its mild and gentle ingredients, it is suitable for all hair types. Results: Mild and gentle care or cleansing for your hair The hair feels noticeably more supple

Content: 1000 ml (€0.64 / 100 ml)

Sale price: €6.43 Regular price: €9.10
59
Wella Nutricurls Soft Twirl

Average rating of 0 out of 5 stars

44390
Wella Nutricurls Soft Twirl

Wella Nutricurls Soft Twirl maintains beautifully bundled curls and waves in shape for a long-lasting effect. The styling foam with hold level 2 protects against frizz for up to 72 hours and provides flexible hold for curls, keeping them lively and bouncy. Tired curls are revitalised thanks to the valuable ingredients of the Nourish-in Complex.

Content: 200 ml (€5.48 / 100 ml)

Sale price: €10.95 Regular price: €26.70
28
Lancaster Golden Lift Overnight Age Defying Cream Lancaster Golden Lift Overnight Age Defying Cream

Average rating of 0 out of 5 stars

56202
Lancaster Golden Lift Overnight Age Defying Cream

Lancaster Golden Lift Overnight Age Defying Cream supports the skin overnight. The cream offers regeneration on a new level: Lancaster's luxurious night care works with double concentrated retinol and 25% more retinal to target visible signs of skin aging. Benefits at a glance: Supports faster cell renewal during sleep Visibly reduces pigmentation spots With Tranexamol complex: tranexamic acid & bisabolol gently soothe and brighten For a more radiant, even skin tone in the morning Suitable for all skin types Lancaster Golden Lift Overnight Age Defying Cream is the perfect night care for those wishing to regain a youthful appearance – night after night.

Content: 50 ml (€173.90 / 100 ml)

Sale price: €86.95 Regular price: €119.95
41
Goldwell Light Dimensions Silklift 2in1 Serum Goldwell Light Dimensions Silklift 2in1 Serum

Average rating of 0 out of 5 stars

14850
Goldwell Light Dimensions Silklift 2in1 Serum

Goldwell Silklift 2in1 Serum Intensiv Concentrat is an intensive treatment for damaged hair. With SilkproteinComplex and IntraLipid, this serum regenerates stressed, blonde hair and provides perceptible care. The intensive concentrate is added as an extra care supplement to all Silklift Control shades. The neutralising pigments in Silklift Control are stabilised. This achieves a double care effect even during the bleaching process.

Content: 75 ml (€62.53 / 100 ml)

Sale price: €46.90 Regular price: €79.90

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.