Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

American Crew Precision Shave Gel

Description

Product information "American Crew Precision Shave Gel "

American Crew Precision Shave Gel is designed for a precise, quick, and clean shave for normal and fine beards. At the same time, the gel soothes the skin and helps prevent skin irritations during shaving with Aloe Vera, Glycerin, and green tea.

American Crew Precision Shave Gel Features

  • Does not foam
  • Provides moisture
  • Soothes the skin
  • Enables very precise shaving

Properties

Brand: American Crew
Effect: moisturizing, soothing
Product line: American Crew Shaving

Manufacturer

American Crew

Beautyge S.L. WTC 
Tirso de Molina 40
08940 Barcelona
Spain
Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

BeautyLash Full Brow Tinting Pen Two Go BeautyLash Full Brow Tinting Pen Two Go

Average rating of 4.8 out of 5 stars

99112
BeautyLash Full Brow Tinting Pen Two Go

With BeautyLash® Full Brow Tinting Pen Two Go, achieving beautiful, defined eyebrows has never been easier. Choose between Natural Brown for a subtle look or Dark Brown for darker skin tones for your perfect result. These innovative pens make tinting simple. No mixing required – the colour is applied in two easy steps. The result: long-lasting, smudge- and water-resistant brows that last for weeks. Advantages: Dermatologically and ophthalmologically tested Suitable for up to 20 applications Application steps: Preparation: Remove contact lenses, clean eyebrows with oil-free makeup remover, ensure hair is dry and oil-free. Apply Gel 1: Open the white pen, apply gel to the brush tip (twist cap several times before first use) Thoroughly moisten all hairs Leave on for 2 minutes Remove Gel 1: Blot with a dry cotton swab or cloth Optional skin protection: Outline eyebrows with kajal or fatty cream, avoiding hairs 2. Apply Gel 2: Open the blue pen, apply gel to the brush tip Apply precisely from the base to the tip Leave on for 1 minute Finish: Remove Gel 2 with a damp cotton pad

Regular price: €17.85
13
System Professional Lipid Code Smoothen Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

75199
System Professional Lipid Code Smoothen Conditioner

With the System Professional Smoothen Conditioner, hair becomes easier to detangle and feels noticeably smoother and sleeker. The hair structure is calmed, and an anti-frizz effect is activated. For rebellious, thick, curly, and coarse hair, the Smoothen Conditioner is the daily smoothing cream that works in just 30 seconds. Application of System Professional Lipid Code Smoothen Conditioner After washing, apply a coin-sized amount to towel-dried hair. Comb through, leave in for 30 seconds, and rinse thoroughly.

Content: 200 ml (€17.23 / 100 ml)

Sale price: €34.45 Regular price: €39.65
10
Fleeky Blush Stick - Blossom Fleeky Blush Stick - Blossom

Average rating of 0 out of 5 stars

82160
Fleeky Blush Stick - Blossom

Fleeky Blush Stick is a 2-in-1 stick for makeup on eyes, lips, and cheeks. Fleeky Blush Stick is available in 6 shades for different skin tones. Simply apply and blend with the brush at the other end or with fingers. For a harmonious overall look, apply on eyelids, lips, and cheeks. The soft and creamy texture is easy to apply and seamlessly blend. For a natural freshness and healthy glow! Fleeky Blush Stick Application Apply to eyelids, lips, and cheeks and blend.

Content: 6 ml (€299.17 / 100 ml)

Sale price: €17.95 Regular price: €19.90
RefectoCil Oxidant 3% Cream (10 vol.)

Average rating of 5 out of 5 stars

99116
RefectoCil Oxidant 3% Cream (10 vol.)

The RefectoCil Oxidant Cream Developer 3% (10 vol.) has a easily mixable texture, making it simple to blend with RefectoCil eyebrow and eyelash dyes into a homogeneous mixture. The creamy consistency is easy to apply, fragrance-free, and guarantees a perfect colour result. With the narrow opening on the practical bottle cap, the cream can be precisely and sparingly dispensed. This also ensures that no dirt from the outside enters the bottle. The RefectoCil Oxidant Cream Developer 3% (10 vol.) is an alternative to liquid oxidants for permanent eye makeup. Only the cream developer should be used for RefectoCil Blonde Brow. Application of RefectoCil Oxidant Cream Developer 3% (10 vol.) 15 to 20 drops of RefectoCil Oxidant Cream are mixed with 2 cm of eyelash and eyebrow dye and applied. The processing time is 10 minutes for eyelashes and 5 to 10 minutes for brows. The results last up to 6 weeks. Good to know: How long does the developer last? The developer bottle is sufficient for up to 150 applications.

Content: 50 ml (€9.90 / 100 ml)

Regular price: €4.95
34
Canal Slanted Tweezers

Average rating of 0 out of 5 stars

84027
Canal Slanted Tweezers

Canal Hair Tweezer Slanted 9 cm facilitates quick shaping of the eyebrows. The slanted tweezer grips effortlessly and securely every hair for expressive eyebrows. Canal Hair Tweezer Slanted 9 cm: Effective Removal of Eyebrow Hairs The Canal Hair Tweezer is made of stainless steel, making it hygienic and hypoallergenic. The fine tips have optimal gripping surfaces for even the finest hairs. They close completely, ensuring precise hair removal when plucking. The tweezer can also be re-sharpened — for long-lasting durability and consistently professional hair removal. Available in many colours.

Sale price: €13.15 Regular price: €19.90
15
Fleeky Magic Lashes Love - just lashes

Average rating of 0 out of 5 stars

82103
Fleeky Magic Lashes Love - just lashes

Fleeky Magic Lashes Love instantly provide a wonderfully accentuated eye look. The false eyelashes have varying lengths, making them appear very natural. Fleeky Magic Lashes Love Highlights The eyelashes are available either as a set with Lash Helper and Glue or individually. The Love Lashes last up to 24 hours with adhesive. With proper care, they can be reused up to 20 times. The set includes everything needed for applying the false eyelashes: Glue and Lash Helper applicator.

Sale price: €10.95 Regular price: €12.90
19
Canal Straight Tweezers

Average rating of 0 out of 5 stars

84012
Canal Straight Tweezers

The Canal Haarpinzette straight 9 cm features very fine tips with perfectly aligned gripping surfaces. Canal Haarpinzette straight 9 cm: Precise Hair Removal This ensures safe removal of eyebrow hairs. The tweezers close completely when plucking, securely gripping the hair for precise removal. The straight tweezers provide comfortable and quick shaping of the eyebrows. They grip each hair precisely. Due to the stainless steel, they are hygienic and hypoallergenic. Available in many colours.

Sale price: €16.05 Regular price: €19.90
29
RefectoCil Intense Browns Base Gel - Ash Brown Light RefectoCil Intense Browns Base Gel - Ash Brown Light

Average rating of 0 out of 5 stars

99094
RefectoCil Intense Browns Base Gel - Ash Brown Light

RefectoCil Intense Browns Base Gel provides natural definition for eyebrows in 4 shades of brown. The colours are perfectly matched to light and dark skin and hair types. The gel is the first step for full, defined eyebrows and intensively emphasized eyelashes. Advantages: Lasts up to 6 weeks Dermatologically & ophthalmologically testedIndividually adjustable semi-permanent make-up effectCruelty-freeAvailable in 4 expressive, individual colours: Ash Brown, Brown, Chocolate Brown, Deep Brown Application: Eyelash tinting: To protect the skin: apply RefectoCil Silicone Pads or eyelash strips with Skin Protection Cream & Eye Mask. Eyebrow tinting (ONLY suitable for eyebrows!): Optional: apply RefectoCil Intense Brow[n]s Intensifying Primer (Strong or Medium). Leave for 4 minutes, remove with a dry cotton swab. Drying time before the next step: 4 minutes Apply Base Gel to the eyebrows. Leave for 2 minutes, then remove with a dry cotton swab. Drying time before the next step: 4 minutes Apply Activator Gel, leave for 1 minute, then remove with a damp cotton pad – done! Important notes: Use only with RefectoCil Intense Brow[n]s colours Do not mix Primer, Base Gel & Activator Gel – application is step-by-step. Ensure the Base Gel is completely removed before applying the Activator Gel. Residues could affect the colour result.

Content: 15 ml (€49.67 / 100 ml)

Sale price: €7.45 Regular price: €10.45
15
Fleeky Magic Lashes Babe - just lashes Fleeky Magic Lashes Babe - just lashes

Average rating of 0 out of 5 stars

82113
Fleeky Magic Lashes Babe - just lashes

Fleeky Magic Lashes Babe delivers curled, long, dense, and glamorous eyelashes in the shortest possible time. Available as a set with Glue and Lash Helper or as individual lashes. Fleeky Magic Lashes Babe: Eyelashes with a WOW Effect Lashes Babe are very feminine and stylish lashes with sensational curl. With the Lashes Babe, every moment becomes special! The high-quality lashes can be reused up to 20 times. They are vegan and cruelty-free, offering up to 24 hours of perfect hold with the included Glue in the set, without peeling or slipping.

Sale price: €10.95 Regular price: €12.90
25
Canal Toenail Clippers Nickel-Plated Canal Toenail Clippers Nickel-Plated

Average rating of 0 out of 5 stars

84035
Canal Toenail Clippers Nickel-Plated

The Canal Foot Nail Clipper Nickel-plated with a rounded cutting surface provides an optimal nail shape and smooth edge, eliminating the need for filing. Canal Foot Nail Clipper Nickel-plated Benefits The cutting surfaces are perfectly aligned to deliver a precise result. The nail clipper features enhanced corrosion protection through a coated surface for exceptional durability. The lever with a ribbed handle ensures optimal force transfer and a smooth cut.

Sale price: €8.95 Regular price: €11.90
51
American Crew Precision Shave Gel

Average rating of 0 out of 5 stars

85055
American Crew Precision Shave Gel

American Crew Precision Shave Gel is designed for a precise, quick, and clean shave for normal and fine beards. At the same time, the gel soothes the skin and helps prevent skin irritations during shaving with Aloe Vera, Glycerin, and green tea. American Crew Precision Shave Gel Features Does not foam Provides moisture Soothes the skin Enables very precise shaving

Content: 450 ml (€5.10 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €22.95 Regular price: €46.80
53
Revlon Professional Re/Start  Balance Scalp Soothing Cleanser

Average rating of 0 out of 5 stars

86213
Revlon Professional Re/Start Balance Scalp Soothing Cleanser

Revlon Restart Balance Scalp Soothing Cleanser provides gentle cleansing and reduces dandruff formation. The scalp is calmed and moisturised. The hair becomes more manageable. Unpleasant odours are neutralised. Revlon Restart Balance Scalp Soothing Cleanser is especially suitable for sensitive scalps. The Kerabiotic System combines proven skincare ingredients such as amino acids into state-of-the-art hair care solutions. Application of Revlon Restart Balance Scalp Soothing Cleanser Apply to wet hair, massage in, and rinse thoroughly. Repeat if necessary.

Content: 250 ml (€4.60 / 100 ml)

Sale price: €11.50 Regular price: €24.50

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.