Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Aveda Cherry Almond Conditioner

Description

Product information "Aveda Cherry Almond Conditioner "

The Aveda Cherry Almond Conditioner gently cleanses, nourishes, and leaves hair smooth. Suitable for all hair types and lengths, especially for long hair. The conditioner is silicone-free.

Properties

Brand: Aveda
Hair type: all
Product line: Aveda Cherry Almond
Speciality: cruelty-free, silicone-free, vegan

Manufacturer

Aveda

Estée Lauder Cosmetics GmbH
IZD Tower / Wagramerstraße 19/20
1220 Vienna
Austria

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Amyl Cinnamal; Aqua; Behentrimonium Methosulfate; Butylene Glycol; Butyrospermum parkii butter; Caprylyl Glycol; Cetearyl Alcohol; Citronellol; Cocos Nucifera Oil; Fragrance; Geraniol; Lactic Acid; Limonene; Linalool; Phenoxyethanol; Potassium sorbate; Propanediol; Prunus Amygdalus Dulcis Oil; Prunus serrulata flower extract; Stearamidopropyl Dimethylamine
Skip product gallery

You may also like

41
Schwarzkopf Igora Vibrance Activator Lotion 4% Schwarzkopf Igora Vibrance Activator Lotion 4%

Average rating of 0 out of 5 stars

54529
Schwarzkopf Igora Vibrance Activator Lotion 4%

Schwarzkopf Igora Vibrance Activator Lotion 4% contains a special component that thickens and acts on Igora Vibrance Tone on Tone. This results in a very creamy consistency of the colour mixture for easy, precise, and quick application. Application recommendations for Schwarzkopf Igora Vibrance Activator Lotion 4% Mix 1:1 with the tint. Allow to process for 5-20 minutes.

Content: 1000 ml (€1.19 / 100 ml)

Sale price: €11.95 Regular price: €20.28
20
Aveda Botanical Kinetics™ Exfoliant

Average rating of 0 out of 5 stars

55161
Aveda Botanical Kinetics™ Exfoliant

Aveda Botanical Kinetics™ Exfoliant is a liquid peel suitable for all skin types, removing dry skin flakes and promoting a smoother, clearer, and finer skin appearance. The skin looks smooth, supple, and radiantly healthy. The facial peel can be used 2-3 times a week without any issues, as it is non-mechanical and highly tolerable. Application of the Aveda Facial Peel The facial peel is gently massaged into damp, pre-cleansed skin using circular motions and then rinsed off with warm water. Alternatively, the Aveda Shammy Cloth wash mitt can be used. Peeling helps to remove dead skin flakes that are already shedding more easily. The result is a clear, fresh, and delicate skin appearance. To perfectly complete the skincare routine, a Toning Mist can be applied afterwards. For normal to oily skin, Botanical Kinetics Toning Mist is recommended as it reduces skin shine. For normal to dry skin, Botanical Kinetics Toning Agent is ideal. The spray tonics refresh the skin and prepare it for the subsequent facial cream. With witch hazel, lavender, chamomile, and meadowsweet.

Content: 150 ml (€19.97 / 100 ml)

Sale price: €29.95 Regular price: €37.50
17
Goldwell Dualsenses Ultra Volume Bodifying Spray

Average rating of 0 out of 5 stars

14831
Goldwell Dualsenses Ultra Volume Bodifying Spray

The strengthening Dualsenses Ultra Volume Bodifying Spray provides an extra volume boost. How to use the Ultra Volume Bodifying Spray Sprayed onto towel-dried hair after washing, it initially detangles the hair. This makes the hair much easier to comb. Afterwards, the spray for fine and limp hair unfolds its volumising effect. Strength and volume for fine hair The volume spray strengthens the hair, making it appear overall more voluminous and reinforced. The weightless formula ensures fullness and a great appearance.

Content: 150 ml (€13.00 / 100 ml)

Sale price: €19.50 Regular price: €23.50
20
Aveda Cherry Almond Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

55288
Aveda Cherry Almond Conditioner

The Aveda Cherry Almond Conditioner gently cleanses, nourishes, and leaves hair smooth. Suitable for all hair types and lengths, especially for long hair. The conditioner is silicone-free.

Content: 1000 ml (€9.52 / 100 ml)

Variants from €24.95
Sale price: €95.24 Regular price: €119.00
12
Aveda Cherry Almond Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

55284
Aveda Cherry Almond Shampoo

The Aveda Cherry Almond Shampoo is a gentle cleansing shampoo with naturally derived ingredients suitable for all hair types and lengths. Particularly, long hair appears exceptionally healthy. Unique aroma for unique hair The nourishing blend of Babassu and coconut gently removes residues while preserving healthy lipids and oils. Extracts from the cherry blossom and almonds impart shine and smoothness from root to tip, giving the hair weightless bounce. The hair is easier to detangle and comb, and it smells of the floral Pure-Fume aroma, composed of 38 different flower and plant essences for an incomparable scent. Cherry Almond Shampoo impresses every hair type with shine, smoothness, increased manageability, and a unique fragrance. It restores the natural softness of the hair and is gluten-free, vegan, and silicone-free.

Content: 250 ml (€8.78 / 100 ml)

Sale price: €21.95 Regular price: €25.00
52
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Spray Conditioner

Average rating of 5 out of 5 stars

54725
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Spray Conditioner

The Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Spray Conditioner is a lightweight, structure-enhancing spray for coloured hair with integrated heat protection against blow-dryer heat. The colour protection spray strengthens the hair structure and restores the hair to its optimal pH level of 4.5. This ensures that the colour pigments are deeply embedded in the hair structure, protecting the colour from fading. Effect of the BC Bonacure Color Freeze Spray Conditioner Use the spray conditioner to achieve healthy-looking, shiny hair with improved combability: Makes detangling easier, enhances styling manageability Revives and revitalises faded, matte colour Provides shine 90% colour durability for up to 30 washes Heat protection against blow-dryer heat Provides shine Free from silicones and artificial dyes. Vegan hair product.  

Content: 200 ml (€4.98 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.80
9
Aveda Shampure™ Hand and Body Wash

Average rating of 0 out of 5 stars

55237
Aveda Shampure™ Hand and Body Wash

The gentle, sulfate-free cleansing lotion made from Babassu nut from controlled organic cultivation gently cleanses the skin, cares for it, and provides additional protection. Aveda Shampure™ Hand and Body Wash leaves nothing but a silky feeling and the scent of 25 pure floral and plant essences such as organic lavender, Petitgrain, and Ylang-Ylang on the skin. Moments of relaxation and pure skin feeling with Aveda Shampure Hand and Body Wash The mild cleansing lotion combines gentle cleansing with a calming effect for skin and mind. The formula protects the skin’s natural moisture barrier and immerses it in a world of relaxation and serenity. Wet hands and lather Hand and Body Wash into a creamy foam. Massage into damp skin and rinse thoroughly after cleansing.

Content: 50 ml (€21.90 / 100 ml)

Sale price: €10.95 Regular price: €12.00
52
Schwarzkopf BC Moisture Kick Spray Conditioner Schwarzkopf BC Moisture Kick Spray Conditioner

Average rating of 4.5 out of 5 stars

54728
Schwarzkopf BC Moisture Kick Spray Conditioner

A lightweight yet intensive conditioner for daily use that provides the optimal balance for the moisture levels of normal to dry and brittle hair. The Schwarzkopf BC Bonacure Moisture Kick Spray Conditioner is used to achieve healthy-looking, shiny hair with improved combability. Using Cell Equalizer technology, it smooths the hair surface, imparting softness, elasticity, and shine. Glycerol provides moisture, and vegan keratin offers a noticeable nourishing effect. BC Bonacure Moisture Kick Spray Conditioner: Up to 48h Moisture Feel The weightless, hydrating conditioner from Bonacure Moisture Kick helps hair maintain its optimal moisture content and provides up to a 48-hour moisture-rich hair feel. The conditioner for brittle, frizzy, curly, or dry hair is enriched with vegan keratin and glycerol. Glycerol is responsible for moisture supply, while keratin cares for the hair. Vegan hair product – free from animal-derived ingredients. The nourishing properties help the hair regain its natural bounce and elasticity. The moisture conditioner supports an easy hair care routine, as it can be sprayed on in seconds and does not need to be rinsed out. Result:- The hair is supplied with moisture– for a 48-hour feeling of optimal hydration- Naturally shiny hair - Bounce and elasticity- The hair is instantly detangled and easier to combProfessional tip: The Schwarzkopf BC Bonacure Moisture Kick Spray Conditioner is also an excellent tool for hair cutting. It can also be sprayed onto dry hair between washes to add extra shine and smoothness. Advantages: - Lightweight spray conditioner - Intensive care for normal to dry hair - High nourishing effect with up to 48h moisture feel - Vegan product with keratin & glycerol Like the entire Moisture Kick line, the spray conditioner is also suitable for caring for natural curls and waves. Its moisture-retaining properties give curls bounce and elasticity. Its light formula does not weigh down curly hair structures, allowing curls and waves to retain lively movement.

Content: 200 ml (€4.98 / 100 ml)

Variants from €2.95
Sale price: €9.95 Regular price: €20.80
10
Moroccanoil Volumizing Mist

Average rating of 4 out of 5 stars

38113
Moroccanoil Volumizing Mist

Moroccanoil Volumizing Mist should not be missing when styling fine hair. The weightless spray ensures that the hair is 50% fuller. It creates noticeable hold from the roots to the tips. The argan oil contains rice amino acids to strengthen the hair. Dead Sea salt helps to build volume that lasts up to 72 hours. Application of Moroccanoil Volumizing Mist Spray onto damp or towel-dried hair from roots to tips. Then blow-dry and style as usual.

Content: 160 ml (€18.00 / 100 ml)

Variants from €14.40
Sale price: €28.80 Regular price: €32.00
18
Aveda Shampure™ Nurturing Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

55337
Aveda Shampure™ Nurturing Conditioner

The silicone-free conditioner with 98% naturally derived ingredients provides lightweight care for the hair. The Aveda shampure™ nurturing conditioner with Krambe oil detangles and envelops the hair in irresistible shine. 25 pure floral and plant essences make the hair smell incredible. Featuring lavender, Krambe, Ylang Ylang, and other essences.

Content: 250 ml (€9.98 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €24.95 Regular price: €30.50
26
L'Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

53398
L'Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Shampoo

L’Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Shampoo is a professional shampoo for structurally damaged hair. It contains technology for repairing & strengthening the molecular hair structure and repairs damage from the past two years with just one application*. Enriched with peptide bonds and 5 amino acids, it penetrates deep into the molecular hair structure and transforms the hair instantly. The luxurious texture develops into a rich foam that cleanses, detangles, and provides intensive care. Simultaneously, strength, elasticity, and mobility of the hair are restored. The result: strong, healthy-looking & smooth hair. L’Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Shampoo Application Apply evenly to wet hair. Lather until a rich foam forms. Rinse thoroughly. For optimal results, follow with the Absolut Repair Molecular Rinse-Off Serum and leave-in. *Instrumental test: macromolecular hair fibre structure after application of Absolut Repair Molecular Shampoo, Rinse-Off Serum, and Leave-In.

Content: 500 ml (€7.19 / 100 ml)

Variants from €23.95
Sale price: €35.95 Regular price: €48.90
4
Aveda Botanical Repair Bond-Building Pre-Shampoo Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

55564
Aveda Botanical Repair Bond-Building Pre-Shampoo Treatment

This innovative pre-treatment works on dry hair, rebuilding thousands of new hair bonds with the power of the dual plant-derived bond-molecule technology. The result: up to three times stronger hair – after just one use. High-level repair Repairs past chemical damage, strengthens hair against current stressors, and protects from future damage. The luxurious gel-cream texture spreads easily, protecting the hair fibre from root to tip and reducing breakage by minimising friction during washing. All benefits for damaged hair ? Builds new hair bonds & strengthens hair ? Repairs chemical damage & protects against future stress ? Reduces breakage & improves resilience ? 97% naturally derived, vegan & silicone-free Application Apply to dry hair from roots to ends. Leave on for 5–10 minutes, then rinse with Botanical Repair™ Strengthening Shampoo & Conditioner and style as usual.

Content: 150 ml (€33.30 / 100 ml)

Sale price: €49.95 Regular price: €52.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.