Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Wella Color Fresh Create 60ml - tomorrow clear

Description

Product information "Wella Color Fresh Create 60ml - tomorrow clear"

The hair colours from Wella consist of 12 direct dye shades and 1 toner for incredible colour results. Wella Color Fresh Create is available in 12 expressive colours for endless colouring possibilities, ranging from highly vibrant and intense to pastel shades. Thanks to the Pastelization process, the shades wash out colourfast and remain in the hair for up to 20 washes. All shades are mixable with each other. The colour intensity can be regulated with the toner (tomorrow clear). The more toner mixed with the desired colour, the softer and more pastel the result. Wella Color Fresh Create is available in red, green, blue, violet, pink, yellow, coral, magenta, and gold. For limitless creativity in hair colouring according to individual preferences. This new trend colour from Wella appeals not only to those who like to change their hair colour frequently but also to more colour-shy individuals, as the demi-permanent colour washes out after a maximum of 20 washes.

Application of Wella Color Fresh Create: The colour is prepared in a colouring bowl and applied directly to the hair — without developer. For highly vibrant and intense results without toner, apply directly; for pastel shades, mix with the toner according to the instructions for use.

Properties

Brand: Wella
Product line: Wella Color Fresh
Speciality: ammonia-free

Manufacturer

Wella Professionals

Wella Germany GmbH
Berliner Allee 65-65a
64295 Darmstadt
Germany
Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Aqua; Cetearyl Alcohol; Citric Acid; Mica; Phenoxyethanol; Potassium Phosphate; Propylene Glycol; Sodium Hydroxide; Steareth-20; Titanium Dioxide
Skip product gallery

You may also like

46
Wella Color Fresh Create 60ml - tomorrow clear

Average rating of 0 out of 5 stars

42141
Wella Color Fresh Create 60ml - tomorrow clear

The hair colours from Wella consist of 12 direct dye shades and 1 toner for incredible colour results. Wella Color Fresh Create is available in 12 expressive colours for endless colouring possibilities, ranging from highly vibrant and intense to pastel shades. Thanks to the Pastelization process, the shades wash out colourfast and remain in the hair for up to 20 washes. All shades are mixable with each other. The colour intensity can be regulated with the toner (tomorrow clear). The more toner mixed with the desired colour, the softer and more pastel the result. Wella Color Fresh Create is available in red, green, blue, violet, pink, yellow, coral, magenta, and gold. For limitless creativity in hair colouring according to individual preferences. This new trend colour from Wella appeals not only to those who like to change their hair colour frequently but also to more colour-shy individuals, as the demi-permanent colour washes out after a maximum of 20 washes. Application of Wella Color Fresh Create: The colour is prepared in a colouring bowl and applied directly to the hair — without developer. For highly vibrant and intense results without toner, apply directly; for pastel shades, mix with the toner according to the instructions for use.

Content: 60 ml (€19.92 / 100 ml)

Variants from €10.90
Sale price: €11.95 Regular price: €22.20
46
Wella Color Fresh Create 60ml - tomorrow clear

Average rating of 0 out of 5 stars

42140
Wella Color Fresh Create 60ml - tomorrow clear

The hair colours from Wella consist of 12 direct dye shades and 1 toner for incredible colour results. Wella Color Fresh Create is available in 12 expressive colours for endless colouring possibilities, ranging from highly vibrant and intense to pastel shades. Thanks to the Pastelization process, the shades wash out colourfast and remain in the hair for up to 20 washes. All shades are mixable with each other. The colour intensity can be regulated with the toner (tomorrow clear). The more toner mixed with the desired colour, the softer and more pastel the result. Wella Color Fresh Create is available in red, green, blue, violet, pink, yellow, coral, magenta, and gold. For limitless creativity in hair colouring according to individual preferences. This new trend colour from Wella appeals not only to those who like to change their hair colour frequently but also to more colour-shy individuals, as the demi-permanent colour washes out after a maximum of 20 washes. Application of Wella Color Fresh Create: The colour is prepared in a colouring bowl and applied directly to the hair — without developer. For highly vibrant and intense results without toner, apply directly; for pastel shades, mix with the toner according to the instructions for use.

Content: 60 ml (€19.92 / 100 ml)

Variants from €10.90
Sale price: €11.95 Regular price: €22.20
51
Wella Color Fresh Create 60ml - tomorrow clear

Average rating of 0 out of 5 stars

44398
Wella Color Fresh Create 60ml - tomorrow clear

The hair colours from Wella consist of 12 direct dye shades and 1 toner for incredible colour results. Wella Color Fresh Create is available in 12 expressive colours for endless colouring possibilities, ranging from highly vibrant and intense to pastel shades. Thanks to the Pastelization process, the shades wash out colourfast and remain in the hair for up to 20 washes. All shades are mixable with each other. The colour intensity can be regulated with the toner (tomorrow clear). The more toner mixed with the desired colour, the softer and more pastel the result. Wella Color Fresh Create is available in red, green, blue, violet, pink, yellow, coral, magenta, and gold. For limitless creativity in hair colouring according to individual preferences. This new trend colour from Wella appeals not only to those who like to change their hair colour frequently but also to more colour-shy individuals, as the demi-permanent colour washes out after a maximum of 20 washes. Application of Wella Color Fresh Create: The colour is prepared in a colouring bowl and applied directly to the hair — without developer. For highly vibrant and intense results without toner, apply directly; for pastel shades, mix with the toner according to the instructions for use.

Content: 60 ml (€18.17 / 100 ml)

Sale price: €10.90 Regular price: €22.20
41
Londa Permanent Hair Colour 60ml - 0/00 clear

Average rating of 0 out of 5 stars

42142
Londa Permanent Hair Colour 60ml - 0/00 clear

The Londa Cremehaarfarbe is a particularly rich cream coloration for long-lasting colour results that make hair look younger. Because the contained Vitaflection Microspheres are 1000 times smaller than a hair fibre, they can penetrate deeply into the hair and anchor the colour pigments there, resulting in an exceptionally long-lasting colour retention. The microbeads are activated by mixing with the oxidation emulsion. High-quality waxes and lipids enable optimal application and effortless penetration of the beads into each hair fibre. The microbeads latch onto each other and anchor themselves in the hair shaft. The result is a brilliant, hair-rejuvenating colour outcome. The permanent hair colour from Londa is enriched with nourishing lipids that envelop the hair, making it silky and soft, and providing a brilliant shine. Additionally, it offers up to 100% grey coverage. The unique, intense Londa hair colour nuances open new colour worlds for colourists.

Content: 60 ml (€12.67 / 100 ml)

Sale price: €7.60 Regular price: €12.95
46
Wella Color Fresh Create 60ml - tomorrow clear

Average rating of 0 out of 5 stars

42132
Wella Color Fresh Create 60ml - tomorrow clear

The hair colours from Wella consist of 12 direct dye shades and 1 toner for incredible colour results. Wella Color Fresh Create is available in 12 expressive colours for endless colouring possibilities, ranging from highly vibrant and intense to pastel shades. Thanks to the Pastelization process, the shades wash out colourfast and remain in the hair for up to 20 washes. All shades are mixable with each other. The colour intensity can be regulated with the toner (tomorrow clear). The more toner mixed with the desired colour, the softer and more pastel the result. Wella Color Fresh Create is available in red, green, blue, violet, pink, yellow, coral, magenta, and gold. For limitless creativity in hair colouring according to individual preferences. This new trend colour from Wella appeals not only to those who like to change their hair colour frequently but also to more colour-shy individuals, as the demi-permanent colour washes out after a maximum of 20 washes. Application of Wella Color Fresh Create: The colour is prepared in a colouring bowl and applied directly to the hair — without developer. For highly vibrant and intense results without toner, apply directly; for pastel shades, mix with the toner according to the instructions for use.

Content: 60 ml (€19.92 / 100 ml)

Variants from €10.90
Sale price: €11.95 Regular price: €22.20
16
BabylissPRO Falco Hair Dryer BabylissPRO Falco Hair Dryer

Average rating of 0 out of 5 stars

41115
BabylissPRO Falco Hair Dryer

The BabylissPRO Falco Hair Dryer is a redesigned tool for salons or backstage use. Powered by a 2000 W digital motor, it dries hair extremely quickly. The airflow is strong and precise, with very high airspeed. The BabylissPRO Falco Hair Dryer is the quietest hair dryer of all time. It significantly reduces noise levels during operation. It features 4 precisely controlled, electronically adjustable temperature settings and 3 speed levels with a memory function for the last setting. The special cold air shot adds shine, provides perfect hold, and fixes the hairstyle in place. The detachable magnetic filter on the back has electronic detection for easier cleaning and longer lifespan of the hair dryer. The ergonomic design ensures easy handling. BabylissPRO Falco Hair Dryer: Complete Styling Solution The accessories include: ultra-slim centering nozzles of 4mm and 6mm large diffuser with 18 nodules and optimised air distribution for effective drying of curls

Sale price: €249.95 Regular price: €299.00
56
Wella Eimi Mistify Me Light Hairspray

Average rating of 0 out of 5 stars

42324
Wella Eimi Mistify Me Light Hairspray

The EIMI Mistify Me Light by Wella is a quick-drying hairspray with an ultra-fine mist. It provides up to 24 hours of natural hold and is easy to brush out. Thanks to the Micromist technology, the spray dries instantly and is ultra-light. The extra-fine mist almost feels weightless on the hairstyle. Application: Spray evenly from a distance of about an arm's length.

Content: 300 ml (€4.65 / 100 ml)

Sale price: €13.95 Regular price: €31.35
1
BaBylissPRO 4Artist FX Digital Dryer 2200W

Average rating of 0 out of 5 stars

41108
BaBylissPRO 4Artist FX Digital Dryer 2200W

The BaBylissPRO 4Artist Digital FX Hair Dryer combines high-end design with professional performance. The T-shape provides optimal balance. The dryer features a compact housing and a digital high-speed motor that lasts up to 10 times longer than a conventional hair dryer. Airflow and speed are continuously monitored to ensure maximum stability. The turbo button increases the speed. The long, textured metal handle allows for a secure grip. The built-in ion generator reduces static electricity in the hair. The hair dryer is available in four different colours and features two temperature and speed settings, a cold air button, three concentrator nozzles, a diffuser, and a beard comb attachment. Features of the BaBylissPRO 4Artist Digital FX Hair Dryer at a Glance High-speed EDM technology motor with 23,500 RPM 2,200 watts Long lifespan of up to 10,000 hours 190 km/h airflow speed Drying rate of 6.1 grams of water per minute Ion generator 2 speed and 2 temperature settings Cold air button Turbo function 3 concentrator nozzles + 1 beard comb attachment Diffuser Removable muffler Hanging loop 2.75 m cable length

Sale price: €156.90 Regular price: €158.00
39
Londa Londacolor Intensive Colouration 60ml

Average rating of 0 out of 5 stars

42261
Londa Londacolor Intensive Colouration 60ml

The Londa Londacolor Intensive Tint 60ml provides incredibly intense, multidimensional colour. The rich cream hair colour with waxes and lipids ensures an irresistible colour brilliance for up to 24 washes. The intensive tint contains light-reflecting Vitaflection Microspheres and keratin. Versatile Intensive Tint The Londacolor tint can be used to refresh the base hair colour or for flexible colour changes. It can also be used for colour balancing in the lengths and tips to optimise the hair colour. It offers up to 50% grey coverage and is easy to mix and apply. Like Londa's permanent hair colour, the intensive tint provides a particularly interesting depth of colour, younger-looking hair, and radiant shine. Additionally, the tint impresses with a particularly pleasant, floral fragrance.

Content: 60 ml (€13.25 / 100 ml)

Sale price: €7.95 Regular price: €12.95
20
Jaguar nozzle attachments HD Calima

Average rating of 0 out of 5 stars

40332
Jaguar nozzle attachments HD Calima

Nozzle for the Jaguar HD Calima hair dryer

Content: 1 pc (€2.80 / 1 pc)

Sale price: €2.80 Regular price: €3.50
29
Sassoon Intensitone 60ml - Blue

Average rating of 0 out of 5 stars

43086
Sassoon Intensitone 60ml - Blue

Sassoon Intensitones are mixed with Sassoon Cremagels to personalise the tone, enhance, and intensify. Intensitones create cool colour effects but can also be used to neutralise the base hair colour. When mixed with the Clear Tone, the Intensitones bring pastel effects into the hair colour.

Content: 60 ml (€28.25 / 100 ml)

Sale price: €16.95 Regular price: €24.00
12
Londa Color Radiance Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

42011
Londa Color Radiance Conditioner

Long-lasting and shiny hair colour on coloured hair is achieved with the Londa Professional Color Radiance Conditioner. It instantly strengthens the hair and helps protect it from fading and colour change. The colour-protecting conditioner is enriched with passion fruit extract and orange peel lipids, restoring the hair's natural shine. Long-lasting and vibrant colour for all hair types.

Content: 1000 ml (€2.95 / 100 ml)

Variants from €15.45
Sale price: €29.45 Regular price: €33.60

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.