Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Aveda Scalp Solutions Replenishing Conditioner

Description

Product information "Aveda Scalp Solutions Replenishing Conditioner "

The Aveda Scalp Solutions Replenishing Conditioner provides moisture and leaves hair and scalp feeling smooth. Additionally, it offers a instant cooling sensation. A blend of Babassu and Moringa oils ensures optimal care. The fragrances of lemon, orange, neroli, and mint work harmoniously together to create a perfect day. The conditioner can be used on all scalp types and after every wash.

Application of Aveda Scalp Solutions Replenishing Conditioner

Massage into damp hair and scalp after washing. Rinse thoroughly.

Properties

Brand: Aveda
Finish: calmed scalp, clean scalp, healthy hair, healthy scalp, nourished scalp, refreshes the scalp, revitalised hair , shine
Product line: Aveda Scalp Solutions
Scalp type: dandruff-prone, dry , irritated , oily , sensitive
Speciality: cruelty-free, dermatologically tested, silicone-free, sulphate-free, vegan

Manufacturer

Aveda

Estée Lauder Cosmetics GmbH
IZD Tower / Wagramerstraße 19/20
1220 Vienna
Austria

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Andrographis paniculata extract; Aqua; Arginine; Behentrimonium Methosulfate; Benzyl salicylate; Centella Asiatica Extract; Cetearyl Alcohol; Distearyldimonium chloride; Geraniol; Helianthus annuus seed oil; Hydroxycitronellal; Hydroxyethylcellulose; Lactic Acid; Lactobacillus ferment; Limonene; Linalool; Moringa Oleifera Seed Oil; Orbignya Oleifera Seed Oil; Parfum; Phenoxyethanol; Potassium sorbate; Propanediol; Stearamidopropyl Dimethylamine; Tocopherol; Zinc PCA
Skip product gallery

You may also like

16
Aveda Scalp Solutions Replenishing Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

55502
Aveda Scalp Solutions Replenishing Conditioner

The Aveda Scalp Solutions Replenishing Conditioner provides moisture and leaves hair and scalp feeling smooth. Additionally, it offers a instant cooling sensation. A blend of Babassu and Moringa oils ensures optimal care. The fragrances of lemon, orange, neroli, and mint work harmoniously together to create a perfect day. The conditioner can be used on all scalp types and after every wash. Application of Aveda Scalp Solutions Replenishing Conditioner Massage into damp hair and scalp after washing. Rinse thoroughly.

Content: 200 ml (€20.48 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €40.95 Regular price: €48.50
9
Aveda Scalp Solutions Replenishing Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

55503
Aveda Scalp Solutions Replenishing Conditioner

The Aveda Scalp Solutions Replenishing Conditioner provides moisture and leaves hair and scalp feeling smooth. Additionally, it offers a instant cooling sensation. A blend of Babassu and Moringa oils ensures optimal care. The fragrances of lemon, orange, neroli, and mint work harmoniously together to create a perfect day. The conditioner can be used on all scalp types and after every wash. Application of Aveda Scalp Solutions Replenishing Conditioner Massage into damp hair and scalp after washing. Rinse thoroughly.

Content: 40 ml (€27.38 / 100 ml)

Sale price: €10.95 Regular price: €12.00
61
Wella Invigo Color Brilliance Vibrant Color Conditioner for fine hair

Average rating of 4.7 out of 5 stars

45194
Wella Invigo Color Brilliance Vibrant Color Conditioner for fine hair

To achieve the longest possible colour retention for fine coloured hair, it is advisable to use the Wella Invigo Color Brilliance Vibrant Color Conditioner fine hair. The colour-protecting conditioner specifically addresses the needs of fine hair structures, ensuring not only long-lasting colour brilliance but also intense shine and a radiant glow. Fine hair is moisturised to maintain suppleness. The nourishing ingredients penetrate deeply into the hair and provide lasting smoothing. This results in a smooth hair surface and silky hair. The colour conditioner makes coloured hair shine like on the first day after colouring.

Content: 1000 ml (€2.70 / 100 ml)

Variants from €11.95
Sale price: €26.95 Regular price: €69.05
11
Aveda Smooth Infusion™ Style-Prep Smoother™

Average rating of 0 out of 5 stars

55292
Aveda Smooth Infusion™ Style-Prep Smoother™

Aveda Smooth Infusion™ Style-Prep Smoother™ facilitates and accelerates styling. The Styling Foundation protects hair from humidity for up to 12 hours and makes hair noticeably smoother.

Content: 25 ml (€35.80 / 100 ml)

Sale price: €8.95 Regular price: €10.00
19
Aveda Scalp Solutions Balancing Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

55500
Aveda Scalp Solutions Balancing Shampoo

Aveda Scalp Solutions Balancing Shampoo helps to remove excess oil, impurities, toxins, and pollutants from hair and scalp. It features botanical cleansing components. Invigorating aromas with fresh notes of lemon, orange, and mint provide a unique wellness experience. The shampoo is suitable for all scalp types and for daily use.

Content: 200 ml (€16.48 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €32.95 Regular price: €40.50
28
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

Average rating of 3 out of 5 stars

63153
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

The Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is a popular colour provider for fingers and toes due to its creamy texture, opaque colour intensity, and long-lasting wear. The special feature of this nail polish is that it also offers a care effect. The nails are moisturised and less brittle. Alessandro Color Code 4 Nail Polish is vegan and free from parabens, xylols, toluols, formaldehyde, camphor, and phenoplasts. Almost 100 stunning shades are available – from Wild Safari Green to Berry Wine Red. For maximum durability, Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is sealed with a Top Coat. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. The colour result can also vary depending on how thickly the nail polish is applied.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones

Average rating of 5 out of 5 stars

86379
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones features a formulation with high-end technology for professional colouring. The permanent hair colour offers a balanced effect of coverage, transparency, colour pigments, and shine. It ensures a multi-dimensional colour from root to tip. From the first application, twice as much care, shine, and colour brilliance are achieved. The cool colour results range from light to strong neutralisation, enabling elegant, neutral shades. Advantages of Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones Innovative technology with the ultimate colour and care complex: KER-HA COMPLEX™ Cool colour results 100% grey coverage Formulated as if it contained a hair mask Dermatologically tested

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Sale price: €9.90 Regular price: €25.60
57
Wella Elements Renewing Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

45290
Wella Elements Renewing Mask

The Wella Elements Renewing Mask rebuilds hair with a nourishing blend of Aloe Vera, Vitamin E, Olivenessenzen, and cotton-based conditioning agents. It strengthens the hair, prevents keratin breakdown, and ensures radiant, healthy hair. The mask is also suitable for the care of stressed hair, as it provides ample moisture, which is essential for a beautiful appearance.

Content: 150 ml (€9.94 / 100 ml)

Variants from €5.47
Sale price: €14.91 Regular price: €34.70
31
MC Hair Wax F

Average rating of 0 out of 5 stars

18134
MC Hair Wax F

The Hairwax F from MC is ideal for styling hair. Creative looks and unique styles are a breeze with this wax. It also works perfectly on damaged hair tips. Result: Incredible styles Creative looks

Content: 150 ml (€5.63 / 100 ml)

Variants from €5.13
Sale price: €8.45 Regular price: €12.20
30
Alessandro Striplac Peel or Soak Snow White Alessandro Striplac Peel or Soak Snow White

Average rating of 0 out of 5 stars

63425
Alessandro Striplac Peel or Soak Snow White

"Mirror, mirror on the wall, who is the fairest of them all?" - this fairy tale is immediately recognizable by this one sentence. Alessandro Striplac Peel or Soak Snow White is a UV nail polish edition that draws on five elements of the fairy tale "Snow White". Alessandro Striplac Peel or Soak Snow White: The 5 Colours Magic Mirror Shimmer is a light grey shade reminiscent of the shimmer of the enchanted mirror. Poison Apple is a vivid red, representing the poisonous apple that Snow White bit into. Evil Queen is a dark red hue named after the evil queen. Sleepy Dwarf is a playful blue tone dedicated to the seven dwarfs. Dark Ebenwood Shimmer is as black as Snow White's hair. Advantages of Alessandro Striplac Peel or Soak Snow White quick and easy application lasting up to 3 weeks gentle and simple removal with Peel Off or Soak Off vegan and cruelty-free formulation

Content: 5 ml (€237.00 / 100 ml)

Sale price: €11.85 Regular price: €16.90
49
Wella Color Touch Deep Browns 60ml - 7/7 medium blonde brown Wella Color Touch Deep Browns 60ml - 7/7 medium blonde brown

Average rating of 0 out of 5 stars

90063
Wella Color Touch Deep Browns 60ml - 7/7 medium blonde brown

Wella Color Touch Deep Browns are highly effective, ammonia-free intensive dyes. Rich variations of brown tones impart golden or ash nuances to the natural hair colour and immerse the hair in irresistibly deep brown shades. The impressively intense dye covers up to 70% grey hair and provides an incredible array of colour facets and increased shine. The vibrant colour has a particularly creamy consistency for safe and effortless application.  Wella Color Touch Deep Browns: Expressive Brown Shades, Gentle on Hair Wella Professionals Color Touch ensures ultimate shine and radiant hair colours. The gentle formula contains Metal Purifier Technology for greater colour safety and more reliable results, especially on damaged hair. Additionally, the formulation is vegan, free from ammonia, silicones, and mineral oils.  The shades are mixable with each other. The colour washes out evenly after 28 washes. The roots grow out harmoniously. Up to 100% recycled packaging. Wella Color Touch Deep Browns: Application Recommendations The drip-free formula ensures precise application with a bottle or brush and bowl.  Use with Color Touch Emulsion (1.9% for subtle results, 4% for more intense colour and grey coverage). Mixing ratio of dye to emulsion is 1:2 Wear disposable gloves Processing time: 20 minutes without heat, 15 minutes with heat

Content: 60 ml (€17.08 / 100 ml)

Sale price: €10.25 Regular price: €20.16

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.