Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Wella Eimi Natural Volume

Description

Product information "Wella Eimi Natural Volume "

Eimi Natural Volume is a volumising foam with light hold (Hold level 2). The foam provides natural volume and flexible hold, protecting the hair from drying out during blow-drying. The volumising blow-dry foam gives fine and limp hair natural support.

Application: Shake well and evenly work EIMI Natural Volume from the roots to the tips into damp hair.

Properties

Brand: Wella
Hair type: all
Product line: Wella Eimi

Manufacturer

Wella Professionals

Wella Germany GmbH
Berliner Allee 65-65a
64295 Darmstadt
Germany
Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Denatured alcohol; Alpha-isomethyl ionone; Water; Butane; Caprylyl Glycol; Cetrimonium Chloride; Citric Acid; Citronellol; Geraniol; Hexyl cinnamal; Isobutane; Isopropyl Alcohol; Laureth-4; Limonene; Linalool; Methylparaben; Panthenol; Fragrance; Phenoxyethanol; Polyquaternium-11; Propane
Skip product gallery

You may also like

58
Wella Eimi Natural Volume

Average rating of 0 out of 5 stars

17504
Wella Eimi Natural Volume

Eimi Natural Volume is a volumising foam with light hold (Hold level 2). The foam provides natural volume and flexible hold, protecting the hair from drying out during blow-drying. The volumising blow-dry foam gives fine and limp hair natural support. Application: Shake well and evenly work EIMI Natural Volume from the roots to the tips into damp hair.

Content: 75 ml (€5.27 / 100 ml)

Sale price: €3.95 Regular price: €9.50
59
Wella Eimi Extra Volume

Average rating of 0 out of 5 stars

17509
Wella Eimi Extra Volume

Eimi Extra Volume is a volumising foam for strong hold. The styling foam protects the hair from drying out during blow-drying and provides extra volume for incredibly full hairstyles. Application: Work into damp hair from roots to tips for voluminous styles and blow-dry.

Content: 300 ml (€4.32 / 100 ml)

Variants from €3.95
Sale price: €12.95 Regular price: €31.35
58
Wella Eimi Natural Volume

Average rating of 0 out of 5 stars

17503
Wella Eimi Natural Volume

Eimi Natural Volume is a volumising foam with light hold (Hold level 2). The foam provides natural volume and flexible hold, protecting the hair from drying out during blow-drying. The volumising blow-dry foam gives fine and limp hair natural support. Application: Shake well and evenly work EIMI Natural Volume from the roots to the tips into damp hair.

Content: 500 ml (€3.39 / 100 ml)

Variants from €3.95
Sale price: €16.95 Regular price: €40.75
59
Wella Eimi Root Shoot Mousse

Average rating of 0 out of 5 stars

17512
Wella Eimi Root Shoot Mousse

Wella Eimi Root Shot is a root volume foam. The foam is applied directly to the roots in sections using the convenient applicator, then blow-dried to create voluminous hair. For increased root lift and a fuller hair feel. The blow-dry foam for more volume from Wella is suitable for all hair types.

Content: 200 ml (€5.48 / 100 ml)

Sale price: €10.95 Regular price: €26.70
39 Tip
Schwarzkopf Igora Royal - 1-0 black natural Schwarzkopf Igora Royal - 1-0 black natural

Average rating of 4.8 out of 5 stars

15284
Schwarzkopf Igora Royal - 1-0 black natural

Developed by colourists, Schwarzkopf's professional colour cream offers maximum colour intensity, up to 100% grey coverage, and long-lasting, naturally appearing colour. Schwarzkopf Igora Royal are permanent cream colours with optimal colour performance. The special colour technology ensures expressive colour, high contrast, and a perfect colour balance even on damaged hair structures. Ultimate colour brilliance and care with Schwarzkopf Igora Royal A wide range of shades provides the perfect tone for every look. The colour spectrum ranges from fashionable chocolate, ash natural shades to warm gold tones. Igora Royal shades include exciting red, intense purple, and very light blonde nuances, ideal for full-head techniques, root colour, or for unique balayage and ombré looks. Thanks to Schwarzkopf Igora Royal's innovative colour formula, an exact and contrast-rich colour result is achieved, with colour pigments being strongly anchored in the hair and the hair surface sealed. Special care properties ensure maximum shine and vibrant colour reflections – for regal colour results with precise colour accuracy and long-lasting brilliant colour. Application recommendations for Schwarzkopf Igora Royal Can be used with Oil Developer 3% (darker colouring), 6% (tone-in-tone colouring), or 9% (lightening by 2-3 levels) Mixing ratio 1:1 Processing time 30-45 minutes Apply in small sections and use a generous amount of colour. For 100% coverage, always apply to dry hair. The Natur Extra Tones (-00) are specifically developed for intensive white coverage, even on thick and stubborn hair. Mixable with each other. For 100% coverage, mix an Igora Royal Natur tone (-0, -1, -4) in a 1:2 ratio with an Igora Royal Modeton of your choice. Results with Schwarzkopf Igora Royal High colour intensity Perfect colour balance even on porous hair Up to 100% grey coverage Ultimate colour durability Absolute streaking fidelity

Content: 60 ml (€17.58 / 100 ml)

Sale price: €10.55 Regular price: €17.28
56
Wella Eimi Extra Volume

Average rating of 0 out of 5 stars

17508
Wella Eimi Extra Volume

Eimi Extra Volume is a volumising foam for strong hold. The styling foam protects the hair from drying out during blow-drying and provides extra volume for incredibly full hairstyles. Application: Work into damp hair from roots to tips for voluminous styles and blow-dry.

Content: 500 ml (€3.59 / 100 ml)

Variants from €3.95
Sale price: €17.95 Regular price: €40.75
68
Wella Inspire by Koleston Perfect

Average rating of 0 out of 5 stars

17669
Wella Inspire by Koleston Perfect

Wella Inspire by Koleston Perfect is a colour granulate available in 7 different shades, used to create highly individual colour results. All shades are mixable, allowing the creation of a personalised hair colour.

Content: 35 g (€68.43 / 100 g)

Sale price: €23.95 Regular price: €75.10
53
Wella Performance Hairspray

Average rating of 5 out of 5 stars

17543
Wella Performance Hairspray

Wella's Performance Hairspray is a cult product for a reason. This classic hairspray provides strong, long-lasting hold without leaving behind a sticky residue. The extra fine mist feels almost weightless in the hair and gives perfect hold. It is therefore a real secret weapon for everyone with fine or thin hair. The hair spray can be easily brushed out again. The famous hairspray offers protection against harmful UV rays and is available in a 500ml size. It is suitable for everyday use for any hairstyle and hair type. Additionally, it has a very pleasant smell. Natural looks guaranteed!

Content: 500 ml (€1.99 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €21.10
12
Redken Root Lifter Redken Root Lifter

Average rating of 0 out of 5 stars

32378
Redken Root Lifter

Redken Root Lifter is an innovative hair mousse for instant volume and additional nourishment.  Redken Root Lifter: Nourishment & volume for all hair types  This volumizing spray foam by Redken creates natural-looking volume and fullness. It provides medium hold, leaving hair with long-lasting texture and grip. Root Lifter is enriched with wheat proteins and vitamin E, which adds a boost of nourishment.  How to use Redken Root Lifter Apply Root Lifter to towel-dried hair and blow-dry as usual. Voilà: Bouncy volume from root to tip!

Content: 300 ml (€8.32 / 100 ml)

Sale price: €24.95 Regular price: €28.30
39
Schwarzkopf Igora Royal Mix - E-1 cendre extract Schwarzkopf Igora Royal Mix - E-1 cendre extract

Average rating of 4 out of 5 stars

15379
Schwarzkopf Igora Royal Mix - E-1 cendre extract

Schwarzkopf Igora Royal Mix consists of additives that can be combined with the Igora Royal shades to enhance, alter, or neutralise colours and achieve creative and personalised colour results. This hair colour offers maximum performance. The hair receives an incredible colour intensity and a perfect colour balance even on porous hair. The colour mixes are blended 1:1 with the Igora Royal Oil Developer. Mixing ratio of Schwarzkopf Igora Royal Neutralisers 0-11, 0-22, 0-33 Neutralisation at depth 8 and 9: Add up to 5% of the colour cream Neutralisation at depth 6 and 7: Add up to 15% of the colour cream Neutralisation at depth 1 to 5: Add up to 25% of the colour cream Mixing Schwarzkopf Igora Royal Boosters 0-55, 0-77, 0-88, 0-89, 0-99 The booster can make up to 50% of the colour cream in the formulation. Adding too much booster reduces coverage. If a booster is added to the selected Igora Royal nuance, the amount of Oil Developer must be proportionally increased. Mixing ratio of Schwarzkopf Igora Royal Extract E-1 Depending on the depth of colour, Igora Royal nuance is mixed 2:1, 1:1, or 1:2 with E-1. For particularly cool results, you can use Extract E-1 pure. Results with Schwarzkopf Igora Royal Mix Perfect colour balance Ultimate colour retention Maximum performance

Content: 60 ml (€17.58 / 100 ml)

Sale price: €10.55 Regular price: €17.28
30
Kérastase Gloss Absolu Bain Hydra-Glaze Refill Kérastase Gloss Absolu Bain Hydra-Glaze Refill

Average rating of 0 out of 5 stars

33725
Kérastase Gloss Absolu Bain Hydra-Glaze Refill

Kérastase Gloss Absolu Bain Hydra-Glaze Refill 500ml – for the 500ml shampoo bottle. Provides intense hydration, anti-frizz effect, and stunning shine for long hair prone to frizz.

Content: 500 ml (€7.72 / 100 ml)

Sale price: €38.60 Regular price: €54.80
Maria Nila Cleansing Powder

Average rating of 0 out of 5 stars

49245
Maria Nila Cleansing Powder

The Maria Nila Cleansing Powder instantly refreshes the hair and is applied just like a dry shampoo. The powder is based on rice starch and quickly absorbs excess oil. The cleansing powder provides a fresh feeling in the hair and adds light volume. The powder is simply dusted onto dry hair and then massaged in. The result is refreshed hair with a subtly matte finish. The product is 100% vegan, free from sulfates and parabens. The packaging has been CO2 compensated by Maria Nila.

Content: 60 g (€30.00 / 100 g)

Regular price: €18.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.