Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Indola Repair Conditioner

Description

Product information "Indola Repair Conditioner "

Indola Repair Conditioner with vegan keratin alternative strengthens and nourishes damaged, porous hair and protects up to 95% from hair breakage.

Indola Repair Conditioner: Care and Repair for Damaged Hair

The conditioner from the Indola Repair series repairs and strengthens the hair cuticle while protecting it from mechanical influences – for shiny, smooth, and healthy-looking hair.

Properties

Brand: Indola Exclusively Professional

Manufacturer

Indola

Henkel AG & Co. KGaA
Henkelstr. 67
40191 Düsseldorf
Germany
Website: www.henkel.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

53
Schwarzkopf Chroma ID Bonding Color Mask Schwarzkopf Chroma ID Bonding Color Mask

Average rating of 4.8 out of 5 stars

54648
Schwarzkopf Chroma ID Bonding Color Mask

Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml is a colour mask for care and colour refreshment in one. Intense colour and deep-acting care for up to 15 washes - colour refreshment has never been easier! Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml Benefits Easy application: The mask is applied directly without developer like a traditional hair treatment Full flexibility: 14 intermixable shades: For versatile services and colour combinations Compact range: The most important shades for refreshing your Igora hair colour With Bonding technology for deep-acting care Schwarzkopf Chroma Bonding ID Colour Mask 300ml: Colour and Care The colour mask is equipped with the Bonding technology to repair damaged hair and strengthen structural bonds. Panthenol seals the outer cuticle for healthy-looking hair and incredible shine with every application. The Low Salt technology optimises the pigment level in the hair, allowing the pigments to adhere better. This results in a particularly intense and long-lasting colour result. Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml: Application Options Chroma ID can be used for refreshment, neutralisation, and temporary new colour: For express refreshment: 6-46, 6-88, 7-77, -8-46 For strong neutralisation: 8-19, 9-12, 9.5-1, 9.5-19, 9.5-4 For colour play: Red, Pink, Purple, Blue, Clear Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml: Application Apply like a traditional hair mask: Wear gloves. Mix in a suitable bowl. Apply to washed, towel-dried hair. Recommended processing time: 10 minutes (5 minutes for a gentle result, up to 20 minutes for a more intense colour result). Rinse out and style as usual. Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml: All at a Glance Deep care Colour refreshment, neutralisation, or colour play Processing time: 5-20 minutes Lasts up to 15 washes 14 intermixable shades

Content: 300 ml (€5.98 / 100 ml)

Sale price: €17.95 Regular price: €38.30
39
Schwarzkopf Igora Vibrance Clear Tone

Average rating of 0 out of 5 stars

54609
Schwarzkopf Igora Vibrance Clear Tone

With Schwarzkopf Igora Vibrance Clear Tone, all Igora Vibrance Tone on Tone shades can be mixed to pastel tones. The Clear Tone reduces the intensity of the shade, making it appear as a pastel hue. For hair glossing, the product can also be applied alone. Application tips for a glossing service with Schwarzkopf Igora Vibrance Clear Tone after colouring To add extra shine to the hair, apply the product generously from the roots to the ends (without Activator) Processing time: 5 – 20 minutes Using Schwarzkopf Igora Vibrance Clear Tone as a diluter Add the desired amount of the Clear Tone 0-00 to the selected Igora Vibrance shade. Increase the amount of Activator accordingly, maintaining a mixing ratio of 1:1.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €16.44
28
L'Oréal Scalp Advanced Anti-Oiliness Dermo Purifier Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

53383
L'Oréal Scalp Advanced Anti-Oiliness Dermo Purifier Shampoo

L'Oréal Scalp Advanced Anti-Oiliness Dermo Purifier Shampoo targets the needs of oily scalps. It reliably eliminates excess sebum, sweat, oil, dirt and product build-up. This purifying shampoo by L’Oréal is enriched with 3% AHA, a water-soluble acid that gently exfoliates the scalp to promote cell renewal. It has been developed in cooperation with hair professionals and approved by dermatologists.  How L’Oréal Scalp Advanced Anti-Oiliness Dermo Purifier Shampoo works This shampoo restores the natural balance of oily scalps. The mild gel formula gently purifies the scalp and leaves your hair feeling cleaner and fresher. 

Content: 300 ml (€6.32 / 100 ml)

Sale price: €18.95 Regular price: €26.50
10
Indola Repair Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

54669
Indola Repair Conditioner

Indola Repair Conditioner with vegan keratin alternative strengthens and nourishes damaged, porous hair and protects up to 95% from hair breakage. Indola Repair Conditioner: Care and Repair for Damaged Hair The conditioner from the Indola Repair series repairs and strengthens the hair cuticle while protecting it from mechanical influences – for shiny, smooth, and healthy-looking hair.

Content: 1000 ml (€5.15 / 100 ml)

Variants from €14.95
Sale price: €51.45 Regular price: €57.00
51

Average rating of 0 out of 5 stars

85024
American Crew Pomade

Give your hair the perfect look with the American Crew Classic Pomade Set, which includes the popular styling product in convenient sizes of 50 g and 85 g! The American Crew Classic Pomade is an essential styling product for the modern man. The alternative to gel offers: Ultimate hold for classic styles and slicked back looks High shine that makes your hairstyle shine Easy rinsability thanks to the water-based formula Ideal for all hair types, including curly and wavy hair Smooths the hair and provides controlled texture Contains Lanolin for extra shine Complex Strong Hol*: Provides strong hold without weighing hair down American Crew Classic Pomade Set in two sizes Choose between: 50 g jar: Ideal for on-the-go or trying out 85 g jar: Perfect for daily use and intensive styling

Content: 85 g (€15.24 / 100 g)

Variants from €7.95
Sale price: €12.95 Regular price: €26.60
49
Wella Illumina Color Opal Essence Wella Illumina Color Opal Essence

Average rating of 0 out of 5 stars

44369
Wella Illumina Color Opal Essence

Opal Essence by Illumina Color creates a delicate metallic shine with warm and cool reflections. The new shades from Wella have no tone depth; they are pure colours layered over the base hair colour in the respective nuance. Four metallic shades (Titanium Rose, Copper Peach, Silver Mauve and Platinum Lily) enhance the base hair colour with unique reflections and shimmer. The lighter the hair, the more intense the result. The shades gently brighten natural and coloured hair. Depending on the curvature of the hair, the reflections change. This means that the hair colour shimmers differently with each movement and depending on the light, making cold and warm reflections visible in the hair. Opal Essence is best showcased from a tone depth of 6 or higher. Naturally, it can also be mixed with the entire Illumina Color range to create a tone depth. This opens up an even greater variety of colours – creativity knows no bounds with Opal Essence. Since Opal Essence has no tone depth, it is not suitable for grey coverage. When combined with a classic Illumina Color, grey hair is covered. Uneven colour results cannot therefore be corrected. The benefits of Opal Essence at a glance: Subtle results that change with the light Metallic hue of colour overlays the base hair colour Cool and warm reflections as well as metallic shimmer Enhancement and subtle nuance of the base hair colour Lightening effect Colourfast washout Lasts through multiple washes Mixable with classic Illumina Color for tone depth Application recommendation for Wella Illumina Color Opal Essence Pure application of Opal Essence: mixing ratio 1:1 with Welloxon Perfect developer Opal Essence in combination with traditional Illumina Color shades: 1 part Illumina Color + 1-3 parts Opal Essence + 1 part Welloxon Perfect The most intense results are achieved with 1.9% and 4% developers and from tone level 6 and higher. Processing time depends on the oxidising agent strength and the desired colour result.

Content: 60 ml (€19.83 / 100 ml)

Sale price: €11.90 Regular price: €23.40
58
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Conditioner Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Conditioner

Average rating of 5 out of 5 stars

54229
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Conditioner

The vegan Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Conditioner perfectly meets the requirements of coloured hair. It restores the hair to its optimal pH level of 4.5 to enable the deep encapsulation of pigment molecules within the hair structure. As a result, it achieves up to 90% colour durability for up to 30 washes. Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Conditioner: Longer-lasting colour BC Bonacure Color Freeze Conditioner is a conditioner designed to gently cleanse and care for slightly porous coloured hair. It detangles and improves combability, and is free from silicones and artificial dyes. The hair is restored to the optimal pH level to prevent colour fading. It revitalises dull colours and helps smooth the surface of each strand. The results: Colour protection Well-groomed hair Shine Revitalised hair colour

Content: 200 ml (€4.98 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €23.95
50
Goldwell Elumen Return Hair Color Remover

Average rating of 5 out of 5 stars

36029
Goldwell Elumen Return Hair Color Remover

Goldwell Elumen Return Hair Color Remover is a hair colour remover or used for lightening or extensive removal immediately after colouring with Elumen Hair Color - without oxidising or reducing agents. Application of Goldwell Elumen Return Apply to dry hair. Leave on for up to 30 minutes. Rinse thoroughly. Follow with shampooing. Elumen Return can be used up to 3 times. Care for the hair afterwards with the Elumen colour care products.

Content: 250 ml (€9.36 / 100 ml)

Sale price: €23.40 Regular price: €46.50
39
Sassoon Intense Restore

Average rating of 0 out of 5 stars

43009
Sassoon Intense Restore

Sassoon Intense Restore is an intensive treatment for severely damaged and dry hair. The Intense Restore Mask is highly nourishing. It nourishes dry hair and repairs damaged areas in the hair. The hair is strengthened and revitalised with an extra boost of moisture, while simultaneously building a protective barrier against protein erosion. The Sassoon intensive mask ensures shiny, sensual, and healthy-looking hair. Application: Gently massage into towel-dried, washed hair and leave on for about 10 minutes. Rinse thoroughly until the water runs clear.

Content: 170 ml (€12.91 / 100 ml)

Sale price: €21.95 Regular price: €35.75
9
Indola Color Conditioner Indola Color Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

54702
Indola Color Conditioner

The Indola Color Conditioner with vegan keratin alternative is a colour protection conditioner with an optimal pH of 4.5, which seals in the colour while nourishing and detangling the hair. Indola Color Conditioner: Colour Protection and Brilliant Shine The Colour Conditioner prevents colour fading and ensures that up to 90% of the colour remains even after many washes – for more vibrancy and outstanding shine.

Content: 300 ml (€4.98 / 100 ml)

Sale price: €14.95 Regular price: €16.40
39
Schwarzkopf Igora Royal Cool - 6-31 dark blonde matte cendré Schwarzkopf Igora Royal Cool - 6-31 dark blonde matte cendré

Average rating of 0 out of 5 stars

54429
Schwarzkopf Igora Royal Cool - 6-31 dark blonde matte cendré

With Schwarzkopf Igora Royal Cool, the iconic hair colour with a proven formula now offers even more cool shades. Through the perfect combination of cool pigments, it achieves optimal neutralisation and long-lasting, naturally appearing colours. The professional colour cream from Schwarzkopf provides maximum colour intensity with up to 100% grey coverage. Special care properties ensure maximum shine and vibrant reflections – for regal colour results. The product comes in sustainable packaging. Application tips for Schwarzkopf Igora Royal Cool Mix ratio 1:1 Processing time 30-45 minutes Can be mixed with Igora Royal Oil Developer 3%, 6%, or 9% Results with Schwarzkopf Igora Royal Cool Modern, cool shades High colour intensity Perfect colour balance even on porous hair Up to 100% grey coverage Ultimate colour durability Absolute streaking fidelity

Content: 60 ml (€17.58 / 100 ml)

Sale price: €10.55 Regular price: €17.28
67
Wella SP Hydrate Finish

Average rating of 0 out of 5 stars

44025
Wella SP Hydrate Finish

Wella SP Hydrate Finish – the gentle hair care for normal to dry hair. The spray immediately provides moisture and gives hair shine and smoothness. How to use Wella SP Hydrate Finish: Distribute evenly through towel-dried, already washed hair. Do not rinse out.

Content: 125 ml (€7.88 / 100 ml)

Sale price: €9.85 Regular price: €30.15

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.