Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 4.8 out of 5 stars

5 Reviews

Schwarzkopf Chroma ID Bonding Color Mask

Description

Product information "Schwarzkopf Chroma ID Bonding Color Mask "

Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml is a colour mask for care and colour refreshment in one. Intense colour and deep-acting care for up to 15 washes - colour refreshment has never been easier!

Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml Benefits

  • Easy application: The mask is applied directly without developer like a traditional hair treatment
  • Full flexibility: 14 intermixable shades: For versatile services and colour combinations
  • Compact range: The most important shades for refreshing your Igora hair colour
  • With Bonding technology for deep-acting care

Schwarzkopf Chroma Bonding ID Colour Mask 300ml: Colour and Care

The colour mask is equipped with the Bonding technology to repair damaged hair and strengthen structural bonds. Panthenol seals the outer cuticle for healthy-looking hair and incredible shine with every application.

The Low Salt technology optimises the pigment level in the hair, allowing the pigments to adhere better. This results in a particularly intense and long-lasting colour result.

Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml: Application Options

Chroma ID can be used for refreshment, neutralisation, and temporary new colour:

  • For express refreshment: 6-46, 6-88, 7-77, -8-46
  • For strong neutralisation: 8-19, 9-12, 9.5-1, 9.5-19, 9.5-4
  • For colour play: Red, Pink, Purple, Blue, Clear

Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml: Application

Apply like a traditional hair mask:

  • Wear gloves.
  • Mix in a suitable bowl.
  • Apply to washed, towel-dried hair.
  • Recommended processing time: 10 minutes (5 minutes for a gentle result, up to 20 minutes for a more intense colour result).
  • Rinse out and style as usual.

Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml: All at a Glance

  • Deep care
  • Colour refreshment, neutralisation, or colour play
  • Processing time: 5-20 minutes
  • Lasts up to 15 washes
  • 14 intermixable shades

Properties

Brand: Schwarzkopf Professional
Certficates: PETA - Cruelty Free
Finish: refreshed colour, regenerated hair
Product line: Chroma ID Hair Masks
Speciality: vegan
Texture: mask

Manufacturer

Schwarzkopf Professional

Henkel AG & Co. KGaA
40191 Düsseldorf
Henkelstr. 67
Germany
Website: 
www.henkel.com

Manufacturer website

Reviews 5

5 of 5 reviews

Average rating of 4.8 out of 5 stars


80%

20%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


5 reviews

2 October 2026 07:16

Review with rating of 5 out of 5 stars

zum auffrischen super

beige sand: schöner natürlicher Beigeton und ideal zum auffrischen. schnelle Anwendung ohne Peroxid. wird regelmäßig im Salon verwendet.

Our feedback: Danke für deine Bewertung 🩷

30 September 2026 07:40

Review with rating of 5 out of 5 stars

grau bleibt bei mir jetzt grau

Färbe meine Haare jetzt schon länger nicht mehr. Ich möchte es mittlerweile auch gar nicht mehr tun. Platinum Grey frischt den Ton schön auf. Mein Grau schaut damit richtig gepflegt und frisch und silbrig aus. So passt es mir. Bei diesem Angebot gleich 2 Flaschen bestellt.

Our feedback: Danke für deine Bewertung 🩷

28 September 2026 09:04

Review with rating of 5 out of 5 stars

Raw Cacao gefällt mir

Hab zuhause mein Braun wieder aufgefrischt und diese Farbe ausprobiert. Gleich heute nachbestellt. Die Farbe ist so richtig schön geworden. Haare glänzen auch. Ich fühle mich perfekt damit. Spare ich bis zum nächsten Frisörtermin Geld.

Our feedback: Danke für deine Bewertung 🩷

23 September 2026 10:49

Review with rating of 4 out of 5 stars

unbedingt Handschuhe dazubestellen

Die Farbe bleibt nicht nur sehr gut in den Haaren sondern auch auf den Fingern. Beim ersten mal leider ohne Handschuhe angewendet. Danach durfte ich schruppen.

Our feedback: Danke für deine Bewertung 🩷

6 August 2026 06:12

Review with rating of 5 out of 5 stars

Super zum Farbe auffrischen

Die Maske ist echt einfach anzuwenden und frischt die Haarfarbe schön auf. Die Haare fühlen sich danach auch weich und gepflegt an.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️
Skip product gallery

You may also like

53
Schwarzkopf Chroma ID Bonding Color Mask Schwarzkopf Chroma ID Bonding Color Mask

Average rating of 4.8 out of 5 stars

54645
Schwarzkopf Chroma ID Bonding Color Mask

Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml is a colour mask for care and colour refreshment in one. Intense colour and deep-acting care for up to 15 washes - colour refreshment has never been easier! Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml Benefits Easy application: The mask is applied directly without developer like a traditional hair treatment Full flexibility: 14 intermixable shades: For versatile services and colour combinations Compact range: The most important shades for refreshing your Igora hair colour With Bonding technology for deep-acting care Schwarzkopf Chroma Bonding ID Colour Mask 300ml: Colour and Care The colour mask is equipped with the Bonding technology to repair damaged hair and strengthen structural bonds. Panthenol seals the outer cuticle for healthy-looking hair and incredible shine with every application. The Low Salt technology optimises the pigment level in the hair, allowing the pigments to adhere better. This results in a particularly intense and long-lasting colour result. Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml: Application Options Chroma ID can be used for refreshment, neutralisation, and temporary new colour: For express refreshment: 6-46, 6-88, 7-77, -8-46 For strong neutralisation: 8-19, 9-12, 9.5-1, 9.5-19, 9.5-4 For colour play: Red, Pink, Purple, Blue, Clear Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml: Application Apply like a traditional hair mask: Wear gloves. Mix in a suitable bowl. Apply to washed, towel-dried hair. Recommended processing time: 10 minutes (5 minutes for a gentle result, up to 20 minutes for a more intense colour result). Rinse out and style as usual. Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml: All at a Glance Deep care Colour refreshment, neutralisation, or colour play Processing time: 5-20 minutes Lasts up to 15 washes 14 intermixable shades

Content: 300 ml (€5.98 / 100 ml)

Sale price: €17.95 Regular price: €38.30
53
Schwarzkopf Chroma ID Bonding Color Mask Schwarzkopf Chroma ID Bonding Color Mask

Average rating of 4.8 out of 5 stars

54650
Schwarzkopf Chroma ID Bonding Color Mask

Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml is a colour mask for care and colour refreshment in one. Intense colour and deep-acting care for up to 15 washes - colour refreshment has never been easier! Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml Benefits Easy application: The mask is applied directly without developer like a traditional hair treatment Full flexibility: 14 intermixable shades: For versatile services and colour combinations Compact range: The most important shades for refreshing your Igora hair colour With Bonding technology for deep-acting care Schwarzkopf Chroma Bonding ID Colour Mask 300ml: Colour and Care The colour mask is equipped with the Bonding technology to repair damaged hair and strengthen structural bonds. Panthenol seals the outer cuticle for healthy-looking hair and incredible shine with every application. The Low Salt technology optimises the pigment level in the hair, allowing the pigments to adhere better. This results in a particularly intense and long-lasting colour result. Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml: Application Options Chroma ID can be used for refreshment, neutralisation, and temporary new colour: For express refreshment: 6-46, 6-88, 7-77, -8-46 For strong neutralisation: 8-19, 9-12, 9.5-1, 9.5-19, 9.5-4 For colour play: Red, Pink, Purple, Blue, Clear Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml: Application Apply like a traditional hair mask: Wear gloves. Mix in a suitable bowl. Apply to washed, towel-dried hair. Recommended processing time: 10 minutes (5 minutes for a gentle result, up to 20 minutes for a more intense colour result). Rinse out and style as usual. Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml: All at a Glance Deep care Colour refreshment, neutralisation, or colour play Processing time: 5-20 minutes Lasts up to 15 washes 14 intermixable shades

Content: 300 ml (€5.98 / 100 ml)

Sale price: €17.95 Regular price: €38.30
53
Schwarzkopf Chroma ID Bonding Color Mask Schwarzkopf Chroma ID Bonding Color Mask

Average rating of 4.8 out of 5 stars

54651
Schwarzkopf Chroma ID Bonding Color Mask

Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml is a colour mask for care and colour refreshment in one. Intense colour and deep-acting care for up to 15 washes - colour refreshment has never been easier! Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml Benefits Easy application: The mask is applied directly without developer like a traditional hair treatment Full flexibility: 14 intermixable shades: For versatile services and colour combinations Compact range: The most important shades for refreshing your Igora hair colour With Bonding technology for deep-acting care Schwarzkopf Chroma Bonding ID Colour Mask 300ml: Colour and Care The colour mask is equipped with the Bonding technology to repair damaged hair and strengthen structural bonds. Panthenol seals the outer cuticle for healthy-looking hair and incredible shine with every application. The Low Salt technology optimises the pigment level in the hair, allowing the pigments to adhere better. This results in a particularly intense and long-lasting colour result. Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml: Application Options Chroma ID can be used for refreshment, neutralisation, and temporary new colour: For express refreshment: 6-46, 6-88, 7-77, -8-46 For strong neutralisation: 8-19, 9-12, 9.5-1, 9.5-19, 9.5-4 For colour play: Red, Pink, Purple, Blue, Clear Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml: Application Apply like a traditional hair mask: Wear gloves. Mix in a suitable bowl. Apply to washed, towel-dried hair. Recommended processing time: 10 minutes (5 minutes for a gentle result, up to 20 minutes for a more intense colour result). Rinse out and style as usual. Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml: All at a Glance Deep care Colour refreshment, neutralisation, or colour play Processing time: 5-20 minutes Lasts up to 15 washes 14 intermixable shades

Content: 300 ml (€5.98 / 100 ml)

Sale price: €17.95 Regular price: €38.30
53
Schwarzkopf Chroma ID Bonding Color Mask Schwarzkopf Chroma ID Bonding Color Mask

Average rating of 4.8 out of 5 stars

54649
Schwarzkopf Chroma ID Bonding Color Mask

Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml is a colour mask for care and colour refreshment in one. Intense colour and deep-acting care for up to 15 washes - colour refreshment has never been easier! Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml Benefits Easy application: The mask is applied directly without developer like a traditional hair treatment Full flexibility: 14 intermixable shades: For versatile services and colour combinations Compact range: The most important shades for refreshing your Igora hair colour With Bonding technology for deep-acting care Schwarzkopf Chroma Bonding ID Colour Mask 300ml: Colour and Care The colour mask is equipped with the Bonding technology to repair damaged hair and strengthen structural bonds. Panthenol seals the outer cuticle for healthy-looking hair and incredible shine with every application. The Low Salt technology optimises the pigment level in the hair, allowing the pigments to adhere better. This results in a particularly intense and long-lasting colour result. Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml: Application Options Chroma ID can be used for refreshment, neutralisation, and temporary new colour: For express refreshment: 6-46, 6-88, 7-77, -8-46 For strong neutralisation: 8-19, 9-12, 9.5-1, 9.5-19, 9.5-4 For colour play: Red, Pink, Purple, Blue, Clear Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml: Application Apply like a traditional hair mask: Wear gloves. Mix in a suitable bowl. Apply to washed, towel-dried hair. Recommended processing time: 10 minutes (5 minutes for a gentle result, up to 20 minutes for a more intense colour result). Rinse out and style as usual. Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml: All at a Glance Deep care Colour refreshment, neutralisation, or colour play Processing time: 5-20 minutes Lasts up to 15 washes 14 intermixable shades

Content: 300 ml (€5.98 / 100 ml)

Sale price: €17.95 Regular price: €38.30
53
Schwarzkopf Chroma ID Bonding Color Mask Schwarzkopf Chroma ID Bonding Color Mask

Average rating of 4.8 out of 5 stars

54647
Schwarzkopf Chroma ID Bonding Color Mask

Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml is a colour mask for care and colour refreshment in one. Intense colour and deep-acting care for up to 15 washes - colour refreshment has never been easier! Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml Benefits Easy application: The mask is applied directly without developer like a traditional hair treatment Full flexibility: 14 intermixable shades: For versatile services and colour combinations Compact range: The most important shades for refreshing your Igora hair colour With Bonding technology for deep-acting care Schwarzkopf Chroma Bonding ID Colour Mask 300ml: Colour and Care The colour mask is equipped with the Bonding technology to repair damaged hair and strengthen structural bonds. Panthenol seals the outer cuticle for healthy-looking hair and incredible shine with every application. The Low Salt technology optimises the pigment level in the hair, allowing the pigments to adhere better. This results in a particularly intense and long-lasting colour result. Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml: Application Options Chroma ID can be used for refreshment, neutralisation, and temporary new colour: For express refreshment: 6-46, 6-88, 7-77, -8-46 For strong neutralisation: 8-19, 9-12, 9.5-1, 9.5-19, 9.5-4 For colour play: Red, Pink, Purple, Blue, Clear Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml: Application Apply like a traditional hair mask: Wear gloves. Mix in a suitable bowl. Apply to washed, towel-dried hair. Recommended processing time: 10 minutes (5 minutes for a gentle result, up to 20 minutes for a more intense colour result). Rinse out and style as usual. Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml: All at a Glance Deep care Colour refreshment, neutralisation, or colour play Processing time: 5-20 minutes Lasts up to 15 washes 14 intermixable shades

Content: 300 ml (€5.98 / 100 ml)

Sale price: €17.95 Regular price: €38.30
53
Schwarzkopf Chroma ID Bonding Color Mask Schwarzkopf Chroma ID Bonding Color Mask

Average rating of 4.8 out of 5 stars

54653
Schwarzkopf Chroma ID Bonding Color Mask

Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml is a colour mask for care and colour refreshment in one. Intense colour and deep-acting care for up to 15 washes - colour refreshment has never been easier! Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml Benefits Easy application: The mask is applied directly without developer like a traditional hair treatment Full flexibility: 14 intermixable shades: For versatile services and colour combinations Compact range: The most important shades for refreshing your Igora hair colour With Bonding technology for deep-acting care Schwarzkopf Chroma Bonding ID Colour Mask 300ml: Colour and Care The colour mask is equipped with the Bonding technology to repair damaged hair and strengthen structural bonds. Panthenol seals the outer cuticle for healthy-looking hair and incredible shine with every application. The Low Salt technology optimises the pigment level in the hair, allowing the pigments to adhere better. This results in a particularly intense and long-lasting colour result. Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml: Application Options Chroma ID can be used for refreshment, neutralisation, and temporary new colour: For express refreshment: 6-46, 6-88, 7-77, -8-46 For strong neutralisation: 8-19, 9-12, 9.5-1, 9.5-19, 9.5-4 For colour play: Red, Pink, Purple, Blue, Clear Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml: Application Apply like a traditional hair mask: Wear gloves. Mix in a suitable bowl. Apply to washed, towel-dried hair. Recommended processing time: 10 minutes (5 minutes for a gentle result, up to 20 minutes for a more intense colour result). Rinse out and style as usual. Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml: All at a Glance Deep care Colour refreshment, neutralisation, or colour play Processing time: 5-20 minutes Lasts up to 15 washes 14 intermixable shades

Content: 300 ml (€5.98 / 100 ml)

Sale price: €17.95 Regular price: €38.30
53
Schwarzkopf Chroma ID Bonding Color Mask Schwarzkopf Chroma ID Bonding Color Mask

Average rating of 4.8 out of 5 stars

54643
Schwarzkopf Chroma ID Bonding Color Mask

Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml is a colour mask for care and colour refreshment in one. Intense colour and deep-acting care for up to 15 washes - colour refreshment has never been easier! Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml Benefits Easy application: The mask is applied directly without developer like a traditional hair treatment Full flexibility: 14 intermixable shades: For versatile services and colour combinations Compact range: The most important shades for refreshing your Igora hair colour With Bonding technology for deep-acting care Schwarzkopf Chroma Bonding ID Colour Mask 300ml: Colour and Care The colour mask is equipped with the Bonding technology to repair damaged hair and strengthen structural bonds. Panthenol seals the outer cuticle for healthy-looking hair and incredible shine with every application. The Low Salt technology optimises the pigment level in the hair, allowing the pigments to adhere better. This results in a particularly intense and long-lasting colour result. Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml: Application Options Chroma ID can be used for refreshment, neutralisation, and temporary new colour: For express refreshment: 6-46, 6-88, 7-77, -8-46 For strong neutralisation: 8-19, 9-12, 9.5-1, 9.5-19, 9.5-4 For colour play: Red, Pink, Purple, Blue, Clear Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml: Application Apply like a traditional hair mask: Wear gloves. Mix in a suitable bowl. Apply to washed, towel-dried hair. Recommended processing time: 10 minutes (5 minutes for a gentle result, up to 20 minutes for a more intense colour result). Rinse out and style as usual. Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml: All at a Glance Deep care Colour refreshment, neutralisation, or colour play Processing time: 5-20 minutes Lasts up to 15 washes 14 intermixable shades

Content: 300 ml (€5.98 / 100 ml)

Sale price: €17.95 Regular price: €38.30
53
Schwarzkopf Chroma ID Bonding Color Mask Schwarzkopf Chroma ID Bonding Color Mask

Average rating of 4.8 out of 5 stars

54652
Schwarzkopf Chroma ID Bonding Color Mask

Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml is a colour mask for care and colour refreshment in one. Intense colour and deep-acting care for up to 15 washes - colour refreshment has never been easier! Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml Benefits Easy application: The mask is applied directly without developer like a traditional hair treatment Full flexibility: 14 intermixable shades: For versatile services and colour combinations Compact range: The most important shades for refreshing your Igora hair colour With Bonding technology for deep-acting care Schwarzkopf Chroma Bonding ID Colour Mask 300ml: Colour and Care The colour mask is equipped with the Bonding technology to repair damaged hair and strengthen structural bonds. Panthenol seals the outer cuticle for healthy-looking hair and incredible shine with every application. The Low Salt technology optimises the pigment level in the hair, allowing the pigments to adhere better. This results in a particularly intense and long-lasting colour result. Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml: Application Options Chroma ID can be used for refreshment, neutralisation, and temporary new colour: For express refreshment: 6-46, 6-88, 7-77, -8-46 For strong neutralisation: 8-19, 9-12, 9.5-1, 9.5-19, 9.5-4 For colour play: Red, Pink, Purple, Blue, Clear Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml: Application Apply like a traditional hair mask: Wear gloves. Mix in a suitable bowl. Apply to washed, towel-dried hair. Recommended processing time: 10 minutes (5 minutes for a gentle result, up to 20 minutes for a more intense colour result). Rinse out and style as usual. Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml: All at a Glance Deep care Colour refreshment, neutralisation, or colour play Processing time: 5-20 minutes Lasts up to 15 washes 14 intermixable shades

Content: 300 ml (€5.98 / 100 ml)

Sale price: €17.95 Regular price: €38.30
53
Schwarzkopf Chroma ID Bonding Color Mask Schwarzkopf Chroma ID Bonding Color Mask

Average rating of 4.8 out of 5 stars

54654
Schwarzkopf Chroma ID Bonding Color Mask

Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml is a colour mask for care and colour refreshment in one. Intense colour and deep-acting care for up to 15 washes - colour refreshment has never been easier! Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml Benefits Easy application: The mask is applied directly without developer like a traditional hair treatment Full flexibility: 14 intermixable shades: For versatile services and colour combinations Compact range: The most important shades for refreshing your Igora hair colour With Bonding technology for deep-acting care Schwarzkopf Chroma Bonding ID Colour Mask 300ml: Colour and Care The colour mask is equipped with the Bonding technology to repair damaged hair and strengthen structural bonds. Panthenol seals the outer cuticle for healthy-looking hair and incredible shine with every application. The Low Salt technology optimises the pigment level in the hair, allowing the pigments to adhere better. This results in a particularly intense and long-lasting colour result. Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml: Application Options Chroma ID can be used for refreshment, neutralisation, and temporary new colour: For express refreshment: 6-46, 6-88, 7-77, -8-46 For strong neutralisation: 8-19, 9-12, 9.5-1, 9.5-19, 9.5-4 For colour play: Red, Pink, Purple, Blue, Clear Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml: Application Apply like a traditional hair mask: Wear gloves. Mix in a suitable bowl. Apply to washed, towel-dried hair. Recommended processing time: 10 minutes (5 minutes for a gentle result, up to 20 minutes for a more intense colour result). Rinse out and style as usual. Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml: All at a Glance Deep care Colour refreshment, neutralisation, or colour play Processing time: 5-20 minutes Lasts up to 15 washes 14 intermixable shades

Content: 300 ml (€5.98 / 100 ml)

Sale price: €17.95 Regular price: €38.30
59
Wella Nutricurls Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

45247
Wella Nutricurls Mask

The deeply nourishing Wella Nutricurls Mask cares for waves and curls, providing them with an ideal blend of nourishing ingredients and moisture thanks to the Nourish-in Complex. The mask, available in three convenient sizes, is used once a month (or as needed) in place of conditioner, taking over the care. Its intensive nourishing properties are stronger than those of a conditioner, achieving a very high level of care. The mask is left in the hair for about 5 minutes and then thoroughly rinsed out. If the hair is particularly dry or no longer elastic enough for springy curls, the mask can be used more frequently.

Content: 150 ml (€15.30 / 100 ml)

Variants from €13.95
Sale price: €22.95 Regular price: €56.15
55
Indola Color Style Mousse - Silver Indola Color Style Mousse - Silver

Average rating of 0 out of 5 stars

54618
Indola Color Style Mousse - Silver

Indola Color Style Mousse is a hair foam with direct-dyeing pigments that combines care and colour in one step. Modern pigments enable a temporary colour that lasts up to 4 washes – depending on hair amount and porosity. Color Style Mousse provides a more vibrant hair feel, adds volume, and protects against styling heat. Advantages of Indola Color Style Mousse Quick, easy, and instant colour Colour care for home use Volume and strengthened hair Protects against styling heat Impressive shine Uniform results Rapid pigment and care ingredient absorption Up to 4 washes hold Indola Color Style Mousse: Versatile Application Options Indola Color Style Mousse is available in 15 beautiful shades from light brown through medium blonde to anthracite, silver lavender, and pearl grey. The mousse is versatile and can be used for refreshing, neutralising, grey coverage, pre- and post-pigmentation. Application of Indola Color Style Mousse Apply to washed, towel-dried hair. Use gloves. Shake the product well Hold upside down for dispensing Take 1-2 tennis ball-sized portions into the palm or onto a brush Distribute evenly through the hair and comb thoroughly Do not rinse out Style as usual

Content: 200 ml (€5.28 / 100 ml)

Sale price: €10.55 Regular price: €23.40
46
Schwarzkopf Igora Zero Amm - 4-0 medium brown natural Schwarzkopf Igora Zero Amm - 4-0 medium brown natural

Average rating of 4.6 out of 5 stars

54507
Schwarzkopf Igora Zero Amm - 4-0 medium brown natural

Zero Ammonia, no compromises - Schwarzkopf Igora Zero Amm is a permanent colour cream without ammonia for particularly intense, long-lasting colour. Be the colourist you want! Igora Zero Amm comes with 46 shades covering every colour wish: from deep black to brown and very light blonde tones, the ammonia-free Igora Zero Amm enables limitless creativity. Schwarzkopf Igora Zero Amm Phytolipid Technology Special pigments in the hair colour ensure a natural-looking colour result and convincingly long-lasting colour outcomes. It contains valuable, nourishing oils processed into tiny particles. These finely processed oils can better deliver the pigments into the hair and also ensure a faster distribution. The pigments penetrate specifically into the hair cortex, thus improving colour performance. The oils contain valuable Omega 9, which seals the cuticle layer. This results in not only an intense but also a particularly long-lasting colour. The combination of natural oils with Omega 9 also supplies moisture to the hair for healthy and well-maintained hair fibres. Schwarzkopf Igora Zero Amm Application Recommendations Mixable with Igora Vibrance Activator Gel 1.9% for refreshing lengths and ends Mixable with Igora Royal Oil Developer 3% (darker colouring), 6% (tone-in-tone colouring), or 9% (colouring with the -00 shades) Mixing ratio 1:1 Processing time 30-45 minutes Schwarzkopf Igora Zero Amm Benefits Up to 3 levels of lift (10 series) Up to 100% grey coverage Improved colour direction, coverage, and neutralisation* Vegan, silicone-free, fragrance-free *vs. Essensity

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €18.36

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.