Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Wella Elements Renewing Mask

Description

Product information "Wella Elements Renewing Mask "

The Wella Elements Renewing Mask rebuilds hair with a nourishing blend of Aloe Vera, Vitamin E, Olivenessenzen, and cotton-based conditioning agents. It strengthens the hair, prevents keratin breakdown, and ensures radiant, healthy hair. The mask is also suitable for the care of stressed hair, as it provides ample moisture, which is essential for a beautiful appearance.

Properties

Brand: Wella
Hair type: all
Product line: Wella Elements
Speciality: silicone-free, sulphate-free

Manufacturer

Wella Professionals

Wella Germany GmbH
Berliner Allee 65-65a
64295 Darmstadt
Germany
Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

56
Wella Elements Renewing Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

45289
Wella Elements Renewing Mask

The Wella Elements Renewing Mask rebuilds hair with a nourishing blend of Aloe Vera, Vitamin E, Olivenessenzen, and cotton-based conditioning agents. It strengthens the hair, prevents keratin breakdown, and ensures radiant, healthy hair. The mask is also suitable for the care of stressed hair, as it provides ample moisture, which is essential for a beautiful appearance.

Content: 75 ml (€13.03 / 100 ml)

Variants from €5.47
Sale price: €9.77 Regular price: €22.10
56
Wella Elements Renewing Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

45288
Wella Elements Renewing Mask

The Wella Elements Renewing Mask rebuilds hair with a nourishing blend of Aloe Vera, Vitamin E, Olivenessenzen, and cotton-based conditioning agents. It strengthens the hair, prevents keratin breakdown, and ensures radiant, healthy hair. The mask is also suitable for the care of stressed hair, as it provides ample moisture, which is essential for a beautiful appearance.

Content: 30 ml (€18.23 / 100 ml)

Sale price: €5.47 Regular price: €12.35
57
Wella Elements Renewing Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

45277
Wella Elements Renewing Shampoo

The Wella Elements Renewing Shampoo is a sulfate-free shampoo with remarkable nourishing effects for strengthened hair. The hair is supplied with nutrients that keep the hair structure healthy from the roots to the tips. It is Wella's first "free from" shampoo. The care system repairs the hair and prevents keratin breakdown. The shampoo is massaged into damp hair. The rich foam pampers the hair. The entire Elements line was awarded the best series in 2015 shortly after its launch.

Content: 1000 ml (€2.54 / 100 ml)

Variants from €3.55
Sale price: €25.40 Regular price: €58.50
57
Wella Elements Renewing Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

45291
Wella Elements Renewing Mask

The Wella Elements Renewing Mask rebuilds hair with a nourishing blend of Aloe Vera, Vitamin E, Olivenessenzen, and cotton-based conditioning agents. It strengthens the hair, prevents keratin breakdown, and ensures radiant, healthy hair. The mask is also suitable for the care of stressed hair, as it provides ample moisture, which is essential for a beautiful appearance.

Content: 500 ml (€4.87 / 100 ml)

Variants from €5.47
Sale price: €24.35 Regular price: €56.15
59
Wella Sun Care UV Protecting Spray

Average rating of 0 out of 5 stars

45241
Wella Sun Care UV Protecting Spray

The Wella Sun Care UV Protecting Spray is a sun protection spray with Pro-Vitamin B5 for hair. It conditions the hair and acts as a moisture booster. The hair gains a healthy shine and a fresh summer scent.

Content: 150 ml (€8.63 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €31.30
31
Comair Tube Squeezers Key Metal

Average rating of 0 out of 5 stars

20982
Comair Tube Squeezers Key Metal

The Comair Tube Press Key made of silver-colored metal facilitates the complete emptying of paint tubes. This ensures that no residues are left behind. The tube pin is easy to handle and equipped with a collar. Comair Tube Press Key Metal is the ideal helper in the hair salon or at home.

Sale price: €4.30 Regular price: €6.20
58
Wella Fusion Intense Repair Conditioner

Average rating of 5 out of 5 stars

45302
Wella Fusion Intense Repair Conditioner

The Wella Fusion Intense Repair Conditioner provides intensive care for damaged and stressed hair.In combination with other products from the Fusion range, this conditioner increases resistance to breakage by up to 95% and offers protection for demanding hair. The Silksteel formula is inspired by spider silk, one of the strongest fibers in nature.The nourishing and regenerating ingredients penetrate deeply into the cortex, immediately restoring the hair fiber and helping to prevent further hair breakage. Even very damaged hair feels renewed, smooth, and elastic.

Content: 200 ml (€6.84 / 100 ml)

Sale price: €13.68 Regular price: €32.85
51
Wella Shinefinity 60ml - 05/98 Steel Orchid Wella Shinefinity 60ml - 05/98 Steel Orchid

Average rating of 4 out of 5 stars

45442
Wella Shinefinity 60ml - 05/98 Steel Orchid

The latest colour innovation from Wella Professionals, featuring Balanced pH Technology – for a healthy hair feel: Wella Shinefinity Glaze demi-permanent gloss. Wella Shinefinity Glaze provides a long-lasting healthy hair feel and natural shine with a translucent tinting, without lightening and without damaging the hair. Balanced pH Technology Thanks to Balanced pH Technology, Wella Shinefinity Glaze ensures a healthy hair feel. The use of oxidative dyes combined with the balanced pH level results in long-lasting colour shine with Zero lightening, Zero hair damage, and a unique, healthy hair feel. Advantages of Wella Shinefinity Glaze ZERO lightening ZERO hair damage Clean Beauty Healthy-looking hair Natural shine Translucent tinting Durability up to 20 washes Free from animal-derived ingredients Sustainable packaging No yellow or gold undertone after a short period, unlike typical glosses Healthy hair feel No hair damage & no roots Light tinting & natural shine Shinefinity by Wella: Clean Beauty and environmentally friendly packaging No lightening No hair damage Vegan formulation Without ammonia, silicones, and direct dyes Free from animal-derived ingredients Ingredients are transparently disclosed Dermatologically tested Sustainable packaging Colour Range of Wella Shinefinity The shades of Wella Shinefinity can be categorised into warm, cool, natural tones, and boosters. Warm: Vanilla Glaze, Spicy Ginger, Honey Latte, Caramel Milk, Caramel Chocolate, Caramel Espresso, Hot Chili Natural: Soft Sage, Silk Blush, Beige Sand, Dark Sage, Deep Walnut, Bitter Chocolate Cool: Toffee Milk, Iced Platinum, Pink Shimmer, Platinum Opal, Blue Pearl, Silver Pearl, Toffee Cream, Strawberry Wine, Raspberry Latte, Smoky Opal, Cherry Wine, Frosted Chestnut, Steel Orchid, Deep Cherry Booster: Crystal Glaze, Blue Booster, Violet Booster Application of Wella Shinefinity After lightening the hair colour with Wella Blondor, it is recommended to use Wellaplex No. 2 Bond Stabilizer to strengthen the hair structure before applying Wella Shinefinity. The desired shade is mixed 1:1 with the activator and applied to dry or towel-dried hair. The hair is then combed through to distribute the colour evenly. Wella Shinefinity should develop for 10-20 minutes without heat before rinsing out. Wella Shinefinity can be used after bleaching services, on natural hair, between colour services for adjustment or refreshment of blonde hair, or as a colour correction service.Note: The appearance of shades may vary depending on screen settings. The result becomes more intense the longer the development time. Starting hair colour and hair texture also influence the result. Application is recommended only after consultation with a professional. Tip: To discover how to grey hair with Wella Shinefinity, see the folder "Grey hair with Wella Shinefinity".

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16
65
Wella Invigo Volume Boost Crystal Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

45225
Wella Invigo Volume Boost Crystal Mask

The Wella Invigo Volume Boost Crystal Mask with plumping cotton extract is a treatment for limp hair lacking volume and fullness. The mask adds more body, volume, bounce, and combability to the hair. Light, nourishing extracts from cotton act like weightless small plumpers in the hair, providing stability and making the hair feel noticeably more voluminous. Bounce-enhancing polymers increase the natural bounce.

Content: 145 ml (€7.55 / 100 ml)

Sale price: €10.95 Regular price: €31.20
59
Wella Nutricurls Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

45244
Wella Nutricurls Conditioner

Curls and waves require specialised care that sustainably moisturises the hair, keeps it smooth, and still makes it elastic and springy. The Wella Nutricurls Conditioner with a medium nutrient level provides curls and waves with this nourishing blend, ensuring not only smooth hair but also increasing the hair's manageability. The detangling conditioner is applied to the lengths and ends and rinsed out after a brief processing time.

Content: 200 ml (€6.78 / 100 ml)

Sale price: €13.55 Regular price: €32.85
57
Wella Elements Renewing Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

45284
Wella Elements Renewing Conditioner

The Wella Elements Renewing Conditioner gently cares for all hair types with Aloe Vera, Vitamin E, Olivenessenzymes, and cotton-based conditioning agents. It strengthens the hair fiber from within without weighing the hair down. This helps the hair retain its natural vitality and movement. The lightweight conditioner provides the hair with increased strength and resilience against daily stresses.

Content: 200 ml (€7.05 / 100 ml)

Sale price: €14.10 Regular price: €32.85
57
Wella SP Deep Cleanser

Average rating of 0 out of 5 stars

44070
Wella SP Deep Cleanser

For the optimal removal of old residues and build-up in heavily stressed hair. The Wella SP Deep Cleanser thoroughly cleanses the hair and prepares it for subsequent treatments such as colouring. Application of Wella SP Deep Cleanser: Work into damp hair and rinse thoroughly after a 2-minute processing time.

Content: 1000 ml (€2.24 / 100 ml)

Sale price: €22.45 Regular price: €51.95

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.