Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Aveda Botanical Kinetics™ Exfoliant

Description

Product information "Aveda Botanical Kinetics™ Exfoliant "

Aveda Botanical Kinetics™ Exfoliant is a liquid peel suitable for all skin types, removing dry skin flakes and promoting a smoother, clearer, and finer skin appearance. The skin looks smooth, supple, and radiantly healthy. The facial peel can be used 2-3 times a week without any issues, as it is non-mechanical and highly tolerable.

Application of the Aveda Facial Peel

The facial peel is gently massaged into damp, pre-cleansed skin using circular motions and then rinsed off with warm water. Alternatively, the Aveda Shammy Cloth wash mitt can be used. Peeling helps to remove dead skin flakes that are already shedding more easily. The result is a clear, fresh, and delicate skin appearance.

To perfectly complete the skincare routine, a Toning Mist can be applied afterwards. For normal to oily skin, Botanical Kinetics Toning Mist is recommended as it reduces skin shine. For normal to dry skin, Botanical Kinetics Toning Agent is ideal. The spray tonics refresh the skin and prepare it for the subsequent facial cream.

With witch hazel, lavender, chamomile, and meadowsweet.

Properties

Brand: Aveda
Effect: cleansing, moisturizing
Product line: Aveda Skin Care
Skin type: all
Speciality: cruelty-free, vegan

Manufacturer

Aveda

Estée Lauder Cosmetics GmbH
IZD Tower / Wagramerstraße 19/20
1220 Vienna
Austria

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Denatured Alcohol; Water; Citric Acid; Citronellol; Ethyl Lactate; Fragrance; Geraniol; Limonene; Linalool; Phenoxyethanol; Polysorbate 20; Salicylic Acid; Sodium Citrate
Skip product gallery

You may also like

4
Comair Flat Wave Curlers Conical 10-Pack

Average rating of 0 out of 5 stars

20687
Comair Flat Wave Curlers Conical 10-Pack

The Comair Flat Wave Curlers conical 10-pack are available in various sizes. They are made from a hard, highly grippable material and are ideal for added root volume, gentle waves, or curls with bounce. They are used on damp hair.

Content: 10 STK (€6.65 / 10 STK)

Variants from €3.80
Sale price: €6.65 Regular price: €6.90
13
Redken Naked Gloss Lightweight Shine Oil Redken Naked Gloss Lightweight Shine Oil

Average rating of 0 out of 5 stars

53467
Redken Naked Gloss Lightweight Shine Oil

The Naked Gloss Lightweight Shine Oil is Redken's hair oil for ultimate shine and suitable for all hair types. Based on pH science, the power formula with Omega-9 fatty acids envelops the cuticle and merges with the hair. Thanks to its lightweight texture, it provides an intense, reflective shine without leaving greasy residues – for a weightless hair feel. Additionally, it moisturises, offers heat protection up to 230°C, and delivers an anti-frizz effect for up to 72 hours. The floral fragrance completes the benefits of the hair oil. It is the ideal hair oil for healthy-looking, shiny hair! Application Apply daily as needed to damp and/or dry hair. Dispense a small amount into the hands and evenly distribute through lengths and ends. Reapply as needed and style as desired.

Content: 100 ml (€42.95 / 100 ml)

Sale price: €42.95 Regular price: €49.20
55
Schwarzkopf Bonacure R-TWO Rescuing Treatment Schwarzkopf Bonacure R-TWO Rescuing Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

54456
Schwarzkopf Bonacure R-TWO Rescuing Treatment

Schwarzkopf Bonacure R-TWO Rescuing Treatment is an intensive repairing mask for severely damaged hair. When hair is frequently coloured, straightened, or styled, damage can occur within the hair fibres. This treatment, utilizing Double Bonding technology, penetrates deeply into the hair fibre and supports the formation of new bonds. The result: the hair is restored to its original, healthy condition. The outcome: regenerated, healthy, resilient hair that is better protected against future damage. Regenerated hair thanks to Double Bonding technology The Double Bonding technology rebuilds damaged fibre bonds, creates new ones, and seals the hair. The hair is strengthened, easier to comb, and more resistant to new damage. Even fine hair can be repaired with this hair treatment — without any heaviness. Application of Schwarzkopf Bonacure R-TWO Rescuing Treatment Distribute approximately a plum-sized amount onto towel-dried hair and rinse thoroughly after about 5 minutes.

Content: 200 ml (€6.98 / 100 ml)

Sale price: €13.95 Regular price: €30.80
46
Schwarzkopf Igora Zero Amm - 4-0 medium brown natural Schwarzkopf Igora Zero Amm - 4-0 medium brown natural

Average rating of 4.6 out of 5 stars

54507
Schwarzkopf Igora Zero Amm - 4-0 medium brown natural

Zero Ammonia, no compromises - Schwarzkopf Igora Zero Amm is a permanent colour cream without ammonia for particularly intense, long-lasting colour. Be the colourist you want! Igora Zero Amm comes with 46 shades covering every colour wish: from deep black to brown and very light blonde tones, the ammonia-free Igora Zero Amm enables limitless creativity. Schwarzkopf Igora Zero Amm Phytolipid Technology Special pigments in the hair colour ensure a natural-looking colour result and convincingly long-lasting colour outcomes. It contains valuable, nourishing oils processed into tiny particles. These finely processed oils can better deliver the pigments into the hair and also ensure a faster distribution. The pigments penetrate specifically into the hair cortex, thus improving colour performance. The oils contain valuable Omega 9, which seals the cuticle layer. This results in not only an intense but also a particularly long-lasting colour. The combination of natural oils with Omega 9 also supplies moisture to the hair for healthy and well-maintained hair fibres. Schwarzkopf Igora Zero Amm Application Recommendations Mixable with Igora Vibrance Activator Gel 1.9% for refreshing lengths and ends Mixable with Igora Royal Oil Developer 3% (darker colouring), 6% (tone-in-tone colouring), or 9% (colouring with the -00 shades) Mixing ratio 1:1 Processing time 30-45 minutes Schwarzkopf Igora Zero Amm Benefits Up to 3 levels of lift (10 series) Up to 100% grey coverage Improved colour direction, coverage, and neutralisation* Vegan, silicone-free, fragrance-free *vs. Essensity

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €18.36
5
Nioxin Scalp Care + Hair Thickening Treatment System 1 Nioxin Scalp Care + Hair Thickening Treatment System 1

Average rating of 0 out of 5 stars

90108
Nioxin Scalp Care + Hair Thickening Treatment System 1

The Nioxin Scalp Care + Hair Thickening Treatment System 1 is the perfect solution for natural, slightly thinning hair. This professional leave-in treatment has been specifically developed to strengthen hair structure, thicken hair, and protect against hair breakage. Overview of the benefits of Hair Thickening Treatment System 1: Strengthening hair structure: The treatment reinforces hair from root to tip, ensuring a healthy, full appearance. Visibly thicker hair: With an innovative formula, the treatment supports the natural hair growth cycle and makes hair appear fuller. Protection against hair breakage: It reduces hair breakage and improves hair resilience, resulting in healthier, stronger-looking hair. Revitalises scalp and hair: Thanks to nourishing ingredients, your scalp is revitalised and your hair is intensely cared for – for a pleasant feeling and visibly thicker hair. Application of Nioxin Scalp Care+ Hair Thickening Treatment System 1: Applied as the final step in the three-stage Nioxin care system, the Hair Thickening Treatment ensures optimal results. Simply apply to damp hair and scalp, do not rinse, and you will soon notice the difference. Give your hair the fullness it deserves – with the Nioxin Scalp Care + Hair Thickening Treatment System 1. Experience stronger, thicker hair that looks healthy and vital.

Content: 100 ml (€20.50 / 100 ml)

Sale price: €20.50 Regular price: €21.50
52
Schwarzkopf Blondme Bond Repair Nourishing Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

54734
Schwarzkopf Blondme Bond Repair Nourishing Conditioner

The Schwarzkopf Blondme Bond Repair Nourishing Conditioner detangles, nourishes, and provides intensive moisture to blonde hair. Despite its rich formula, the conditioner does not weigh the hair down. The Bond Repair technology strengthens the hair, reduces hair breakage by up to 80%, and repairs hair damage. The formula with almond oil & white tea smooths the hair structure and imparts softness as well as a healthy-looking shine. The versatile effects of the conditioner Immediate care & moisture for blonde hairDetangles & smooths instantlyProvides moisture without weighing downStrengthens hair & reduces hair breakageAdds shine & smoothness Application Distribute evenly on damp, towel-dried hair, leave in for up to 2 minutes. Rinse thoroughly afterwards.

Content: 250 ml (€5.18 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €26.80
Aveda Botanical Kinetics™ Exfoliant

Average rating of 0 out of 5 stars

55162
Aveda Botanical Kinetics™ Exfoliant

Aveda Botanical Kinetics™ Exfoliant is a liquid peel suitable for all skin types, removing dry skin flakes and promoting a smoother, clearer, and finer skin appearance. The skin looks smooth, supple, and radiantly healthy. The facial peel can be used 2-3 times a week without any issues, as it is non-mechanical and highly tolerable. Application of the Aveda Facial Peel The facial peel is gently massaged into damp, pre-cleansed skin using circular motions and then rinsed off with warm water. Alternatively, the Aveda Shammy Cloth wash mitt can be used. Peeling helps to remove dead skin flakes that are already shedding more easily. The result is a clear, fresh, and delicate skin appearance. To perfectly complete the skincare routine, a Toning Mist can be applied afterwards. For normal to oily skin, Botanical Kinetics Toning Mist is recommended as it reduces skin shine. For normal to dry skin, Botanical Kinetics Toning Agent is ideal. The spray tonics refresh the skin and prepare it for the subsequent facial cream. With witch hazel, lavender, chamomile, and meadowsweet.

Content: 500 ml (€13.99 / 100 ml)

Variants from €29.95
Regular price: €69.95
13
Aveda Feed my Lips Nourish Mint Lip Definer - Raisin Aveda Feed my Lips Nourish Mint Lip Definer - Raisin

Average rating of 0 out of 5 stars

55323
Aveda Feed my Lips Nourish Mint Lip Definer - Raisin

Define and shape your lips with precision. The lip liner, made from up to 96% naturally derived ingredients* with mango and jojoba oils and a blend of plant waxes, ensures smooth application as well as long-lasting and intense colour results. Naturally beautiful: The 96% naturally derived* formulation with nourishing mango and jojoba oils provides an even lip colour and a comfortable application. Plant waxes from Candelilla and Carnauba extend durability and reduce colour bleeding. *Derived from plants, non-petroleum-based minerals, or water.

Content: 3.4 g (€586.76 / 100 g)

Variants from €16.95
Sale price: €19.95 Regular price: €23.00
36
Schwarzkopf Igora Vibrance Toner Schwarzkopf Igora Vibrance Toner

Average rating of 5 out of 5 stars

54515
Schwarzkopf Igora Vibrance Toner

The Schwarzkopf Igora Vibrance Toner 60ml can be used alone or in combination with Igora Vibrance Tone on Tone and Igora Vibrance Booster. They create shimmering highlights in cool Ash and Violet shades as well as in warm Gold, Red, and Chocolate tones. When used alone, they function like pastel tints that impart a shimmer in the respective nuances. The best results are achieved from tone depth 6 or higher. Application instructions for Schwarzkopf Igora Vibrance Toner Mixing ratio 1:1 with an Igora Vibrance developer (Pastel shades 9.5 with 1.9% or 4% Activator / Pastel shades 10- with 1.9% Activator) Processing time 5-20 minutes

Content: 60 ml (€17.58 / 100 ml)

Sale price: €10.55 Regular price: €16.44
9
Aveda Botanical Kinetics™ Hydrating Lotion

Average rating of 0 out of 5 stars

55157
Aveda Botanical Kinetics™ Hydrating Lotion

With this quickly absorbing lotion containing emollients from coconut, jojoba, and other naturally derived moisturising ingredients, skincare becomes effortless. A active complex of chamomile and lavender ensures a soft and supple skin appearance. The Aveda Botanical Kinetics™ Hydrating Lotion with Avedas Pure-Fume aroma featuring geranium, orange, and lavender from certified organic cultivation and other pure plant essences leaves nothing but a pleasant, silky feeling on the skin. Moisture for elastic, beautiful skin Coconut, jojoba, and other natural ingredients supply the skin in deeper layers with sufficient moisture. The skin is protected against dryness and remains long-lastingly supple and refreshed. The body lotion is a reliable moisturiser for all skin types. The Hydrating Lotion is ideal for those who prefer a reliable care lotion with multiple benefits and wish to incorporate few care components into their routine. The lotion can be applied both as a day cream and as a night cream after facial cleansing. Dermatologically tested, non-comedogenic.

Content: 150 ml (€33.30 / 100 ml)

Sale price: €49.95 Regular price: €55.00
9
Lancaster Sun Beauty Body Milk Lancaster Sun Beauty Body Milk

Average rating of 5 out of 5 stars

56146
Lancaster Sun Beauty Body Milk

Lancaster Sun Beauty Body Milk offers broad-spectrum sun protection for the body while providing hydration. The Body Milk helps the skin achieve a beautiful tan. Reliable sun protection and faster tanning Our skin deserves the best and highest quality sun protection — Lancaster has long known this and has therefore integrated the exclusive Full Light technology into this sun lotion. It blocks 100% of the sun's rays, protecting against the harmful effects of excessive sun exposure. The Sun Beauty Body Milk has been specially developed for medium to dark skin tones to give a radiant, beautiful, and long-lasting tan while maintaining skin health. It is ideal for skin that tans gradually and occasionally tends to sunburn. The Tan Activator Complex promotes melanin production and enables a beautiful, lasting tan while preserving skin firmness and elasticity. Available with SPF 15 and 30.

Content: 175 ml (€17.11 / 100 ml)

Sale price: €29.95 Regular price: €33.00
52
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Spray Conditioner

Average rating of 5 out of 5 stars

54725
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Spray Conditioner

The Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Spray Conditioner is a lightweight, structure-enhancing spray for coloured hair with integrated heat protection against blow-dryer heat. The colour protection spray strengthens the hair structure and restores the hair to its optimal pH level of 4.5. This ensures that the colour pigments are deeply embedded in the hair structure, protecting the colour from fading. Effect of the BC Bonacure Color Freeze Spray Conditioner Use the spray conditioner to achieve healthy-looking, shiny hair with improved combability: Makes detangling easier, enhances styling manageability Revives and revitalises faded, matte colour Provides shine 90% colour durability for up to 30 washes Heat protection against blow-dryer heat Provides shine Free from silicones and artificial dyes. Vegan hair product.  

Content: 200 ml (€4.98 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.80

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.