Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 5 out of 5 stars

1 Review

Wella Color Motion+ Shampoo

Description

Product information "Wella Color Motion+ Shampoo "

Bright colour that moves - with Wella Color Motion+ Shampoo, colour protection is redefined. The formula of the colour protection shampoo is optimally aligned with the proven Pure Balance technology in Koleston Perfect, ensuring long-lasting precise colour development from root to tip with excellent colour retention and protection. When combined with the Color Motion+ Mask, colour protection extends up to 8 weeks. The colour protection shampoo provides long-lasting brilliant colour, radiant shine, and a freshly coloured appearance. The shampoo is applied immediately after colouring and between colour treatments. Colour-treated hair appears vibrant and strengthened. Distribute the shampoo on wet hair and gently massage in. Rinse thoroughly and proceed with conditioner or hair treatment.

Properties

Brand: Wella
Hair type: coloured hair
Product line: Wella Color Motion+

Manufacturer

Wella Professionals

Wella Germany GmbH
Berliner Allee 65-65a
64295 Darmstadt
Germany
Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


1 review

24 August 2026 15:00

Review with rating of 5 out of 5 stars

Ganze Linie Top

Ich hab die ganze Linie davon zuhause und benutze diese auch regelmäßig. Finde schon das es einen Unterschied macht, vorallem für diesen Preis!!

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️
Skip product gallery

You may also like

57
Wella Color Motion+ Shampoo Wella Color Motion+ Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

45252
Wella Color Motion+ Shampoo

Bright colour that moves - with Wella Color Motion+ Shampoo, colour protection is redefined. The formula of the colour protection shampoo is optimally aligned with the proven Pure Balance technology in Koleston Perfect, ensuring long-lasting precise colour development from root to tip with excellent colour retention and protection. When combined with the Color Motion+ Mask, colour protection extends up to 8 weeks. The colour protection shampoo provides long-lasting brilliant colour, radiant shine, and a freshly coloured appearance. The shampoo is applied immediately after colouring and between colour treatments. Colour-treated hair appears vibrant and strengthened. Distribute the shampoo on wet hair and gently massage in. Rinse thoroughly and proceed with conditioner or hair treatment.

Content: 100 ml (€6.51 / 100 ml)

Variants from €3.55
Sale price: €6.51 Regular price: €15.00
56
Wella Color Motion+ Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

45253
Wella Color Motion+ Shampoo

Bright colour that moves - with Wella Color Motion+ Shampoo, colour protection is redefined. The formula of the colour protection shampoo is optimally aligned with the proven Pure Balance technology in Koleston Perfect, ensuring long-lasting precise colour development from root to tip with excellent colour retention and protection. When combined with the Color Motion+ Mask, colour protection extends up to 8 weeks. The colour protection shampoo provides long-lasting brilliant colour, radiant shine, and a freshly coloured appearance. The shampoo is applied immediately after colouring and between colour treatments. Colour-treated hair appears vibrant and strengthened. Distribute the shampoo on wet hair and gently massage in. Rinse thoroughly and proceed with conditioner or hair treatment.

Content: 250 ml (€3.91 / 100 ml)

Variants from €3.55
Sale price: €9.77 Regular price: €22.20
57

Average rating of 5 out of 5 stars

45251
Wella Color Motion+ Shampoo

Bright colour that moves - with Wella Color Motion+ Shampoo, colour protection is redefined. The formula of the colour protection shampoo is optimally aligned with the proven Pure Balance technology in Koleston Perfect, ensuring long-lasting precise colour development from root to tip with excellent colour retention and protection. When combined with the Color Motion+ Mask, colour protection extends up to 8 weeks. The colour protection shampoo provides long-lasting brilliant colour, radiant shine, and a freshly coloured appearance. The shampoo is applied immediately after colouring and between colour treatments. Colour-treated hair appears vibrant and strengthened. Distribute the shampoo on wet hair and gently massage in. Rinse thoroughly and proceed with conditioner or hair treatment.

Content: 50 ml (€7.10 / 100 ml)

Sale price: €3.55 Regular price: €8.20
57
Wella Color Motion+ Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

45255
Wella Color Motion+ Shampoo

Bright colour that moves - with Wella Color Motion+ Shampoo, colour protection is redefined. The formula of the colour protection shampoo is optimally aligned with the proven Pure Balance technology in Koleston Perfect, ensuring long-lasting precise colour development from root to tip with excellent colour retention and protection. When combined with the Color Motion+ Mask, colour protection extends up to 8 weeks. The colour protection shampoo provides long-lasting brilliant colour, radiant shine, and a freshly coloured appearance. The shampoo is applied immediately after colouring and between colour treatments. Colour-treated hair appears vibrant and strengthened. Distribute the shampoo on wet hair and gently massage in. Rinse thoroughly and proceed with conditioner or hair treatment.

Content: 1000 ml (€2.54 / 100 ml)

Variants from €3.55
Sale price: €25.40 Regular price: €58.50
23
Remington PROluxe Straightener S9100 - beige Remington PROluxe Straightener S9100 - beige

Average rating of 4.5 out of 5 stars

68027
Remington PROluxe Straightener S9100 - beige

The Remington PROluxe Hair Straightener S9100 provides smooth and long-lasting styling results. The specially developed OPTIheat technology ensures that heat is targeted precisely at the hair. A sensor detects when the selected temperature is exceeded or fallen below and adjusts accordingly. There are 9 temperature settings between 150 and 230°C. The "Pro +" setting sets the perfect temperature for gentle styling. This corresponds to 185°C. The desired styling temperature is reached after just 10 seconds of heating. Additionally, the Remington PROluxe Hair Straightener S9100 features narrow, 110 mm long, spring-loaded styling plates with Ultime-Glide ceramic coating. Features of the Remington PROluxe Hair Straightener S9100 OPTIheat technology "Pro +" setting Narrow, 110 mm long, spring-loaded styling plates 9 temperature settings 150-230°C 10 seconds heating time Button lock Automatic safety shut-off after 60 minutes Travel lock Worldwide voltage adjustment Cord swivel joint 3 m cord Heat-resistant storage bag

Variants from €59.95
Sale price: €84.95 Regular price: €109.99
30
Comair Toupier and Gabelkamm 105 Ionic Profi-Line

Average rating of 0 out of 5 stars

20234
Comair Toupier and Gabelkamm 105 Ionic Profi-Line

Comair Toupier and Gabelkamm 105 Ionic Profi-Line is a professional comb designed with two rows of teeth of varying widths and lengths suitable for teasing. This creates beautiful volume in the hair. The wider-spaced teeth at the end of the comb allow for easy sectioning of the hair.

Sale price: €3.80 Regular price: €5.40
Maria Nila Finishing Spray

Average rating of 0 out of 5 stars

49219
Maria Nila Finishing Spray

The Maria Nila Finishing Spray secures the hair after styling with very strong hold for maximum control without sticking. The hair gains a radiant shine and the hairstyle lasts all day. Thanks to its pleasant texture, the hairspray is easy to comb out if needed. The colour protection complex shields the hair from UV rays, keeping the colour looking fresh and glossy. 100% vegan and free from parabens and sulfates

Content: 100 ml (€16.00 / 100 ml)

Regular price: €16.00
25
Alcina A\CPLEX Express Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

19522
Alcina A\CPLEX Express Mask

The A\CPlex Express-Mask with AminoComPlex is an intensive nourishing hair mask for dry, damaged, and stressed hair. The rich formula supports the preservation of the hair structure and specifically supplies the hair fibre with essential nutrients. As a result, the hair feels noticeably softer and gains a healthy, radiant shine. Ideal for those who want to quickly give their hair new strength and care.AminoComPlex for Repair and MoistureThe special AminoComPlex made from Panthenol, amino acids, and proteins helps to repair damaged hair structures and reduce hair breakage. At the same time, the hair is intensely moisturised, making it more elastic and resilient. The nourishing formula supports a smoother hair surface and improves combability. The result is visibly well-cared-for, soft, and stronger-looking hair.

Content: 150 ml (€40.63 / 100 ml)

Sale price: €60.95 Regular price: €81.25
4
Nioxin Styling Hair Thickening Gel Nioxin Styling Hair Thickening Gel

Average rating of 0 out of 5 stars

90140
Nioxin Styling Hair Thickening Gel

Do you desire fuller styles and more volume, even with thin hair? Then the Nioxin Hair Thickening Gel is the perfect solution! This styling gel provides stronger, fuller strands and offers flexible hold – without making the hair feel stiff or sticky. Results with Nioxin Styling Hair Thickening Gel More volume: Immediately adds fullness to the hair. Strong hold: Ensures long-lasting, defined styles. Grip: Makes the hair noticeably more substantial and easier to style. Flexibility: Light hold that keeps hair supple. No sticking: For a natural shine without weighing down. Application of Nioxin Styling Hair Thickening Gel Apply a small amount (about 3 cm) of the gel to the hand and work into damp hair. Then blow-dry and style as desired.

Content: 140 ml (€18.57 / 100 ml)

Sale price: €26.00 Regular price: €27.00
42
Goldwell Dualsenses Curls & Waves Intensive Conditioning Serum

Average rating of 0 out of 5 stars

36218
Goldwell Dualsenses Curls & Waves Intensive Conditioning Serum

Deep-acting care for tired and lifeless curls - with the Goldwell Dualsenses Curls & Waves Intensiv Serum. It strengthens the hair and provides ample moisture. With complete anti-frizz control, the curl serum creates perfectly defined curls full of vitality and bounce. The practical box contains 12 bottles of 18 ml each for intensive curl care.

Content: 216 ml (€24.26 / 100 ml)

Sale price: €52.40 Regular price: €90.00
9
GoldFever Hair Tapes 45 cm

Average rating of 4.5 out of 5 stars

11815
GoldFever Hair Tapes 45 cm

Goldfever Hair Tapes 45 cm are the ideal choice when a significantly longer length and a particularly glamorous, full result are desired. The self-adhesive tape strips are easy to integrate into natural hair and provide a secure, reliable hold. The flat connection points ensure the extensions remain discreet and blend harmoniously with natural hair. The hair feels pleasantly lightweight and offers a natural fall with a high-quality appearance. Perfect for adding maximum length to a look – for a professional result with an instantly visible effect.

Content: 1 Pkg (€111.80 / 1 Pkg)

Sale price: €111.80 Regular price: €123.30
61
Olivia Garden Silkcut Scissors 575

Average rating of 0 out of 5 stars

52138
Olivia Garden Silkcut Scissors 575

The Olivia Garden Silkcut Scissors 575 represent uncompromising quality. Its unique design makes the hairdressing scissors not only a visual highlight. Handcrafted blades create the desired cutting pressure thanks to the precise adjustment of the tuning wheel. The ergonomic shape ensures relaxed, arm-friendly working, as the hairdressing scissors sit perfectly in the hand. The ideal price/performance ratio makes these scissors an excellent entry-level model for anyone looking for a high-quality hair cutting scissors at an attractive price.

Content: 1 pc (€60.15 / 1 pc)

Sale price: €60.15 Regular price: €154.80

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.