Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Alterna My Hair My Canvas New Beginning Exfoliating Cleanser

Description

Product information "Alterna My Hair My Canvas New Beginning Exfoliating Cleanser "

The My Hair My Canvas New Beginning Exfoliating Cleanser is a vegan exfoliating cleanser that gently removes impurities, product residues, and excess oil. This process helps to thoroughly cleanse the scalp and hair, resulting in a completely new hair feel. The deep cleansing leaves the scalp feeling particularly refreshed and the hair rejuvenated.

The hair colour remains unaffected, making the peeling suitable for colour-treated hair. Integrated into the hair care routine, the cleanser can be used once a week. Enriched with botanical caviar, the cleanser provides a sense of deep cleansing, freshness, and care.

Properties

Brand: Alterna
Finish: deeply cleansed hair
Product line: Alterna My Hair. My Canvas
Speciality: vegan

Manufacturer

Alterna

Henkel Corporation
5800 Bristol Parkway #700
Culver City, CA 90230
USA

Responsible Person for EU:
Henkel AG & Co. KGaA
Henkelstr. 67
40589 Düsseldorf
Germany
Contact email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Acrylates Copolymer; Aminomethyl Propanol; Aqua; Benzyl Benzoate; Benzyl Salicylate; Buteth-3; Caulerpa lentillifera extract; Citral; Citronellol; Citrus limon peel oil; Citrus limon peel powder; Cocamidopropyl Betaine; Disodium EDTA; Eugenol; Fragrance; Geraniol; Glycerin; Hexyl cinnamal; Hydroxyacetophenone; Lactic Acid; Limonene; Linalool; Perlite; Phenoxyethanol; Sodium Benzotriazolyl Butylphenol Sulfonate; Sodium C14-16 Olefin Sulfonate; Sodium Lauroyl Methyl Isethionate; Tributyl citrate
Skip product gallery

You may also like

18
Alterna My Hair My Canvas Me Time Every Day Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

57055
Alterna My Hair My Canvas Me Time Every Day Conditioner

The Alterna My Hair My Canvas Me Time Everyday Conditioner features a particularly gentle formula, making it ideal for daily care of coloured hair. The conditioner contains sustainably produced botanical caviar that provides moisture to the hair. Overall, the hair appears more cared for and healthier, as the conditioner smooths the cuticle layer, increasing shine and suppleness. In addition to improved elasticity, it also supports the natural resilience of the hair. The hair becomes more resistant and better able to withstand external influences. Application of Alterna My Hair My Canvas Me Time Everyday Conditioner Work into lengths and ends after washing, and rinse thoroughly after a processing time of one to two minutes.

Content: 251 ml (€11.53 / 100 ml)

Sale price: €28.95 Regular price: €35.20
12
Aveda Rosemary Mint Purifying Shampoo

Average rating of 3 out of 5 stars

55340
Aveda Rosemary Mint Purifying Shampoo

The Aveda rosemary mint purifying shampoo with invigorating aroma of rosemary, peppermint, and green mint from controlled organic cultivation not only cares for the hair but also energizes the senses and enhances concentration. Micelles gently remove residues from the hair, leaving a deeply clean feeling and incredible shine. White vinegar cleanses mildly. Deeply clean hair The gentle shampoo with 97% naturally derived ingredients provides a deeply clean hair feeling without disrupting the natural balance of the scalp. At the same time, the hair gains more shine. The silicone-free shampoo penetrates deeply into the hair and dissolves product buildup and impurities.

Content: 250 ml (€8.78 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €21.95 Regular price: €25.00
25
Foamie 3 in 1 Body Bar For Men - What A Man Foamie 3 in 1 Body Bar For Men - What A Man

Average rating of 0 out of 5 stars

61074
Foamie 3 in 1 Body Bar For Men - What A Man

Foamie 3in1 Solid Shower Care for Men is ideal for trouble-free, effective cleansing from head to toe. The pH value of the soap-free formula is perfectly adapted to the skin and hair. The shower care for men is available in a single care line: What A Man with activated charcoal, rosewood, and tonka bean for effective cleansing.

Content: 90 g (€6.61 / 100 g)

Sale price: €5.95 Regular price: €7.95
9
Indola Silver Shampoo Indola Silver Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

54668
Indola Silver Shampoo

The Indola Silver Shampoo is suitable for blondes seeking a neutralising hair care product that enhances and maintains their vibrant blonde colour. To achieve healthy-looking, shiny hair, professional hair care that restores the hair structure and moisture content is essential. Additionally, it should neutralise unwanted brassy tones. Indola Silver Shampoo for the care and neutralisation of blonde shades This professional shampoo helps to lighten white, blonde, and balayage hair by neutralising unwanted brassy and warm tones. It also repairs the hair structure while gently cleansing. It produces a luxurious foam when massaged into the hair. Despite neutralising, it leaves no colour residues on the hands or scalp. For healthy-looking hair, excellent shine, and enhanced luminosity.

Content: 300 ml (€4.05 / 100 ml)

Sale price: €12.15 Regular price: €13.30
21
KMS Colorvitality Blonde Shampoo KMS Colorvitality Blonde Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

73302
KMS Colorvitality Blonde Shampoo

The KMS Colorvitality Blonde Shampoo enhances blonde hair's shine and neutralises yellow tones. For highlighted and bleached hair, blue direct dyes remove yellow undertones. After just one wash, the hair is visibly free from yellowing. KMS Colorvitality Blonde Shampoo is also recommended for natural blondes, grey, or white hair.Rebuilding ingredients restore the internal hair structure, resulting in a smoother hair surface. KMS Colorvitality Blonde Shampoo also makes hair soft and shiny. Thanks to its special formulation, the silver shampoo almost functions like a conditioner. The AHA Structure Complex ensures even adhesion of subsequent styling products.

Content: 300 ml (€6.98 / 100 ml)

Sale price: €20.95 Regular price: €26.50
19
Aveda Nutriplenish Hydrating Shampoo Deep Moisture

Average rating of 0 out of 5 stars

55388
Aveda Nutriplenish Hydrating Shampoo Deep Moisture

The Aveda Nutriplenish Hydrating Shampoo Deep Moisture revitalises dehydrated, dull hair with a high concentration of the NUTRIPLENISH ™ complex. The superfood care formula deposits moisture into the hair, resulting in smooth, shiny, and well-hydrated hair. Rich Moisturising Care - All Year Round The particularly intensive, rich texture allows for nutrient-rich hydration with a vegan, silicone-free formula that is rich in Omega-5 pomegranate oil and composed of 94% naturally derived ingredients. Severely dried-out lengths and ends are balanced with the superfood blend, providing nourishing moisture for visibly smoother and shinier hair. The rich formula features an increased concentration of the Nutriplenish complex and is therefore suitable for very dry hair throughout the year. Whether the hair is dried out by the sun in summer or by heating air in winter – the Aveda Nutriplenish Hydrating Shampoo Deep Moisture offers a vegan, silicone-free alternative with a fresh, spicy Pure aroma. The increased concentration of the care formula with moisture complex and nutrients contains up to 52% more plant butter than the Light Moisture version of the Nutriplenish shampoo.

Content: 250 ml (€13.18 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €32.95 Regular price: €40.50
18
Aveda Color Control Rich Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

55520
Aveda Color Control Rich Shampoo

Aveda Color Control Rich Shampoo is specially formulated for medium to thick coloured hair. It has a richer formulation compared to the Light Shampoo and contains three times more nourishing butters and oils for additional nourishment of thicker hair. The power formula protects the colour for up to 8 weeks. Hair feel after washing: Soft, gentle, and nourished hair feel. Aveda Color Control Shampoo: Colour protection with a natural plant-based formula The vegan shampoo features a plant-based technology, with ingredients 94% naturally derived. It contains no silicones, no sulfate cleansers, or synthetic fragrances. Instead, the shampoo harnesses concentrated plant power for maximum colour protection: Botanical cleansers: For long-lasting radiant colour – up to approximately 24 washes Naturally derived “magnets”: Neutralise particles that affect the colour Doubly charged molecules: Act as a moisture barrier Apricot and bio-fermented ingredients: Nourish and seal the hair, helping to maintain colour and shine for as long as possible  Aveda Color Control Aroma The Aveda Color Control Rich Shampoo scent features Osmanthus, sweet orange, spicy-lemony cypress, and the sophistication of cedarwood. Aveda Color Control Shampoo Application For up to 8 weeks of colour protection, we recommend using it in conjunction with the Color Control Conditioner.

Content: 200 ml (€13.97 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €27.95 Regular price: €34.00
18
Aveda Color Control Light Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

55523
Aveda Color Control Light Shampoo

The Aveda Color Control Light Shampoo is a colour protection shampoo that maintains salon results for up to 8 weeks. It is ideal for fine to medium hair and protects the delicate hair structure from factors that can impair colour brilliance and shine. At the same time, it strengthens the hair. Hair feel after washing: The Color Control Light Shampoo provides salon-quality, smooth, lightweight, and weightless hair with every wash. The rich foam creates an intensely cleansing sensation – ideal for hair types prone to excess sebum production. Aveda Color Control Shampoo: Plant-Based Colour Protection The shampoo features a plant-based technology and is 100% vegan. It contains no silicones, no sulfate cleansers, or synthetic fragrances. Instead, the formula is rich in pure plant power for maximum colour protection with four main ingredients: Botanical cleansers: Ensure long-lasting, radiant colour results – wash after wash Naturally derived “magnets”: Neutralise particles that affect the colour Double-charged molecules: Create a protective shield to safeguard the hair from moisture Apricot and bio-fermented ingredients: Nourish and seal the hair, helping to preserve shine and colour for as long as possible. Aveda Color Control Light Shampoo Scent The fresh aroma of the Aveda Color Control Shampoo combines the intense floral scent of Osmanthus, sweet orange, spicy-lemony cypress, and the sophistication of cedarwood. Aveda Color Control Shampoo Light Usage For colour retention of salon colour for up to 8 weeks, we recommend combined use with the Color Control Conditioner.

Content: 200 ml (€13.97 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €27.95 Regular price: €34.00
49
Schwarzkopf Blondme Bond Repair Purple Shampoo Schwarzkopf Blondme Bond Repair Purple Shampoo

Average rating of 4.5 out of 5 stars

54742
Schwarzkopf Blondme Bond Repair Purple Shampoo

Your blonde – radiant, cool & well-groomed! with the Schwarzkopf Blondme Bond Repair Purple Shampoo, the perfect solution for blonde hair prone to yellow undertones. Thanks to innovative Bond Repair technology, yellow hues are neutralised and copper tones are prevented – for a brilliantly cool blonde. The gentle formula with almond oil and cornflower intensely nourishes the hair without altering the colour. At the same time, the shampoo strengthens the inner hair structure, reduces hair breakage by up to 80%, and repairs damage equivalent to two bleaching treatments after just one application. Blondme Bond Repair Purple Shampoo for light, radiant blonde without yellow undertones ? Neutralises yellow undertones for a cool blonde ? Strengthens hair and reduces hair breakage ? Gently cleanses and provides intensive care ? Vegan & PETA-certified Application Massage into damp, towel-dried hair, leave for 2 minutes, and rinse thoroughly. For optimal results, use regularly.

Content: 300 ml (€3.98 / 100 ml)

Sale price: €11.95 Regular price: €23.40
12
KMS Colorvitality Shampoo KMS Colorvitality Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

73298
KMS Colorvitality Shampoo

The KMS Colorvitality Shampoo enhances the vibrancy of coloured hair and provides protection against colour fading. The hair colour is sealed, and shine is restored. Dull areas are revitalised, making the overall appearance more lively.The reconstruction of the hair's inner structure is intensified with each wash, leading to healthy hair texture despite colouring. This smooths the hair surface, creating the perfect base for maximum shine and intense colour brilliance full of radiance.Special Ingredient in KMS Colorvitality ShampooUpcycled pomegranate contains numerous antioxidants and helps combat free radicals. This prevents the hair colour from fading quickly. The shampoo is also free from SLS/SLES sulfates, mineral oils, silicones, synthetic dyes, and PEGs.Results with KMS Colorvitality ShampooColoured hair lasts up to three times longer.The hair colour is sealed and remains vibrant.The hair stays brilliantly shiny.Application of KMS Colorvitality ShampooMassage into wet hair and rinse out, repeat if necessary. Afterwards, a conditioner or treatment can be used.

Content: 75 ml (€10.60 / 100 ml)

Sale price: €7.95 Regular price: €9.00
19
Aveda Nutriplenish Hydrating Shampoo Light Moisture

Average rating of 0 out of 5 stars

55382
Aveda Nutriplenish Hydrating Shampoo Light Moisture

The Aveda Nutriplenish Hydrating Shampoo Light Moisture pampers dry lengths and ends with the rich moisture care formula Nutriplenish ™. The highly effective superfood formula contains pomegranate oil rich in Omega-5 and consists of up to 94% naturally derived ingredients. The perfect balance of this vegan care formula makes it a true superfood blend for maximum hydration in slightly dry hair. From dry to shiny and smooth hair - with every application. The lightweight texture is quickly absorbed, enabling an accelerated uptake of the nutrient-rich care formula. The shampoo is suitable for daily use to combat dry hair and immediately achieve visibly smoother, shinier hair with a healthy appearance. The Nutriplenish Hydrating Light Moisture Shampoo has a moisture level adapted for the cold season. It is also recommended for hair showing slight moisture deficiency. For an even more intensive concentration of the Nutriplenish ™ complex, the Deep Moisture Shampoo from the Nutriplenish range is recommended. Severely dehydrated hair should opt for the more intensive variant.

Content: 250 ml (€13.18 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €32.95 Regular price: €40.50
9
Indola Color Shampoo Indola Color Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

54689
Indola Color Shampoo

Indola Color Shampoo enhances the colour's radiance and protects it from fading. This specially formulated shampoo is designed to provide intensive care and long-lasting colour brilliance for coloured hair. Indola Color Shampoo: Well-Groomed Hair Additionally, it supplies the hair with essential nutrients for deeply nourished hair. For a fresh, vibrant hair colour with long-lasting hold.

Content: 300 ml (€4.05 / 100 ml)

Sale price: €12.15 Regular price: €13.30

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.